ویزای اتریش و مقدمه‌ای بر آن 

اتریش که یک کشور آلمانی زبان می‌باشد با مساحت 83،871 کیلومترمربع در مرکز اروپا، قاره سبز، واقع شده است. کشور اتریش را می‌توان با توجه به سرانه تولید ناخالص داخلی که دارد از قدرت‌های اقتصاد در میان کشور‌های اتحادیه اروپا و یکی از ثروتمندترین کشور‌های جهان دانست. مهاجرت به اتریش با توجه به شرایط ایده‌آل زندگی و وجود بازار کاری مناسب در کنار جاذبه‌های گردشگری فراروان به یکی از محبوب ترین مقاصد متقاضیان مهاجرت تبدیل شده است. کشور اتریش در مرکز ترافیک اروپا بین شرق و غرب در امتداد مسیر تجاری Danubian و بین شمال و جنوب از طریق گذرگاه های آلپ واقع شده است. 

طبق قوانین وضع شده در سال‌های بسیار دور و با توجه به عضویت کشور اتریش در منطقه شنگن، متقاضیان مهاجرت به این کشور می‌توانند با اخذ اقامت این کشور پاسپورت و ویزا شنگن را اخذ کنند. هدف شما از مهاجرت به اتریش می‌تواند تحصیل در اتریش، مهاجرت برای کار در اتریش و یا صرفا زندگی و اخذ اقامت اتریش باشد؛ این هدف هر کدام از موارد بالا که باشد شما را مستلزم به داشتن مجوز یا همان ویزا اتریش می‌کند. در واقع ویزای اتریش این اجازه را به شما می‌دهد تا در مدت معینی در این کشور اقامت داشته باشید. مدت زمان اقامت شما در اتریش با استفاده از آن بسته به نوع ویزایی است که شما دریافت می‌کنید. محبوبیت مهاجرت به اتریش برای متقاضیان به قدری بوده است که طبق آمار گیری‌های انجام شده در سال‌های اخیر کشور اتریش با تقاضای 304 هزارتایی درخواست ویزا کوتاه مدت مواجه بوده است. این آمار تخمین زده است که در سال 2018 حدود 30 میلیون گردشگر از این کشور بازدید کرده‌اند. 

ما در این مقاله که توسط تیم مشاوره مهاجرت موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است انواع ویزای اتریش را به شما معرفی خواهیم کرد و در ادامه مدارک  و شرایط لازم برای اخذ این ویزا را برای شما شرح خواهیم داد. در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات اولیه درباره انواع مختلف ویزای اتریش در اختیار شما عزیزان قرار گیرد؛ اما شما می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره ویزای آلمان و دریافت مشاوره مهاجرت با موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید.

ویزای اتریش

ویزای اتریش و انواع آن 

همانطور که گفته شد ویزای اتریش بسته به هدف شما از سفر و مهاجرت به این کشور در انواع مختلفی ارائه می‌شود؛ ویزای کاری، ویزای توریستی اتریش دو مورد از انواع ویزای اتریش می‌باشد؛ همچنین اگر قصد مهاجرت به اتریش برای تحصیل را دارید می‌توانید از طریق ویزای تحصیلی اقدام کنید. انواع ویزای اتریش به طور کلی در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند که این سه دسته عبارتند از ویزای نوع A، B و C.

ویزای اتریش نوع A 

ویزای اتریش از نوع A مربوط به افرادی است که قصد حمل و نقل هوایی به واسطه حوزه شنگن را دارند.

ویزا اتریش نوع B

ویزای اتریش از این نوع یک ویزا کوتاه مدت می‌باشد و معمولا برای افرادی است که قصد دارند از طریق یکی از کشورها‌ی حوزه شنگن به اتریش وارد شوند. در واقع یکی از کشورهای عضو حوزه شنگن محل عبور و رسیدنشان به اتریش می‌باشد. آن دسته از ویزای هایی که در مرزها صادر می‌شود از ویزای نوع B می‌باشد. 

ویزا اتریش نوع C

یان نوع ویزا برای افرادی است که می‌واهند به مدت معلومی در کشور اتریش بسته به شرایط خود حضور داشته باشند. مدت اعتبار این نوع ویزا ۹۰ روز است که متقاضی می‌تواند با داشتن شرایط موجود آن را یک ساله دوساله و تا پنج سال تمدید کند. ویزای نوع C خود به دو دسته تقسیم می‌شود که این دو دسته عبارتند از ویزای یک ورودی و چند ورودی. 

 • ویزای یک ورودی ( SINGLE ENTRY VISA )

همانطور که نام این ویزا که از ویزای نوع C می‌باشد مشخص است متقاضی تنها یک‌باردر مدت اعتبار ویزا می‌تواند به کشور اتریش وارد شود و در صورت خروج از این کشور امکان ورود مجدد برای وی وجود نخواهد داشت. 

 • ویزای چند ورودی ( MULTIPLE ENTRY VISA )

با این ویزا فرد می‌تواند در زان اعتبار آن چندین بار به کشور اتریش ورود کند؛ به عبارت دیگر امکان رفت و آمد در این مدت برای او فراهم خواهد بود.

ویزای اتریش نوع D

ویزای اتریش از نوع D شامل ویزای کار، ویزای تحصیلی اتریش می‌شود. این ویزا معمولا مدت زمان بالای ۹۰ روز را دارد که در طول این مدت زمان متقاضی می‌تواند در کل حوزه شنگن در رفت و آمد باشد. 

 تمامی انواع ویزای اتریش که در ادامه این مقاله توسط تیم مشاوره مهاجرت موسسه مهاجرتی آتیس بررسی می‌شوند، در یکی از این چهار دسته بندی کلی قرار خواهند گرفت. شما بسته به هدف خود می‌توانید یکی از انواع ویزای اتریش را انتخاب کرده و به این کشور مهاجرت کنید. 

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای تحصیلی 

کشور اتریش به دلیل داشتن زیر ساخت‌های مناسب تحصیلی و چندین دانشگاه مطرح در سطح جهان فرصت خوبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. بنابراین شما می‌توانید برای مهاجرت به اتریش از ویزای تحصیلی اتریش استفاده کنید و ضمن تکمیل تحصیلات خود به فکر اخذ اقامت این کشور از این طریق نیز باشید. متقاضی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های اتریش را دارد می‌بایست یک سری از شرایط را دارا باشد. اولین شرط در دسترس بودن دوره مربوطه در دانشگاه می‌باشد.داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله با معدل A امکان صدور معادل گواهینامه تحصیلی اتریشی یا اثبات تکمیل از مطالعه ای حداقل سه ساله در یکی از مدرسه‌های مورد تائید، پس از یک دوره متوسطه را به شما خواهد داد. متقاضی با داشتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های اتریش می‌بایست نسبت به تکمیل مدارک خود و اخذ ویزای تحصیلی اتریش از طریق کنسولگری اتریش اقدام کند.

مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کاری 

کار در اتریش کی دیگر از اهدافی است مه متقاضیان مهاجرت به دنبال آن هستند. به هنگام مهاجرت کاری به هر کشوری می‌بایست شرایطی را در نظر بگیریم. این شرایط شامل نرخ بیکاری کشور مقصد، شرایط حاکم بر بازار کار، میزان نیاز کشور مقصد به نیروی خارجی برای کار و غیره می‌شود. کشور اتریش با داشتن نرخ بیکاری زیر پنج درصد و موقعیت اقتصادی مناسب شرایط خوبی را برای مهاجرت کاری دارد. اگر شما متقاضی کار در اتریش هستید می‌بایست نسبت به اخذ یکی از دو نوع ویزای کاری بسته به شرایط خود اقدام کنید؛ این دو نوع ویزای اتریش برای کار عبارتند از ویزای اتریش برای کار از طریق پیشنهاد شغلی و ویزای جست و جوی کار در اتریش.

 • ویزای کار از طریق پیشنهاد در اتریش

ویزای کار از طریق پیشنهاد در اتریش یا همان job offer روشی است که در آن متقاضی از سوی یک شرکت و یا کارفرما در اتریش پیشنهاد شغلی دارد که به واسطه آن می‌تواند به واسطه آن برای کار به اتریش مهاجرت کند. در این روش متقاضی می‌بایست برای درخواست ویزای کار اقدام کند. اما این پیشنهاد کاری چگونه به متقاضی می‌رسد. شرکت و یا کارفرمایی که به نیروی‌کار نیاز دارد به مدت 3 ماه در اتریش و 3 ماه در همه اتحادیه اروپا، کار مورد نظر و شرایط مورد نیازش را آگهی می‌کند؛ در صورتی که فرد مورد نظر را پیدا نکند در ادامه می‌تواند برای شخصی خارجی و غیر اروپایی دعوت نامه بفرستد و پیشنهاد شغلی اش را صادر کند. 

 • ویزای جستجو کار در اتریش

ویزای جستجو کار در اتریش یا همان job seeker ویزایی است که متقاضی به کمک آن می‌تواند به مدت شش ماه در کشور مقصد به دنبال کار بگردد؛ در صورت شاغل شدن در این مدت امکان تبدیل ویزای جست و جو کار به ویزای کاری امکان پذیر می‌باشد. 

انواع دیگر ویزای اتریش

این دو نوع ویزا که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم از نوع D می‌باشند؛ اما سایر ویزاهای کشور اتریش عبارتند از ویزای توریستی اتریش، ویزای درمانی، ویزای بازدید از اقوام و آشنایان و غیره. 

ویزای توریستی در اتریش

این نوع ویزا مخصوص آن دسته از افرادی است که قصد مسافرت و گشت و گذار در اتریش برای تعطیلات را دارند، برای درخواست این نوع ویزا می‌بایست حداقل ۴۰ روز قبل از سفر درخواست خود را به سفارت اتریش ارائه دهید. برای اخذ ویزای توریستی اتریش می‌بایست مدارک زیر را به سفارت اتریش در ایران ویل دهید. 

 • فرم درخواست ویزا که خود شخص کامل و دقیق به آلمانی تنظیم کرده باشد.
 • 2 عدد عکس جدید رنگی از شخص متقاضی در اندازه 5/3 در 5/4 سانتی متر
 • گذرنامه ای معتبر با اعتبار حداقل 3 ماه و دارای حداقل 2 صفحه خالی
 • کپی از پاسپورت (صفحه اصلی و صفحات استیکر دار)
 • مدارک اشتغال فرد متقاضی
 • گواهی اشتغالی که به آلمانی ترجمه شده باشد.
 • بیمه مسافرتی که بتواند 30 هزار یورو را ساپورت کند.
 • رزرو هتل (دقت داشته باشید که تاییدیه آنلاین معتبر نیست)
 • بلیط مسافرتی (بلیط قطعی باشد و رفت و برگشت رزرو شده باشد)
 • ارائه تمکن مالی
 • در صورتی که مورد بالا ارائه نشود باید یک دعوت نامه را ارائه کنید.
 • برای افراد غیر رشید اجازه نامه محضری از والدین به همراه ترجمه آن لازم است.
 • هزینه رسیدگی به درخواست ویزا برای کودکان زیر 6 سال رایگان، افراد 6 الی 24 سال 53 یورو و برای سایر افراد 67 یورو می باشد و باید به یورو پرداخت شود. دقت داشته باشید در صورت رد شدن درخواست، این هزینه مسترد نخواهد شد.

ویزای درمانی اتریش

ویزای درمانی همانطور که از نام آن مشخص است مختص به افرادی است که برای دریفت درمان‌های پزشکی به کشور اتریش سفر می‌کنند؛ مدت زمان این ویزا که از نوع کوتاه مدت می‌باشد، به زمانی که درمان شا به طول می‌انجامد بستگی دارد مدارکی لازم برای درخواست ویزای درمانی این کشور عبارتند از:

 • ارائه نامه بیمارستان که لزوم درمان در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور اتریش را بیان دارد.
 • نامه ای از بیمارستان و یا مرکز درمانی کشور اتریش که زمان ورود، مدت زمان درمان و زمان خروج را بیان دارد.
 • نامه ای که بیانگر این باشد که فرد 30 درصد هزینه های درمان را پرداخت کرده است و یا اینکه این هزینه ها توسط موسسه درمانی و یا یک سازمان پرداخت می گردد.
 • ارائه نامه بانکی تمکن مالی به جهت پرداخت هزینه های بیمارستان و هزینه های زندگی فرد و همراهانش در مدت زمان اقامت در کشور اتریش
 • ارائه بیمه درمانی برای همراهان بیمار
 • ارائه بلیط رفت و برگشت برای بیمار و همراهانش
 • ارائه مدارکی که اثبات کند امکان درمان شدن فرد در کشور مبدا ش نبوده است.

اخذ ویزای اتریش چه زمانی به طول می‌انجامد؟

زمان پردازش ویزای شینگن اتریش در شرایط عادی ممکن است تا ۱۵ روز طول بکشد. در بعضی موارد ، این دوره به دلیل تعداد درخواست هایی که سفارت یا کنسولگری اتریش یا منحصر به فرد بودن پرونده شما دریافت می کند ، ممکن است تا 30 روز افزایش یابد. علاوه بر این، برنامه های استثنایی ممکن است ۶۰ روز طول بکشد تا توسط سفارت یا کنسولگری اتریش رسیدگی شود. به همین دلیل به شما توصیه می شود که در اسرع وقت درخواست ویزای کوتاه مدت اتریش را بدهید، اما زودتر از سه ماه قبل از سفر به کشور اتریش.

هزینه درخواست ویزای اتریش چه مقدار است؟

زمینه درخواست ویزای اتریش برای بزرگسالان ۶۰ یورو و برای کودکان بین شش تا ۱۲۲ سال ۳۵ یورو می‌باشد که باید در محل سفارت و به صورت نقد پرداخت شود. لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزا برای کودکان زیر شش سال رایگان می‌باشد. همچنین توجه داشته باشید که بسته به سن ، ملیت و برخی عوامل دیگر شما می توانید از پرداخت هزینه ویزای اتریش معاف باشید ، یا حداقل باید هزینه کمتری بپردازید.