مقدمه‌ای بر فوق لیسانس و دکترا روسیه

اقدام برای تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری د ر روسیه از جمله موارد پرتقاضا در میان انتخاب‌های مهاجرت تحصیلی می‌باشد؛ دلیل این استقبال را می‌توان در اقداماتی از جمله بستر سازی مناسب که دولت روسیه برای تحصیل دانشجویان فراهم کرده است دانست. شرایط ایده‌آل تحصیل در این کشور بخصوص برای فوق لیسانس و دکترا روسیه، امکان اخذ بورس تحصیلی و همچنین نزدیک بودن کشور روسیه به ایران را می‌توان از مزایای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانست. 

با افزایش تقاضا برای تحصیل در این قاطع در کشور روسیه مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس قصد دارند تا در این مطلب به بررسی شرایط پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در روسیه و همچنین شرایط پذیرش مقاطع دکترای این کشور بپردازند تا شما متقاضیان گرامی مسیری مطمئن و در عین حال کم هزینه را برای مهاجرت تحصیلی به این کشور پشت سر بگذارید. پیش از این پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ مهاجرت تحصیلی به روسیه ” را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات اولیه در این مورد را کسب کنید. در این مقاله به بررسی موارد زیر پرداخته خواهد شد.

  • فوق لیسانس و دکترا در روسیه
  • تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه
  • شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه
  • رشته‌های کارشناسی ارشد در روسیه 
  • تحصیل دکترا در روسیه
  • شرایط تحصیل در روسیه دکترا
  • رشته‌های دکترا در روسیه 

تیم مشاوره مهاجرتی در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال راهنمایی شما در موضوعات مهاجرتی از جمله تحصیل فوق لیسانس و دکترا در روسیه می‌باشد؛ اگر شما نیز به دنبال مهاجرت به این کشور هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات کلی درباره شرایط تحصیل فوق لیسانس و دکترا در روسیه می‌توانید خود را برای ادامه تحصیل در این کشور آماده کنید.

فوق لیسانس و دکترا در روسیه | تحصیل در روسیه کارشناسی ارشد | تحصیل در روسیه دکترا

فوق لیسانس و دکترا در روسیه

این روزها تحصیل در رشته‌های مختلف بهترین دانشگاه‌های روسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد در میان متقاضیان ایرانی بسیار پر تقاضا بوده است. وزارت علوم ایران مدرک بسیاری از دانشگاه‌های روسیه را فارغ از نوع دانشگاه ( دولتی یا خصوصی ) و بر خلاف بسیاری از کشور‌های دیگر مورد تائید قرار داده است و این مزیت بسیار بزرگی برای متقاضیان در انتخاب کشور روسیه میی‌باشد. 

تحصیل در روسیه دکترا و یا کارشناسی ارشد همواره برای تمام دانشجویان ایرانی که دوره لیسانس خود را در دانشگاه‌های سراسری، آزاد و حتی پیام نور نیز گذرانده‌اند امکان پذیر بوده و آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به مدرک زبان و با هزینه بسیار کم نسبت به تحصیل در روسیه اقدام کنند. 

تعجب نکنید! هزینه تحصیل دکترا و فوق لیسانس در روسیه هزینه هنگفتی نخواهد بود به شرط آنکه راه‌های کاهش هزینه را       بدانید. برای این منظور شما می‌توانید به مقاله‎های ” بورسیه تحصیلی روسیه ” و ” کار در حین تحصیل ” در روسیه مراجعه کنید. 

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

مقطع کارشناسی ارشد در سیستم آموزشی روسیه به دو شکل ارائه می‌شود؛ یکی از این دوره‌ها با نام دوره ناپیوسته که شامل مدت زمان دو سال تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بوده و دیگری دوره پیوسته، یک دوره پنج ساله را شامل می‌شود. دانشجویانی که در این مقطع تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه در حال تحصیل هستند می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده نیز استفاده کنند؛ این بورسیه‌ها می‌تواند شامل پوشش کامل شهریه، خوابگاه و یا هزینه زندگی در روسیه باشد. 

ما در مقاله مربوط به بورسیه تحصیلی روسیه به طور مفصل هریک از موارد را توضیح داده ایم، اما برای کارشناسی ارشد در روسیه چند نوع بورسیه وجود داشته که بسته به شرایط دانشجو یکی از آنها به وی تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است که دانشجویان پذیرفته شده برای دانشگاه‌های غیر دولتی روسیه برای اخذ بورسیه باید در آزمون ورودی شرکت کرده و حداقل نمره قبولی را کسب کنند. 

تحصیل در روسیه کارشناسی ارشد با آزمون ورودی که برای هر دانشگاه جداگانه می‌باشد امکان پذیر بوده این در حالی است که پذیرش در مقطع لیسانس عمدتا بر پایه سنجش معدل دیپلم دانشجو صورت می‌گیرد. آزمون ورودی کارشناسی ارشد در روسیه می‌تواند یک تست آنلاین ساده و مصاحبه یا ارائه Research Interest (بیشتر برای دکتری) و یا تحقیق و پروژه شما باشد. 

توجه داشته باشید که اگر شما متقاضی پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در یک رشته به جز رشته خودتان باشید، این امر امکان پذیر است اما درصد قبولی شما را کمتر خواهد کرد و اخذ پذیرش تحصیلی دشوارتر خواهد شد. 

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیل در روسیه کارشناسی ارشد با توجه به هزینه مناسب پرداختی شما در مقابل کیفیت آموزشی و خدماتی که دریافت می‌کنید یک فرصت طلایی محسوب می‌شود. این دوره در دانشگاه‌های روسیه تمام وقت بوده و برای پذیرش در آن نیاز به مدرک دوره قبل یعنی لیسانس از یک دانشگاه مورد تائید می‎باشد. 

شما می‌توانید در این مقطع با در نظر گرفتن اینکه دانشگاه مورد نظر رشته شما را به جه زبانی ارائه می‌کند، به دو زبان روسی و انگلیسی تحصیل کنید. در صورتی که هر کدام از این دو مورد را انتخاب کنید برای این مقطع باید مدرک معتبر آن را نیز ارائه کنید. 

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه مستلزم شرکت در آزمون ورودی دانشگاه مقصد هستید که با آزمون سایر دانشاه‌ها در تفاوت می‌باشد. اما این در حالی است که نمی‌توان این آزمون را در حد آزمون‌های داخلی مانند کنکور دانست؛ به طوری که این آزمون‌ها تنها اطلاعات عمومی شما را به چالش می‌کشد.

لازم به ذکر است که شرایط سنی تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به طور کلی بالای ۱۷ سال اعلام شده است.

رشته‌های کارشناسی ارشد در روسیه 

اما برای کدام رشته‌ها امکان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های روسیه  فراهم است. تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه برای رشته‌های گروه علوم انسانی شهرت فراوانی داشته است. رشته‌هایی شامل مدیریت بازرگانی، مدیریت اداری، امور مالی از جمله شاخص ترین آن‌ها هستند. برای تحصیل در رشته مدیریت اقتصاد دانشگاه نووسیبیرسک روسیه می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد.

با این وجود نمی‌توان گفت که تحصیل فوق لیسانس و دکترا در روسیه تنها منتهی به رشته‌های مدیریتی است بلکه رشته‌های علوم مهندسی بخصوص شته فناوری اطلاعات و عمران نیز از رشته‌های پر تقاضا برای تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه هستند. 

سایر رشته‌هایی که امکان تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه برای آن‌ها فراهم است عبارتند از علوم طبیعی، هنرهای نمایشی، علوم اجتماعی و علوم زیستی. 

تحصیل دکترا در روسیه

مقطع دکترا در روسیه میزان کمتری از تقاضای مهاجرت تحصیلی به این کشور را در بر گرفته است اما همیشه متقاضیان خاص خود را داشته است. مقطع دکترا که بالاترین درجه از تحصیلات تکمیلی در روسیه می‌باشد شامل یک دوره تحصیلی سه تا پنج سال می‌باشد. 

دوره دکترا با تکمیل دوره کارشناسی ارشد در روسیه امکان پذیر می‌باشد؛ با این وجود سیستم آموزشی روسیه به گونه‌ای طراحی شده است که فرد می‌تواند گاهی با گذراندن دوره تحصیل خود در مقطع کارشناسی به فکر تحصیل در یک دوره دکترا ناپیوسته در روسیه باشد. 

شرایط تحصیل در روسیه دکترا

برای اخذ پذیرش تحصیلی مقطع دکترا از دانشگاه‌های روسیه می‌توانید هم شخصا اقدام کنید و هم از طریق موافقت نامه هایی که بین موسسات آموزش عالی روسیه و نمایندگی آموزش عالی ایران در کشور روسیه منعقد می گردد، اقدام نمائید. 

برای تحصیل دکترا در روسیه در دوره پیوسته ارائه مدرک کارشناسی ارشد که مورد تائید دانشگاه مقصد باشد الزامیست. همچنین از آنجایی که زبان تحصیل اکثر رشته‌ها در این دوره انگلیسی می‌باشد شما ملزم به ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره قبولی ۶.۵ هستید. توجه داشته باشید که نمره زبان شما تاثیر مستقیم در دریافت پذیرش تحصیلی شما خواهد داشت. 

لازم به ذکر است که برخی از رشته‌های این دوره در روسیه به زبان روسی بوده که در این صورت ارائه مدرک روسی مورد نیاز خواهد بود. 

مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در مقاله‌ای جداگانه به بررسی شهریه دانشگاه‌های روسیه پرداخته‌اند اما در اینجا بهتر است از شریه هر یک از این مقاطع نیز کمی صحبت کنیم. به طور کلی مادامی که شما دانشجوی بین المللی دانشگاه‌های روسیه هستید بسته به مقطع تحصیلی خود باید شهریه پرداخت کنید. این شهریه برای مقطع دکترا در روسیه بنا بر رشته  دانشگاه تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین هزینه تحصیل در روسیه دکترا مبلغی حدود ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال می‌باشد. امکان اخذ بورسیه تحصیلی و کار در حین تحصیل در این مقطع نیز به مانند مقطع کارشناسی ارشد در روسیه همواره فراهم می‌باشد. 

رشته‌های دکترا در روسیه

تحصیل در روسیه دکترا به زبان انگلیسی همواره برای رشته‌های گروه مهندسی شامل مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی الکترومکانیک، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی نفت و گاز، مهندسی نفت، بیوتکنولوژی، زیست پزشکی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی معدن و غیره و همچنین برای رشته‌های سایر علوم تحصیلی از قبیل خلبانی و هوافضا، رشته‌های پزشکی و علوم مدیریتی فراهم می‌باشد. 

اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های روسیه را دارید می‌توانید شرایط و مدارک لازم برای این منظور را از اینجا مطالعه کنید. 

سخن پایانی 

موفقیت یا عدم موفقیت مهاجرت تحصیلی شما به روسیه یا هر کشور دیگری در گام اول به شناخت شما از شرایط موجود و بهترین انتخاب با توجه به شرایط خودتان می‌باشد. ما در بخش اعزام دانشجو موسسه مهاجرتی آتیس راهنمایی‌های ابتدایی برای داشتن یک مهاجرت تحصیلی موفق را در اختیار شما قرار داده‌ایم و با ارائه مقالات از این دست سعی در کامل کردن اطلاعات شما داشته‌ایم.