اقامت در آلمان از طریق ازدواج و مقدمه‌ای بر آن

ازدواج در آلمان برای یک تبعه خارجی می‌تواند به عنوان شانسی برای زندگی و اقامت در آلمان باشد؛ اما به نظر شما امکان اخذ اقامت المان به واسطه ازدواج در آلمان به عنوان یی از شیوه‌های مهاجرت غیر تحصیلی امکان پذیر خواهد بود؟ شرایط اقامت در آلمان از طریق ازدواج و به طور کلی شرایط مهاجرت به آلمان و به دنبال آن اخذ اقامت در آلمان از طریق ازدواج موضوعی است که مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله به آن پرداخته‌اند. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از مشاوره مهاجرت غیر تحصیلی و اخذ اقامت المان از طریق ازدواج این مقاله را دنبال کنید. 

اقامت در آلمان از طریق ازدواج | ازدواج در آلمان | شرایط مهاجرت به آلمان

اقامت از طریق ازدواج در جهان

اکثر کشور‌ها در جهان از اصول و حقوق بین المللی پیروی می‌کنند که به واسطه آن اخذ اقامت از طریق زن و یا مرد انتقال می‌یابد. هر کشوری برای این مورد محدودیت‌ها و قوانین خاص خود را نیز دارد؛ برای مثال اخذ اقامت کشور خودمان، ایران، به واسطه ازدواج تنها از سوی مرد به زن منتقل می‌شود، به این ترتیب اگر مرد غیر ایرانی با زن ایرانی ازدواج کند تنها می‌تواند اقامت موقت داشته باشد و تابعیت کشور ایران را اخذ نخواهد کرد. این در حالی است که اگر یک خانم غیر ایرانی با یک مرد ایرانی ازدواج کند امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت کشور را خواهد داشت. 

با این حال با وجود چنین قوانینی مهاجرت به یک کشور و ازدواج در آن کشور می‌تواند در وهله اول منجربه اخذ اقامت موقت شود که با گذراندن مدتی زندگی در آن کشور این امکان را برای فرد فراهم می‌کند تا تابعیت آن کشور را بدست بیاورد؛ به عبارت دیگر با گذراندن و زندگی در مدتی معلوم در کشور مقصد دیگر فرقی نمی‌کند که تابعیت از مرد به زن منتقل شود یا یا برعکس. بنابراین در زمینه مشاوره مهاجرت غیر تحصیلی یک از روش‌هایی که امکان اقامت را برای شما فراهم می‌کند، ازدواج در کشور مقصد است. ازدواج در کشور مقصد به عنوان یکی از راه‌های مهاجرت غیر تحصیلی، در وهله اول منجربه اخذ اقامت موقت و بعد از مدتی اخذ تابعیت برای شما خواهد شد.

مدت زمانی که متقاضی می‌بایست در کشور مقصد زندگی کند تا بتواند تابعیت را اخذ نماید بسته به این موضوع است که با چه فردی ازدواج کرده است؛ اینکه فرد تابعیت آن کشور را داشته باشد یا تنها مقیم آن کشور باشد حائز اهمیت می‌باشد. اخذ اقامت و به دنبال آن تابعیت یک کشور با ازدواج با یک فردی که تبعه آن کشور است پروسه سریعتری نسبت به اخذ اقامت و به دنبال آن تابعیت یک کشور با ازدواج با یک فردی ست که تنها اقامت موقت آن کشور را دارد. 

اقامت آلمان از طریق ازدواج

ازدواج در آلمان با یک شهروند آلمانی که دارای اجازه اقامت دائم در آلمان است ی‌تواند شما را به اخذ اقامت آلمان و ابیت این کشور برساند. شرایط اقامت در آلمان از طریق ازدواج نیز شامل مواردی است که مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در ادامه به آن اشاره خواهند کرد. یکی از این شرایط ین است که فردی که قصد ازدواج در آلمان با یک شهروند آلمانی را دارد در ابتدا نباید هیچگونه منع قانونی برای ورود و مهاجرت به آلمان داشته باشد تا بتواند نسبت به اخذ ویزای ازدواج این کشور اقدام کند و به این کشور وارد شود. لازم به ذکر است شما می‌توانید با اهداف دیگری همچون تحصیل در آلمان، کار در آلمان و غیره به این کشور سفر کرده باشید و در آنجا تصمیم به ازدواج بگیرید؛ در این موارد بهتر است پس از ازدواج ویزای خود را به ویزای ازدواج تغییر داده و از این طریق پروسه اقامت در المان را برای خود سریعتر پیش ببرید.

شما می‌توانید پس از مطالعه این مقاله برای کسب اطلاعات تکمیلی و اقدام برای ر کردن فرمها ی ازدواج و شروع فرآیند مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس گرفته و یا از طریق فرم مشاوره آنلاین اقدام کنید و در جلسه مشاوره مهاجرت شرکت کنید.

مراحل و شرایط اقامت در آلمان از طریق ازدواج 

برای ازدواج در آلمان و به دنبال آن اخذ اقامت المان از این طریق فرد متقاضی می‌بایست درخواست قانونی خود را جهت اخذ ویزای نامزدی و ازدواج با فرد مورد نظر را به همراه مدارک لازم شامل مدرکی دال بر مجرد بودن وی را به سفارت و وزارت مهاجرت آلمان ارائه دهد. توجه داشته باشید که شخص که متاهل است نمی‌توان به هیچ طریقی نسبت به اخذ ویزای نامزدی و ازدواج در آلمان با یک فرد مقیم آلمان را ارائّه دهد. چنانچه فرد متاهل بوده و در حال حاضر همسر وی فوت کرده باشد و یا جدا شده باشد ارائه گواهی فوت و مدارک طلاق الزامی است. 

یکی دیگر از مدارکی که روند اخذ ویزای نامزدی شما برای اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج را سریعتر پیش خواهد برد ارائّه مدارکی است که نشان دهنده شناخت و علاقه میان طرفین می‌باشد. این مدارک که شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج را برای شما سهل تر می‌کند، می‌تواند شامل عکس و یا ایمیل های خصوصی و چیزهایی از این قبیل باشد. ارائّه این مدارک نشان دهنده یک ازدواج  واقعی است و نه صرفا ازدواجی سوری برای اخذ اقامت و تابعیت آلمان.

مدارک ارائّ شده تنها از سوی فرد متقاضی نیست بلکه فردی که تابعیت آلمان را دارد نیز برای ازدواج با یک فرد خارجی می‌بایست مدارکی ارائه دهد. مدارکی که فرد تبعه آلمان برای ازدواج با یک خارجی می‌بایست ارائه دهد شامل پاسپورت، آدرس محل زندگی و مدارک مالی است که  نشانگر این است که می تواند محل اقامت و هزینه های همسر خود را برای اقامت در آلمان پوشش دهد. در مشاوره مهاجرت غیر تحصیلی به آلمان از طریق ازدواج به این مورد اشاره خواهد شد که اگر فرد متقاضی برای ازدواج در آلمان و اخذ اقامت از این طریق ورودی غیر قانونی به این کشور داشته باشد می‌تواند در کشوری ثالث ازدواج بین المللی انجام دهد.

چنانچه با رعایت نکات بالا و استفاده از جلسه مشاوره مهاجرت غیر تحصیلی به آلمان در موسسه مهاجرتی آتیس موفق به اخذ اقامت آلمان و در ادامه تابعیت این کشور شوید می‌توانید بدون دردسر و بدون وجود هرگونه محدودیتی در کل حوزه شنگن رفت و آمد و اقامت موقت داشته باشید. اوجه داشته باشید که موسسه مهاجرتی آتیس خدمات همسریابی در آلمان را ارائه نمی‌دهد و صرفا جلسه مشاوره مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج برای ارائه راهکارها و راهنمایی‌های لازم می‌باشد. 

مراکز ازدواج در آلمان

مراکزی که در آلمان امکان ازدواج و ثبت آن را فراهم کرده‌اند شامل Standesamt، شهرداری و کلیسا می‌باشد. برای ثبت ازدواج در کلیسا نیاز به ثبت ازدواج در اداره ثبت احوال دارد. برای ثبت ازدواج در آلمان می‌بایست قصد و نیت خود را نیز در اداره ثبت احوال اولین کشور (Standesamt) اعلام نمائید. برای این منظور ارائه مدارک شخصی شامل گواهی ثبت  و محل سکونت (Meldebescheinigung) ، کارت شناسائی یا گذرنامه و گواهی ولادت (Geburtsurkunde) الزامی می‌باشد. توجه داشته باشید که تمامی مدارک می‌بایست به زبان آلمانی ترجمه و صحت این ترجمه مورد تائید دفتر اسناد رسمی باشد.با ثبت ازدواج خود در اداره ثبت احوال آلمان مدرکی به عنوان سند ازدواج یا عقدنامه به شما ارائه خواهد شد. همچنین در صورت تمایل متقاضی می‌تواند دفترچه مشخصات خانواده (Familienstammbuch) را نیز از این اداره درخواست کند. 

برای بهره‌مندی از انواع مشاوره مهاجرت به آلمان و شرایط اقامت در المان می‌توانید با هماهنگی قبلی و گرفتن وقت مشاوره مهاجرت با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس حضوری ملاقات کرده و شرایط خود را توضیح دهید تا مشاورین ما بهترین راه حل را برای مهاجرت شما ارائه دهند.