مقدمه‌ای بر پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های اسپانیا

پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های اسپانیا اولین شرط از شرط‌های امکان مهاجرت به اسپانیا برای تحصیل می‌باشد. همانطور که می‌دانید پر واضح است که بدون داشتن پذیرش تحصیلی یکی از دانشگاه‌های اسپانیا عملا امکان مهاجرت اسپانیا برای تحصیل در این کشور برای شما وجود نخواهد داشت. 

به طور کلی همه دانشگاه‌ها چه در ایران و چه در خارج کشور نیاز دارند قبل از اینکه یک نفر را به عنوان دانشجو پذیرش و ثبت نام کنند، بسته به شرایط تحصیلی و کسب مجوز‌های مد نظر دانشگاه نسبت به درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کنند. البته در نظر داشته باشید که سیستم آموزشی هر کشوری مختص به خود آن کشور بوده؛ بنابراین اخذ پذیرش تحصیلی اسپانیا و ارائه درخواست برای این امر پروسه خود خاص خود را دارد. اما این پروسه چه مراحلی را شامل می‌شود؟ برای درخواست پذیرش تحصیلی اسپانیا و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور چه شرایطی را باید داشته باشیم؟

خوشبختانه شما با دنبال کردن این مقاله آموزشی که توسط تیم مشاوره موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است متوجه خواهید شد که تکمیل این برنامه‌های دانشگاهی اسپانیا و به دنبال آن درخواست پذیرش تحصیلی از هر کدام از دانشگاه‌های این کشور بسیار ساده و آسان بوده و تنها نیازمند مقدار کمی از وقت شما و البته بردباری در کنار استفاده از جلسه‌های مشاوره مهاجرتی موسسه مهاجرتی آتیس می‌باشد. 

در این مقاله که توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است موضوعات زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا متقاضیان عزیز و علاقمندان مهاجرت به اسپانیا برای تحصیل دید و اطلاعات کافی درباره کشور اسپانیا و شرایط  پذیرش تحصیلی در این کشور را داشته باشند. موارد بررسی شده در این مقاله عبارتند از:

  • شرایط و مراحل پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس
  • آزمون ورودی دانشگاه‌های اسپانیا در مقطع لیسانس
  • شرایط و مراحل پذیرش تحصیلی در رشته‌های پزشکی
  • آزمون ورودی دانشگاه‌های اسپانیا برای رشته‌های پزشکی 

 

مشاوران و وکلای موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی بر این داشته‌اند تا با بررسی مهم‌ترین موضوعات درباره زندگی شما را با شرایط  تحصیل در اسپانیا آشنا کنند تا بدون وجود هرگونه ابهامی به این کشور سفر کنید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالی درباره مهاجرت تحصیلی به اسپانیا داشتید می‌توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس بگیرید و نسبت به رزرو نوبت جلسه حضوری مشاوره مهاجرت به اسپانیا اقدام کنید. 

پذیرش تحصیلی اسپانیا | تحصیل در اسپانیا | مهاجرت اسپانیا

برنامه‌ها و پذیرش تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی

برنامه‌های و پذیرش‌های تحصیلی دانشگاه‌های اسپانیا بسته به ملیت شما متفاوت می‌باشد؛ اگر قصد تحصیل مهندسی در اسپانیا را در مقطع کارشناسی دارید شرایط درخواست پذیرش تحصیلی برای شما نسبت به متقاضیان اروپایی متفاوت خواهد بود؛ به طور کلی می‌توان گفت روند تکمیل درخواست با توجه به کشوری که شما تحصیلات متوسطه خود را کسب کرده‌اید تعیین خواهد شد. برنامه تحصیلی و مراحل درخواست پذیرش تحصیلی اسپانیا برای غیر اروپایی به شرح زیر می‌باشد. 

  • پذیرش تحصیلی برای دانشجویان غیر اروپایی اروپایی

آن دسته از متقاضیانی که تحصیلات ما قبل از دانشگاه خود را در کشور‌های غیر اروپایی تکمیل کرده‌اند و یا ملیتی غیر اروپایی دارند و به دنبال کسب مدرک لیسانس خود از دانشگاه‌های اسپانیا هستند، می‌بایست اصل مدرک تحصیلی خود را از دبیرستان خود دریافت کنند. اراُه این مدرک، یکی از چند مدارک موجود برای تحصیل در اسپانیا و اخذ پذیرش تحصیلی تأیید می کند که شما مطابق با شرایط مورد نیاز در اسپانیا مجوز لازم را کسب کرده‌اید. 

در گام اول شما می‌بایست با اخذ مشورت و مشاوره لازم از وکلای مجرب موسسه مهاجرتی آتیس و بررسی شرایط دانشگاه مورد نظر خود را برای تحصیل انتخاب کنید و از طریق موسسه نسبت به ارائه درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه مدنظر اقدام کنید. با ارائه درخواست و پذیرش  دانشگاه شما می‌بایست برای اخذ ویزا و اعتبارنامه‌ای از سوی سفارت اسپانیا تحت عنوان اعتبارنامه Volante اقدام کنید. 

پس از اخذ مجوز Volante Acreditativo ، لازم است که برای امتحان ورودی دانشگاه اسپانیا ثبت نام کنید. این امتحان “selektiv” یا Pruebas de Acceso a la Universidad نامیده می شود.

نگاهی به آزمون ورودی اسپانیا در مقطع لیسانس

همانطور که گفته شد برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا برای مقطع لیسانس می‌بایست در یک آزمون ورودی تحت عنوان Selectividad شرکت کرد. این آزمون به زبان اسپانیایی بوده، بنابراین متقاضیانی که قصد تحصیل در اسپانیا در مقطع لیسانس را دارند می‌بایست به زبان اسپانیایی مسلط باشند. آن دسته از متقاضیانی که به زبان اسپانیایی تسلط ندارند می‌توانند در دوره‌های یک ساله کالج زبان در اسپانیا شرکت کرده و با در دست داشتن مدرک معتبر برای آزمون ورودی دانشگاه اقدام کنند. موارد آزمون Selectividad اسپانیا به شرح زیر می‌باشد. 

  • تجزیه و تحلیل متن 

در این امتحان یک قسمتی در نظر گرفته شده است تا متقاضی بتواند بین دو متن که به اسپانیایی نوشته شده است، یکی را انتخاب کرده و به سوالات مربوط به آن پاسخ دهد. به نوعی می‌توان این بخش را درک مطلب دانست. 

  • تاریخچه و یا فلسفه اسپانیا

در آزمون ورودی دانشگاه‌های اسپانیا برای مقطع کارشناسی شما می‌بایست به سوالاتی درباره تاریخ و فلسفه اسپانیا پاسخ دهید. 

  • زبان خارجی

بخش دیگری که در این آزمون وجود دارد پاسخ به سوالات زبان خارجی است؛ شما می‌توانید از میان زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، پرتغالی و ایتالیایی یکی را انتخاب کرده و به سوالات طرح شده پاسخ دهید. 

  • انتخاب شما

بخش پایانی سوالات این امتحان مختص به خود شما و بر اساس رشته‌ای است که برای تحصیل در اسپانیا انتخاب کرده اید. لازم به ذکر است که این سوالات به صورت چهار گزینه طرح می‌شوند. 

پذیرش تحصیلی اسپانیا | تحصیل در اسپانیا | مهاجرت اسپانیا

برنامه‌ها و پذیرش تحصیلی اسپانیا در رشته پزشکی

این روزها متقاضیان تحصیل در اسپانیا اکثرا به دنبال تحصیل پزشکی در اسپانیا هستند؛ علاقه زیاد متقاضیان برای تحصیل پزشکی در بهترین دانشگاه‌های اسپانیا را می‌توان به دلایل زیادی نسبت داد؛ کیفیت بالای زندگی، آموزش عالی و پیشرو بودن در علوم پزشکی و بسیاری از موارد دیگر را می‌توان از دلایل این افزایش تقاضا برای تحصیل پزشکی در اسپانیا دانست. 

تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه‌های دولتی این کشور  نیز مانند سایر رشته‌‌ها در مقطع لیسانس نیازمند به شرکت در یک آزمون ورودی می‌باشد. مشاوران ما در این مطلب آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا را نیز برای شما معرفی خواهند کرد. 

نگاهی به آزمون ورودی اسپانیا برای رشته پزشکی

به طور کلی متقاضیان تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های اسپانیا که ملیتی غیر اسپانیای دارند برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌بایست با شرکت در آزمون مربوط به رشته پزشکی  با دانش آموزان اسپانیایی رقابت کنند. اگر درخواست پذیرش تحصیلی شما برای تحصیل در رشته پزشکی اسپانیا از سوی دانشگاه پذیرفته شود رای دسترسی به سیستم دانشگاهی، مجبور خواهید بود برای مدرک معتبر UNED در همان زمان درخواست دهید. 

متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا مجبور خواهند بود که مدارک تحصیلی خود را همسان سازی کنند. آن دسته از دانش آموزانی که تحصیلات معادل را برای تحصیلات عالی متوسطه اسپانیایی در یک کشور خارجی گذرانده‌اند باید آزمون ورودی دانشگاه اسپانیایی را از طریق دانشگاه آموزش از راه دور اسپانیایی ( UNED ) انجام دهند.

از آنجایی که UNED  سازماندهی جلسات آزمون را در پایان ماه می و در ماه سپتامبر برگزار می کند، دانش آموزان می‌بایست از قبل از این تاریخ ثبت نام خود را انجام داده باشند.