چندی پیش پرو‌ز‌ه‌ای مشترک بین دانشگاه‌های اتریش جهت ساخت یک ابر رایانه جدید کلید خورد. این ابر رایانه با نام  VSC-4 توانست رتبه جهانی 82 را کسب کند. این ابر رایانه که قدرتمند ترین رایانه در کشور اتریش به شمار می‌رود با همکاری پنج دانشگاه اتریشی نصب و راه اندازی شده است. دانشگاه‌های تکنیکال وین، داشگاه وین، منابع طبیع و علوم زندگی، دانشگاه گراتز و دانشگاه اینسبروک پنج دانشگاهی هستند که در این پروژه مشارکت داشته اند؛ همچنین این پروژه از سوی وزارت آموزش و علوم تحقیقات اتریش پشتیبانی مالی شده است.

ابر رایانه VSC_4 در دانشگاه تکنیکال وین توسط شرکت EDV_Design نصب و راه اندازی شده است؛ وظیفه‌ی حفظ و نگهداری از این ابر رایانه نیز به مدت شش سال توسط این شرکت صورت خواهد گرفت. اما در حال حاضر چند هفته تا تکمیل پروژه توسط این شرکت باقی مانده است؛ پس از تکمیل نهایی این ابر رایانه باید در اواخر پائیز برای بررسی نهایی در دسترس باشد. عملکرد این ابر رایانه 2.7 پتلوپپ می‌باشد (یک پتلوپپ یک میلیون میلیارد عملیات شناور در ثانیه). این عملکرد باعث برتری این ابر راینه نسبت به نسل قبلی خود یعنی VSC_3 شده است. این اولین بار است که رکورد رتبه بندی یک ابر رایانه تولید شده در اتریش در سطح جهانی شکسته می‌شود.

ابر رایانه
پروفسور رجینا هیتزنبرگر ، معاون آموزشی زیربناها در دانشگاه وین  معتقد است که ستراتژی توسعه یافته توسط دانشگاه های همکار در پروژه VSC   بر هماری مشترک یک ابر رایانه بین المللی بین المللی بنا شده است. مدیر تحقیق و نوآوری در TU Wien در اظهار نظر جدیدی معتقد است حمایت از وزارت علوم به این معنی است كه ما می توانیم زیرساختهای درجه یک را در زمینه محاسبات با كارایی بالا به گروههای تحقیقاتی خود ارائه دهیم. این امکان وجود نداشت که هیچ یک از دانشگاهها به خودی خود به چیزی از این کالیبر برسند. VSC-4 در دسامبر سال 2018 برای اولین بار راه اندازی شد و به طور موقت در 18 ژوئن 2019 به بهره برداری رسید. هربرت استوری ، رئیس مرکز تحقیقات VSC ، گفت: “برای این که رایانه بتواند وارد کار عادی شود. باید فرایند پذیرش را به خوبی پشت سر بگذارد؛ ما کاملاً اطمینان داریم که طبق زمان برنامه ریزی شده، VSC-4 برای استفاده در محاسبات علمی در دسترس خواهد بود. وی افزود آزمایش های بنچمارک قبلاً انجام شده است و نتایج آن بسیار مثبت است: VSC-4 با 82 رتبه در لیست برترین ابر رایانه های جهان قرار دارد.

در کل ، ابر رایانه VSC-4 دارای بیش از 790 گره است که هر کدام دارای 2 پردازنده با 24 هسته هستند ، بنابراین در کل 37.929 هسته پردازنده دارد. برای صرفه جویی در مصرف انرژی ، VSC-4 مجهز به یک سیستم خنک کننده مخصوص آب با طراحی خاص و کارآمد است.

 از بیگ بنگ گرفته تا حوزه پزشکی

VSC-4 نیز مانند ورژن‌های قدیمی خود خود VSC ، VSC-2 و VSC-3 نیز برای تعداد زیادی از مناطق تحقیقاتی بسیار متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. این ابر رایانه برای شبیه سازی های اولیه جهان اندکی پس از بیگ بنگ ، و همچنین برای بیوانفورماتیک و شبیه سازی های پزشکی استفاده خواهد شد. محاسبات فیزیکی کوانتومی برای تولید مواد جدید در اینجا به همان اندازه مدل هایی برای مدیریت بهینه حمل و نقل عمومی اهمیت خواهند داشت. رایانه های بزرگ با کارایی بسیار بالا در حال حاضر در تعداد زیادی از مناطق مختلف تحقیقاتی ضروری هستند.