مقدمه‌ای بر سوالات روز مصاحبه سفارت

سوالات سفارت که در مصاحبه حضوری از شما پرسیده می‌شود بخشی از پروسه اخذ ویزا اسپانیا و یا سایر کشورها می‌باشد. هنگامی که متقاضی به مهاجرت تحصیلی و یا غیر تحصیلی به یکی از کشور‌های حوزه شنگن تصمیم می‌گیرد می‌بایست نسبت به اخذ ویزای تحصیلی و یا غیر تحیلی خود اقدام کند. 

با گذر کردن از مراحل اخذ وقت سفارت اسپانیا و یا هر کشور دیگری در حوزه شنگن و همچنین گذر از مراحل انگشت نگاری و تکمیل مدارک نوبت به حضور در سفارت کشور مربوطه و شرکت در جلسه حضوری ‌باشد. اما در این جلسه حضوری چه می‌گذرد؟ ما در این مقاله که توسط تیم مشاورین موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است به بررسی اتفاقاتی که  در روز مصاحبه در سفارت می‌افتد خواهیم پرداخت تا شما با خیال آسوده این مصاحبه را پشت سر بگذارید و ویزای شنگن اسپانیا و یا سایر کشور‌های عضو حوزه شینگن را دریافت کنید. موارد و سرفصل‌هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارتند از:

  • اهمیت روز مصاحبه و برنامه سفارت در این روز
  • مهم‌ترین سوالات سفارت اسپانیا و دیگر کشور‌های شنگن در روز مصاحبه

تیم مشاوره مهاجرتی در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال ارائه بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها در امور مهاجرتی و اخذ اقامت کشور‌های اروپایی پس از تحصیل و یا کار در این کشورها بوده است؛ اگر شما نیز به دنبال اخذ اقامت در این کشورها هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات کلی درباره سوالات سفارت در روز مصاحبه می‌توانید خود را برای این جلسه مهم آماده کنید.

سوالات سفارت | ویزای شنگن | سوالات سفارت اسپانیا | مصاحبه سفارت

روز مصاحبه سفارت 

روز مصاحبه سفارت اسپانیا و سایر سفارت‌های شنگن را نباید کم اهمیت دانست بلکه این مصاحبه نقطه عطف پروسه اخذ ویزای شنگن شما می‌باشد. شما در این روز علاوه بر اراُه مدارک لازم از سوی افسر مهاجرتی مورد پرسش و پاسخ قرار خواهید گرفت. این جلسه برای برقراری ارتباط عمیق‌تر و ارائه برخی پاسخ‌ها و توضیحاتی درباره هدف شما از مهاجرت، دلیل سفر شما و غیره برگزار می‌شود. 

پاسخ شما به مامور مهاجرت یک نتیجه گیری را برای او رقم خواهد زد که این نتیجه گیری در کنار مدارک ارائه شده شما پذیرش یا عدم پذیرش درخواست اخذ ویزای شینگن شما را حاصل می‌کند. با این مقدماتی که گفته شد در ادامه مقاله به بررسی مهم‌ترین سوالات ویزای شنگن در روز مصاحبه سفارت خواهیم پرداخت و شما را در پاسخ‌هایی که باید اراُه دهید راهنمایی خواهیم کرد. 

توجه داشته باشید که زمانی که وقت سفارت اسپانیا و یا هر کشوری برای شما صادر می‌شود سر وقت در محل سفارت حضور پیدا کنید و از هرگونه تناقض در ارائه پاسخ‌ها خودداری کنید چرا که کوچکترین اشتباه شما می‌تواند اخذ ویزا را با ریجکتی روبرو کند. بنابراین خواندن این مطلب می‌تواند آمادگی لازم برای حضور در سفارت را برای شما به ارمغان بیاورد. 

سوالات سفارت | ویزای شنگن | سوالات سفارت اسپانیا | مصاحبه سفارت

هدف از پرسش و پاسخ

هدف مامور مهاجرت در سفارت مربوطه تخمین توانایی شما در پاسخ به سوالات، صداقت و همچنین دقیق بودن پاسخ‌ها از سوی شما می‌باشد. بنابراین سعی کنید در پاسخی که ارائه می‌دهید حداکثر دقت و صداقت لازم را داشته باشید. 

سوالات ویزا شنگن در روز مصاحبه 

آگاهی از مه‌ترین سوالاتی که در وقت مصاحبه سفارت اسپانیا و یا سایر سفارت‌های کشور‌های عضو حوزه شنگن از شما پرسیده خواهد شد و همچنین آگاهی از پاسخی که می‌بایست به این سوالات داده شود، می‌تواند در رویه اخذ ویزای شما بسیار موثر باشد. 

ما در اینجا به بررسی برخی از مهم‌ترین سوالات سفارت که در روز مصاحبه از شما پرسیده خواهد شد خواهیم پرداخت و در ادامه پاسخی را که مناسب است نیز توضیح خواهیم داد. با رعایت نکات ذکر شده در پذیرش درخواست ویزای شنگن خود کوشا باشید. 

توجه داشته باشید که سوالات ذکر شده در این مقاله مهم‌ترین و نمونه‌ای از سوالات سفارت در روز مصاحبه برای اخذ ویزای شینگن می‌باشد اما این سوالات تنها به این ویزا مختص نبوده و ممکن است ویزایهای دیگر را نیز شامل شود؛ بسیاری از این پرسش‌ها حتی برای کشورهایی غیراروپایی همچون آمریکا و استرالیا هم به کار می‌آیند.

  • سوال: متاهل هستید یا مجرد؟ شغل همسرتان چیست؟

در پاسخ به این سوال دقت کنید و اگر ازدواج کرده‌اید آن را به سرعت اعلام کنید؛ در اعلام تاریخ ازدواج تردید نداشته باشید و با دقت تاریخ را ذکر کنید تا به معنی عدم صداقت شما تلقی نشود. چنانچه ازدواج نکرده‌اید تنها به پاسخ  مجرد هستم و یا متارکه کرده‌ام بسنده کنید. 

  • سوال: در سفر همراهی دارید؟

پاسخ این سوال تنها بله و خیر باشد؛ اما توجه کنید که در صورت داشتن همراه نسبت وی با خود را نیز ذکر کنید.

سوال: مدارک مالی نظیر پرینت گردش حساب و یا موجودی حساب بانکی) را می‌توانم ببینم؟

در پاسخ به این سوال با سرعت عمل بالا و بدون تردید و امتناع مارک خود را به مامور پرونده ارائه دهید. 

  • سوال: بیمه مسافرتی دارید؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در میان سوالات سفارت برای اخذ ویزای شینگن وجود دارد همین پرسش می‌باشد. بیمه مسافرتی که یکی از الزامات سفر و مهاجرت به اروپا می‌باشد می‌بایست در روز مصاحبه همراه شما باشد و به مامور ویزا و پرونده نشان داده شود.

سوال: آیا فرزندی دارید؟ چند سالشان است و به چه کاری مشغول هستند؟

به یاد داشتن تاریخ تولد فرزندان، دانشگاه محل تحصیل و یا شغل آنها ممکن است گاها با تاخیر در پاسخ گفته شود؛ سعی کنید روی این موارد تمرکز کافی را داشته باشید تا در پاسخ به این سوال در پروسه اخذ ویزای شنگن دچار مشکل نشوید. 

  • سوال: آیا تا کنون سفر و مهاجرتی دیگری داشته‌اید؟

یکی از سوالات سفارت در روز مصاحبه بدون شک همین سوال می‌باشد. این پرسش به منظور بررسی فاکتور سابقه سفر یا Travel History پرسیده خواهد شد؛ در پاسخ به این سوال اگر سفر و یا مهاجرت موقت دیگری داشته‌اید به افسر پرونده بگوئید و حتی آن‌ها را نا ببرید. 

  • سوال: از کجا مطمئن باشیم با پایان اعتبار ویزا، به کشور بر خواهید گشت؟

شاید این مورد نیز سوالی مهم در میان سوالات سفارت برای اخذ ویزای شنگن باشد که پاسخ شما به این سوال بسیار اهمیت دارد. شما در پاسخ به این سوال می‌بایست با اشاره دقیق و محکم به پیوندهای خویشاوندی قوی خود در کشور مبدأ (همسر، فرزندان، پدر و مادر و …) تحصیلات نیمه‌کاره، موقعیت شغل، املاک و دارایی‌ها و موارد دیگر افسر ویزا را متقاعد کنید دلایل بسیار زیادی برای بازگشت به کشور خود دارید.

  • سوال: مدت زمان اقامت شما در اروپا چه مقدار است؟

در پاسخ به این سوال می‌بایست به برنامه و هدف خود از مهاجرت به اروپا اشاره کنید؛ برنامه سفر خود را به شکل خوبی برای مامور پرونده توضیح دهید و زمان بازگشت را نیز ارائه دهید. فراموش نکنید مدت اعتبار ویزای شینگن شما به برنامه سفرتان بستگی داشته و اگر قادر نباشید این برنامه را به خوبی شرح دهید و با تاریخ بازگشت را نگوئید اخذ ویزای شما با مشکل مواجه خواهد شد. 

  • سوال: هدف شما از سفر و مهاجرت چیست؟

به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین سوال در طول وقت مصاحبه سفارت اسپانیا و یا هر کشور دیگری که از شما پرسیده خواهد شد همین سوال می‌باشد. به طور کلی اساس همه سوالت بر دو سوال استوار است؛ اینکه هدف شما از سفر چه چیزی می‎باشد و چه ضمانتی برای بازگشت به کشور دارید؟! بنابراین آمادگی پاسخ به این سوالات را داشته باشید. 

هدف خود را با صراحت تمام اعلام کنید؛ اگر برای تحصیل در اروپا و مهاجرت تحصیلی اقدام کرده‌اید و یا قصد شرکت در نمایشگاه یا سمینار را دارید و یا تنها برای درمان می‌خواهید سفر کنید با خونسردی و ارائه مدارک هدف خود را شرح دهید.