کدام کشور اروپایی در سال 18-2017 بیشترین ملیت را اعطا کرده است؟

اتحادیه اروپا در سال 2017 با انتشار آمار 825 هزار نفری را از شهروندان عضو کشور‌های اتحادیه اروپا منتشر کرد. همین آمار در سال 2016 برابر 955 شهروند و 17 درصد بیشتر از سال 2017 بوده است. این‌ها در حالی است که در تازه ترین آمار منتشر شده از سوی اتحادیه اروپا کاهش 50 درصدی نسبت به سال 2015 داشته است به طوری که در یکی از گزارش‌های آژانس گارد مرزی اروپا (Frontex) وابسته به اتحادیه اروپا تعدا افرادی که خود را به مرزهای اروپا رسانده‌اند 150 هزار نفر ثبت شده است؛ این آمار کمترین آمار موجود در پنج سال گذشته می‌باشد.

علت اصلی این کاهش این کاهش تعداد مهاجران در سال 2018 بسته شدن بندرگاه و مسیر آبی رسیدن به ایتالیا از راه دریای مدیترانه عنوان شده است. این علت گواه بر سیاست‌های اعمال شده از سوی دولت ایتالیا جهت کاهش تعداد مهاجران به این کشور می‌باشد. با اعمال این سیاست ایتالیا در سال 2018 تنها 23 هزار ورد مهاجرت را برای کشور خود ثبت کرده است که این آمار با کاهش 80 درصدی نسبت به سال 2017 مواجه بوده است. در این گزارش میزان مهاجرت از الجزایر با کاهش 50 درصدی و همین آمار برای مهاجرت از طریق لیبی با کاهش 87 درصدی روبرو شده است.

آمار ملیت‌های اعطا شده در سال 2017

در سال 2017 کشور اسپانیا 84.400 هزار مورد کمتر از سال قبل مهاجر پذیرفته است. این میزان کاهش بیشترین کاهش را در میان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در سال 2017 داشته است.  مراکش با داشتن بیشترین تعداد ملیت پذیرفته شده توانسته است خود را در راس لیست ای آمار قرار دهد. مراکش هشت درصد از کل افزلدی که توانسته اند در سال 2017 شهروندی اروپا بگیرند را به خود اختصص دهد. این کشور در کنار آلبانیا، هند، ترکیه و پاکستان یک چهارم افرادی که در سال ۲۰۱۷ شهروندی اتحادیه اروپا را کسب کرده‌اند شامل می‌شوند.

آمار شهروندی اعطا شده از سوی اتحادیه اروپا

طبق آمار اعلام شده در سال 2017، تعداد ۸۲۵.۰۰۰ شهروندی جدید در کشور‌های اتحادیه اروپایی اعطا شده است. در این سال شهروندان بریتانیایی میزان بیشتری از شهروندی کشور‌های تحادیه اروپا را ریافت کرده اند. ین آمار برای بریتانیا در سال ۲۰۱۶، شش هزار و ۵۰۰ مورد و در سال ۲۰۱۷، چهارده هزار و ۹۱۱ مورد بوده است.

برخلاف کشور بریتانیا که شهروندان این کشور بیشترین درخواست برای شهروندی سایر کشور‌های اتحادیه اروپا را داشته اند، کشور ایتالیا با هفت درصد از آمار اعطای شهروندی بیشترین میزان اعطای شهروندی را در میان کشور‌هایاتحادیه اروپا داشته است و در رتبه جهانی بعد از مراکش در رده دوم از این جهت قرار گرفته است. شهروندان آلبانیایی نیز با آمار هفت درصدی اعطای شهروند بیشتر در یونان و ایتالیا اقدام به اخذ شهروندی کرده اند. همچنین شهروندان مراکش، آلبانی و هند بیشتر از دیگر کشورها شهروندی اتحادیه اروپا را دریافت کرده‌اند.

کشور‌هایی که بیشترین تعداد شهروندی را کسب کرده‌اند

در میان کشور‌های اتحادیه اروپا ایتالیا، فرانسه، آلمان و بریتانیا بیشترین آمار را رد اعطای شهروندی در کشور خود دارا هستند. فرانسه بیشتر نسبت به اعطای شهروندی به مهاجران مراکشی‌، الجزایری‌ و تونسی‌ اقدام کرده است؛ در کشور آلمان، ترکیه‌ای‌ها، بریتانیایی‌ها و لهستانی‌ها موفق به کسب ملیت این کشور شده‌اند. در بریتانیا به شهروندان هندی، پاکستانی و لهستانی ملیت داده شده است؛ شهروندانی از اوکراین، بلاروس و روسیه موفق به کسب ملیت کشور لهستان شده‌اند و در ایتالی شهروندان شور آلبانی، مراکش و برزیل ملیت این سرزمین را کسب کرده‌اند.

این آمار قسمتی از آمار‌های منتشر شده اتحادیه اروپا در سال‌های 2017 و 2018 میلادی می‌باشد که رکت جمعیت در اتحادیه اروپا را رصد می کند و اطلاعاتی درباره محل زندگی مردم، مهاجرت و سفر ارائه می کند.