مهاجرت پزشکان به اتریش 

اقامت پزشکان در اتریش به دلیل وجود زیر ساخت‌های مناسب و مدرن پزشکی و همچنین وجود تسهیلات و دستمزدهای بسیار مناسب پزشکان در این کشور، با حجم بالایی از تقاضا در سال‌های اخیر روبرو بوده است. 

هر ساله عده‌ی زیادی از متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا به کشور اتریش سفر می‌کنند، این علاقه تنها محدود به تحصیل پزشکی در اتریش نبوده بلکه همواره تعداد زیادی از پزشکان تقاضای مهاجرت به عنوان یک پزشک عمومی و یا متخصص به کشور اتریش برای فعالیت و کار را داشته‌‌اند. تقاضاهای بالا برای تحصیل و یا فعالیت پزشکی در اتریش نشان دهنده وضعیت مناسب بازار کاری در این کشور می‌باشد. به همین منظور ما قصد داریم در این مطلب از مطالب موسسه مهاجرتی آتیس به بررسی شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش و اقامت پزشکی با تحصیل و یا کار در این کشور بپردازیم. اگر شما نیز قصد مهاجرت غیر تحصیلی به اروپا برای فعالیت پزشکی را دارید با ما همراه باشید. موارد مورد بررسی در این مقاله به شرح زیر می‌باشند. 

  • شرایط اقامت اتریش برای پزشکان ایرانی
  • معادل سازی مدارک پزشکان در اتریش
  • شرایط اقامت اتریش برای پزشکان خارجی
  • مزایا و امکانات مهاجرت پزشکی و اشتغال در این کشور

اقامت اتریش برای پزشکان | مهاجرت پزشکی به اتریش | شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش

شرایط اقامت اتریش برای پزشکان ایرانی

هر ساله متقاضیانی که برای کار در رشته‌های پزشکی اتریش به موسسه مهاجرتی آتیس مراجعه می‌کنند با دغدغه زبان مواجه هستندِ بهتر است قبل از بررسی شرایط کار پزشکان ایرانی در اتریش به این مورد اشاره کنیم که در سال‌های گذشته دولت این کشور قوانینی را وضع کرده است که به کمک آن شما می توانید در صورت داشتن تمامی شرایط کار در این کشور، شروع به فعالیت کرده و به طور همزمان، دوره های آموزش زبان را نیز پشت سر بگذارید و زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی را فرا بگیرید. 

دوین شرایطی که یک پزشک ایرانی برای مهاجرت به اتریش و اخذ اقامت این کشور می‌بایست داشته باشد، مدارک پزشکی معادل سازی شده در مراکز مربوطه در کشور اتریش می‌باشد. شما می‌بایست برای فعالیت پزشکی و کار در اتریش مدارک تحصیلی و کاری خود را به اصطلاح معادل سازی کنید. در ادامه از پروسه معادل سازی مدارک پزشکان در اتریش برای شما سخن خواهیم گفت؛ با ما همراه باشید. 

لازم به ذکر است که در برخی از شرایط خاص ممکن است برای فعالیت پزشکی در مراکز درمانی اتریش نیاز به گذراندن یک دوره آموزشی خاص داشته باشید که شرکت در آن ها، از دیگر شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش بوده. توجه داشته باشید که شما با مهاجرت کاری به عنوان یک پزشک به اتریش و در صورت مشمول شدن برای شرکت در دوره آموزشی معین حقوق ماهیانه دریافت خواهید کرد! این مورد را می‌توان از مزایای کار پزشکی در اتریش و به دنبال آن اخذ اقامت دانست. 

معادل سازی مدارک پزشکان در اتریش

همانطور که در قسمت قبل گفته شد یکی از شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش برای اقامت کاری از طریق اخذ ویزای کار و یا تحصیل در دوره‌های آموزشی تخصصی، معادل سازی مدارک تحصیلی شما می‌باشد. روسه معادل سازی مدارک شامل ارائه مدارک مربوطه و گاها شرکت در آزمون می‌باشد. شرایط مهاجرت کاری پزشکان به اتریش بسیار شبیه به مهاجرت پزشکان به آلمان و اخذ اقامت از این طریق می‎‎باشد! برای مثال اولین شرط برای اقامت کاری پزشکان در این دو کشور تسلط به زبان آلمانی است.

به هر حال آن دسته از متقاضیان غیر اروپایی که برای کار پزشکی به اتریش سفر می‌کنند آید مدارک خود را مورد تایید یکی از سه دانشگاه های اتریش یعنی دانشگاه وین، گراس یا اینسبورگ قرار داده باشند؛ پس از معادل سازی مدارک شما به عنوان یک پزشک که قصد فعالیت در اتریش را دارید می‌بایست در یک آزمون شرکت کنید. ( توجه داشته باشید که اگر تحصیلات پزشکی خود را در یک کشور اروپایی و یا اتریش گذرانده باشید نیازی به معادل سازی نخواهید داشت. ما در مقاله گام به گام پزشکی در اتریش از شرایط تحصیل پزشکی در اتریش برای شما سخن گفته‌ایم. )

درباره اقامت پزشکان خارجی در اتریش

علی رغم اینکه کشور اتریش همواره به نیروی کار در زمینه پزشکی نیاز داشته است اما هیچگاه به صورت مجزا برای این زمینه ویزایی ارائه نکرده است. شما به عنوان یم پزشک برای کار در این کشور می‌توانید به دو شیوه عمل کنید. شرکت در دوره‌های تخصصی و تحصیل PHD در این کشور و یا استفاده از شرایط اقامت کاری و اخذ ویزای کار. 

اقامت اتریش برای پزشکان | مهاجرت پزشکی به اتریش | شرایط مهاجرت پزشکان به اتریش

شاید راه حل اول برای مهاجرت و در نهایت اخذ اقامت اتریش برای پزشکان خارجی مناسب تر باشد چرا که شما می‌توانید در این دوره ها که به زبان انگلیسی می‌باشد شرکت کرده و مدرک معتبری را دریافت کنید. به عبارتی دیگر دردسرهای اقامت کاری و اخذ ویزای کاری و معادل سازی را نخواهید داشت. همچنین امکان شرکت در دوره‌های رایگان زبان آلمانی در هنگام تحصیل از مزیت‌های دیگر مهاجرت پزشکان به اتریش در این روش است.  دوره های phd  در کشور اتریش برای پزشکان دوره های ساله ای میباشد و پزشکان در این مدت به یادگیری زبان آلمانی و گذراندن آزمون معادل سازی اتریش نیز اقدام میکنند و بنابراین بعد از اتمام دوره تحصیل خود به عنوان پزشک مشغول به کار میشوند.

مزایا و امکانات مهاجرت پزشکی و اشتغال در این کشور

اما اقامت اتریش برای پزشکان نسبت به کشورهای دیگر چه مزیت‌هایی دارد؟! علاوه بر این که شما با مهاجرت به عنوان یک پزشک به اتریش می‌توانید به کار در اروپا مشغول شوید امکان اخذ اقامت دائم و در نهات تابعیت این کشور را نیز خواهید داشت. درآمد دریافتی بالا توسط پزشکان مشغول در اتریش دومین مزیت اخذ اقامت این کشور برای کار پزشکی می‌باشد. میزان حقوق دریافتی پزشکان در اتریش به عوامل بسیاری مانند سمت و تخصص و همچنین معادل سازی مدارک تحصیلی و کار متقاضی بستگی دارد. با این وجود می‌توان گفت  به طور میانگین، پزشکان می توانند با تدریس در دانشگاه های معتبر کشور اتریش، موفق به دریافت حقوقی به مبلغ ۱۵۰۰۰ یورو در ماه شده که بسیار مناسب خواهد بود.

گر می‌خواهید با تحصیل در دوره PHD در این کشور پس از  تحصیل مشغول به کار شوید باید ذکر کنیم که هزینه تحصیل در این دوره بار پایین بوده و تنها مبلغی حدود ۷۵۰ یورو به ازای هر ترم پرداخت خواهید کرد. این در حالیست که شما اجازه کار در حین تحصیل را نیز خواهید داشت؛ برای اطلاع از شرایط کار در حین تحصیل در اتریش اینجا کلیک کنید. 

به عنوان کلام آخر در نظر داشته باشید که …

برای مهاجرت به هر کشوری به عنوان یک فرد متخصص می‌بایست قوانین وضع شده در آن کشور را در نظر بگیرید و این مهم نیازمند صرف وقت و هزینه خواهد بود. به همین علت بهتر است در نظر داشته باشید که اولین گام برای مهاجرت کاری پزشکان به اتریش کسب آگاهی لازم  از تمامی شرایط موجود و ارزیابی موقعیت خود متقاضی می‌باشد. 

مشاوران مهاجرتی ما در موسسه مهاجرتی آتیس همواره برای پاسخگویی و ارائه جامع‌ترین اطلاعات مهاجرتی و اقامتی در خدمت شما عزیزان خواهند بود.