تحصیل در اتریش فوق لیسانس

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در اتریش در دانشگاه‌های برتر این کشور همواره برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی فراه می‌باشد؛ اما قبل از پرداختن به این موضوع می‌بایست اطلاعات اولیه را درباره کشور اتریش، موقعیت جغرافیایی و نظام آموزشی آن داشته باشید. مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله قبل از پرداختن به شرایط تحصیل در اتریش فوق لیسانس، مواردی را برای آشنایی بیشتر شما با کشور اتریش بیان کرده‌اند. 

تحصیل در اتریش فوق لیسانس

کشور اتریش به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری و آب‌ و هوای مناسب، شرایط مناسب زندگی، وجود چندین دانشگاه برتر و فرصت‌های شغلی مناسب همواره برای مهاجران مورد توجه بسیاری بوده است. پایتخت اتریش، وین، حدود یک دهه است که از سوی سازمان Mercer به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی و تحصیل انتخاب می‌شود. بنابراین اعزام دانشجو به اتریش نه تنها فرصت تحصیل در دانشگاه‌های برتر در سطح جهان ا برای متقاضی فراهم می‌کند بلکه فرصت لذت زندگی در یکی از برترین کشور‌های عضو اتحادیه اروپا را نیز برای او به ارمغان خواهد آورد. از مزیت‌های اخذ پذیرش تحصیلی اتریش می‌توان به تحصیل و زندگی در یکی از امن ترین کشور‌های جهان اشاره کرد. تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس به عنوان یک مقصد ایده‌آل برای زندگی و ادامه تحصیل فرصتی مناسب برای شما می‌باشد چرا که این کشور با داشتن بزرگترین صنعت تولیدات ناخالص بازار کاری خوبی را در اختیار داشته و یکی از ۱۰ کشور ثروتمند جهان به حساب می‌آید. تریش با داشتن ۷۰ دانشگاه برتر در سطح جهانی حدود 80 هزار دانشجوی بین المللی را پذیرش تحصیلی کرده است. تریش با وجود اینکه کشوری با نه میلیون نفر شهروند یکی از کشور‌ای کم جمعیت به حساب می‌آید، تعداد زیادی شهر دانشجویی فعال و پر جنب  جوش را در اختیار متقاضیان بومی و غیر بومی گذاشته است. 

اخذ پذیرش تحصیلی اتریش در مقطع فوق لیسانس

اخذ پذیرش تحصیلی اتریش برای تحصیل در اتریش فوق لیسانس نیازمند گذراندن یک روسه چند مرحله‌ای می‌باشد. آتیس به عنوان یک موسسه اعزام دانشجو به اتریش با بکارگیری تجارب مشاوران خود اقدامات لازم برای تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس را برای شما انجام می‌دهد؛ برای این منظور می‌توانید با موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید. اولین اقدامی که موسسه مهاجرتی آتیس در پروسه اعزام دانشجو به اتریش برای شما انجام خواهد داد درخواست اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های اتریش بسته به شرایط شما می‌باشد. ین مرحله نیازمند دقت و حوصله قابل توجهی است. برای اخذ پذیرش تحصیلی متقاضیان می‌توانند ز دانشگاه های آلمانی زبان و هم از دانشگاه های انگلیسی زبان برای این پذیرش اقدام کرده و درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند. لازم به ذکر است که در شهر وین دانشگاه‌های رایگانی نیز وجود دارند که دوره‌های دوره های کارشناسی ارشد را برای متقاضیان بومی و غیر بومی ارائه می‌دهند. به هنگام اخذ پذیرش تحصیلی اتریش برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس یکی از دانشگاه‌های آن ممکن است با مشکل عدم قبول مدرک شوید به عبارت دیگر در برخی از رشته‌های مهندسی و در برخی از دانشگاه‌های اتریش اگر مدرک لیسانس شما از دانشگاه های آزاد و حتی در مواردی از دانشگاه‌های سراسری نیز مورد قبول واقع نخواهد شد. توجه داشته باشید که این مشکل تنها محدود به چند دانشگاه و برخی از رشته‌ها می‌باشد پیشنهاد ما به شما برای اخذ پذیرش تحصیلی اتریش در جهت شرکت در مقطع فوق لیسانس شرکت در جلسه حضوری موسسه مهاجرتی آتیس و دریافت مشاوره‌های لازم می‌باشد. 

برای داشتن تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی می‌بایست مدرک لیسانس از یک دانشگاه معتبر و همچنین پذیرش تحصیلی در یکی از دانشگاه‌های داخلی در همان مقطع را داشته باشید. مدرک زبان آلمانی با حداقل نمره B1 از دیگر موارد مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی اتری می‌باشد. 

تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس به همراه بورسیه 

هزینه‌های تحصیل همواره در امر اعزام دانشجو حائز اهمیت بوده است. لازم است بدانید که تحصیل در اتریش فوق لیسانس در دانشگاه‌های دولتی و آلمانی زبان این کشور هزینه‌ای را در پی نخواهد داشت و تنها شما هزینه ثبت نام سالیانه را به دانشگاه پرداخت خواهید کرد؛ بنابراین می‌توان تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های دولتی را رایگان دانست و دانشجو تنها می‌بایست برای مبلغی را به صورت سالیانه به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت کند. با این وجود دانشگاه‌های اتریش با همراهی دولت این کشور بورسیه‌هایی را برای متقاضیان ارائه می‌دهند که متقاضی اعزام دانشجو به اتریش در صورت داشتن شرایط به همراه معدل و نمرات بالا امکان استفاده از یک نوع از بورسیه‌ها را از ترم دوم تحصیلی خود خواهند داشت. لازم به ذکر است که بورسیه٬های کمی برای این مقطع موجود می‌باشد این در حالی است که اکثر بورسیه‌ها در مقطع دکترا و با تائید استاد راهنما به دانشجو اهدا می‌شود. 

کار دانشجویی به هنگام تحصیل در اتریش فوق لیسانس

یکی از شیوه‌ها که با بکارگیری آن می‌توانید هزینه تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس را برای خود کاهش دهید مشغول شدن به یک کار در حین تحصیل در مقطع لیسانس در اتریش می‌باشد. دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت در حین تحصیل خود در اتریش مشغول به کارشوند تا به کمک حقوق و دستمزد دریافتی بخشی از هزینه‌های خود را تامین کنند. با داشتن پذیرش تحصیلی اتریش از یکی از دانشگاه‌های این کشور در مقطع فوق لیسانس این امکان برای شما فراهم است تا در طول هفته مدت زمان ۲۰ ساعت به صورت پاره وقت به کار مشغول شوید؛ با توجه به کاری که در حین تحصیل انجام می‌دهید دستمزد شما برای هر ساعت حدود 8 یورو تا 12 یورو می‌باشد. فرصت‌های کار دانشجویی در اتریش به قدری زیاد است که در خود دانشگاه‌های این کشور آگهی های تقاضای جذب نیرو از طرف کارفرمایان و شرکت های مختلف تبلیغ می شود و دانشجویان گزینه های انتخابی زیادی را پیش رو دارند. لازم به ذکر است که بدانید کاردانشجویی بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل شما را در اتریش تامی می‌کند و وجود آن در کنار یک بورسیه مناسب می‌تواند منجربه تحصیل رایگان در اتریش برای شما شود. 

مدارک مورد نیاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس اتریش

برای اعزام دانشجو به اتریش و اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس از یکی از دانشگاه‌های مطرح این کشور می‌بایست مدارک اولیه را برای ارائه آماده کنید. مدارکی که برای این امر می‌بایست تهییه شود عبارتند از

 • گواهی اشتغال اخذ شده از وزارت علم در مقطع تحصیلی مربوط که باید به زبان آلمانی ترجمه شود.
 • ارائه گواهی عدم منع تحصیل در مقطع فوق لیسانس.
 • مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات آن که به زبان آلمانی ترجمه شده باشد.
 • ترجمه مدرک تحصیلی لیسانس و ریز نمرات آن به زبان آلمانی.
 • ترجمه مدرک تحصیلی کاردانی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی (در صورت وجود).
 • ترجمه مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن به زبان آلمانی.
 • ترجمه مدرک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات آن به زبان آلمانی.
 • ارائه پاسپورت به همراه کپی از برگه اول.
 • تکمیل نمودن فرم پذیرش اولیه دانشگاه مربوطه.
 • ارائه رزومه کامل و مستند که قابلیت استعلام را داشته باشد.
 • ارائه توصیه نامه برای دانشگاه از دو استاد در دانشگاه های ایران.
 • ارائه انگیزه نامه برای رشته منظور در دانشگاه مربوطه در کشور اتریش.

کار پس از تحصیل فوق لیسانس در اتریش

همه افرادی که با هدف تحصیل به این کشور و یا کشور‌های دیگر مهاجرت می‌کنند به دنبال داشتن یک شغل مناسب و ایجاد یک زندگی ایده‌آل در همان کشور و یا سایر کشور‌ها هستند. متقاضیان اعزام دانشجو به اتریش نیز اکثرا به دنبال پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری کشور اتریش پس از اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور هستند. دانشجویان پس از تحصیل در اتریش در مقطع فوق لیسانس خود این فرصت را خواهند داشت تا به مدت یک سال در کشور اتریش به دنبال کار بگردند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. با در کنار هم قرار گرفتن دلایلی چون پائین بودن نرخ کاری و نیاز دولت اتریش به نیروی کاری  در برخی از رشته‌ها و همچنین توجه به این موضوع که دانشجویان دوره فوق لیسانس دو سال در این کشور حضور داشته‌اند و مدرک معتبری را در دست دارند، می‌توان گفت شانس بالایی برای کار پس از تحصیل در اتریش وجود دارد.