مقدمه‌ای بر دانشگاه‌های روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که این روزها متقاضیان زیادی را برای تحصیل به سمت دانشگاههای خود کشانده است؛ هنگامی که شما قصد مهاجرت تحصیلی به یک کشور را دارید می‌بایست اطلاعات کاملی را از شرایط تحصیل در کشور مقصد داشته باشید. از جمله اطلاعات می‌توان به شناخت دانشگاه‌های برتر آن کشور اشاره کرد.  

کشور روسیه دارای دانشگاه‌های متعددی می‌باشد که شما به عنوان یک متقاضی تحصیل در این کشور بسته به رشته مورد علاقه و شرایط مالی و تحصیلی خود می‌بایست یکی از این دانشگاه‌ها را انتخاب کنید. اما به واقع بهترین دانشگاه‌های روسیه که برای تحصیل شما مناسب هستند کدام‌اند؟ اگر به مقاله ” مهاجرت تحصیلی به روسیه ” در وبسایت موسسه مهاجرتی آتیس مراجعه کرده باشید اطلاعات کلی و نام دانشگاه‌های معروف در روسیه را خواهید دید. در این مقاله مشاوران موسسه آتیس همواره به معرفی سه دانشگاه برتر روسیه و شهریه تحصیل در آن خواهند پرداخت. مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت به شرح زیر می‌باشد. 

  • درباره تحصیل در دانشگاه‌های روسیه
  • معرفی بهترین دانشگاه‌ها در روسیه
  • شهریه بهترین دانشگاه‌های روسیه

تیم مشاوره مهاجرتی در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال راهنمایی شما در موضوعات مهاجرتی از جمله معرفی بهترین دانشگاه‌های روسیه است؛ اگر شما نیز به دنبال مهاجرت به این کشور هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات درباره بهترین دانشگاه‌های روسیه می‌توانید خود را برای ادامه تحصیل در این کشور آماده کنید.

بهترین دانشگاه‌های روسیه | دانشگاه‌های روسیه | شهریه دانشگاه‌های روسیه

تحصیل در دانشگاه‌ها روسیه 

روسیه به عنوان یک کشور اروپایی از پهناور ترین کشور‌های دنیا به حساب می‌آید که در چند سال گذشته با ایجاد تغییرات اساسی در سیستم آموزشی خود همواره سعی بر این داشته است تا در زمینه آموزش نیز به یک ابرقدرت در جهان تبدیل شود. روسیه همواره با ارائه خدمات تحصیلی و ایده‌آل برای زندگی به دنبال جذب تعداد بیشتری از دانشجویان بین المللی و سرمایه گذاری در این راه بوده است. تلاش‌های دولت روسیه برای جذب دانشجویان بین المللی را می‌توانید اینجا بخوانید.

با توجه به تلاش‌های دولت روسیه در حال حاضر تعداد ۲۲ دانشگاه معتبر بین المللی در این کشور وجود دارد که از این تعداد هشت دانشگاه با داشتن رنکینگ بالای جهانی در میان ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. این هشت دانشگاه از برترین دانشگاه‌ها در سطح اروپا و جهان می‌باشند که در ادامه مقاله به بررسی چهار مورد اول آن خواهیم پرداخت. 

دانشگاه دولتی موسکو لومونسوف

یکی از برترین دانشگاه‌های روسیه در حال حاضر که رنک بالایی را نیز در اختیار دارد دانشگاه دولتی لومونسوف این کشور است. این دانشگاه که از بهترین داشگاه‌های روسیه به شمار می‌رود در حال حاضر دارای ۴۷۰۰۰ دانشجو می‌باشد که حدود چهار هزار نفر از آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند. 

بهترین دانشگاه‌های روسیه | دانشگاه‌های روسیه | شهریه دانشگاه‌های روسیه

اگر بخواهیم از رتبه بندی این دانشگاه صبحت کنیم باید گفت که دانشگاه دولتی موسکو لومونسوف در زمینه علوم انسانی در رتبه ۷۹ جهانی و در زمینه علوم طبیعی در رتبه ۶۰ جهانی قرار گرفته است. از ویژگی‌های تحصیل در روسیه در این دانشگاه می‌توان به وجود ۳۹ دانشکده و ۱۵ مرکز تحقیقاتی مجهز اشاره کرد. وجود مرتفع ترین مرکز آموزشی در دنیا نیز از موارد قابل توجه این دانشگاه می‌باشد. برای آگاهی بیشتر از شرایط  تحصیل در این دانشگاه می‌توانید به مقاله ” بهترین دانشگاه‌های روسیه ” مراجعه کنید. 

دانشگاه سن‌پترزبورگ

دومین دانشگاه برتر در این کشور که در لیست بهترین دانشگاه‌های روسیه جای گرفته است سن پترزبورگ می‌باشد. رتبه ۵۰ جهانی برای این دانشگاه ۳۰۰۰۰ هزار نفری رتبه‌ای بسیار قابل توجه می‌باشد. از میان این تعدا دانشجو سه هزار نفر نیز سهم دانشجویان بین الملل شده است. این دانشگاه دارای ۲۵ دانشکده مختلف می‌باشد که در سطح شهر قرار گرفته‌اند. 

دانشگاه دولتی تومسک

یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های روسیه از بهترین دانشگاه‌های این کشور نیز می‌باشد؛ در حال حاضر ۲۳۰۰۰ دانشجو بومی و غیر بومی در این مرکز آموزشی در حال تحصیل در زمینه‌های تحصیلی همچون فیزیک، فضانوردی و آموزش زبان های مدرن در حال تحصیل می‌باشند. این دانشگاه در رنکینگ EECA در سال 2018 رتبه‌ی یازدهم را کسب کرده است.

دانشگاه دولتی نوویسبیرسک روسیه 

یکی دیگر از قدیمی ترین دانشگاه‌های روسیه دانشگاه دولتی نوویسبیرسک می‌باشد که با قدمتی کمتر از صد سال، یکی از بهترین دانشگاه های روسیه در رده بندی جهانی است. اگرچه این دانشگاه تنها دارای ۶۰۰۰ دانشجو بین المللی و بومی روسیه می‌باشد اما همواره مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است؛ علت این توجه را هم می‌توان رنک بالای جهانی و ارائه خدمات تحصیلی مناسب از قبلی بورسیه تحصیلی دانست. ارگ درباره بورس در روسیه اطلاعاتی ندارید به مقاله ” بورسیه تحصیلی روسیه ” مراجعه کنید.

شهریه دانشگاه‌های روسیه

در رابطه با شهریه دانشگاه‌های روسیه باید گفت برای ورود به هر دانشگاه مبلغی تحت عنوان شهریه‌ی دانشگاه های روسیه در نظر گرفته شده است که به نسبت شهر انتخابی و اعتبار دانشگاه این مبلغ متغیر می‌باشد. به طور متوسط هزینه و شهریه ی دانشگاه های روسیه که در شهر های مسکو و سن پترزبورگ مستقر هستند به نسبت دانشگاه های سایر شهرها بالاتر است.
به طور کلی برای تمام دانشگاه‌های این کشور باید گفت که متوسط شهریه ی دانشگاه های روسیه برای افراد خواهان ادامه تحصیل در گروه های علوم پزشکی مبلغی معادل پنج تا ۱۰ هزار دلار و برای دانشجویان مشغول به تحصیل در سایر رشته های غیر پزشکی مبلغی معادل سه تا پنج هزار دلار در نظر گرفته شده است.

سخن پایانی

دانشگاه‌های معتبر در روسیه تنها به این تعداد ختم نمی‌شوند و شما می‌توانید بسته به شرایط خود از دیگر مراکز آموزشی این کشور از جمله دانشکده ی روابط بین الملل مسکو، دانشگاه فنی مهندسی دولتی BAUMAN ، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhl ، دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ، دانشگاه پژوهش های ملی، دانشگاه ملی پلی تکنیک و پژوهشی tomsk برای تحصیل استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم قبل از هر چیز راهنمایی‌های مشاوران نا را در بخش ” اعزام دانشجو ” وب‌سایت آتیس مطالعه کنید و با مشاوران مار در تماس باشید.