تحصیل رایگان در اتریش و یا هر کشور اروپایی دیگری می‌تواند برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به مانند یک رویا باشد؛ این رویا می‌تواند به واقعیتی شیرین در زندگی شما تبدیل شود. این روزها تحصیل در اتریش به دلایل مختلفی با تقاضای زیادی روبرو شده است. دلایلی که بر این افزایش تقاضا تاثیر گذار بوده است می‌توان به شرایط ایده‌آل تحصیل و زندگی در اتریش اشاره کرد. عده‌ای از متقاضیان برای ادامه تحصیلات خود و اخذ مدرک از دانشگاه‌های معتبر و به روز اتریش به این کشور سفر کرده و به عبارتی هدف آن‌هعا در وهله اول تحصیل در اتریش می‌باشد؛ اما در این بین عده‌ای قصد دارند تا با استفاده از این روش و تحصیل در اتریش، پس از فارغ التحصیلی در این کشور مشغول به کار شده و اقامت اتریش را برای خود اخذ کنند. دلیل و هدف شما از مهاجرت تحصیلی هر کدام از موارد فوق باشد هزینه تحصیل در اتریش برای شما از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. پر واضح است که کاهش هزینه تحصیل در اتریش می‌تواند برای متقاضیان بسیار خوشایند باشد. کشور اتریش با استفاده از روش‌ها و شیوه‌های گوناگون که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد شرایطی را فراهم کرده است تا متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش، تحصیل رایگان در اتریش را تجربه کنند. برای اطلاع از شرایط تحصیل رایگان در اتریش ابتدا می‌بایست از شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش، هزینه تحصیل در اتریش و نظام آموزشی این کشور اطلاعاتی کامل داشته باشید. مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله ابتدا به بررسی این موارد پرداخته‌اند و در ادامه روش‌های تحصیل رایگان در اتریش را برای شما شرح داده‌اند. 

چرا تحصیل در اتریش؟

تحصیل در اتریش، مرکزی ترین کشور قاره اروپا، به دلیل صلح موجود در جامعه و کیفیت بی‌نظیر زندگی و همچنین وجود فرهنگ غنی در کنار فرصت‌ها و زمینه‌های تحصیلی ایده‌آل به یکی از پرطرفدارترین مقصدهای متقاضیان مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. این کشور با داشتن 22 دانشگاه معتبر در اروپا و جهان و همچنین نزدیک به 500 گزینه تحصیلی ارائه شده در موسسات آموزش عالی، امکان مهاجرتی تحصیلی و تحصیل رایگان در اتریش را برای متقاضیان فراهم کرده است. 

با توجه به طیف گسترده‌ای از گزینه‌های تحصیلی موجود برای مهاجرت تحصیلی به اتریش و وجود شرایط مناسب زندگی در شهرهای آن بخصوص وین، پایتخت اتریش که در دهه گذشته چندین بار به عنوان برترین شهر جهان برای زندگی انتخاب شده است، جای تعجب نیست که کشور اتریش به عنوان یک مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در حال افزایش باشد. زمانی که به این دلایل امکان تحصیل رایگان در اتریش را نیز اضافه کنید این میزان تقاضا بسیار بیشتر خواهد بود.  نظام آموزشی در اتریش به این شکل است که یک سنت دیرینه از آموزش عالی را با تحقیقات مدرن مرتبط می کند؛ به این ترتیب استانداردهای آموزش عالی در اتریش به موفقیت های چشمگیری در سطح بین المللی دست یافته و از شهرت قوی برخوردار شده است. دانشگاه‌های اتریش که از رنکینگ و اعتبار قابل توجهی در سطح جهانی برخوردار هستند همواره تعدا زیادی از رشته‌ها را در زمینه‌های مختلف پزشکی، مهندسی، علوم مدیریتی و غیره ارائه می‌دهند. به طور کلی، اتریش طیف گسترده ای از فرصت های تحصیلی را به شما ارائه می دهد.

هزینه تحصیل در اتریش 

شهریه تحصیل در اتریش بسته به دانشگاه و رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید متفاوت خواهد بود. به طور کلی سه نوع دانشگاه دولتی، خصوصی و مؤسسات و دانشگاه های علوم کاربردی در اتریش وجود دارند که امکان ثبت نام و تحصیل در آن‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اتریش امکان پذیر است. بنابر قوانین تحصیلی حاکم در اتریش هزینه تحصیل در اتریش در دانشگاه‌های ولتی این کشور برای متقاضیان عضو اتحادیه اروپا و متقاضیان غیر اتحادیه اروپا متفاوت می‌باشد. دانشجویانی که عضوی از اتحادیه اروپا هستند تحصیل کاملا رایگان را در دانشگاه‌های دولتی اتریش تجربه خواهند کرد و تنها می‌بایست مبلغ 18 یورو به اتحادیه دانشجویی و بیمه دانشجویی بپردازند؛ این در حالی است که هزینه تحصیل در اتریش در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 1450 یورو در سال می‌باشد که این هزینه می‌تواند در مواردی بسته به رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی متفاوت باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا با استفاده از روش٬هایی که در ادامه مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس به آن اشاره خواهند کرد، تحصیل رایگان در اتریش داشته باشند و بسته به واجد شرایط بودن این هزینه را به صفر برسانند.

برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اتریش می‌بایست هزینه متفاوتی را پرداخت کنید. این هزینه چه برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و چه دانشجویان غیر اتحادیه سالانه از 1000 یورو در سال شروع می شود و می توانند به میزان 40،000 یورو در سال برسد. در ادامه به لیستی از شهریه‌های دانشگاه‌های برتر اتریش در سال 2019 اشاره خواهیم کرد. 

  • دانشگاه وین: متوسط ​​شهریه بین 1500 تا 11000 یورو در سال
  • دانشگاه فناوری وین: شهریه 1500 یورو در سال
  • دانشگاه صنعتی گراس: شهریه 1،450 یورو در سال
  • دانشگاه اینسبروک: شهریه متوسط ​​1،450 یورو در سال

تحصیل رایگان در اتریش

تا اینجا هر آنچه در این مقاله خواندید اطلاعات لازم برای تحصیل در اتریش را به شما داده است؛ اما امکان وجود تحصیل رایگان در اتریش برای متقاضیان وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس دو روش استفاده از بورسیه تحصیلی رایگان در اتریش و کار در حین تحصیل در اتریش را به شما پیشنهاد می‌کنند.

تحصیل رایگان در اتریش

بورسیه اتریش

دانشجویان بین المللی در اتریش می توانند از کمکهای مالی و بورسیه های تحصیلی مختلف که توسط سازمان ها یا دانشگاه های اتریشی اعطا می شوند ، بهره مند شوند. دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه دانشگاه یوهانس کپلر لینز، دانشگاه وین اتریش و غیره انواع بورسیه تحصیلی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند تا امکان تحصیل رایگان در اتریش را داشته باشند. 

یکی از انواع بورسیه تحصیلی رایگان در اتریش بورسیه‌ای است که از سوی فدرال اتریش برای کمک مالی به دانشجویان بسته به شرایطی خاص ارائه می‌دهد. اگر شما واجد شرایط این بورسیه باشید می‌توانید مبلغی بین 475 تا 679 یورو در ماه را برای تحصیل در اتریش از فدرال این کشور دریافت کنید. بورسهای تحصیلی دیگر در اتریش توسط بنیاد بورس تحصیلی جمهوری اتریش ارائه می شود. دولت اتریش مبلغ بورس تحصیلی ماهانه 940 یورو اعطا می‌کند که در بعضی اوقات هزینه‌های اقامت را نیز شامل می‌شود. توجه داشته باشید که شرط اولیه استفاده از این بورسیه تحصیلی در اتریش اقامت در سالن‌ها و یا خوابگاه‌های دانشجویی است. موسسه مهاجرتی آتیس با بیش از یک دهه تجربه کاری در زمینه مهاجرت و تحصیل در اتریش معتبرترین موسسه مهاجرتی در زمینه ارائه مشاوره‌های لازم برای مهاجرت به اتریش می‌باشد. ما در موسسه مهاجرتی آتیس برای راهنمایی و کمک به شما در هر نقطه از تصمیمات خود برای تحصیل در خارج از کشور و اتریش با شما همراه هستیم. 

کار در حین تحصیل در اتریش 

یکی دیگر از شیوه‌های پیشنهادی که می‌توان با بکارگیری آن هزینه تحصیل در اتریش را برای دانشجو کاهش داد کار در اتریش به هنگام تحصیل می‌باشد. با توجه به قوانین جاری در کشور اتریش شما می‌توانید مدت زمان مشخصی را در این کشور و به هنگام تحصیل به کار پاره وقت مشغول شوید و با درآمد حاصل از آن هزینه‌ مهاجرت تحصیلی خود به اتریش را کاهش دهید. 

تحصیل رایگان لیسانس در اتریش

داشتن مدرک دیپلم 12 ساله به همراه مدرک اشتغال به تحصیل و یا نامه عدم منع تحصیل که باید پذیرش دانشگاه در مقطع کارشناسی را در آن ارائه نمایید به همراه ترجمه مدارک متقاضی برای گرفتن پذیرش تحصیل رایگان در اتریش در مقطع کارشناسی لازم می‌باشد. تحصیل لیسانس در اتریش به مانند همه کشور‌ها یک دوره چهار ساله را شامل می‌شود که متقاضی می‌تواند با داشتن اجازه اداره مهاجرت در این دوره به مدت 24 ساعت در هفته به صورت پاره وقت به کار دانشجویی بپردازد. 

تحصیل رایگان فوق لیسانس در اتریش

برای تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر مدرک دیپلم 12 ساله می‌بایست مدرک لیسانس یک دانشگاه معتبر را داشته باشید. اخذ پذیرش تحصیلی و تحصیل فوق لیسانس در اتریش مستلزم ارائه ترجمه مدارک تحصیلی و هویتی و نامه عدم منع تحصیل در مقطع فوق لیسانس می‌باشد. در این مقطع نیز اجازه کار نیمه وقت برای دانشجو وجود دارد. همچنین دانشجو می‌تواند با استفاده از بورسیه تحصیلی در این مقطع تحصیل رایگان در اتریش داشته باشد. 

تحصیل رایگان دکترا در اتریش

تحصیل رایگان دکترا در اتریش امکان پذیر بوده و دانشجو می‌تواند بسته به پروژات خود حقوق نیز کسب کند. لازم به ذکر است که این مقطع به عنوان سابقه کاری در نظر خواهد گرفته شد. ارائه مدارک تحصیلی دوره‌های قبل، نامه پذیرش دانشگاه مقصد و تأیید یک استاد راهنما در این مقطع از جمله مواردی است که برای تحصیل در مقطع دکترا دراتریش لازم می‌باشد. 

مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله به جزئیات هزینه تحصیل در اتریش و کلیات تحصیل رایگان در این کشور را برای شما شرح داده‌اند. همان طور که در این مقاله اشاره شد مشاهده کردید که امکان تحصیل رایگان در اتریش برای هر سه مقطع کارشناسی۷ کارشناسی ارشد و دکترا با استفاده از بورسیه تحصیلی و کار دانشجویی در اتریش امکان پذیر است. به همین دلیل تقاضا برای مهاجرت تحصیلی به اتریش و درخواست ویزای تحصیلی اتریش بسیار بالا می‌باشد. از این رو بهتر است برای آسودگی در پروسه مهاجرت تحصیلی به اتریش از یک مشاور مهاجرتی مجرب کمک بگیرید و این پروسه را با کمک مشاور پیش ببرید. جهت کسب اطلاعات جزئی‌تر موسسه مهاجرتی آتیس به صورت تلفنی و حضوری پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهد بود.