اقامت ایتالیا و مقدمه‌ای بر آن

راههای اقامت ایتالیا برای متقاضیان ایرانی این روزها شامل مهاجرت تحصیلی، کار در ایتالیا و سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور می‌شود؛ شما برای استفاده از هریک از این شیوه‌ها به عنوان یک روش اقامت ایتالیا می‌بایست برای دریافت ویزا و کارت اقامت موقت خود اقدام کنید. در این بین ممکن است درباره کارت آبی در برخی از کشورهای اروپایی همچون کارت آبی آلمان شنیده باشید! این کارت یک مجوز اقامتی می‌باشد که مزایای بیشتری را برای شما خواهد داشت و به عبارتی می‌توان گفت شما را برای اخذ اقامت و تابعیت آن کشور به دردسر کمتری خواهد انداخت. 

دولت کشور ایتالیا نیز این کارت را برای متقاضیان اقامت در این کشور هر ساله ارائه می‌کند؛ اما اقامت در ایتالیا با کارت آبی چگونه صورت می‌گیرد؟ با این شیوه چگونه اقامت ایتالیا را بگیریم؟ ما در این مقاله از سری مطالب آموزشی موسسه مهاجرتی آتیس درباره اقامت ایتالیا از طریق بلوکارت این کشور برای شما صحبت خواهیم کرد. شما با دنبال کردن این مطلب و بررسی هریک از بخش‌های زیر که توسط مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است از شرایط اقامت در ایتالیا با بلوکارت و چگونگی اقدام برای استفاده از این روش اقامت ایتالیا مطلع خواهید شد. موارد بیان شده به شرح زیر می‌باشد. 

 • درباره فرصت اقامت در ایتالیا با بلوکارت
 • کارت آبی یا بلوکارت ایتالیا چیست؟
 • روش اقامت ایتالیا با اخذ کارت آبی چگونه است؟
 • فرصت‌های شغلی متناسب با اقامت کارت آبی ایتالیا
 • پروسه درخواست ویزا و تمدید اقامت بلوکارت ایتالیا
 • مزایا و مدارک لازم برای اقامت در ایتالیا با کارت آبی

اقامت در ایتالیا با کارت آبی | اقامت کارت آبی ایتالیا | شرایط اقامت ایتالیا با کارت آبی | راههای اقامت ایتالیا

اقامت در ایتالیا با کارت آبی 

بالا بودن کیفیت زندگی و شرایط ایده‌آل خدمات رفاهی و درمانی، وجود سطح بالای علمی و فرصت‌های شغلی مناسب باعث شده است تا متقاضیان زیادی به فکر مهاجرت و اخذ اقامت کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا باشند؛ با گسترش صنایع در کشورهای اروپایی رفته رفته نیاز این کشورها به نیروی کار تحصیلکرده و مجرب بیشتر و بیشتر شد تا جایی که اتحادیه اروپا قانونی را به نام کارت آبی برای چندین کشور اروپایی به تصویب رساند. 

کارت آبی که برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا قابل استفاده شد ( البته این کارت برای کشورهای انگلستان، ایرلند و دانمارک وجود ندارد )، مختص به کار در این کشورهاست و به متقاضیان مهاجرت تحصیلی تعلق نخواهد گرفت. افراد با دریافت کارت آبی ایتالیا می‌توانند در این کشور به راحتی به کار و زندگی مشغول شوند.

اما تفاوت اقامت در ایتالیا با کارت آبی این کشور با روش معمولی اقامت از طریق کار در این کشور چه تفاوت‌هایی دارد؟! برای پاسخ به این پرسش در ادامه این مطلب با موسسه مهاجرتی آتیس  همراه باشید. 

کارت آبی یا بلوکارت ایتالیا چیست؟

کارت آبی یا بلوکارت ایتالیا مجوزی است که به شما اجازه کار در یک بازه شش تا چهار ساله در ایتالیا را خواهد داد. برای اقامت کارت آبی ایتالیا و دریافت این مجوز شما می‌بایست از سوی یک شرکت و یا کارفرما به عنوان فردی متخصص و تحصیل کرده دعوتنامه کاری داشته باشید. 

توجه داشته باشید که امکان دریافت کارت آبی برای جستجوی کار در ایتالیا وجود نخواهد داشت!

چگونه با بلوکارت ایتالیا اقامت بگیریم؟

برای اینکه بتوانید برای اقامت ایتالیا با کارت آبی اقدام کنید باید روش اقامت ایتالیا از این طرق و اخذ این ویزا را بدانید. برای این منظور شما به عنوان یک فردی که تابعیت غیر اروپایی داشته و از تحصیلات عالی برخوردار هستید می‌بایست در سایت بلوکارت اروپا ثبت نام کنید. برای این منظور می‌توانید اینجا کلیک کنید.

اقامت در ایتالیا با کارت آبی | اقامت کارت آبی ایتالیا | شرایط اقامت ایتالیا با کارت آبی | راههای اقامت ایتالیا

در این سایت کارفراهای بسیاری وجود دارند که به رزومه تمام افراد درخواست دهنده در فیلد مورد نظر دسترسی دارند؛ آنها با بررسی رزومه‌ها شخص مورد نظر را پیدا کرده و برای وی درخواست اقامت ایتالیا با کارت آبی را می‌دهند. پس از درخواست کارفرما و ارسال دعوتنامه کاری از سمت وی شما می‌بایست برای تعیین وقت سفارت ایتالیا و درخواست ویزا اقدام کنید. این پروسه می‌تواند در یک بازه نود روزه انجام پذیرد.

فرصت‌های سغلی کارت آبی ایتالیا

همانطور که گفتیم کارت آبی ایتالیا برای اقامت کاری استفاده شده و مختص به افرادی با تخصص‌های سطح عالی می‌باشد. منظور از افراد متخصص در این روش اقامت ایتالیا، افرادی است که  تحصیلات عالی دارند و مدرک دانشگاهی‌ آن‌ها با شغلشان مرتبط می‌باشد. 

در دسته بندی‌های متخصصان در قوانین بلو کارت ایتالیا سه گروه نام برده شده است که عبارتند از مدیران، گروه مهندسان، پزشکان و اساتید و در نهایت گروه تکنسین‌ها، دستیارهای اجتماعی. 

چگونه ویزای کارت آبی ایتالیا را درخواست کنیم؟

مراحل اخذ ویزای کارت آبی ایتالیا به این شکل است که شما پس از ثبت نام در سایت بلوکارت و پذیرفته شدن از سوی یک کارفرما در ایتالیا، می‌بایت به سفارت ایتالیا در محل زندگی خود مراجعه کرده و برای این نوع ویزا درخواست خود را ارائه کنید. پس از اینکه ویزا را دریافت کردید و به ایتالیا سفر کردید در اولین اقدام باید به اداره پست این کشور مراجعه و درخواست اقامت خود از این طریق را اعلام کنید.

یه امور در اداره پلیس انجام خواهد شد. در نظر داشته باشید که کارفرما باید درخواست کار و  قراردادی با حداقل حقوق ۲۵ هزار یورو در سال را به اداره مهاجرت ارسال کرده و نتیجه را اعلام کند.

شرایط اقامت ایتالیا با کارت آبی و تمدید آن

از مهمترین شرایط اقامت ایتالیا با کارت آبی که می‌توان به آن اشاره کرده مدت زمان اعتبار این کارت است. اعتبار بلوکارت ایتالیای شما به مدت قرارداد شما با کارفرما بستگی دارد. این زمان می‌تواند یکساله و یا چهار ساله باشد. 

مزایای اقامت ایتالیا با کارت آبی این کشور 

داشتن بلوکارت ایتالیا که بالاترین سطح مجوز برای کار در کشورهای اتحادیه اروپا و زندگی در آنها می‌باشد مزایای متعددی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. 

 • فرصت های شغلی متنوع با حقوق های بالا
 •  هزینه‌های پایین زندگی
 • امکان استفاده از بیمه
 • امکان افتتاح حساب و تسهیلات بانکی
 • امکان تحصیل فرزندان در مدارس اروپا
 • اخذ اقامت برای همسر و فرزندان
 • زندگی در کشوری با امنیت و سرمایه اجتماعی بالا

مدارک لازم برای اقامت کارت آبی ایتالیا

ارائه دو دسته از مدارک تحصیلی و ترجمه آن و مدارک کاری شامل  سوابق کاری نظیر بیمه با گواهی اشتغال به کار برای اخذ این نوع اقامت از راههای اقامت ایتالیا برای کار ضروری می‌باشد. توجه داشته باشید که هرچه مدارک شما کامل‌تر باشد فرآیند اخ بلو کارت ایتالیا نیز با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت. به طور کلی مدارک زیر برای این مهم ضروری است. 

 • مدرک دانشگاهی معتبر
 • سابقه کاری که با مدرک تحصیلی هماهنگی داشته باشد
 • قرارداد کاری از شرکت معتبر اروپایی با ذکر میزان حقوق (۲۵ هزار یورو در سال)
 • ارائه اسناد برای اثبات محل اقامت

سخن پایانی

بلوکارت ایتالیا و اتحادیه اروپا مجوزی شبیه به گرین کارت آمریکا می‌باشد! این مجوز فرصت طلایی و بی نظیری را برای کار و زندگی در اروپا برای افراد تحصیل کرده فراهم کرده است. ما در موسسه مهاجرتی آتیس می‌توانیم اطلاعات تکمیلی بیشتری را برای چگونگی اخذ این نوع اقامت ایتالیا در اختیار شما قرار دهیم پس با ما در تماس باشید.