کار در ایتالیا در یک نگاه

اقامت کاری در ایتالیا یک از روش‌های مهاجرت به این کشور است که با اخذ ویزای کاری امکان پذیر می‎باشد؛ شما با شاغل شدن و اخذ اقامت کاری ایتالیا می‌توانید برای گرفتن تابعیت و شهروندی این کشور طی شرایطی به صورت مستقیم اقدام کنید. اقامت ایتالیا از طریق کار تنها شیوه اقامتی این کشور نمی‌باشد روش‌های مهاجرت برای تحصیل، ازدواج و سرمایه گذاری از روش‌های متداولی است که متقاضیان از آن برای اخذ اقامت در این کشور استفاده می‎کنند. 

ما در این مقاله با کمک مشاوران بخش مهاجرت غیر تحصیلی در موسسه مهاجرتی آتیس اطلاعاتی را گردآوری کرده‌ایم تا شما را از شرایط اقامت کاری ایتالیا در سال ۲۰۲۰ آگاه کنیم. با بررسی موارد زیرُ شما می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی را درباره شرایط مهاجرت به ایتالیا، شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص، هزینه زندگی در ایتالیا، حقوق کار در ایتالیا و شرایط ویزای کار بدست بیاورید تا بدون هیچ دغدغه‌ای برای اخذ ویزای کار این کشور اقدام و سفر خود را آغاز کنید. با ما همراه باشید.

 • درباره مهاجرت و اقامت کاری ایتالیا
 • انواع ویزا و اقامت کاری ایتالیا
 • فرآیند درخواست اجازه اقامت کاری

اقامت کاری ایتالیا | شرایط اقامت کاری ایتالیا | اقامت ایتالیا از طریق کار

هر آنچه باید درباره اقامت کار ایتالیا بدانید!

همانطور که گفتیم راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد. اگرچه در میان ایرانیان مهاجرت تحصیلی به این کشور محبوب تر بوده و با تقاضای بیشتری روبروست، اما اخذ اقامت کاری در ایتالیا نیز متقاضیان خاص خود را دارد. به طور کلی اگر قصد اقامت در ایتالیا از طریق کار را دارید قبل از هر چیز بهتر است در مورد بازار کاری این کشور تحقیق کنید و مناسب بودن این بازار با حرفه‌ی خود را بسنجید. برا نمونه ممکن است شما یک تکنسین وسیله صنعتی به خصوصی باشید و در کشور ایتالیا نیازی به نیروی کاری همچون شما نباشد! بنابراین در این صورت انتخاب کشور ایتالیا به عنوان یک کشور برای اقامت کاری می‌تواند شما را در مسیر مهاجرتی ناموفق قرار دهد. 

به طور کلی برای دریافت ویزای کاری در ایتالیا نیز شما نیاز به داشت معرفی نامه یا همان دعوتنامه از سوی یک کارفرما خواهید داشت که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهم کرد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه این مقالهُ بخش اخذ ویزای کار در وبسایت موسسه مهاجرتی آتیس را مطالعه کنید تا با دید بهتری از روش‌های اقامت کاری ایتالیا اطلاعات کسب کنید. 

انواع ویزا و اقامت کاری ایتالیا

دولت ایتالیا با همکاری اداره مهاجرت این کشور برای کار کردن افراد غیر بومی در این کشور سه نوع روش اقامتی در نظر گرفته‌اند! اقامت کار ایتالیا از طریق ویزای نیازمندی ( JOB Offer )، اقامت کار ایتالیا از طریق ویزای جستجوی کار و کار با ویزای کار تعطیلات ایتالیا ( Holiday Visa ) روش‌هایی هستند که در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید از آن برای اخذ اقامت کاری در ایتالیا به دنبال آن تابعیت و شهروندی این کشور استفاده کنید. 

 • شرایط اخذ ویزای نیازمندی ( JOB Offer )

این نوع ویزا یکی از سخت ترین ویزاهای کار نه تنها در کشور ایتالیا بلکه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. برای اخذ ویزای JOB Offer شما باید یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای ایتالیایی داشته باشید. اما این پیشنهاد چگونه به دست شما خواهد رسید؟! پروسه پیشنهاد کاری به این شکل است که کارفرما در گام اول پیشنهاد کاری خود را به صورت آگهی در مدت سه ماه در ایتالیا مطرح می‌کندِ در صورت نیافتن فرد مناسب با ملیت ایتالیایی آگهی را به مدت سه ماه دیگر برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در معرض نمایش می‌گذارد و اگر در این مرحله نیز فرد مناسب استخدام نشودُ نوت به نمایش آگهی برای کشورهای غیر اتحادیه اروپاست. بنابراین شما تقاضایی ایرانی شانس کمی را برای اقامت کاری ایتالیا از طریق ویزای JOB Offer خواهید داشت. 

اما افرادی که در اتحادیه اروپا می‌توانند از این ویزا استفاده کنند باید شرایط زیر را داشته باشند.

 1. افرادی که اقامت کشورهای اروپایی را دارند.
 2. پناهندگانی که دارای مجوز کار می‌باشند.
 3. دانشجویانی که فارغ‌التحصیل کشور ایتالیا و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا هستند و مجوز کار کردن دارند.
 • شرایط اخذ ویزای کار تعطیلات ( Holiday Visa )

این نوع ویزا برای ایرانیان غیرقابل دسترس است! به بیان ساده تر تنها افرادی که تابعیت یکی از کشورهای نیوزلند، استرالیا، کره جنوبی، کانادا را دارند می‌تواند به مدت محدودی از ویزای کاری ایتالیا با عنوان تعطیلات استفاده کنند. آن دسته از افرادی که با تابعیت نیوزیلند، کره جنوبی، استرالیا هستند می‌توانند در ۱۸ تا ۳۰ سالگی به مدت یکسال و آن دسته از افرادی که تابعیت کانادایی دارند در سن ۱۸ تا ۳۵ می‌توانند به مدت دو سال از این نوع ویزای کاری ایتالیا استفاده کنند. 

اما افرادی که شرایط استفاده از این نوع ویزا را دارند به شرح زیر می‎باشند.

 1. این افراد باید شهروند یکی از کشورهای نیوزلند، استرالیا، کره جنوبی، کانادا باشند.
 2. شما باید افسر ویزا را متوجه این موضوع کنید که فقط به‌قصد تعطیلات نرفته بلکه قصد انجام کار نیز دارند.
 3. سن افراد باید بین ۱۸ تا ۳۰ باشد البته در کانادا تا ۳۵ می‌باشد.
 4. این ویزا برای کودکان محسوب نمی‌شود.
 5. افراد باید پاسپورت کشور مربوطه را به همراه داشته باشند.
 6. ارائه‌ی تمکن مالی برای خرید بلیت برگشت
 7. نشان دادن تمکن مالی و هزینه‌های زندگی برای گذراندن دوره‌ای که قرار است در کشور ایتالیا باشند.
 8. پرداخت هزینه‌ی ویزای تمکن مالی

اقامت کاری ایتالیا | شرایط اقامت کاری ایتالیا | اقامت ایتالیا از طریق کار

باید خاطر نشان کرد که قوانین ویزا برای هر روش و هر کشوری همواره درحال تغییر است و ممکن است شرایط با آنچه در این مقاله گفته می‌شود در زمان‌های دیگر متفاوت باشد؛ بنابراین بهتر است در صورت تصمیم برای اقامت کاری ایتالیا پس از مطالعه این مقاله با دفاتر موسسه مهاجرتی آتیس نیز تماس حاصل فرمایید. با اینکه ممکن است شرایط اقامت و ویزا تغییر کند اما چیزی که ثابت است فرم ویزا ایتالیا است که شما باید نسبت به پر کردن آن اقدام کنید! شما می‌توانید با کلیک بر روی عبارت فرم اقامت ایتالیا با این پرسشنامه آشنا شوید.

 • شرایط اخذ ویزای جستجوی کار ایتالیا

شرایط اقامت کاری ایتالیا از طریق ویزای جستجوی کار به این صورت است که در وهله اول یک ویزای با مدت اعتبار شش ماه در اختیار شما قرار خواهد گرفت که به شما اجازه می‌دهد در طول این مدت به پیدا کردن کار در ایتالیا مشغول شوید. اگر در این مدت موفق به پیدا کردن کار شوید می‎توانید برای تبدیل ویزا و اقامت خود به اقامت کاری ایتالیا اقدام کنید. توجه داشته باشید اگر در ایتالیا تحصیل کنید به راحتی می‌توانید از این طریق برای کار در ایتالیا نیز اقدام کنید! بورسیه‌های تحصیلی، امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان و بسیاری از موارد دیگر شرایط ایده‌آلی را برای تحصیل بخصوص برای ایرانیان در این کشور فراهم کرده است.

در آخر پس از اینکه موفق به گرفتن اقامت کار ایتالیا شدید با زندگی و کار در این کشور به مدت چهار تا پنج سال و پرداخت مالیات در این مدت می‌توانید باری اقامت دائم ایتالیا از طریق کار اقدام کنید. پس از آن باید به فکر تابعیت و پاسپورت این کشور باشید! به همین منظور بهتر است شرایط تابعیت و پاسپورت ایتالیا را اینجا بخوانید.

فرآیند درخواست اجازه اقامت کاری

پس از اینکه شما موفق به کسب یک پیشنهاد کاری به هر یک از روش‌های فوق شدید باید به دفاتر و یا موسساتی در ایتالیا مراجعه کنید که مرکز خدماتی دولت در آنجا به شمار می‌روند. در این مرحله این ادارات به بررسی مواردی چون اعتبار کارفرما، تخصص شخص متقاضی و ارتباط آن با شغل پیشنهادی کارفرما، شرایط شخصی فرد متقاضی و حقوق در نظر گرفته‌شده  خواهند پرداخت و پس از آن با اتخاذ تصمیم اجازه نهایی کار را صادر می‌کنند. 

البته پیش از این مرحله کارفرمای ایتالیایی شما باید با مراجعه به نزدیک ترین شعب این دفاتر درخواست تایید اجازه کار را برای شما ارائه دهد. متقاضی اخذ مجوز کار در ایتالیا ملزم به ارائه مدارک مشخصی است و کارفرما مسئولیت پیگیری درخواست را به عهده دارد. کارفرما می‌بایست یک نسخه قرارداد فی‌مابین نیروی کار و کارفرما، پیش از ارائه درخواست مجوز کار در ایتالیا تنظیم و طرفین آن را امضا نمایند. چرا که این مدارک به اداره مهاجرت ایالتی شرکت‌ها ارسال می‌شود و در آنجا متقاضی اجازه استخدام نیروی کار خارجی دریافت خواهد کرد. 

در نظر داشته باشید که …

هزینه اقامت در ایتالیا برای هریک از روش‌های مهاجرتی متفاوت می‌باشد و علت تفاوت این هزینه‌ها تفاوت در هزینه پروسه اخذ ویزاست! با ورود اطلاعات اولیه خود در فرم مشاوره آنلاین موسسه مهاجرتی آتیس می‌توانید برای نوبت مشاوره ثبت نام و اطلاعات تکمیلی درباره شرایط اقامت کاری ایتالیا برای سالا ۲۰۲۰ را اخذ نمایید.