مقدمه‌ای بر پذیرش تحصیلی ایتالیا 

پذیرش تحصیلی ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا پروسه‌ای است که به نتیجه رساندن  آن نیازمند استفاده از مشاوره مهاجرت و تجربه یک وکیل مهاجرتی می‌باشد. این روزها متقاضیان ایرانی زیادی هستند که از شرایط مهاجرت تحصیلی برخوردار بوده و کشور ایتالیا را که یکی از مقصدهای پرطرفدار در میان متقاضیان تحصیل در اروپا می‌باشد، به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. 

هنگامی که قصد مهاجرت تحصیلی و تحصیل در ایتالیا در یکی از دانشگاه‌های برتر این کشور را دارید باید درباره شرایط تحصیلی، زیر ساخت‌های آموزشی، رنک دانشگاه مدنظر در ایتالیا و جهان، هزینه‌های موجود از مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های ایتالیا، خدمات رفاهی و بسیاری از موارد اطلاعات لازم را کسب کنید تا با اطمینان خاطر بهترین انتخاب را داشته باشید. اگ می‌خواهید اطلاعات جامع‌تری را درباره تحصیل در ایتالیا کسب کنید می‌توانید با مراجعه به مقاله مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در وب‌سایت موسسه مهاجرتی آتیس و مطالعه آن و یا تکمیل فرم مشاوره آنلاین نسبت به دریافت نوبت حضوری مشاوره مهاجرت برای سفر به ایتالیا اقدام کنید. 

اما پذیرش تحصیلی ایتالیا در هر یک از دانشگاه‌های این کشور نیازمند بع داشتن چه شرایطی می‌باشد؟ قبل از هر موضوعی برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا می‌بایست با پروسه اخذ این پذیرش و مدارکی که برای این منظور مورد نیاز است، آشنا شوید. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله به بررسی موارد زیر خواهند پرداخت. 

 • درباره اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا
 • شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا 
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا در مقاطع مختلف 
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • زمان اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا 
 • معدل و زبان تحصیل در کشور ایتالیا 
 • آزمون ورودی دانشگاه‌های ایتالیا
 • هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به ایتالیا 

تیم مشاوره مهاجرتی در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال ارائه بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها در امور مهاجرتی و اخذ اقامت کشور‌های اروپایی پس از تحصیل و یا کار در این کشورها بوده است؛ اگر شما نیز به دنبال اخذ اقامت اسپانیا هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات کلی درباره پذیرش تحصیلی لیتالیا می‌توانید خود را برای این مهاجرت تحصیلی به اسپانیا آماده کنید.

پذیرش تحصیلی ایتالیا | مهاجرت تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا 

اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا به دلایل مختلفی مورد استقبال بسیاری از جوانان ایرانی قرارگرفته است؛ این دلایل می‌تواند شامل بورسیه تحصیلی مناسب و امکان تحصیل رایگان در ایتالیا، وجود چند دانشگاه برتر در سطح ایتالیا همچون دانشگاه میلان و غیره، خدمات رفاهی و آموزشی مناسب و بسیاری از دلایل دیگر شود. 

اخذ پذیرش تحصیلی کشور ایتالیا نیزمانند هر کشور دیگری قوانینی متناسب با شرایط کشور خود را دارد به طوری که رویه اخذ پذیرش تحصیلی این کشور و حتی مدارکی که می‌بایست برای این منظور ارائه شود نیز برای هر مقطع تحصیلی و در برخی از موارد برای هر کدام از دانشگاه‌های ایتالیا متفاوت می‎‌باشد. 

شما به عنوان یک متقاضی مهاجرت ممکن است بهتر بدانید که مهاجرت و به دنبال آن اخذ اقامت ایتالیا راه‌های متفاوتی همچون کار، سرمایه گذاری، ثبت شرکت و غیره دارد اما محبوب ترین و بی دردسرترین روش مهاجرت تحصیلی به وسیله اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا و در یکی از دانشگاه‌های مطرح این کشور می‌باشد. برای اینکه بتوانید در یکی از دانشاه‌های ایتالیا تحصیل کنید، ی‌بایست نسبت به درخواست اخذ پذیرش تحصیلی آن دانشگاه اقدام کنید. برای این منظور می‌توانید با مطالعه خدمات اعزام دانشجو موسسه آتیس با اطمینان برای مشاوره حضوری اقدام کرده و پروسه مهاجرت تحصیلی خود را به ما بسپارید. 

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا 

برای ورود به یکی از دانشگاه‌های ایتالیا و ارائه درخواست خود برای پذیرش تحصیلی باید واجد شرایط باشید و شرایط عمومی را داشته باشید. پیشنهاد می‌شود شرایط خود را با مشاوران ما در میان بگذارید و از آن‌ها بخواهید تا شما را در پروسه درخواست پذیرش تحصیلی ایتالیا همراهی کنند. شرایط عمومی که متقاضیان می‌بایست بسته به مقطع تحصیلی برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا داشته باشند عبارت است از:

 • مدرک دیپلم متوسطه و یا تحصیل ۱۲ ساله به هنگام اخذ پذیرش ایتالیا در مقطع کارشناسی
 • مدرک لیسانس و یا معادل آن به هنگام درخواست پذیرش تحصیلی در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد
 • اگر برای مقطع دکترا اقدام می‌کنید می‎بایست مدرک تحصیلی خود در مقطع فوق لیسانس ارائه دهید. 

پذیرش تحصیلی ایتالیا | مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای مقاطع مختلف 

با داشتن شرایط عمومی که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم نوبت به تکمیل کردن مدارک می‌رسد. مدارکی که برای درخواست پذیرش تحصیلی و اخذ آن می‌بایست به دانشگاه تحویل داده شود برای هر مقطع تحصیلی متفاوت می‌باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • مدارک مقطع کارشناسی
 1. ترجمه شده مدارک دیپلم وپیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات متقاضی
 2. رزومه کاری کامل به فرمت اروپایی (cv)
 3. انگیزه‌نامه به زبان انگلیسی ( در انگیزه نامه تمایل شما به تحصیل در کشور ایتالیا می‌بایست در دو صفحه بیان شده باشد. )
 4. مدرک زبان آیلتس  با حداقل نمره ۶ آکادمیک یا تافل با نمره ۸۰
 5. اسکن پاسپورت، اسکن عکس
 • مدارک مقطع کارشناسی ارشد
 1. ترجمه مدارک لیسانس و ریز نمرات
 2. رزومه تحصیلی و کاری با فرمت (cv)
 3. معرفی نامه استاد حداقل از یک یا دو اساتید
 4. انگیزه نامه به زبان انگلیسی که در آن تمایل دانشجو به تحصیل در کشور ایتالیا در رشته خودش بیان شده باشد
 5. مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ آکادمیک
 6. اسکن پاسپورت، اسکن عکس
 • مدارک مقطع دکترا
 1. ترجمه مدارک لیسانس وفوق لیسانس و ریز نمراتشان
 2. رزومه تحصیلی و کاری کامل با فرمت (cv)
 3. معرفی نامه استاد حداقل از ۱ یا ۲ نفر از اساتید
 4. انگیزه نامه به زبان انگلیسی ( در این انگیزه نامه می‌بایست مایل دانشجو به تحصیل در کشور ایتالیا در مقطع دکترا بیان شده باشد. )
 5. پروژه تحقیقاتی
 6. خلاصه تز مقطع کارشناسی ارشد
 7. مقالات ارائه شده در سطح داخلی یا بین المللی
 8. مدرک زبان IELTS 5 آکادمیک
 9. اسکن پاسپورت، عکس

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

همانطور که می‌دانید با اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا از سوی یکی ازدانشگاه‌های این کشور وارد پروسه دریافت ویزا و مجوز ورود به کشور ایتالیا خواهیم شد. برای ورود به هر کشوری بسته به هدفی که داریم ‌می‌بایست مجوز ورود داشته باشیم این مجوز ورود همان ویزا می‌باشد که از سوی سفارت کشور مقصد در کشور مبدا صادر خواهد شد. 

زمانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می‌بایست با در دست داشتن نامه پذیرش تحصیلی خود برای اخذ ویزای اسپانیا از نوع تحصیلی اقدام کنید. مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا مورد نیاز است عبارتند از: 

 • مدارک ترجمه شده ( شامل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات، مدرک لیسانس و فوق ترجمه شده به زبان ایتالیایی) به همراه تائید دادگستری و وزارت امور خارجه
 • ارائه ترجمه رسمی شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • گواهی زبان انگلیسی در  آیلتس با حداقل نمره ۶
 • کلیه دروس اخذ شده دوره لیسانس (برای متقاضیان مقطع MASTER) به زبان ایتالیایی
 • سه قطعه عکس ۳*۴ رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی به همراه اصل گذرنامه
 • فرم پر شده درخواست اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • پرینت حساب بانک در سه ماهه اخیر
 • تعهد محضری تامین مالی و تضمین پرداخت هزینه های دوران تحصیلی دانشجو
 • دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت دانشجو و پذیرش دانشگاه به همچنین یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی دانشجو
 • تکمیل فرم A توسط دانشجو  جهت رشته و دانشگاهی که در آن پذیرفته شده

مواردی که به آن اشاره شد مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت ایتالیا به هنگام درخواست ویزای تحصیلی می‌باشد. پروسه اخذ ویزا پروسه بسیاری حساسی است که رعایت نکردن نکات این بخش می‌تواند باعث عدم پذیرش درخواست شما از سوی کنسولگری ایتالیا در ایران شود. پیشنهاد می‌کنیم برای تسلط هرچه بیشتر در روز مصاحبه مقاله سوالات روز مصاحبه را مطالعه کنید تا از احتمال ریجکت درخواست خود بکاهید. 

زمان اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا 

اما چه زمانی می‌بایست برای درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا اقدام کرد؟! توجه داشته باشید که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با انتخاب رشته تحصیلی مورد علاقه و همچنین دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند می‌بایست سه ماه قبل از شروع هر ترم تحصیلی آن مدارک خود را برای اخذ پذیرش تحصیلی به دانشگاه ارسال کنند. 

سیستم آموزشی دانشگاه‌های ایتالیا ترمی واحدی بوده و در هر سال دو ترم تحصیلی برگزار مس‌گردد. دانشجویانی که می‌خواهند در نیم سال اول تحصیلی ایتالیا ( ماه اکتبر )  پذیرش تحصیلی بگیرند می‌بایست تا اواخر خرداد ماه و دانشجویانی که قصد تحصیل در نیم سال دوم ( ماه February ) ا دارند می‌بایست تا پایان مهرماه مدارک خود را برای دانشگاه مربوطه ارسال کرده و درخواست پذیرش تحصیلی خود را اعلام کنند. 

معدل و زبان تحصیل در ایتالیا

شرط معدل و زبان تحصیل در ایتالیا را می‌توان از مولفه‌ها و شرایط دیگر اخذ پذیرش تحصیلی دانست. 

متقاضیان برای پذیرش در مقطع کارشناسی می‌بایست دارای حداقل معدل ۱۵ باشند؛ این در حالی است که حداقل معدل برای مقطع کارشناسی ارشد نیز ۱۵ و برای مقطع دکترا ۱۶ ی‌باشد. 

زبان تدریس دانشگاه موضوع مورد توجهی در اخذ پذیرش می‌باشد. برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا نیازی به ارائه مدرک زبان به دانشگاه نمی‌باشد اما باید توجه داشته باشید که برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور می٬بایست مدرک زبان را به سفارت ارائه دهید. برای اطلاع از جزئیات تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان اینجا کلیک کنید. 

آزمون ورودی دانشگاه‌های ایتالیا

یکی از آزمون‌های ورودی دانشگاه ایتالیا که شهرت زیادی نیز دارد مربوط به رشته‌های پزشکی ایتالیا می‌شود. آزمون آیمت ( IMAT ) برای شرکت در رشته‌های پزشکی در گرایش‌های  پزشکی، دندانپزشکی، جراحی و رشته های مرتبط با آنان به زبان انگلیسی و ایتالیایی گرفته می شود.

برگزار کننده این آزمون وزارت آموزش ایتالیا ( M.I.U.R ) می‌باشد که هر ساله با همکاری مراکز آموزشی و خدمات پذیرش کمبریج به برگزاری این آزمون اقدام می‌کنند. زمان برگزاری آزمون آیمت ایتالیا در ماه آوریل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشد و نتایج آن در ماه اکتبر همان سال اعلام خواهد شد. شما عزیزان می‌توانید جزئیات تکمیلی آزمون آیمت را اینجا بخوانید.

هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به ایتالیا 

میانگین شهری‌های که می‌بایست برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا پرداخت کنید سالیانه بین ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو بسته به دولتی یا غیر دولتی بودن دانشگاه متغیر می‌باشد. این میزان شهریه برای مقاطع دکترا در هر سال می‌تواند متغیر باشد.  با این حال نباید نگران شهریه باشید چرا که دانشگاه‌های ایتالیا هرسال بورسیه تحصیلی مناسبی را با میزان بورس متفاوت ارائه می‌دهند که هزینه شهریه دانشگاه شما را کاهش می‌دهد. شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا مقاله‌ای است که جداگانه به آن پرداخته شده است با کلیک بر روی نام این مقاله از شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا نیز مطلع شوید. 

به عنوان کلام پایانی کشور ایتالیا کشوری است که فرصت‌های تحصیلی خوبی را برای متقاضیان بین المللی فراهم کرده است؛ پس اگر شما هم به دنبال مهاجرت تحصیلی به اروپا هستید همین الان ب مشاورین ما تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان موسسه مهاجرتی آتیس استفاده کنید.