اقامت پزشکان در آلمان و مقدمه‌ای بر آن

مهاجرت پزشکان به آلمان و اخذ اقامت آلمان از این طریق را می‌توان به منزله مهاجرت غیر تحصیلی و کاری به این کشور دانست. اصطلاح اقامت پزشکی در آلمان ممکن است به گوش شما خورده باشد! ای اصطلاح را ی‌توان در دو بخش مورد بررسی قرار داد؛ اول اقامت پزشکی در آلمان به معنی حضور بیمار برای درمان خود در بیمارستان‌های مجهز این کشور و دوم مهاجرت پزشک به آلمان برای کار در این کشور. مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در این مطلب به بررسی مورد دوم می‌پردازند. بنابراین اگر در طول این مطلب از کلمه اخذ ویزای پزشکی آلمان و یا اقامت پزشکی استفاده شد بدانید منظور اقامت از طریق کار پزشکی در این کشور است. 

کشور آلمان در سال‌های گذشته در میان سه کشور برتر در زمینه‌های مختلف علم پزشکی قرار داشته است و همین موضوع باعث شده است تا پزشکان زیادی به فکر مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت پزشکی در آلمان باشند. دولت آلمان همواره شرایط ویژه‌ای را برای شاغل شدن پزشکان سایر کشور‌ها در آلمان در نظر گرفته است تا افرادی که دارای مدارک پزشکی معتبری هستند بتوانند به این کشور مهاجرت کرده و در مراکز بهداشتی و درمانی آلمان مشغول به کار شوند. 

مشاوران بخش اقامت در اروپا ی موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله با بررسی موارد زیر از اقامت پزشکان در آلمان برای شما بت خواهند کرد. برای اخذ اقامت پزشکی در آلمان و کار در این کشور موارد زیر را بررسی نمائید. 

 • مهاجرت کاری پزشکان به آلمان
 • شرایط مهاجرت پزشک به آلمان
 • تائید مدارک پزشکی در آلمان
 • درآمد و حوزه فعالیت پزشکان مهاجر در آلمان
 • مدارک لازم برای مهاجرت و اخذ اقامت پزشکان در آلمان

مشاوران و وکلای موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی بر این داشته‌اند تا با بررسی مهم‌ترین موضوعات درباره اخذ اقامت پزشکان در آلمان ، شما را از این مهم مطلع کنند تا بدون وجود هرگونه ابهامی به این کشور سفر کنید و در ادامه برای اخذ اقامت اقدام کنید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله درباره مهاجرت به آلمان سوالی داشتید می‌توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس بگیرید و نسبت به رزرو نوبت مشاوره مهاجرت به آلمان اقدام کنید.

اقامت پزشکان در آلمان | اقامت پزشکی در آلمان | مهاجرت پزشک به آلمان | ویزای پزشکی آلمان | موسسه مهاجرتی

اقامت پزشکان در آلمان با مهاجرت کاری

اقامت پزشکان در آلمان در چند سال اخیر بسیار فراگیر شده است این درحالیست که آمار‌های نظام پزشکی آلمان عدد بالای ۲۰۰۰۰ نفر را به عنوان پزشکان غیر بومی که در آلمان مشغول به کار هستند، نشان می‌دهد. در این آمار همچنین از کشور‌هایی که پزشکان ود را به آلمان فرستاده‌اند نیز نام برده شده است که ایران بعد از اتریش، یونان، انگلیس، آلمان، فرانسه و کانادا رتبه ششم را در درخواست اقامت پزشکان در آلمان به خود اختصاص داده است. 

مهاجرت پزشک به آلمان برای کار در این کشور شرایطی نسبتا راحت را در میان روش‌های مهاجرتی داشته و همین موضوع باعث تبدیل شدن این کشور به یکی از مقاصد ایده‌آل برای مهاجرت کاری پزشکان ایرانی شده است. امکان مهاجرت پزشک به آلمان با داشتن تخصصی خاص و یا فراگرفتن یک تخصص خاص و همچنین شرایط راحت تائید مدارک پزشکی از سوی دولت آلمان از موارد دیگری است که باعث این علاقه شده است. 

اگرچه کشور آلمان همواره قطب بزرگی در زمینه صنعت و پزشکی می‌باشد اما همیشه به نیروی کار تخصصی در زمینه ‌های مختلف احتیاج داشته و با کمبود نیرو مواجه بوده است. این نیازمندی در حوزه پزشکی نیز به چشم می‌خورد! کمبود  دیگر این حوزه را کشور آلمان بسیار نیاز دارند و این نیازمندی به دلیل کمبود مهارتهای فردی و افراد متخصص در حوزه پزشکی و تخصص های خاص آن به این معناست که مهاجرت کاری پزشکان به آلمان و در ادامه اخذ اقامت پزشکان در آلمان بسیار ساده تر از سایر کشور‌های اروپایی می‌باشد. این نیازمندی پزشک در آلمان در شهرهای دور افتاده بیشتر به چشم می‌خورد!

با این وجود که شما به عنوان یک پزشک می‌توانید با تائید مدارک خود به راحتی در این کشور مشغول به کار شوید، باید گفت که  متخصصین این حوزه در کشور آلمان بسیار تحت نظارت هیات پزشکی هستند؛ برای این نظارت شرایط و قوانین خاصی از سوی دولت آلمان اتخاذ گردیده است که در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس به بررسی آن پرداخته‌اند. 

شرایط مهاجرت کاری پزشکان به آلمان از این قرار می‌باشد که شما به عنوان یک پزشک با تخصص خاص ه قصد اقامت پزشکی در آلمان برای کار را دارید ابتدا باید پس از اخذ ویزا و سفر به این کشور در یک آزمون هماهنگ و ارزش مساوری شرکت کنید. قبول شدن شما در این آزمون بیانگر این است که تخصص شما با تخصص یک پزشک تحصیل کرده در آلمان برابری می‌کند. برای کار در این کشور به عنوان یک پزشک و یا اخذ مجوز طبابت قبولی در این آزمون الزامی می‌باشد. 

 • آزمون ارزش مساوی چیست؟

آزمون ارزش مساوری یا Gleichwertigkeitsprufung آزمونی است که برای پزشکان غیر بومی که قصد کار در این کشور را دارند برگزار می‌شود. با قبولی در این آزمون شما با شخصی که دوره شش ساله تحصیل پزشکی در آلمان را پشت سر گذاشته است برابری خواهید کرد. این امتحان  شامل محتوای پزشكي داخلي، جراحي، سؤالات عمومي پزشكي مانند Toxicology و Pharmacology است . سؤالات این امتحان بيشتر به‌صورت عملي است و انتظار می‌رود متقاضي بتواند نمره‌ی قبولی را دریافت نماید. متقاضیان باید بدانند برای موفقیت در این امتحان تسلط به زبان آلمانی لازم و ضروری است.

 • برای اخذ اقامت پزشکان در آلمان چه مدرک زبانی لازم است؟

همانطور که گفته شد زبان آزمون ارزش مساوی به آلمانی بوده بنابراین شما نیاز به یادگیری این زبان خواهید داشت؛ علاوه بر این برای اخذ ویزای کاری آلمان نیز شما به ارائه مدرک زبان موظف هستید. به طور کلی پزشکانی که در ایران و یا سایر نقاط جهان مدرک پزشکی خود را اخذ کرده‌اند برای اخذ اقامت پزشکی کشور آلمان و کار در این کشور باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح B2 باشند تا با این روش برای اخذ اقامت آلمان اقدام کنند. ز آنجایی که اقامت پزشکان در آلمان نوعی از اقامت کاری می‌باشد بهتر است اطلاعات لازم درباره اقامت از طریق کار را از اینجا بخوانید. 

 • برای مهاجرت کاری پزشکان به آلمان از چه ویزایی استفاده کنیم؟

بیشتر پزشکانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند به دنبال اخذ اقامت در این کشور و گرفتن کارت آبی آلمان هستند. کارت آبی آلمان به منزله مجوزی برای کار در اروپاست که مزایای بیشتری نسبت به ویزای معمولی کاری دارد.  شما می‌توانید برای مهاجرت کاری به عنوان یک پزشک به آلمان از طبق ویزای کاری اقدام کنید؛ اخذ ویزای کاری پروسه راحتری را نسبت به مجوز کارت آبی آلمان دارد. اخذ کارت آبی آلمان پروسه‌ای که  اعتبار بسیار زیادی برخوردار است و برای گرفتن اقامت دائمی در کشور آلمان کاربردی و کارآمد است، پروسه‌ای طولانی مت و نیازمند به تلاش دو برابر دارد. 

اقامت پزشکان در آلمان | اقامت پزشکی در آلمان | مهاجرت پزشک به آلمان | ویزای پزشکی آلمان | موسسه مهاجرتی

اگر نمي‌دانید برای مهاجرت کاری پزشکان به آلمان از چه نوع ویزای استفاده کنید با مراجعه به بخش مشاوره اخذ ویزا ابتدا مشاوره وکلای موسسه مهاجرتی آتیس را مطالعه کرده و در گام بعد با موسسه تماس حاصل فرمائید.

تائید مدارک پزشکی در آلمان

برای اخذ اقامت پزشکان در آلمان از طریق کار در این کشور به یم نامه تائید فعالیت پزشکی یا همان مجوز پزشکی که از طریق دولت آلمان ارائه می‌شود نیاز خواهید داشت. لازمه‌های مختلفی برای اخذ این مجوز در آلمان وجود دارد. در وهله اول پیشنهاد شغلی و مدرک زبان آلمانی در سطح B2 مهمترین آنهاست. 

اگر شما از یک مرکز درمانی پیشنهاد شغلی دارید قبل از شرکت در آزمون تراز مساوی می‌توانید با درخواست  «Berufserlaubnis» (مجوز پزشکی موقت) شروع به کار در کشور آلمان کنید و در ادامه برای این آزمون و اخذ مجوز دائم پزشکی اقدام کنید. 

با “Approbation” یا “Berufserlaubnis” شما می توانید شروع به کار کنید – فقط به عنوان یک متخصص پزشکی و یا با کار و مطالعه تخصص پزشکی خود در همان زمان. این می تواند بسته به نوع تخصص،چندین سال طول بکشد، اما در این زمان می توانید درآمد کسب کنید. این فرایند در عنوان آلمانی “Facharzt” یا متخصص پزشکی انجام می‌گیرد.

درآمد و حوزه فعالیت پزشکان مهاجر در آلمان

اگر شما به عنوان یک پزشک قصد مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت پزشکی در آلمان را دارید می‌توانید با اخذ مجوز برای کار در مراکز پزشکی عمومی، بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به کار شوید. همچنین امکان افتتاح مطب برای شما نیز وجود دارد.پزشکانی که مدارک خود را برای مرکز دولت ارسال می کنند می توانند در مراکز زیر مشغول به کار شوند.

 1. کلینیک های دانشگاه
 2. کاریتاس
 3. دیاکنی
 4. خانه های سالمندان عمومی و خصوصی
 5. کلیساهای عمومی و خصوصی
 6. رفاه کارگران

درآمد پزشکان غیر بومی در آلمان به چه صورت است ؟

در این قسمت با هم بررسی می‌کنیم که آیا درآمد نیز به عنوان دلیلی برای افزایش تقاضای مهاجرت کاری پزشکان به آلمان بوده است یا خیر؟! میزان دریافت پزشکان در آلمان بسته به منصب و فعالیتی که دارند تعیین می‌گردد با این وجود بطور میانگین در سال‌های گذشته پزشکان در یک بازه بین 65 هزار یورو در سال که حقوق یک دستیار پزشک است تا 80 هزار یورو که حقوق متخصص است، متغییر بوده است. 

مدارک لازم برای مهاجرت و اخذ اقامت پزشکان در آلمان

 1. رزومه استاندارد آلمانی به همراه عکس
 2. کپی اول پاسپورت (امضا شده )
 3. دانشنامه و زیر نمرات
 4. کارت عضویت پزشکان
 5. پروانه دائمی پزشکی  و مطب در صورت موجود بودن
 6. ترجمه شناسنامه یا کارت ملی
 7. گواهی تاییدیه از بیمارستان یا دانشگاه به همراه گواهی اشتغال در بیمارستان یا کلینیک
 8. ۶ قطعه عکس (خانم ها بدون حجاب)
 9. ارائه گواهي عدم سوء پيشينه، گواهی عدم سوء پیشینه سازمان نظام پزشكی، گواهی سلامت جسمانی