دانشگاه‌های روسیه و مقدمه‌ای بر آن

بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند ؟ به جرات می‌توان گفت این سوال در چه زمینه تقاضاهای مهاجرت تحصیلی به روسیه و چه کشور‌های دیگری یک دیگر از سوالاتی است که باید برای پاسخ به آن مطالعه و تحقیق کافی داشته باشید. انتخاب یک دانشگاه که برای شرایط شما مناسب نباشد به اخذ مدرک تحصیلی منجرب نخواهد شد و متاسفانه مهاجرت شما به یک تجربه ناموفق تبدیل خواهد شد. 

به همین منظور تیم موسسه مهاجرتی آتیس تصمیم گرفته است تا با معرفی معتبر ترین دانشگاه‌های مهندسی و پزشکی در روسیه به پرسش ” بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند ؟ ” پاسخ دهد. این موضوع که کدام دانشگاه در روسیه برای تحصیل مناسب می‌باشد به عوامل بسیاری اعم از شرایط تحصیلی و مالی دانشجو، رشته مورد علاقه و درخواست‌های متقاضی همچون بورسیه بستگی دارد. 

برای اینکه بتوانیم بهترین دانشگاه‌های روسیه را معرفی کنیم می‌بایست در گام اول توضیحی مختصر درباره روسیه و شرایط تحصیلی داشته باشیم؛ پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره شرایط تحصیل در روسیه به این مقاله اکتفا نکرده و با مراجعه به مقاله ” مهاجرت تحصیلی به روسیه ” تمامی شرایط ادامه تحصیل در این کشور را مطالعه کنید. ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با دانشگاه‌های معروف روسیه به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت تا در ادامه راه بتوانید نسبت به انتخاب دانشگاه در روسیه تصمیم درستی را اتخاذ کنید. 

  • درباره روسیه و بهترین دانشگاه‌های آن
  • دانشگاه‌های مهندسی روسیه 
  • دانشگاه‌های پزشکی در روسیه
  • معرفی دانشگاه‌های معروف روسیه و شرایط تحصیلی آن‌ها

تیم مشاوره مهاجرتی در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال راهنمایی شما در موضوعات مهاجرتی از جمله بهترین دانشگاه‌های روسیه  است؛ اگر شما نیز به دنبال مهاجرت به این کشور هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات کلی درباره دانشگاه‌های مهندسی و پزشکی روسیه می‌توانید خود را برای ادامه تحصیل در این کشور آماده کنید.

دانشگاه‌های روسیه | بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند

بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند ؟

اجازه بدید قبلا از پرداختن به دانشگاه‌های معروف در روسیه برای تحصیل کمی درباره خود این کشور صحبت کنیم؛ این کشور که پهناور ترین کشور دنیا محسوب می‌شود از نظر جغرافیایی در دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است اما طبق توافق‌های موجود جزوی از قاره اروپا محسوب می‌شود. در مورد فرهنگ این کشور با وجود نویسنده‌ها و هنرمندانی چون تولوستی، میخائیل بولگاکف، ولادیمیر ناباکوف و فیودور داستایفسکی می‌توان گفت یکی از مشهور ترین کشورها در سطح جهان است. 

روسیه که هم اکنون یکی از قطب‌های اقتصادی دنیا محسوب می‌شود برای گسترش بیشتر و پیشرفت در این زمینه همواره سیستم آموزشی خود را بروز کرده است و هر ساله تقاضاهای زیادی را برای تحصیل در دانشگاه‌های معروف خود از سراسر جهان می‌پذیرد. این سرمایه گذاری نیز در سال‌های گذشته جواب داده است به طوری که در آمارهای رسمی اعلام شده می‌توان نام ۲۴ دانشگاه روسی را در میان لیست معتبر ترین دانشگاه‌های جهان یافت. در حال حاضر ۱۰ دانشگاه از دانشگاه‌های معتبر و معروف روسیه در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. 

تحصیلات دانشگاهی در روسیه از سال ۲۰۱۱ دستخوش تغییراتی شد که از آن سال دولت روسیه با هزینه بودجه هنگفتی سعی در تصحیح سیستم آموزشی خود برای جذب دانشجویان بین المللی داشت و به جرات می‌توان گفت در این راه موفقیت چشمگیری نیز داشته است. در واقع روسیه از سال ۲۰۰۳ با امضای یک تعهد نامه نسبت به تصحیح سیستم دانشگاهی خود مطابق با قوانین اروپا متعهد به این کار شده بود. 

اگر شما نیز متقاضی تحصیل در روسیه هستید و به دنبال دانشگاهی مناسب با شرایط خود می‌گردید در ادامه این مقاله پاسخ سوال ” بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند ؟  ” را خواهید یافت پس با آتیس همراه باشید. همچنین می‌توانید با مراجعه به بخش خدمات ” اعزام دانشجو ” آتیس شرایط و فرآیند اعزام دانشجو را مطالعه کنید.

دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل مهندسی و پزشکی

از آنجایی که رشته تحصیلی بر انتخاب دانشگاه تاثیر گذار است ما در این مقاله به دانشگاه‌های مهندسی روسیه و همچنین دانشگاه‌های پزشکی روسیه اشاره خواهیم کرد و دانشگاه‌های موجود را از حیث امکان تحصیل مهندسی و پزشکی نیز بررسی می‌کنیم.

لازم به ذکر است که بدانید در سال ۲۰۱۹ ۱۰ دانشگاه برتر روسیه در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند؛ این بهبود رتبه نشان از فرصت طلایی تحصیل در روسیه می‌باشد. اگر صرفا به دنبال کسب اطلاعات درباره مهندسی در روسیه و یا پزشکی در این کشور هستید می‌توانید برای رشته‌های مهندسی روسیه به بخش ” مهندسی در اروپا  ” وب‌سایت موسسه مهاجرتی آتیس مراجعه کنید؛ همچنین اگر به دنبال پزشکی در روسیه هستید تمامی شرایط تحصیلی این رشته در مطلب ” گام به گام پزشکی در روسیه ” در دسترس شما عزیزان می‌باشد.

معرفی بهترین دانشگاه‌های روسیه

بالاخره رسیدیم به بخش معرفی دانشگاه‌ها؛ مشاوران ما در ادامه بحث که اصلی ترین بحث مقاله نیز می‌باشد به بررسی سه دانشگاه برتر روسیه پرداخته اند و از نظرهای گوناگون این دانشگاه‌ها را مورد نقد و بررسی قرار داده‌اند. 

۱. دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف روسیه

دانشگاه لومونسوف روسیه که یکی از برترین دانگاه‌های این روزهای روسیه می‌باشد امکان تحصیل پزشکی و برخی از رشته‌های مهندسی را برای متقاضیان روسی و بین المللی فراه کرده است. این دانشگاه با قدمت طولانی در سال ۱۷۷۵ میلادی در شهر مسکو پایتخت روسیه تاسیس شده است. 

دانشگاه لومونسوف روسیه

  • چه تعداد دانشجو در دانشگاه لومونسوف روسیه تحصیل می‌کنند؟

طبق آخرین آمارهای اعلام شده حدود ۴۰ هزار دانشجو ( شامل دانشجوهای فارغ التحصیل شده و در حال تحصیل ) در مقطع کارشناسی ارشد و حدود هفت هزار دانشجو در مقطع کارشناسی در این دانشگاه حضورداشته اند. این دانشگاه تعدا زیادی دانشجو نیز در زمینه علوم پزشکی گذرانده است و از دانشگاه‌های پزشکی روسیه نیز محسوب می‌شود. 

تعداد دانشجویان بین المللی که تقاضای تحصیل در دانشگاه مسکو لومونسوف روسیه را دارند هرساله به حدود عدد چهار هزار نفر می‌رسد. 

  • چرا دانشگاه لومونسوف روسیه؟

این دانشگاه که دارای رنکینگ بالایی می‌باشد از محوطه بسیار پیچیده با مساحت یک میلیون متر مربع و صد ساختمان دارای امکانات رفاهی و خدماتی و تحصیلی ایده‌آلی می‌باشد. برخورداری از هشت خوابگاه ، کتابخانه مرکزی و بسیاری از امکانات دیگر این دانشگاه را به فرصتی مناسب برای تحصیل تبدیل کرده است. 

۲. دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه 

هنگامی که از بهترین دانشاه‌های روسیه برای تحصیل صحبت می‌کنیم مکان ندارد نام دانشگاه نووسیبیرسک آورده نشود. دانشگاه نووسیبیرسک روسیه که در سال ۱۹۵۹ در نزدیکی شهر Novosibirsk این کشور تاسیس شده است را می‌توان یکی دیگر از دانشگاه‌های نعتر روسیه دانست؛ این دانشگاه با داشتن حدود ۹ دانشکده رشته‌های متنوعی را برای تحصیل متقاضیان بین المللی ارائه کرده است و به همین منظور می‌توان از این مرکز آموزشی به عنوان یکی از دانشگاه‌های مهندسی روسیه و همچنین پزشکی این کشور نام برد. 

اگر بخواهیم جزئی تر به این دانشگاه نگاه کنیم، این دانشگاه هر سال ۲۹ برنامه تحصیلی بین المللی را برای متقاضیان ارائه می‌دهد که امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای ۱۰ مورد از این برنامه‌ها وجود دارد. در این دانشگاه رشت‌های مدیریتی همچون رشته مدیریت اقتصاد نیز ارائه می‌شود. 

علاوه بر امکان تحصیل در زمینه‌های مختلف از جمله تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه فرصت کار کردن در زمان تحصیل نیز از مزایای ثبت نام در این دانشگاه می‌باشد. اگر درباره شرایط کار دانشجویی در رویه اطلاعی ندارید اینجا کلیک کنید. 

  • چرا دانشگاه نووسیبیرسک روسیه؟

مزیت تحصیل در این دانشگاه را می‌توان در سه مورد دانست برخورداری از هیات علمی با کیفیت در زمینه علوم حقیقی، شرایط زندگی شهری و عدم اتلاف وقت در ترافیک شهری و هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی این شهر. 

در کنار این مزیت‌ها بالا بودن رتبه جهانی دانشگاه در رسیدن به پاسخ سوال ” بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند ؟  ” تاثیر گذار می‌باشد. همانطور که در مقاله” افزایش رتبه دانشگاه نووسیبیرسک ” گفتیم این مرکز علمی در رتبه بندی دانشگاه های روسیه به عنوان دومین دانشگاه برتر این کشور در نظر گرفته می شود. 

۳. دانشگاه سن پترزبورگ ، دانشگاه ایالتی در روسیه

گزینه‌ای که بیشتر از همه مورد توجه و انتخاب متقاضیان تحصیل در روسیه قرار می‌گیرد دانشگاه سن پترزبورگ روسیه است. این دانشگاه که لقب پر افتخار ترین دانشگاه‌ها روسیه را یدک می‌کشدهزینه و شهریه مقرون به صرفه‌ای برای تحصیل دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. 

شهر سن پترزبورگ روسیه

این دانشگاه که از دانشگاه‌های معروف در روسیه می‌باشد از سال ۱۹۴۷ و قبر از تصحیح سیستم آموزشی روسیه و اروپا نسبت به پذیرش دانشجویان بین المللی اقدام می‌کرده است. هم اکنون تعدا دانشجویان بین المللی این دانشگاه بیشتر از ۵۰۰۰ هزار دانشجو می‌باشد. دانشگاه سن پترزبورگ که از دانشگاه‌های پزشکی روسیه نیز به حساب می‌آید برنامه‌ای مطابق با  استانداردهای آموزشی دولتی این کشور و تصویب شده توسط وزارت بهداشت و درمان فدراسیون روسیه دارد.

  • برنامه‌های دانشگاه سن پترزبورگ چیست؟

در میان دانشگاه‌های معروف در روسیه، سن پترزبورگ یکی از دانشگاه‌های پزشکی روسیه محسوب می‌شود که هر ساله برنامه‌های تحصیلی در زمینه علوم پزشکی به مدت شش سال، دندانپزشکی به مدت شش سال، اطفال به مدت شش سال و رشته‌ها روانشناسی بالینی و پرستاری را برای متقاضیان ارائه می‌دهد. چنانچه به فکر تحصیل دندانپزشکی در روسیه هستید اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی 

طبیعتا کشور پهناور روسیه دارای دانشگاه‌های معروف بسیاری است که ما در این مقاله به بررسی سه مورد برتر و پر طرفدار از میان دانشگاه‌های موجود پرداختیم تا پاسخ پرسش بهترین دانشگاه‌های روسیه کدام‌اند را گرفته باشید؛ اهمیت انتخاب دانشگاه مناسب با شرایط شما بحثی بسیار مفصل می‌باشد که در قامت یک مقاله نمی‌گنجد و بهتر است با مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با موسسه مهاجرتی آتیس از مشاوره‌های لازم استفاده کنید.