مقدمه‌ای بر زندگی در اتریش

زندگی در اتریش، با توجه به آمار فوق العاده این شهر در سال‌های اخیر به بحثی داغ در امور مهاجرت این روزها تبدیل شده است. در یک دهه اخیر کشور اتریش برای زندگی شرایط ایده آل و مناسبی را داشته است که در این مقاله به آن اشاره خواهد شد؛ بنابراین اگر شما نیز قصد کسب اطلاعات کافی درباره شرایط مهاجرت به اتریش و زندگی در این کشور را دارید باید و نبایدهای این مقاله را مطالعه کنید. 

زندگی در اتریش | زبان رسمی اتریش |هزینه زندگی در اتریش

در این مقاله که توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است موضوعات زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا متقاضیان عزیز و علاقمندان زندگی در اتریش دید و اطلاعات کافی درباره کشور اتریش و مهاجرت به این کشور را داشته باشند. موارد بررسی شده در این مقاله عبارتند از:

 • آشنایی با کشور، مردم و فرهنگ اتریش
 • هزینه‌های زندگی در اتریش 
 • کیفیت زندگی در اتریش
 • معرفی چند وب سایت معتبر اتریشی
 • مشکلات زندگی در اتریش
 • مشاوره مهاجرت به اتریش و زندگی در این کشور

مشاوران و وکلای موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی بر این داشته‌اند تا با بررسی مهم‌ترین موضوعات درباره زندگی شما را با شرایط  مهاجرت به اتریش و زندگی در این کشور آشنا کنند تا بدون وجود هرگونه ابهامی به این کشور سفر کنید و در ادامه برای اخذ اقامت اتریش اقدام کنید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالی درباره زندگی در اتریش داشتید می‌توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس بگیرید و نسبت به رزرو نوبت مشاوره مهاجرت به اتریش اقدام کنید. 

با زندگی در اتریش آشنا شوید

مرکزی ترین کشور اروپا از شرق توسط کشور اسلواکی، مجارستان و از شمال با آلمان و کشور چک، از غرب با کشور‌های سوئیس و در نهایت از جنوب با کشور ایتالیا در همسایگی قرار گرفته است. زندگی در اتریش در پایتخت این کشور، شهر وین، که در دهه گذشته برترین شهر جهان از نظر زندگی شناخته شده است فرصت بسیار مناسبی برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در اروپا می‌باشد.

زندگی در کشور اتریش برای افرادی که به آب و هوای کوهستانی و بارانی علاقه دارند بسیار مناسب خواهد بود؛ اتریش در اکثر روزهای سال دارای هوای بارانی بوده به طوری که اکثر مردم این کشور در بیشتر روزهای سال چتر به همراه خود دارند. 

 • اتریش کشوری نه میلیون نفری

یکی از مواردی که شرایط مهاجرت به اتریش و زندگی در این کشور را ایده آل کرده است جمعیت پائین این کشور می‌باشد؛ اتریش حدود نه میلیون جمعیت دارد که تنها دو میلیون از این جمعیت در پایتخت این کشور زندگی می‌کنند. پایتخت اتریش به علت جمعیت نه چندان زیاد آن نسبت به سایر شهر‌های عضو اتحادیه اروپا، با قرار گرفتن در رتبه نهم پرجمعیت ترین شهر‌های این قاره شرایط ایده آل تری را برای زندگی در اروپا دارد.

 • مردم اتریش، مخالف با نژاد پرستی

فرهنگ مردم اتریش زبان زد بسیاری از مهاجران و اتباع بین المللی می‌باشد، به طوری که اگر انتخاب شما کشور اتریش برای زندگی باشد پس از زندگی در این کشور دیگر نمی‌توانید کشور دومی را برای مهاجرت و زندگی قبول کنید. اجتماعی بودن در میان مردم اتریش بسیار به چشم می‌خورد و نکته قابل تحسینی که در میان اکثر مرد این کشور وجود دارد بیزاری آن‌ها از نژاد پرستی می‌باشد. 

 • آلمانی زبان رسمی برای زندگی در اتریش

زبان رسمی اتریش آلمانی می‌باشد. از آنجایی که کشور اتریش شباهت‌های بسیاری به کشور اتریش داشته زبان این دو کشور نیز با هم یکسان است؛ البته باید به این نکته نیز توجه کرد که نوع گویش و لهجه مردم اتریش با آلمانی ها متفاوت می‌باشد. علت شباهت زندگی در اتریش با آلمان را می‌توان در اتحادهای قدیمی میان این دو کشور و تعداد بالای مهاجرت از آلمان به اتریش دانست.  

شرایط ایده‌آل زندگی در اتریش، فرصت ‌های مناسب تحصیل در اتریش، وجود بازار کاری مناسب در کنار جاذبه‌های گردشگری جذاب و فراوان این کشور را به یکی از ده کشور برتر از نظر مهاجرت و گردشگری تبدیل کرده است. 

آیا زندگی در اتریش گران است؟

زندگی در اتریش را می‌توان از جهات مختلفی با سایر کشور‌های اروپایی و آمریکای مورد قیاس قرار داد؛ به عنوان مثال مسکن در اتریش در مقابل کشور ایالت متحده آمریکا با در نظر گرفتن فضایی که برای پول خود دریافت می‌کنید بیشتر باشد. با این وجود هزینه تهیه مسکن در اتریش ۱۰ درصد از کشور همسایه آلمان و به طور میانگین ۳۰ درصد از کشور فرانسه ارازن‌تر می‌باشد. 

همانطور که گفته شد یکی از مولفه‌های مهم درباره هزینه زندگی در اتریش محل اقامت می‌باشد. به طور کلی ، وین و اینسبروک به طور مداوم در رده بندی گران‌ترین شهرهای اتریش قرار دارند، این در حالی است که گراتس یکی ارزان ترین شهرها می‌باشد.

اگرچه وین طبق استانداردهای اتریشی شهری گران برای زندگی محسوب می‌شود، اما پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه مسکن عمومی در شهر وجود دارد که اکثر آنها پس از سال 1920 ساخته شده اند. حدود 60٪ از ساکنان وین در مسکن اجتماعی زندگی می کنند.

هزینه‌های زندگی در اتریش 

یکی از مواردی که از آن به عنوان جزوی از شرایط مهاجرت به اتریش یاد می‌شود بررسی هزینه زندگی در اتریش می‌باشد؛ چرا که شما به عنوان یک متقاضی مهاجرت به اتریش بسته به اهدافی که برای مهاجرت به این کشور دارید می‌بایست هزینه‌های مهاجرت و زندگی خود در این کشور را نیز برآورد کنید و با بودجه خود مورد قیاس قرار دهید. 

هزینه زندگی در اتریش از شهری به شهر دیگر این کشور متفاوت می‌باشد اما در کل می‌توان گفت بخش عمده‌ای از بودجه شما صرف اقامتگاه خواهد شد؛ ین امر به ویژه در صورتی که می خواهید ملک بخرید صادق خواهد بود. اکثر هزینه‌ها مانند هزینه خرید مواد غذایی با وجود فروشگاه‌هایی همچون اسپار پائین می‌باشد. در ادامه به هزینه زندگی در اتریش در به صورت جداگانه برای برخی از قیمت‌های مواد غذایی، حمل و نقل و سایر هزینه‌ها خواهیم پرداخت.

 • متوسط هزینه مواد غذائی در اتریش

از مولفه٬های تاٍیر گذار در هزینه زندگی در اتریش، بهایی است که می‌بایست برای خوراک و مواد غذائی پرداخت کرد. هزینه یک شیر یک لیتری در اتریش معادل ۱.۱۰ یورو، یک قرص نان ۱.۸۰ یورو یک کیلو گرم سیب ۲.۲۰ یورو، یک بطری آب یک و نیم لیتری هفت یورو و یک کیلو گرم سیب زمینی برابر ۱.۷۰ یورو می‌باشد. به طور کلی صرف غذا به طور معمول بسته به رستوران حدود 12 تا 50 یورو (13 تا 55 دلار) برای شما هزینه خواهد داشت. 

 • متوسط هزینه اینترنت و برق مصرفی در اتریش

یکی از موارد دیگر که باید نسبت به آن توجه داشته باشید هزینه آب و برق مصرفی شما می‌باشد. چنانچه به اتریش مهاجرت کرده‌اید و در این کشور اقدام به اجاره و یا خرید ملکی برای زندگی کرده‌اید باید بدانید که هزینه آب و برق مصرفی در اتریش بر اساس اندازه خانه و نه از منابع مصرفی محاسبه می شود؛ به طور مثال یک خانوار اتریش حدود ۲۰ یورو در ماه را برای برق پرداخت می‌کند. برای اینترنت ، بسته به تهیه کننده و سرعت آن ، قیمت ها در حدود 9 تا 83 یورو (10 تا 91 دلار) است. به طور کلی هرچه اینترنت سریعتر گران‌تر شود.

 • متوسط هزینه تحصیل در اتریش

ممکن است شما با هدف تحصیل در اتریش به این کشور سفر کرده باشید و به دنبال اخذ اقامت اتریش و زندگی در این کشور با این هدف باشید. به همین منظور باید بدانید که اتریش از جمله کشورهایی است که امکان تحصیل رایگان در آن برای متقاضیان و دانشجویان غیر بومی به واسطه بورسیه تحصیلی اتریش امکان پذیر می‌باشد. شما می‌توانید با اخذ انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی اتریش شهریه دانشگاه را برای خود به حداقل رسانده و تنها هزینه‌های مسکن و زندگی در اتریش را بپردازید. البته لازم به ذکر است که برخی از این بورسیه‌ها می‌تواند تا حدودی هزینه ‌های زندگی شما را نیز ساپورت کند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در اتریش و شرایط مهاجرت به این کشور از طریق تلفن‌های تماس موسسه مهاجرتی آتیس و یا تکمیل فرم مشاوره آنلاین با مشاورین ما در تماس باشید و نسبت به اخذ راهنمایی در زمینه مشاوره مهاجرت به اتریش اقدام کنید. 

 • گراتس، مقرون به صرفه‌ترین و لینز، ارزانترین شهر برای زندگی در اتریش

هزینه زندگی در شهرهای اتریش متفاوت است به عنوان مثال هزینه زندگی در اتریش برای یک ماه در شهر ایسبروک ۱۸۰۰ یورو، در شهر وین ۱۶۰۰ یورو، در شهر سالزبورگ ۱۵۰۰ یورو و در شهر گراتس ۱۳۰۰ یورو می‌باشد. توجه داشته باشید که این هزینه‌ها برای یک زندگی سطح بالا می‌باشد و واضح است که برای داشتن یک زندگی متوسط مخصوصا برای دانشجویان بین المللی این کشور هزینه ها پائین‌تر خواهد بود. 

به طور کلی ، هزینه های زندگی در شهرها بیشتر است ، اما شما باید در اطراف خود خرید کنید و در نظر بگیرید که بهترین راه بودجه و روش زندگی مطلوب شما چیست. به عنوان مثال ، گراس دومین شهر بزرگ اتریش است ، اما یکی از مقرون به صرفه ترین مکان ها برای زندگی در این کشور است. گراس همچنین یک شهر میراث جهانی یونسکو است که در معماری چشم نواز آن منعکس شده است. شهر لینز اتریش را می‌توان ارزان‌تر از وین و سالزبورگ دانست. لینز دارای رود دانوب است که در اوایل تابستان یک منطقه تفریحی محبوب برای ساکنان است. این شهر همچنین دارای سیستم جامع تراموا و اتوبوس می‌باشد. 

 • متوسط هزینه حمل و نقل در اتریش

مردم اتریش که زبان رسمی اتریش را آلمانی برگزیده‌اند، برای یک بلیط تک سفره ۱.۸ تا ۲ یورو هزینه می‌کنند؛ سفر با اتوبوس‌ها و قطارها در مناطق روستایی اتریش به طور متوسط  دو یورو برای هر پنج کیلومتر هزینه خواهد داشت. 

زندگی در اتریش چه مشکلاتی دارد؟ 

زندگی در اتریش مزایا و خوبی‌های بسیاری دارد که در مقالات مهاجرت به اتریش به آن اشاره کرده‌ایم؛ اما این کشور نیز به مانند هر کشوری سختی‌ها و مشکلات خاص خود را برای زندگی دارد.

 • اگر شما با هدف تحصیل در اتریش به این کشور مهاجرت کرده باشید باید بدانید که یکی از شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور داشتن مدرک زبان آلمانی می‌باشد. در کشور اتریش تقریبا بیش‌تر از ۹۰ درصد دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شود. بنابراین شما باید به زبان رسمی اتریش تسلط داشته باشید. 
 • یکی دیگر  از معایب زندگی در اتریش عدم امکان اشتغال برای همراه حتی به صورت پاره وقت می‌باشد. 
 • هزینه‌های زندگی در “وین” علی علی‌الخصوص در مرکز شهر (Innenstadt) به دلیل توریستی بودن این منطقه و همچنین وجود بناهای تاریخی و مراکز هنری و … بسیار بالاست.
 • مسکن در اتریش بسیار گران است. به دلیل اینکه پیدا کردن مسکن در “وین” سخت است، بیشتر مهاجران ناچارند به آژانس‌های املاک متوصل شوند و در همان ابتدا با پرداخت هزینه‌های بالا و چالش‌های اجاره و خرید خانه مواجه می‌شوند.
 • علیرغم تبلیغات گسترده در زمینه درمانی و بهداشتی، خدمات رسانی در این زمینه نیز در اتریش چندان تعریفی ندارد. به طور مثال در موردی مانند سرماخوردگی و مراجعه به بیمارستان، نباید انتظار کمک خود جوشی را از طرف پرستاران و پزشکان داشته باشید. البته مردم اتریش برای بیماری‌های غیر اورژانسی به پزشک خانواده مراجعه می‌کنند.

زندگی در اتریش | زبان رسمی اتریش |هزینه زندگی در اتریش

مشاوره مهاجرت به اتریش و زندگی در این کشور

اصولا پروسه مهاجرت به اتریش شرایط و مراحل خاص به خود را دارد که نیاز به تجربه و دانش در زمینه امور مهاجرتی خواهد داشت. پیشنهاد ما به شما این است که با خواندن این مقاله و سایر مقالات مربوط به شرایط مهاجرت به اتریش با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس گرفته د در جلسه حضوری مشاوره مهاجرت به اتریش شرکت کنید. مشاوران ما در این جلسه با بررسی شرایط شما و بسته به هدف شما از مهاجرت راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه خواهند داد و ضمن عقد قرار داد در تمامی مراحل مهاجرت همراه شما خواهند بود. 

معرفی چند وب سایت معتبر اتریشی

در پایان و به عنوان حسن ختام این مقاله به معرفی چند وب سایت معتبر اتریش پرداخته‌ایم تا به کمک آن بتوانید برخی از  خدمات کشور اتریش را بشناسید.