مقدمه‎ای بر مقایسه تحصیل در آلمان و انگلیس

تحصیل در آلمان بهتر است یا انگلیس ؟! در زمینه مهاجرت تحصیلی همیشه از این دست سوالات مقایسه‌ای برای متقاضیان وجود داشته و شک و تردید  را برای آن‌ها در انتخاب کشور مقصد به وجود می‌آورد. این موضوع برای کشور آلمان نیز صادق است و همواره این سوال وجود دارد که مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس و سایر مقطع در کشور آلمان بهتر است یا سایر کشور‌ها! 

برای این منظور شما می‌بایست پس از انتخاب یک کشور بسته به شرایط خود و رشته مورد علاقه در ادامه  برای اطمینان بیشتر انتخاب خود را در معرض مقایسه با چند کشور مطرح قرار دهید. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس پیش از این نیز تحصیل در آلمان را در مقاله‌های ” تحصیل در آلمان یا ایتالیا ” و ” تحصیل در آلمان یا اتریش ” با این دو کشور مقایسه کرده‌اند و در این مقاله قصد دارند که به مقایسه آلمان و انگلیس برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس بپردازند. 

برای مقایسه تحصیل در آلمان و انگلیس می‌بایست عوامل و شرایط مختلفی اعم از هزینه تحصیل، شرایط تحصیل، رنک دانشگاه‌ها و غیره را مورد بحث قرار دهیم تا در پایان خود شما نتیجه گیری کنید. البته لازم به ذکر است که شما در گام اول مهاجرت تحصیلی بهتر است از مشاوره انتخاب کشور مقصد موسسه مهاجرتی آتیس استفاده کنید و پس از انتخاب مقصد خود برای تحصیل نسبت به قیاس آن با سایر کشورها اقدام کنید. در این مقاله به بررسی موارد زیر در جهت مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس پرداخته شده است. 

 • تحصیل فوق لیسانس در آلمان و شرایط عمومی آن 
 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل فوق لیسانس در آلمان
 • هزینه تحصیل فوق لیسانس در آلمان
 • تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه‌های آلمان
 • تحصیل فوق لیسانس در انگلیس و شرایط عمومی آن 
 • هزینه تحصیل فوق لیسانس در انگلیس
 • مقایسه تحصیل فوق لیسانس در آلمان و انگلیس

تیم مشاوره مهاجرتی در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال راهنمایی شما در موضوعات مهاجرتی از جملهمقایسه آلمان و انگلیس برای تحصیل می‌باشد؛ اگر شما نیز به دنبال مهاجرت به این کشور هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات کلی درباره مقایسه آلمان و انگلیس برای تحصیل می‌توانید خود را برای ادامه تحصیل در این کشور آماده کنید.

تحصیل فوق لیسانس در آلمان | آلمان بهتر است یا انگلیس | مقایسه آلمان و انگلیس

تحصیل فوق لیسانس در آلمان

تحصیل فوق لیسانس در آلمان به عنوان یک کشور اروپایی در مرکز قاره سبز که با ۹ کشور دانمارک، لهستان، چک، سوئیس، فرانسه، اتریش، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ هم مرز می‌باشد فرصتی طلایی برای متقاضیان به حساب می‌آید؛ با ارزش ترین میراٍ‌های آلمان این روزها دانشگاه‌های این کشور می‌باشند که مهمترین ارکان رشد اقتصادی کشور آلمان در سل‌های گذشته بوده‌اند. 

دانشگاه‌های آلمان که از نظر تحصیل خود را در سطح بین المللی ثابت کرده‌اند هر ساله نسبت به پذیرش تحصیلی تعدا زیادی از دانشجویان بین المللی از سراسر نقاط جهان اقدام می‌کنند. تحصیل فوق لیسانس در آلمان همواره با تقاضای بسیاری مواجه بوده است و دانشجویان بسیاری برای ادامه تحصیل خود در آلمان اقدام ‌می‌کنند؛ استقبال از دانشگاه‌های آلمان دلایل توجیه کننده‌ای دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر چیزی اگر هنوز اطلاعاتی درباره تحصیل در آلمان ندارید، به مقاله ” تحصیل در آلمان “مراجعه کنید و  از شرایط تحصیل تمام مقطع آلمان مطلع شوید.

 • مدارک مورد نیاز برای تحصیل فوق لیسانس در آلمان

برای تحصیل فوق لیسانس در آلمان شما نیاز به یک سری از مدارک دارید تا بتوانید پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های این کشور برای ثبت نام اقدام کنید. مدرک زبان از جمله این مدارم می‌باشد. شما برای تحصیل فوق لیسانس در آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی B1 و یا مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ خواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر در باره زبان تحصیل در آلمان می‌توانید به مقاله ” مدرک زبان برای تحصیل در آلمان ” مراجعه کنید و اطلاعات تکمیلی در این زمینه را دریافت کنید.

دانشگاه‌های آلمان که در دو مرتبه در یک سال نسبت به پذیرش تحصیلی متقاضیان اقدام می‌کنند، امکان تحصیل فوق لیسانس در آلمان را به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی فراهم کرده‌اند. 

 • هزینه تحصیل فوق لیسانس در آلمان

درباره هزینه تحصیل فوق لیسانس در آلمان در دانشگاه‌های دولتی این کشور به جرات می‌توان گفت شما تحصیلی رایگان و یا نزدیک به رایگان خواهید داشت.

به طور کلی دانشگاه‌های آلمان را نیز به مانند کشور خودمان می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، دانشگاه‌های دولتی که توسط دولت این کشور و وزارت علوم اداره می‌شود و دسته دیگر دانشگاه‌های خصوصی هستند که توسط شرکت‌های مستقل آلمان اداره می‌شوند و هزینه‌های نسبتا بالایی دارند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی آلمان چیزی در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ هزار یورو در سال می‌باشد. این در حالی است که تحصیل فوق لیسانس در آلمان در دانشگاه‌های دولتی آن هزینه ناچیز و یا رایگانی دارد. شما می‌توانید هزینه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را از اینجا بخوانید.

 • تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه‌های آلمان

دانشگاه‌های آلمان در مجموع حدود ۱۶۱ برنامه تحصیلی را برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس ارائه می‌دهند و این در حالی است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را بدون نیاز به شهریه یا با شهریه بسیار کم فراهم کرده‌اند. 

از دانشگاه‌های مونیخ، هامبورگ و جند دانشگاه دیگر می‌توان به عنوان برترین دانشگاه‌های آلمان نام برد. شما م‌توانید لیست دانشگاه‌های برتر و مورد تائید وزارت علوم ایران برای تحصیل را در بخش ” مهاجرت تحصیلی به آلمان ” مشاهده کنید. 

تحصیل فوق لیسانس در انگلیس

یکی از کشور‌های مجاور سواحل غربی اروپا که به تازگی مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است انگلستان می‌باشد؛ این کشور به تازگی جایگاه معتبری را برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در میان کشور‌های اروپایی کسب کرده‌ است. تحصیل فوق لیسانس در انگلستان را نیز می‌توان به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب با تحصیل فوق لیسانس در آلمان مورد مقایسه قرار داد. 

تحصیل فوق لیسانس در آلمان | آلمان بهتر است یا انگلیس | مقایسه آلمان و انگلیس

تحصیل فوق لیسانس در انگلیس به این شکل است که شما می‌بایست حداقل ۳۰ تا ۳۵ ساعت از وقت خود را به مطالعه و تحصیل اختصاص دهید و امکان گذراندن این مقطع به صورت پاره وقت نیز در این کشور وجود دارد. 

 • هزینه تحصیل فوق لیسانس در انگلیس

از مواردی که در پاسخ به سوال تحصیل فوق لیسانس در آلمان بهتر است یا انگلیس باید به بررسی هزینه‌ها بپردازیم. هزینه تحصیل فوق لیسانس در انگلیس بر خلاف آلمان مبلغ ثابت و مشخصی ندارد و دائما در حال تغییر است؛ این هزینه برای متقاضیان بومی و غیر بومی متفاوت می‌باشد. دانشجویان بومی برای تحصیل در این مقطع مبلغی حدود ۴۰۰۰ الی ۹۰۰۰ پوند در سال و دانشجویان خارجی سالیانه به طور متوسط ۱۴۰۰۰ پوند را پرداخت خواهند کرد.

شهریه دانشگاه‌های انگلیس بسته به نوع دوره و مقطع شما و همچنین نوع دانشگا متفاوت و در سال متغیر می‌باشد. 

تحصیل فوق لیسانس در آلمان بهتر است یا انگلیس ؟

اما پس از بررسی شرایط تحصیل در آلمان و انگلیس باید یک نتیجه گیری کلی داشته باشیم تا برای ببینیم تحصیل در آلمان بهتر است یا انگلیس ؟! برای این منظور در ادامه به صورت موردی نتیجه گیری کلی از تفاوت‌های تحصیل در این کشور را برای شما آورده‌ایم. 

 • در مقایسه آلمان و انگلیس باید گفت که شما با تحصیل در آلمان می‌توانید به یکی از دو زبان آلمانی و انگلیسی تحصیل کنید؛ این درحالی است که تحصیل فوق لیسانس در انگلیس می‌توان گفت برای تمام برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیس است. 
 • طول دوره تحصیل فوق لیسانس درآلمان دو سال می‌باشد اما این دوره در انگلیس یک یا یک سال و نیم به طول می‌انجامد. 
 • تحصیل فوق لیسانس در آلمان برای برخی از رشته‌های دانشگاه‌های این کشور با آزمون ورودی امکان پذیر می‌باشد و این آزمون حتی اگر رشته شما به زبان انگلیسی تدریس شود، به زبان آلمانی خواهد بود. درحالیکه در انگلیس برخی از رشته های مدیریت و مهندسی نیاز به آزمون ورودی خواهد داشت و آن هم به زبان انگلیسی خواهد بود و باید دانشجویان تسلط کافی به زبان انگلیسی را داشته باشند.
 • پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آلمان دو بار در سال می‌باشد؛ دانشگاه‌های انگلیس تنها یکبار در سال اقدام به پذیرش دانشجوی بین المللی می‌کنند. 
 • دانشگاههای انگلیس در مقطع فوق لیسانس جزء ۱۰ دانشگاه برتر در جهان هستند درحالیکه دانشگاه‌های المان رتبه‌بندی‌های جهانی در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان جای گرفته‌اند. 

سخن پایانی 

پاسخ به سوال آلمان بهتر است یا انگلیس و مقایسه‌های از این دست یقینا در یک مقاله نمی‌گنجد و نیاز به مشاوره حضوری و یا تلفنی خواهد داشت. در این مورد شما می‌توانید با موسسه مهاجرتی آتیس تماس گرفته و برای مهاجرت تحصیلی به اروپا اقدام کنید.