مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش

مقایسه‌ی تحصیل در آلمان و اتریش با در نظر گرفتن معیار‌های مختلفی اعم از هزینه‌ها، زبان کشور مقصد، شرایط و خدمات رفاهی، دانشگاه‌ها و در آخر بازار کاری کشور مقصد انجام می‌گیرد. یکی از دشوارترین مراحل در پروسه مهاجرت تحصیلی اطمینان از انتخاب کشور و دانشگاه درست برای ادامه تحصیل می‌باشد؛ متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هنگام تصمیم برای تحصیل در کشورهای دیگر همواره با این چالش روبرو هستند که نسبت به اخذ ویزای تحصیلی کدام کشور اقدام کنند. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس  با توجه به نیاز دانشجویان برای مقایسه کشور‌های اروپایی با استناد به وب‌سایت‌ها و مراجع رسمی سعی بر این داشتند تا در این مقاله این بار دو تحصیل در دو کشور آلمان و اتریش را مورد قیاس قرار دهند. در این مقاله تحصیل در اتریش و همچنین تحصیل در آلمان که دو مورد از پرتقاضاترین مقصدهای تحصیلی میان دانشجویان بین المللی در سال‌های اخیر می‌باشد از جهات از نظر شهریه، هزینه زندگی، محل اقامت، مدرک‌های زبان، انتخاب‌های موجود برای تحصیل و زندگی دانشجویی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مقایسه دو کشور همسایه آلمان و اتریش برای تحصیل امری است که به متقاضیان کمک می‌کند تا کشور مناسبی را برای مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کنند. مجاورت این دو کشور باعث شده است تا آلمان و اتریش شباهت‌های بسیاری در زمینه تاریخی، جغرافیای و فرهنگی داشته باشند. این شباهت‌ها در بازه‌ای از تاریخ آنقدر زیاد بوده است که این دو کشور را یکی کرده است به طوری که اشخاصی همچون هیتلر رهبر آلمان در جنگ جهانی دوم، اتریشی بوده است. مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله به طور کلی به تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو کشور در زمینه تحصیلی پرداخته‌اند و در نهایت تصمیم گیری را به خود شما واگذار کرده‌اند.

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش از نظر هزینه

برای ورود به بحث هزینه‌ها لازم است بدانید که تحصیل در آلمان از نظر نظام آموزشی و تحصیلی شباهت بسیاری به تحصیل در اتریش دارد و دلیل این شباهت وجود ساختار نظام آموزشی یکسان در هر دو کشور می‌باشد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی با انتخاب هر کدام از این کشور‌ها فرایند نزدیک به همی را پشت سر خواهند گذاشت.

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش

تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه‌ها و کمک‌های مالی که از سوی دولت آلمان و اتریش و یا دانشگاه‌های این کشورها ارائه می‌شود، از جمله مزیت‌های مشترک برای تحصیل در این دو کشور همسایه محسوب می‌شود. هزینه تحصیل همواره یکی از مهمترین عوامل انتخاب کشور مقصد از سوی متقاضیان بوده است که باید پیش از هر موضوعی به آن پرداخته شود. همانطور که گفته شد تحصیل در آلمان با استفاده از بورسیه تحصیلی به صورت رایگان امکان پذیر است اما با این وجود باید بدانید که برخی از دانشگاه‌ها یا ایالت‌های خاص کشور آلمان، مستلزم پرداخت مبلغی اندک می‌باشند. با این حال با توجه به مبلغی که برای تحصیل در آلمان در این دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده است می‌توان آن را چیزی مشابه تحصیل رایگان تلقی کرد. بنابراین در مقایسه هزینه تحصیل می‌توان گفت تحصیل در اتریش کاملا رایگان و تحصیل در آلمان تا حدودی رایگان می‌باشد.

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش از نظر زبان تحصیل

در کنار عامل مهم هزینه دیگر عاملی که از اهمیت برخوردار است زبان تحصیل در کشور مقصد می‌باشد. تحصیل در اتریش و یا آلمان با توجه به رشته تحصیلی و مقطعی که متقاضی مهاجرت تحصیلی قصد ادامه تحصیل در آن را دارد، به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی امکان پذیر می‌باشد. تحصیل در آلمان گزینه‌های بیشتری را برای تحصیل به زبان انگلیسی برای شما فراهم می‌کند و دلیل آن افزایش تعداد دانشگاه‌های آلمان در سال‌های اخیر می‌باشد.

مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش از نظر رشته تحصیلی

تحصیل در اروپا برای رشته‌های متفاوتی در زمینه علوم پزشکی و همچنین مهندسی امکان پذیر است. بنابراین رشته تحصیلی نیز می‌تواند یکی از عواملی باشد که در انتخاب کشور مقصد موثر است. کشور آلمان یکی از قطب‌های صنعتی دنیا و اروپا محسوب می‌شود که با داشتن چندین دانشگاه فنی و صنعتی با رنکینگ بالا در سال‌های گذشته تقاضای بسیاری رای رشته‌های فنی و مهندسی داشته است. بنابراین اگر به دنبال تحصیل در رشته‌های علوم مهندسی هستید آلمان گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

از سوی دیگر وین پایتخت اتریش را می‌توان به عنوان مهد موسیقی جهان دانست که سرزمین بسیاری از دانشمندان و اندیشمندان انسانی بوده است. بنابراین اگر ملاحظه‌های سختگیرانه‌ای درباره رشته تحصیلی خود دارید باید چنین موارد ریزی را نیز در نظر بگیرید؛ البته باید توجه داشته باشید که موارد گفته شده به این معنا نیست که شما نمیتوانید در زمینه علوم مهندسی در اتریش تحصیل کنید و یا نی‌توانید به دنبال علوم هنری در آلمان باشید.

تفاوت‌های مهم

در پروسه مقایسه تحصیل در آلمان و اتریش علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد برخی از تفاوت‌ها و نکات مهمی نیز وجود دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • شرایط سن

از عوامل تعیین کننده وضعیت تحصیلی شما در آلمان سن می‌باشد؛ به این معنی که برای تحصیل در آلمان در هر یک از مقاطع تحصیلی شرایط سنی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که تحصیل در اتریش همچین محدودیتی را ندارد.

  • مدرک زبان

مولفه مدرک زبان عاملی است که برای تحصیل در آلمان شرایط سخت گیرانه تری نسبت به اتریش دارد. به منظور ورود به آلمان برای تحصیل باید مدرک زبان با سطح قابل قبولی داشته باشید. برای تحصیل در آلمان باید مدرک B2 زبان آلمانی یا معادل آن یعنی 6.5 مدرک آیلتس را داشته باشید. بر خلاف آلمان شما می‌توانید نسبت به تحصیل در اتریش بدون ارائه مدرک زبان اقدام کنید و پس از ورود به این کشور با گذراندن دوره‌های زبان آلمانی نسبت به اخذ مدرک اقدام کنید.

مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی بر این داشتند تا مقایسه اجمالی را میان دو کشور اتریش و آلمان انجام دهند تا شما متقاضیان مهاجرت تحصیلی تصمیم گیری آسوده تری را داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با تکمیل فرم مشاوره آنلاین و یا تماس با موسسه مهاجرتی آتیس اطلاعات تکمیلی بیشتری را کسب کنید.