اقامت اتریش با ازدواج و مقدمه‎ای بر آن

اخذ اقامت در اتریش از طریق ازدواج یکی دیگر از شیوه‌هایی است که می‌تواند شما را به تابعیت این کشور نزدیک کند؛ منظور از اقامت از طریق ازدواج در این مقاله از سری مطالب موسسه مهاجرتی آتیس ازدواج با یک تبعه اتریشی در خاک این کشور و اخذ اقامت دائم اتریش از این طریق می‌باشد؛ البته لازم به ذکر است که اقامت دائم اتریش با ازدواج در گام اول این شیوه حاصل نخواهد شد و به عبارتی شما در صورت ازدواج با یک تبعه اتریشی در وهله اول اقامت موقت را اخذ خواهید کرد و برای اخذ اقامت دائم خود باید پیرو قوانین اقامتی آن کشور و مدت زمان زندگی معین در خاک اتریش باشید. 

شرایط اقامت از طریق ازدواج در اتریش شرایط بخصوصی است که مشاوران ما در این مقاله موسسه مهاجرتی و اقامتی آتیس به آن پرداخته‌اند؛ شما با بررسی این شرایط می‌توانید برای اخذ اقامت موقت و در ادامه تابعیت کشور اتریش از این طریق اقدام کنید. کشور اتریش در مباحث مربوط به اخذ اقامت از طرق شیوه‌های مختلف تابع قوانین کشورهای اروپایی در اتحادیه اروپا و منطقه شنگن می‌باشد! بنابراین کافیست شما قوانین اقامت در حوزه شنگن را بدانید تا به راحتی از طرق ازدواج با یک تبعه اتریشی اقامت اتریش و ویزای شنگن را دریافت کنید. 

اقامت اتریش با ازدواج | ویزای ازدواج اتریش

مشاوران بخش اقامتی موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی داشته اند تا اطلاعاتی کافی درباره اقامت اتریش با ازدواج و به دنبال آن تابعیت این کشور از این طریق را در اختیار شما متقاضیان عزیز قرار دهند. امید است با مطالعه و بررسی موارد زیر درباره اقامت در اتریش از طریق ازدواج تمام سوالات شما در مورد ازدواج در کشور اتریش پاسخ داده شود.

  • درباره مهاجرت و  اقامت اتریش با ازدواج
  • شرایط اقامت از طریق ازدواج در اتریش
  • مدارک لازم برای اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج
  • تابعیت در اتریش و سیستم اخذ اقامت این کشور

اگرچه ما در مقاله اقامت اتریش به طور مفصل درباره قوانین و راههای اقامتی اتریش برای شما سخن گفته‌ایم، اما در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات تکمیلی درباره اقامت اتریش از طریق ازدواج در اختیار شما قرار بگیرد؛ با این حال شما می‌توانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا مشاوره تلفنی رایگان برای نوبت دهی نسب به پرکردن فرم مشاوره آنلاین اقدام کنید و از اطلاعات وکلای مجرب آتیس بهره‌مند شوید.

ازدواج در اتریش و اقامت برای اتباع خارجی

کشور اتریش از جمله کشورهایی است که ازدواج مدنی چه با مراسم و چه بدون مراسم را به رسمیت می‌شناسد و ازدواجی قانونیست به شرط آنکه سن دختر و پسر به حداقل سن قانونی ۱۸ سال رسیده باشد. در صورتی که دختر و یا پسر به سن قانونی نرسیده باشند با داشتن اجازه قیم و یا سرپرست نیز می‌توانند ازدواج کنند. 

طبق قوانین بین المللی مهاجرتی و اقامتی این قاعده پذیرفته شده که ازدواج فی مابین زوجین در صورتی که هر کدام از تابعیت یک کشور باشند، شخص می تواند در راستای اخذ تابعیت اقدام کند. در حالی که در برخی از کشورها همچون ایران اخذ تابعیت و اقامت آن کشور در صورتی که تنها مرد تابعیت ایرانی داشته باشد امکان پذیر است اما کشور اتریش چنین نیست! این بدین معنی است که اگر شما به عنوان یک فرد با تابعیت غیر اتریشی با یک زن و یا مرد اتریش ازدواج کنید در هر دو حالت می‌توانید برای اخذ اقامت موقت و در ادامه تابعیت این کشور اقدام کنید. برای اینکه تابعیت به شما تعلق بگیرد نیاز به تشکیل پرونده حقوقی با تمام مدارک هویتی و همچنین مدارک ازدواج و… و ارائه آن به سفارت و اداره مهاجرت اتریش هستید. 

برای اخذ اقامت دائم پ در نهایت تابعیت اتریش از طریق ازدواج نیاز به مدت زمان معینی زندگی در آن کشور هستید که این موضوع دو حالت خاص را نیز شامل می‌شود! اگر از زمان ازدواج این افراد یک سال می گذرد، پس از گذشت چهار سال از زمان ازدواج می تواند تابعیت کشور اتریش را اخذ نمایند، ولی اگر دو سال یا بیشتر از زمان ازدواجشان می گذرد برای کسب تابعیت اتریش لازم است سه سال در آنجا اقامت داشته باشند.

شرایط اقامت از طریق ازدواج در اتریش

قبل از هر سخنی بیاید کمی در مورد تمدید اقامت اتریش با ازدواج سخن بگوییم! همانطور که گفتیم تا زمانی که شما مدت معینی در اتریش زندگی نکنید باید هر ساله اقامت خود را تمدید کنید؛ توجه داشته باشید که اگر اقامت موقت اتریش با ازدواج و یا هر روش دیگری را اخذ نموده‌اید می‌بایست حفظ همان شرایط مربوط به آن روش برای تمدید سالیانه اقامت خود اقدام کنید.! به عنوان نمونه اگر شما از روش تمکن مالی اقامت اروپا برای یک کشور اروپایی اقدام کرده‌اید، تمدید اقامت نیز با همان شرایط روش تمکن امکان‌پذیر است؛ در روش اقامت اتریش با  ازدواج نیز به همین ترتیب عمل می‌شود.

در قوانین اقامتی کشور اتریش ذکر شده است که در صورتی که یک مرد و یا یک زن غیر اتریش با یک تبعه اتریشی جدا از نوع جنسیت ازدواج کند امکان اخذ اقامت کشور اتریش برای آن فدر خارجی بدون هیچ گونه محدودیتی وجود خواهد داشت. البته باز باید اشاره کنیم که این اقامت، اقامت از نوع دائم نمی‌باشد. برای اخذ اقامت دائم اتریش با ازدواج زوجین باید بسته به شرایط مهاجرتی خود حدود پنج یا شش سال در اتریش زندگی کنند. پس از این مدت می٬توانند برای اخذ اقامت دائم اتریش و به دنبال آن گذرنامه این کشور اقدام کنند. 

مدارک مورد نیاز برای ازدواج با یک تبعه اتریشی

مدارکی که برای اقامت اتریش از طریق ازدواج لازم خواهید داشت به شرح زیر می‌باشد. 

  • مدارکی که نشان دهنده و اثباتی بر حقیقی بودن ازدواج شما باشد. 
  • مدارک هویتی ( شامل شناسنامه، گذرنامه و … )
  •  سایر مدارک لازم برای اخذ ویزا …

مدارکی که برای اخذ ویزای ازدواج اتریش باید به سفارت یا کنسولگری ارائه شود با دیگر روش‌های اقامتی تفاوت آنچنانی ندارد و تنها تفاوت آن در مدرک ارائه شده دال بر ازدواج شماست؛ توجه داشته باشید که اگر شما با ویزای ازدواج به کشور اتریش وارد شوید از تمامی حقوق شهروندی مانند تحصیل رایگان و امکان کار کردن در اتریش بهره‌مند خواهید شد؛ تنها باید توجه داشته باشید که مصاحبه در سفارت اتریش در کشور مبدا، در خصوص ازدواج با تبعه  اتریش یکی از مراحلی است که از حساسیت بالایی برخوردار است.

پس از مصاحبه شما در سفارت اتریش در صورت موفقیت آمیز بودن آن یک ویزای یکساله و یا نهایتا با مدت اعتبار دو ساله در اختیار شما قرار می٬گیرد. از مزایای این ویزا می‌توان به امکان همراه بردن خانواده با اخذ اقامت اروپا اشاره کرد. شما می‌توانید برای اخذ اطلاعات بیشتر درباره چگونگی اخذ ویزای کشورهای اروپایی به بخش راهنمای اخذ ویزا موسسه مهاجرتی آتیس مراجعه کنید.

سیستم تابعیت و اقامت در اتریش

سیستم اقامت در اتریش بر مبنای قانون خون پیش می‌رود! طبق این قانون اگر یک شخص خارجی با یک تبعه اتریشی ازدواج کند و بتواند اقامت دائم و یا تابعیت اتریش را اخذ نماید بدون توجه به محل تولد فرزند آنها ( چه در خاک اتریش و چه در کشوری دیگر )، این بچه تابعیتی اتریشی خواهد داشت البته باید خاطر نشان کرد که صرف تولد طفل در اتریش نمی‌تواند به‌عنوان سندی برای کسب تابعیت این کشور بشمار آید. لذا کسب تابعیت اتریشی به‌وسیله والدین علی‌الاصول فرزندی که از والدین اتریشی متولد می‌شود خود به‌عنوان شهروند اتریشی بشمار می‌رود. 

شما می‌توانید در صورت نیاز به اطلاعات  تکمیلی درباره دیگر روش‌های اقامتی در اتریش اینجا کلیک کنید و با با مشاورین ما در دفتر موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمایید.