خرید ملک در اسپانیا و مقدمه‌ای بر آن

اقامت اسپانیا با خرید ملک در این کشور همواره یکی از راه و روش‌های مهاجرتی بوده است که مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی قرار گرفته است. آمارهای ارائه شده در سال‌های گذشته حاکی از آن است که سرمایه گذاران خارجی با خرید ملک در اسپانیا به تعداد 48 هزار خانه و ملک، نسبت به اخذ اقامت اسپانیا از این طریق اقدام کرده‌اند.

در این آمار که از سوی دفاتر اسناد رسمی اسپانیا ارائه شده است، بریتانیایی‌ها با اختصاص دادن 14 درصد از میزان درصد این آمار به عنوان کشوری که بیشترین خرید ملک در اسپانیا را داشته است ناخته شده است. شهروندان بریتانیایی با رشد هشت درصدی خرید ملک در اسپانیا نسبت به سال 2017 به نظر می‌رسد در سال 2019 نیز در تعداد خرید خانه در اسپانیا افزایش تقاضا داشته باشند. 

این روزها مهاجرت به اسپانیا و اقامت در این کشور مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است؛ مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس با داشتم بیش از یک دهه تجربه کاری در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت سعی کرده اند تا در این مقاله اطلاعات جامع و کاملی را درباره اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک در این کشور به شما عزیزان اراُه دهند. مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت عبارتند از:

 • مقایسه خرید ملک در اسپانیا با سرمایه گذاری در این کشور
 • شرایط اقامت در اسپانیا از طریق خرید ملک 
 • مزایای خرید ملک در اسپانیا 
 • مراحل و پروسه خرید خانه در اسپانیا برای اقامت در این کشور 
 • خرید ملک در اسپانیا و ویزای طلایی
 • مدارک لازم برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک

مشاوران و وکلای موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی بر این داشته‌اند تا با بررسی مهم‌ترین موضوعات درباره شرایط اقامت اسپانیا با خرید خانه، شما را با شرایط  مهاجرت به اسپانیا و زندگی در این کشور آشنا کنند تا بدون وجود هرگونه ابهامی به این کشور سفر کنید و در ادامه برای اخذ اقامت اسپانیا اقدام کنید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالی درباره مهاجرت به اسپانیا سوالی داشتید می‌توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس بگیرید و نسبت به رزرو نوبت مشاوره مهاجرت به اسپانیا اقدام کنید. 

خرید ملک در اسپانیا | اقامت اسپانیا با خرید ملک | اقامت اسپانیا

مقایسه خرید ملک با سرمایه گذاری در اسپانیا 

به طور کلی اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک راه حل آسان تری برای مهاجرت به این کشور نسبت به سرمایه گذاری در این کشور است؛ خرید خانه در اسپانیا در ابتدای کار همچون پروسه سرمایه گذاری  نیاز به ارائه طرح تجاری و دردسرهای این چنین را ندارد. زمانی که شما در کشور اسپانیا اقدام به خرید ملک کنید نه تنها به طریقی در این کشور سرمایه گذاری کرده‌اید ( سرمایه گذاری به غیر از ثبت شرکت در اسپانیا و غیره ) این امکان را برای خود و خانواده فراهم کرده‌اید تا از همین ملک به عنوان محل سکونت استفاده کنید. 

با توجه به این موضوعات در مجموع اقامت در اسپانیا با خرید ملک سرمایه کمتری را ب نسبت به روش سرمایه گذاری نیاز خواهد داشت. لازم به ذکر است که بدانید خرید ملک و به دنبال آن اخذ اقامت در بسیاری از کشور‌های اروپایی امکان پذیر نمی‌باشد و به عبارتی شما با خرید ملک نمی‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ نمائید. با این وجود اسپانیا که این روزها شرایط ایده‌آلی را برای زندگی اتباع خارجی فراهم کرده است امکان اخذ اقامت از طریق خرید خانه و ملک را فراهم کرده است. 

با استفاده از این روش متقاضی می‌تواند با در نظر گرفتن شرایط اقامت در اسپانیا  به طور دسته جمعی به همراه تمامی اعضای تحت تکفل خانواده به این کشور نیز مهاجرت کرد. 

شرایط اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک 

در سال‌های گذشته اقتصاد کشور اسپانیا رو به رشد بوده است و برای حفظ این رشد و توسعه هر چه بیشتر احتیاج به سرمایه گذاری خارجی داشته است. به همین منظور دولت کشور اسپانیا در این موضوع ورود کرده و با در نظر گرفتن تسهیلات و شرایط مناسب سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در این کشور از طریق‌ روش‌های مختلفی ترغیب کرده است. 

دولت اسپانیا برای سرمایه گذاری شهروندان خارجی در این کشور طرح‌های متعددی را ارائه کرده است؛ سرمایه گذاری در بخش املاک و ساختمان یکی از این چند طرح ارائه شده می‌باشد. توجه داشته باشید که ساخت و ساز خود فعالیتی زیر ساختی محسوب می‌شود و فعالیت بسیاری از صنایع و واحدهای تولیدی به نحو مستقیم و غیر مستقیم به آن وابسته می‌باشد. 

رشد و توسعه صنعت ساخت و ساز در کشور اسپانیا یکی از اهدافی است که دولت اسپانیا با ارائه تسهیلات خرید ملک در این کشور به دنبال آن می‌باشد. رونق صنعت ساخت و ساز باعث رونق بخش‌هایی مانند صنایع فلزیی و فولاد، سیمان و گچ، سنگ و سرامیک، چوب و پلاستیک و امثال آن‌ها می‌شود. رونق یافتن این صنایع و این بخش‌ها باعث افزایش موقعیت شغلی خواهد شد؛ دولت اسپانیا رونق و توسعه این صنایع را در رونق فروش ملک دیده است. بنابراین امکان خرید ملک در اسپانیا را برای متقاضیان و سرمایه گذاران بین المللی فراهم کرده است. 

به عنوان کلام پایانی این بخش می‌توان گفت اخذ اقامت در اسپانیا با خرید ملک در این کشور به منزله مشوقی است که از سوی دولت این کشور در نظر گرفته شده است. متقاضیان و سرمایه گذارانی که به دنبال اخذ اقامت به واسطه سرمایه گذاری هستن می‌توانند با استفاده از این شرایط و خرید حداقل یک واحد مسکونی در اسپانیا برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند. 

خرید ملک در اسپانیا و مزایای آن 

از آنجایی که اسپانیا در سال‌های گذشته با رکود مالی و اقتصادی مواجه بوده است دولت این کشور برای رشد اقتصادی دست به اراُه طرح‌های متفاوتی در زمینه‌های گونگون زده است که یکی از این طرح‌ها ارائه تسهیلات به اشخاص متقاضی خرید ملک و سایر طرق سرمایه گذاری در این کشور می‌باشد. امکان اقامت در اسپانیا و داشتن حقوق شهروندی در این کشور را می‌توان به عنوان بزرگترین مزیت خرید خانه در اسپانیا دانست. اخذ اقامت اسپانیا به واسطه این روش طبق قوانین و شرایط موجود برای آن دسته از متقاضیانی که دارای سرمایه مشخص و درآمد کافی هستند امکان پذیر می‌باشد. 

در کنار بزرگترین مزیت خرید ملک در این کشور که اخذ اقامت آن می‌باشد، ثمرات و نتایج دیگری نیز در انتظار سرمایه گذار بین المللی می‌باشد که این نتایج عبارتند از: 

 • امکان مهاجرت بدون نیاز به مدرک زبان 
 • امکان مهاجرت بدون محدودیت سنی
 • زندگی در یک کشور سطح بالای اروپایی و دسترسی به امکانات تحصیلی و شغلی
 • مالکیت صد درصدی و داشتن سرمایه گذاری مطمئن 
 • فراهم بودن امکان رفت و آمد در حوزه شنگن 
 • فراهم بودن امکان افتتاح حساب بانکی در بانک‌های معتبر بین المللی 

اکثر مزیت‌هایی که در پی خرید ملک در اسپانیا برای شما فراهم خواهد شد به واسطه عضویت این کشور در در اتحادیه ها و معاهدات بین المللی یا منطقه‌ای می‌باشد. کشور اسپانیا عضوی از اتحادیه اروپا می‌باشد که این موضوع مزیت‌های بسیاری را برای متقاضیان مهاجرت به این کشور در پی خواهد داشت. 

خرید ملک در اسپانیا | اقامت اسپانیا با خرید ملک | اقامت اسپانیا

قدم به قدم مراحل اقامت اسپانیا با خرید ملک 

در اولین گام برای خرید خانه در اسپانیا متقاضی می‌بایست نسبت به اخذ ویزای توریستی اسپانیا اقدام کرده و با این ویزا به کشور اسپانیا وارد شود؛ پس از سفر به اسپانیا می‌بایست از پروژه‌های در دست ساخت و یا تکمیل شده بازدید کرده و در صورت پسندیدن یکی از املاک موجود نسبت به تنظیم پیش قرارداد و امضا با مالک اقدام کند. 

گام بعدی دریافت کدی تحت عنوان NIE می‌باشد که تمام اتباع خارجی برای خرید ملک باید این کد را دریافت کنند. این کد به عنوان مجوزی برای استفاده از سیستم بانکی کشور اسپانیا جهت انجام امور مبادلاتی می‌باشد. متقاضی با دریافت این کد مبلغی را تحت عنوان بیعانه که در قرارداد ذکر می‌شود به حساب مالک واریز خواهد کرد. 

پس از واریز مبلغ بیعانه سرمایه گذار می‌بایست در یک فرصت یک تا دو ماهه نسبت به تبدیل ویزای توریستی خود به ویزای بلند مدت اقامتی اقدام کرده و با اخذ این ویزا برای خود حساب رسمی افتتاح نماید تا در نهایت انتقال تمام پول به حساب مالک صورت پذیرد. 

اقامت در اسپانیا و ویزای طلایی 

در سال 2013 مجلس اسپانیا قانونی را در جهت خرید ملک توسط سرمایه گذاران خارجی تصویب کرد که نتیجه آن مکان اخذ نوعی ویزا به نام ویزای طلایی اسپانیا می‌باشد. بنابر این قانون سرمایه گذاران خارجی می‌توانند با خرید ملک شامل خانه، واحد تجاری و یا زمینی به ارزش 500 هزار یورو و یا بیشتر این ویزای طلایی و به دنبال آن اقامت دائم کشور اسپانیا را برای خود اخذ کنند. توجه داشته باشید که این مبلغ خرید می‌بایست بدون استفاده از هرگونه وام بانکی تهییه شود. 

از مزیت‌های این ویزا نسبت به روش معمول استفاده از ویزای توریستی برای خرید ملک و تبدیل آن به ویزای اقامتی، کوتاه تر بودن پروسه زمانی و امکان اخذ مجوز ورود از بدو ورود به کشور اسپانیا می‌باشد. مزیت قابل توجه این ویزا شرطی است که برای آن در نظر گرفته شده است؛ طبق این شرط حضور متقاضی در کشور اسپانیا برای خرید ملک الزامی نمی‌باشد. 

با داشتن این ویزا امکان کار نیز برای شما فراهم خواهد بود؛ همچنین در صورت مهاجرت به همراه خانواده امکان کار و تحصیل در این کشور شامل حال اعضا نیز خواهد شد. لازم به ذکر است که این ویزا می‌بایست هر پنج سال یکبار تمدید شود. 

مدارک لازم برای خرید ملک در اسپانیا 

 • گواهی بانکی که نشان دهد موجودی حساب به میزان مبلغ خرید ملک می‌باشد
 • پاسپورت معتبر 
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اخذ ویزای توریستی اسپانیا با مدت اعتبار سه ماه
 • ارائه سند ملکی خریداری شده 
 • گواهی پزشکی و گزارش آزمایشات مربوطه