تحصیل در اتریش

بخش عمده‌ای از متقاضیان مهاجرت تحصیلی، به دنبال ادامه‌ی تحصیل خود در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های اروپایی هستند. کشور پرآوازه اتریش با داشتن شرایط ایده‌آل زندگی و امکانات رفاهی با کیفیت مقصد کسانی که قصد تحصیل در اروپا را دارند. در سال 2002 قانونی جهت بازسازی دانشگاه ها توسط دولت اتریش تصویب شد که در سال 2004 با عملی شدن این قانون اصلاحات ویژه ای در بخش دانشگاهی این کشور صورت گرفت. اتریش 8/5 درصد از تولید ناخالص ملی را به بخش تحصیل و آموزش اختصاص می‌دهد تا به استاندارهایی بهتر از وضع موجود برسد.

تحصیلات و آموزش، عامل اصلی موفقیت برای آینده اقتصادی و اجتماعی یک کشور به حساب می‌آید. سطح عمومی مردم اتریش از نظر تحصیلات بالا بوده و بیشتر مردم دارای تحصیلات دانشگاهی می‌باشند. سیستم دانشگاهی در اتریش تحت فرایند بولونیا در اروپا قرار دارد که این همکاری نمایانگر جنبشی است که باعث ارتقاء قابلیت تحرک و اشتغال در 47 کشور عضو آن می‌شود. نظام آموزشی اتریش به لطف قانون‌های مؤثر توانسته جزو 10 سیستم آموزشی برتر جهان باشد؛ در کنار سیستم منظم آموزشی وجود دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا و برخورداری از امتیازات بسیار عالی، باعث شده هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل به این کشور سفر کنند.

مهاجرت تحصیلی به اتریش

بخش تحصیلی موسسه مهاجرتی آتیس در حال حاضر با داشتن قرارداد بین چندین موسسه معتبر آموزشی و دانشگاهی و همچنین دو خوابگاه سطح بالای اتریش توانسته است تمامی نیازهای متقاضیان محترمی که قصد مهاجرت تحصیلی به اتریش را داشته‌اند مرتفع سازد. وکلای مجرب موسسه مهاجرتی آتیس همواره در تلاش می‌باشند که مهاجرت را برای متقاضیان به یک پروسه راحت و موفق و دارای خروجی مناسب و درخور مبدل سازند. شما می‌توانید تنها با یک تماس و دریافت مشاوره‌های رایگان شرکت از خدمات ما برخوردار شوید تا درنهایت بتوانیم شما را در مهاجرت یاری نماییم و درنهایت هدف شما از مهاجرت تحصیلی را به‌ طور موفق و کامل برقرار سازیم. اتریش دارای 284000 دانشجو بوده که تعداد 88000 نفر از آنان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده است.

تحصیل در اتریش

مراحل و شرایط تحصیل در اتریش

قبل از هر اقدامی شما باید یک درخواست به همراه مدارک مورد نیاز به دانشگاه موردنظر ارسال کرده، پس از بررسی های لازم از سوی دانشگاه و در صورت پذیرفته شدن، مثبت بودن نتیجه از طریق ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد و فرم پذیرش برای شما ارسال می‌شود. در نهایت شما می‌بایست اقدام به درخواست ویزای تحصیلی کنید.

نکات قابل توجه جهت تحصیل در اتریش

الف )  زمان مشخصی برای درخواست تحصیلی در اتریش وجود دارد که به شرح زیر است:

ترم زمستان تا 1 سپتامبر  ( 10 شهریور )

ترم تابستان تا 1 فوریه ( 12 بهمن )

ب ) جهت تحصیل در دانشگاه‌هایی که دارای امتحان ورودی هستند مثل دانشگاه‌های هنر، دانشگاه‌های پزشکی شما باید 6 ماه قبل از شروع ترم موردنظر درخواست خود جهت تحصیل در این دانشگاه‌ها را ارائه کرده باشید.

ج ) توجه داشته باشید که شما پس از ورود به اتریش سه روز کاری وقت دارید تا کارهای اقامتی خود را انجام دهید.

چند گام تا تحصیل در اتریش 

 • اولین گام داشتن پاسپورت و داشتن مدارک کامل شناسایی می‌باشد.
 • در گام دوم شما باید مدرک تحصیلی خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید.
 • سومین گام باید یک درخواست به دانشگاه موردنظر ارسال کنید که می‌توانید این کار را با یک ایمیل انجام دهید.
 • چهارمین گام فرم پذیرش شما در دانشگاه بوده که نشان می‌دهد دانشگاه شما را به‌ عنوان دانشجو پذیرفته است.
 • و پنجمین گام اقدام کردن جهت ویزای دانشجویی اتریش از طریق سفارت اتریش در تهران میباشد.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش و تحصیل در اتریش

 • برای تحصیلی در دوره لیسانس شما باید دارای مدرک دیپلم باشید.
 • برای تحصیل در دوره فوق‌ لیسانس داشتن مدرک لیسانس الزامی می‌باشد.
 • برای تحصیل در دوره دکتری داشتن مدرک فوق‌ لیسانس الزامی می‌باشد.
 • در صورت داشتن امتحان ورودی برای دانشگاه مورد نظر شما باید در این آزمون رتبه قبولی را کسب کنید.
 • برای اکثر دانشگاه‌های اتریش برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان شما باید دارای مدرک زبان انگلیسی TOEFL باشید.
 • در دست داشتن عکس رنگی پاسپورت و گواهی عدم سوء پیشینه الزامی است.
 • دارا بودن اجاره‌نامه خانه یا قرارداد با خوابگاه دانشجویی.
 • اثبات تمکن مالی کافی برای زندگی در اتریش؛ برای دانشجویان تا 24 سال 426 یورو در هرماه و برای دانشجویان بالای 24 سال 722 یورو در هرماه.

طول دوره تحصیلی در اتریش

سال تحصیلی در اتریش به دو دوره تقسیم می‌شود؛ ترم اول زمستان که 4 ماه طول می‌کشد و به‌طور معمول در ماه سپتامبر  ( شهریور )/ اکتبر ( مهر ) آغاز می‌شود و در ژانویه ( دی ) / فوریه ( بهمن ) به پایان می‌رسد. دوره دوم معمولاً در ماه فوریه ( بهمن ) یا ژانویه ( دی ) آغاز می‌شود و تا ماه می ( اردیبهشت ) یا اوایل ماه ژوئن ( خرداد ) به پایان می‌رسد.

مدت‌زمان تحصیل در اتریش برای دانشجویان دوره کارشناسی بین 6 تا 8 ترم بوده که حدوداً بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد و دانشجویان باید در این مدت  حدود 180 واحد تحصیلی را پاس کنند تا بتوانند تحصیل خود را در این مقطع به پایان برسانند. همچنین زمان تحصیل برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد حدود 4 ترم می‌باشد که حدود 2 سال و همین زمان برای دانشجویان دوره دکتری حداقل 6 ترم هست که 3 سال به طول می‌انجامد.

نمره‌ها

زمانی که شما می‌خواهید نتایج تحصیلی خود در طول‌ترم و یا امتحانات ببینید نمره‌ها در دانشگاه‌ها به‌صورت زیر نمایش داده می‌شود:

 1. خیلی خوب 90٪ –  عالی 100٪
 2. خوب 80٪ – خوب است <90٪
 3. رضایت‌بخش 70٪ – رضایت‌بخش <80٪
 4. به‌اندازه کافی 50٪ – عبور <70٪
 5. کافی نیست <50٪

درباره  اتریش

اتریش، کشوری به پهنای هنر، به گونه‌ای که آن را پایتخت موسیقی جهان نامیده‌اند. کشوری که از تاریخ و فرهنگ غنی برخوردار است. کشوری شاد با کارناوال‌های متعدد مملو از شادی. در دل این کشور بناهایی وجود دارد که عمر آنان به بیش از 1000 سال می‌رسد، در کمتر جایی می‌توان این‌ چنین مردم هنر دوستی را دید؛ اتریش یک کشور کوچک، بسیار زیبا در اروپای مرکزی است، جمعیت این کشور حدود هشت میلیون نفر است، اما باوجود جمعیت کم، چهاردهمین اقتصاد برتر دنیا را دارد و جز پنج کشور برتر دنیا برای زندگی به شمار می‌رود که دارای شاخصه‌های زندگی بسیار عالی است. واحد پول اتریش همانند سایر کشورهای اروپایی یورو بوده و ضمن این‌ که اتریش عضو اتحادیه اروپا است، عضو کشورهای شنگن نیز می‌باشد که باعث می‌شود شما به‌ راحتی بین کشورهای عضو شنگن سفر کنید.

تحصیل در اتریش

وین پایتخت اتریش است. این کشور در مرکز اروپا واقع‌شده که دارای آب‌ و هوای معتدل بوده و زمستان‌ها و تابستان‌های معتدلی دارد که همین امر یکی از مزیت‌های این کشور به شمار می‌رود. زبان رایج و رسمی مردم اتریش آلمانی می‌باشد. اتریش با قرار گرفتن در ناحیه زمانی UTC+1 از مبدأ گرینویچ، اختلاف زمانی دو ساعت و سی دقیقه‌ای با ایران را دارد. برای برقراری تماس باید کد +43 را شماره‌گیری کنید. مردمان اتریش بسیار مهربان اما رسمی هستند؛ در کنار قانون‌مند بودن مردمانی شوخ طبع هستند و البته کمی پارتی بازی هم می‌کنند.

اتریش با قرار گرفتن در میان 10 کشور برتر از لحاظ سطح علمی، از نظام آموزشی بسیار عالی و کارآمدی برخوردار بوده و دارای چندین دانشگاه معروف می‌باشد که ورود به آنان با کمک موسسه مهاجرتی آتیس که تخصص ویژه‌ای برای تحصیل در اتریش را دارد کار چندان پیچیده‌ای نیست. تحصیل در اتریش به دلیل داشتن امکانات و شرایط ایده‌آل یکی از مناسب ترین کشور‌ها برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

موسسه مهاجرتی آتیس همیشه به فکر مشتری مداری و جلب رضایت صد در صدی مشتری بوده به همین دلیل سیاست‌های کلان شرکت بر همین اساس شکل‌ گرفته تا متقاضی محترم بتواند با خیالی آسوده امر مهاجرت تحصیلی را انجام دهد. شرکت آتیس تا آخرین مرحله کاری اقامت در کنارتان خواهد بود تا بتواند شما را به زندگی ایده‌آلی که در ذهن دارید برساند. ما توانسته‌ایم تعداد زیادی پرونده موفق در امر مهاجرت تحصیلی در کشور اتریش داشته باشیم و به شما این اطمینان را می‌دهیم که هیچ‌گونه نگرانی در قبال مهاجرت به اتریش نداشته و در اسرع وقت می‌توانید ویزا و اقامت خود را دریافت کنید. امیدواریم بخش تحصیلی موسسه آتیس با آماده کردن این مقاله تخصصی درباره تحصیل در اتریش بتواند راه مهاجرت را برای شما عزیزان هموار و روشن سازد.

اتریش جزو کشورهای مهم اروپا بوده و از شهرهای مهم اتریش می‌توان به وین، گراتست، لینتس و سالزبورگ می‌توان اشاره کرد که هرکدام از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری برخوردار هستند. اتریش که یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان می‌باشد با داشتن مهم‌ترین شاخصه‌های زندگی اعم از بیمه درمانی برای همه شهروندان، آموزش باکیفیت، ثبات اقتصادی و سیاسی، شهرهای پاکیزه و بسیاری از معیارهایی که یک کشور عالی می‌بایست داشته باشد را دارد. قدیمی‌ترین دانشگاه اتریش در سال 1365 میلادی تأسیس‌ شده که در شهر وین قرار دارد؛ این دانشگاه امروزه به‌ عنوان بهترین دانشگاه اتریش شناخته می‌شود.

شهرهای مهم اتریش

 • وین

وین با قرار گرفتن در شمال شرق کشور اتریش و در نزدیکی رود دانوب، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر اتریش و نهمین شهر بزرگ اروپا می‌باشد. این شهر 1.9 میلیون نفری با نام شهر رویاها نیز شناخته می‌شود. این شهر برای چندین سال متوالی توانسته به‌عنوان 5 شهر برتر جهان امتیاز به دست آورد و در سال 2018 دومین شهر برای زندگی انتخاب شد. این شهر ثروتمند در اروپا کسب‌و‌کار پررونقی دارد به طوری که در سال حدود 7 میلیون توریست از وین بازدید می‌کنند.

مهاجرت تحصیلی

 • گراتس

گراتش، مرکز ایالت اشتایرمارک، با داشتن حدود 325000 نفر جمعیت دومین شهر بزرگ اتریش می‌باشد. این شهر دارای شش دانشگاه است که مجموعاً 60000 هزار دانشجو دارد. گراتس دارای یک سیستم حمل نقل عمومی بسیار عالی و کارآمد بوده که حمل نقل را در این شهر بسیار راحت و آسوده کرده است؛ این امر باعث شده تا ماشین‌های شخصی کمی نیاز به تردد پیدا کنند. گراتس در سال 1999 به میراث جهانی یونسکو پیوست و سپس در سال 2003 به پایتخت فرهنگی اروپا تبدیل شد؛ در این شهر تعداد زیادی از موزه‌های مشهور و بسیار زیبا قرار دارد که می‌توان بهSchloss Eggenberg ، Museum im Palais  Neue Galerie و Natural History Museum نام برد. علاوه بر موزه‌های نام برده شده، گراتس از ساختمان‌های تاریخی زیبایی برخوردار است که به معرفی برخی از آنان می‌پردازیم:

تحصیل در اتریش

 • لینز

لینز با داشتن حدود 200000 نفر جمعیت، سومین شهر اتریش از نظر جمعیت است که در شمال شرقی اتریش قرار دارد. لینز در سال 2014 به‌ عنوان شهر رسانه هنر در سازمان یونسکو ثبت جهانی شد. این شهر که توسط رومیان تأسیس شده است در سال 799 میلادی، لینز نام گرفت. لینز، شهر موسیقی زنده، به دلیل داشتن چنین قدمتی از موزه‌های فراوانی برخوردا شده است. این شهر نیز به مانند گراتس با برخورداری از سیستم حمل نقل با کیفیت بالا خیال شهروندان خود را از جابجایی داخل شهری آسوده کرده است.

انواع ویزا کشور اتریش

پیش از تصمیم به تحصیل در اتریش و ورود به این کشور می‌بایست از طریق سفارت و یا کنسولگری مربوطه اقدام به درخواست ویزا تحصیلی کنید. انواع این ویزا ها عبارتند از:

 • ویزای مسافرتی C “) Schengenvisa”) : این نوع ویزا به شما اجازه می‌دهد در اتریش و در تمام دیگر کشورهای شنگن برای حداکثر 90 روز اقامت داشته باشید.
 • اقامت ویزای   D”) Aufenthaltsvisum”) : شما با داشتن این نوع ویزا امکان یک اقامت حداقل 91 روزه و حداکثر 6 ماهه در اتریش را خواهید داشت. اگر قصد دارید برای بیش از 6 ماه اقامت داشته باشید، می‌توانید نسبت به درخواست مجوز اقامت دانشجویی در اتریش (بعد از ورود قانونی) اقدام کنید.
 • (“Aufenthaltsbewilligung – Student”) : این ویزا، امکان اقامت دانشجویی 6 الی 12 ماهه را به شما می‌دهد؛ توجه داشته باشد که باید بعد از 12 ماه برای تمدید این ویزا اقدامات لازم را انجام دهید.

دانشگاه‌های اتریش

برای تحصیل در اتریش ابتدا می‌بایست به خوبی دانشگاه‌های این کشور را بشناسید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. در اتریش 22 دانشگاه دولتی (شش دانشگاه هنر و سه دانشگاه پزشکی)، 14 دانشگاه خصوصی، 21 دانشگاه علوم کاربردی و 14 کالج تخصصی وجود دارد.

تحصیل در اتریش

پنج دانشگاه برتر اتریش در سال – 2019  QS ARWU 2018

تحصیل در اتریش

دانشگاه وین

یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های جهان که در سال 1365 میلادی تأسیس‌ شده و همچنین بزرگ‌ترین دانشگاه اروپا هم به شمار می‌رود، دانشگاه وین است. این دانشگاه در حال حاضر 27561 دانشجو دارد و 11 رشته تحصیلی را ارائه می‌دهد. برای تحصیل در رشته های زبان انگلیسی این دانشگاه شما باید مدرک TOEFL داشته باشید. این دانشگاه یکی از مناسب ترین دانشگاه‌ها برای متقاضیانی است که هدف دانشگاه وین مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در رشته‌های زبان است.

دانشگاه پزشکی وین

استراتژی این دانشگاه تحقیق، آموزش و مراقبت از بیمارها می‌باشد. لازمه تحصیل در این دانشگاه که حدود 8000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند، داشتن حداقل مدرک TOFEL می‌باشد.

 دانشگاه پزشکی گراتس

گراتس در سال 1585 تاسیس شده است و به عنوان دومین دانشگاه برتر اتریش در حال حاضر دارای 4200 دانشجو می‌باشد. این دانشگاه با در اختیار داشتن بروز ترین امکانات و تسهیلات لازم برای ادامه تحصیل دانشجویان، تنها امکان تحصیل آن دسته از دانشجویاتی را می‌دهد که حداقل مدرک TOFEL را دارا باشند.

دانشگاه تکنولوژی وین

چهارمین دانشگاه برتر اتریش که بیش از 200 سال قدمت داشته و در حال حاضر 94000 دانشجو دارد نیز برای تحصیل و ثبت نام دانشجویان از آنها حداقل مدرک TOEFL را درخواست می‌کند. رشته‌های ارائه‌شده در این دانشگاه عبارتند از: هنر، طراحی و معماری، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی و فناوری.

دانشگاه اینسبورگ

دانشگاه اینسبورگ یک دانشگاه کاملاً پیشرفته است که آمادگی خود را برای زندگی حرفه‌ای به همراه گستردگی و کیفیت بالا از طریق برگزاری بیش از 7000 دوره در 16 دانشکده‌های خود اعلام کرده است. بیش از 28000 دانشجو در اینسبروک، در قلب آلپ تحصیل می‌کنند. این دانشگاه رشته‌های زیر را ارائه می‌کند.

 • شش رشته درزمینهٔ علوم طبیعی و ریاضیات
 • چهار رشته درزمینهٔ مطالعات محیطی و علوم زمین
 • چهار رشته درزمینهٔ علوم اجتماعی
 • سه رشته درزمینهٔ کسب‌وکار و مدیریت
 • دو رشته درزمینهٔ کشاورزی و جنگلداری
 • دو رشته درزمینهٔ علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • یک‌رشته درزمینهٔ علوم انسانی

دانشگاه‌های مهم و برتر اتریش

تحصیل در اتریش

تمامی دانشگاه‌های اتریش

لیست دانشگاه‌های مورد تائید وزارت علوم ایران در اتریش

گروه الف ( ممتاز )

 1. University of Innsbruck
 2. University of Vienna
 3. Vienna University of Technology

گروه ب ( خوب )

 1. Johannes Kepler Universtiät Linz
 2. Karl-Franzens- Universtiät Graz
 3. Universtiät Salzburg
 4. Akademie der bildendenKünste Wien
 5. Montan universität Leoben
 6. Music und Kunst Privatuniversitat Der Stadt Wien (Konservatorium Wien Privatuniversitat)
 7. Technische Universtiät Graz
 8. IST AUSTRIA Institute of Science and Technology Austria
 9. Universität Klagenfurt
 10. Universität für angewandte Kunst Wien
 11. Universität für Bodenkultur Wien
 12. Universität für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz
 13. Universität für Musik und darstellendeKunst Graz
 14. Universität für Musik und darstellende Kunst Wien
 15. Universität Mozarteum Salzburg
 16. Veterinärmedizinische Universität Wien
 17. Wirtschaftsuniversität Wien

گروه ج ( متوسط )

 1. مدارس‌ عالي‌ فني‌(FH) و مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ مورد تائید وزارت‌ علوم (Bundesministerium für Wissenschaft  und Verker) اتريش‌ هستند.
 2. Sigmund Freud Privatuniversität Wien صرفاً تا مقطع كارشناسي ارشد و صرفاً در رشته روان‌شناسی به‌شرط موفقيت در بررسي كيفي.
 3. Donau Universität Krems صرفاٌ در مقطع کارشناسي ارشد می‌باشد.
 4. Webster University صرفاٌ تا مقطع کارشناسي ارشد (در مقطع کارشناسي ارشد، ارزشيابي منوط به موفقيت در بررسي کيفي خواهد بود).

تحصیل پزشکی در اتریش

بخش عمده‌ای از متقاضیان مهاجرت تحصیلی، به دنبال ادامه‌ی تحصیل خود در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های اروپایی هستند. برای تحصیل در دوره پزشکی در اتریش می‌بایست شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش را در نظر بگیرید، در گام اول باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنید سپس بعد از قبولی در این آزمون گام‌های بعدی را باید بردارید تا بتوانید دانشجوی رشته پزشکی در اتریش شوید. اما برای اینکه شما مجاز به شرکت در آزمون پزشکی اتریش شوید یک شرط اساسی وجود دارد و آن این است که شما میبایست حتما در یکی از دانشگاه های دولتی ایران دانشجوی رشته‌ی پزشکی بوده باشید تا مجوز شرکت در این آزمون برای شما صادر شود؛ در غیر این صورت این امر امکان پذیر نخواهد بود. همچنین دانشجویان باید شش ماه قبل از شروع سال تحصیلی درخواست خود را به دانشگاه ارسال کنند.

تحصیل در اتریش

امتحان ورودی در دانشگاه‌های پزشکی اتریش

جهت ثبت‌نام در این امتحان نهایتاً تا 31 مارس مهلت‌ دارید. امتحان در ماه جولای برگزار می‌شود و نتایج آن در هفته اول ماه اوت اعلام خواهد شد؛ بعد از قبولی در آزمون ورودی تنها تا پنج سپتامبر فرصت دارید که در دانشگاه مربوطه ثبت نام کنید. امتحان ورودی در دانشگاه‌های پزشکی یک‌ بار در سال و هم‌ زمان در همه دانشگاه‌های اتریش برگزار می‌شود مدت‌ زمان نیاین امتحان هشت ساعت است. متقاضیان تنها می‌توانند یک دانشگاه را انتخاب کنند. این آزمون، دانش‌پایه دانشجویان را در زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی مورد ارزیابی قرار می‌دهد .

مواردی که در این آزمون حائز اهمیت هست به شرح زیر بوده:

 • مبانی پزشکی
 • درک واژگان پزشکی و متون
 • تست بخش اجتماعی-عاطفی
 • شناخت عواطف
 • تصمیم‌گیری‌های اجتماعی مناسب
 • تست توانایی‌های شناختی
 • مهارت‌های شناختی بصری
 • مهارت‌های شناختی، بصری
 • شناسایی رابطه بین سری عددی و ایجاد رابطه منطقی بین آن‌ها
 • نتیجه‌گیری منطقی و پیش‌بینی اثرات
 • واژگان

لازم به ذکر است داشتن مدرک زبان آلمانی یکی دیگر از این گام‌ها است؛ متقاضی می‌بایست مدرک زبان آلمانی در سطح C1 را دارا باشد تا اجازه تحصیل در دوره پزشکی در اتریش را بگیرد.

دانشگاه‌ها

دانشگاه‌هایی که در اتریش دروس پزشکی را ارائه می‌دهند به شرح زیر است.

 • VIENNA MEDICAL UNIVERSITY

در سال 2018 دانشگاه‌های پزشکی وین درمجموع 740 کرسی دانشجویی داشته است و در پایان نتایج آن، 430 نفر به دانشجویان دختر و 310 نفر به دانشجویان مرد (به ترتیب 58.1٪ و 41.9٪) رسید.

تعداد دانشجویان پزشکی 660 نفر، دانشجویان دندانپزشکی 80 نفر هستند؛ 25 درصد این افراد از کشورهای اروپایی و 5 درصد این افراد از کشورهای غیراروپایی مانند ایران هستند.

 • MEDICAL UNIVERSITY IN GRAZ

دانشگاه پزشکی گراتس دارای 360 کرسی است. که تعداد صندلی‌هایی که به دانشجویان دختر رسیده است، 215 کرسی می‌باشد و همین تعداد برای دانشجویان پسر 145 بوده است.

تعداد دانشجویان پزشکی 336 نفر، تعداد دانشجویان دندانپزشکی 24 نفرهستند؛ 25 درصد این افراد از کشورهای اروپایی و 5 درصد این افراد از کشورهای غیراروپایی مانند ایران هستند.

 • MEDICAL UNIVERSITY IN INNSBRUCK

در دانشگاه پزشکی اینسبروک 400 صندلی برای دانشجویان پزشکی اختصاص داده شد که به ترتیب 220 نفر به دانشجویان دختر و 180 نفر به دانشجویان پسر (45/55٪) اختصاص داده‌ شده است.

تعداد دانشجویان پزشکی 360 نفر، تعداد دانشجویان دندانپزشکی 40 نفر هستند؛ 25 درصد این افراد از کشورهای اروپایی 5 درصد این افراد از کشورهای غیراروپایی مانند ایران هستند.

 • MEDICAL UNIVERSITY IN LINZ

برای اولین بار، دانشکده پزشکی JKU Linz تعداد 180 نفر پذیرش داشت که از این تعداد، 96 صندلی‌ به دانشجویان دختر و 84 صندلی به دانشجویان مرد (53.3٪ / 46.7٪) اختصاص یافت.

تعداد دانشجویان پزشکی 180 نفر، دانشجویان دندانپزشکی 0 نفر می‌باشد؛ 25 درصد این افراد از کشورهای اروپایی هستند و 5 درصد این افراد از کشورهای غیراروپایی مانند ایران هستند.

لیست دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت ایران در اتریش

 • University of Vienna
 • Johannes Kepler University of Linz
 • Med University Vienna
 • Med University Graz
 • Med University Innsbruk
 • Karl-Franzens University Graz

مزایای تحصیل در اتریش

 • اتریش با داشتن دانشگاه‌های مهم با رنکینگ عالی و قرار گرفتن در میان 10 کشور برتر از لحاظ علمی به گزینه‌ای مناسب برای تحصیل دانشجویان خارجی تبدیل شده است؛ این کشور یکی از 10 کشور برتر در زمینه تحصیل و امکانات تحصیلی می‌باشد که این موضوع مهم‌ترین دلیل تحصیل در اتریش است. اتریش با دارا بودن تعداد زیادی دانشگاه معتبر و مطرح در سطح جهان توانسته نظر بسیار زیادی از علاقه‌مندان به تحصیل را از سراسر جهان به خود جلب کند. همچنین وجود اکثر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های اتریش خود می‌تواند یک مزیت مهم تلقی شود و منجرب مهاجرت تحصیلی به این کشور شود؛ به دلیل این‌ که سیستم آموزشی اتریش به حدی کامل است که تحصیل باکیفیت را در تمامی رشته‌ها ارائه می‌کند و پاسخگوی نیاز تمامی افراد می‌باشد.
 • سیستم آموزشی بسیار عالی و باکیفیت اتریش در تمامی دنیا مثال‌ زدنی بوده که این امر به دلیل سرمایه‌ گذاری‌های کلان در بخش تحصیل و آموزش و اعمال قانون‌های کارآمد توانسته اتریش را بین بهترین‌ها قرار دهد.
 • سیستم آموزشی کامل و بی‌نقص و همچنین امکان تحصیل در تمامی مقاطع در دانشگاه‌های اتریش برای تمامی دانشجویان می‌تواند یک اطمینان خاطر ایجاد کند.
 • امکان دریافت ویزای کار برای فارغ‌ التحصیلان بسیار حائز اهمیت بوده به‌ طوری‌ که فارغ‌التحصیلان می‌توانند در اتریش شروع به کار کرده و زندگی جدید خود را پایه‌ گذاری کنند. لازم به ذکر است کشور اتریش نرخ بیکاری بسیار پایینی دارد.
 • آموزش با زبان انگلیسی و آلمانی در تمامی دوره‌ها و رشته‌ها در دانشگاه‌های اتریش برای دانشجویان بین‌المللی یک مزیت است. به دلیل این‌ که اتریش یک کشوری محبوب و پرطرفدار با دانشجویان بین‌المللی بوده، زبان انگلیسی نقش کلیدی در آموزش عالی اتریش را بر عهده دارد.
 • رفت‌وآمد بین کشورهای حوزه شنگن می‌تواند مزیتی بزرگ به‌ حساب بیاید به دلیل این‌ که کشور اتریش در عضویت کشورهای شنگن است شما بعد از دریافت ویزای تحصیلی می‌توانید به‌ تمامی کشورهای عضو شنکن بدون دریافت ویزا سفر کنید و حتی بعد از تحصیل هم در صورت نیاز برای کار به دیگر کشورها رفته و دنبال کار مورد نظر خود بگردید.
 • امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان بین‌ المللی که به واسطه آن می‌توانند بسیاری از هزینه‌های زندگی را جبران کنند و رزومه‌ای برای خود بسازند تا بتوانند در آینده از آن استفاده کنند و تجربه کار در اروپا را به دست آورند.
 • برای نه سال پیاپی 2009 تا 2018 وین به‌عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی شناخته‌ شده است، وین به دلیل دارا بودن بهترین استانداردهای موجود و پیاده‌سازی کامل قوانین توانسته به این درجه از برتری به نسبت دیگر شهرها دست پیدا کند. هدف یک انسان زندگی در رفاه و آسایش و امنیت می‌باشد حال وین تمام این آرزوها را برآورده کرده است.
 • با تحصیل در اتریش زندگی در قلب اروپا را تجربه می‌کنید ، کشوری که دارای آب و هوایی بسیار پاکیزه فرهنگی غنی ، امن و ارائه‌دهنده تمامی امکانات موردنیاز یک فرد به‌تمامی افراد و برخورداری از امتیازات شهروندی اتریش حسی عالی و تجربه‌ای شگرف را در پی دارد.
 • اتریش کشوری خوشحال این به این معنی است که مردم کشور اتریش ساکنان بسیار خوشحال و شاد دارد، سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه ، گزارش می‌دهد که اتریش بالاتر از هر کشور عضو دیگر در این سازمان از زندگی حد رضایت دارند. در یک نظرسنجی که از مردم اتریش سؤال شده بود تقریباً همه پاسخ‌دهندگان در نظرسنجی کیفیت زندگی پاسخ دادند که آن‌ها حداقل یک نفر را می‌شناسند که می‌توانند در صورت نیاز به کمک به او اعتماد کنند و همچنین این‌که 82 درصد از مردم گفتند که احساس یک تجربه روزانه مثبت (موفقیت، استراحت، لذت و غیره) را دارا می‌باشند.
 • زندگی در نزدیکی بهترین و خیره‌کننده‌ترین شهرهای اروپا ، می‌توانید با ماشین شخصی خود بین تمامی این شهرها مانند پراگ ، رم ، ژنو و بسیاری از شهرهای زیبای دیگر سفر کنید و از رانندگی لذت ببرید .
 • زندگی در نزدیکی رشته‌کوه‌های آلپ و تجربه هیجان‌انگیز کوهنوردی در زیباترین کوهستان دنیا را هرگز از دست ندهید.
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه خانه‌های لوکس به نسبت دیگر کشورها برای خانواده‌ها یک مزیت است.
 • وجود بانک‌های معتبر در اتریش خیال شمارا از بابت نگهداری پول راحت می‌کند.

کار در هنگام تحصیل

از مزایای مهاجرت تحصیلی به اتریش و تحصیل در این کشور امکان کار در هنگام تحصیل است که البته خود شرایطی دارد. برای کار در هنگام تحصیل شما نیاز به دریافت مجوز از کارفرما دارید که کارفرما می‌بایست دو هفته قبل از شروع کار تمامی اطلاعات شناسایی متقاضی را اعلام نماید که البته این کار فقط برای زمان نیمه‌ وقت و با حداقل درآمد کارگری و یا حداکثر برای 3 ماه تعطیلات اعطا می‌شود.

شهروندان خارجی

دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نبوده و مایل به کار هستند نیاز به اجازه کار دارند اما به طور کلی تعداد مجوز کار محدود است. کارفرما می‌بایست این اجازه را صادر کرده تا دانشجو بتواند شروع به کار کند. مجوز کار دانشجویی فقط برای کار نیمه وقت (حداقل درآمد کارمند یا کارگر) یا برای حداکثر سه ماه تعطیلات اعطا می شود. دانشجویان کارشناسی / کارشناسی ارشد / دکترا معمولا به مدت 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند. کار در زمینه تحقیق و پژوهش (به طوری که شما به طور کامل کار نکرده اید و مجبور هستید مراقب مالیات بر درآمد و بیمه درمانی خود باشید) به مجوز کار احتیاج ندارد. لطفا توجه داشته باشید که هزینه های اقامت شما در اتریش تنها نمی‌تواند از طریق استخدام پاره وقت تامین شود و کار شما نباید مطالعات شما را تحت تاثیر قرار دهد.

عدم تطابق دانشجو با این مقررات می تواند منجر به اخراج وی از اتریش شود. در صورتی که برنامه تحصیلی شما نیازمند اثبات یک کارآموزی حرفه‌ای باشد، نیازی به اجازه کار نیست کارآموزی حرفه ای در اتریش نوعی اشتغال (آموزش عملی) است که توسط یک موسسه آموزشی در اتریش تحت عنوان طرح مطالعاتی اجرایی می شود. کارفرما باید حداقل دو هفته قبل از شروع کار کارمند خدمات اشتغال و میزان مالیات را اعلام کند.

 دانشجویان سایر کشورها (کشورهای جهان سوم) که دارای اجازه اقامت دانشجویی هستند امکان کار به صورت محدود و مطابق با مقررات مندرج در قانون وضع شده برای اشتغال شهروندان خارجی در اتریش را دارند؛ طبق قوانین موجود دانشجویان جهت کار کردن نیاز به اجازه کار دارند. دو نوع اشتغال وجود دارد اما هیچ کدام از آن  دو نباید روی تحصیلات شما تأثیر بگذارند (مطالعات شما باید هدف اصلی اقامت در اتریش باشند).

 • استخدام با قرارداد کاری
 • خود اشتغالی
 • استخدام با قرارداد کاری

قرارداد استخدام شما را به حضور شخصی، مکرر و منظم، و در محل کار ثابت (در یک ساعت مشخص در محل شرکت XY در وین) ملزم می کند و شما باید از دستورالعمل های شخصی کارفرمای خود پیروی کنید. شما در سازمان کارفرمای خود مشغول به کار شده اید و بر اساس ساعات کاری خود پول دستمزد دریافت می کنید. کارفرمای شما موظف است در طول مدت اشتغال شما، استخدام شما را به مأمور بیمه ملی گزارش دهد و مالیات بر درآمد را از حقوق شما محاسبه کند و آنرا به اداره مالیات ارسال کند.

استخدامی که تحت قانون استخدام شهروندان خارجی است، مستلزم اجازه کار است. قبل از شروع به کار کارمند، کارفرما باید در اداره خدمات استخدام عمومی برای اجازه کار درخواست بدهد. دارنده مجوز اقامت دانشجویی قادر خواهد بود تا به مدت 20 ساعت در هفته کار کند. این اجازه بدون بررسی بازار کار صادر خواهد شد. پس از سپری کردن موفقیت آمیز  دوره  تحصیلی خود در اتریش، شما می توانید اقامت دانشجویی خود را به کارت  Red-White-Red  تبدیل کنید. پس از فارغ التحصیلی شما می توانید کارت اقامت خود را به مدت یک سال جهت جستجوی شغل تمدید کنید. اگر شما یک شهروند از یک کشور جهان سومی هستید که تحصیلات خود را در اتریش با موفقیت پشت سر گذاشته و به دنبال شغل هستید میتوانید کارت اقامت دانشجویی خود را به مدت 12 ماه تمدید نموده و به دنبال شغل باشید که این موضوع تمام نیازهای شما را تحت پوشش شرایط عمومی و قانونی کشور اتریش برآورده می نماید. برای فارغ التحصیلان اگر در طی این دوازده ماه شما پیشنهاد شغل را از یک کارفرمای مشخص (طی یک قرارداد کاری) دریافت کنید که با سطح تحصیل شما منطبق باشد شما می توانید برای کارت قرمز – سفید – قرمز بدون آزمون بازار کار درخواست دهید، اما این درخواست مستلزم این هست که شما شرایط زیر  را دارا باشید:

 • شما می‌بایست حداقل دستمزد معمولی را که فارغ التحصیلان اتریشی (کارکنان جوان) دریافت می کنند، یعنی حداقل 2،349 یورو (2019) در هر ماه به علاوه پرداخت های ویژه (پرداخت تعطیلات و کریسمس) به عنوان حقوق دریافت نمایید.
 • شما می‌بایست طبق قوانین اقامت اتریش شرایط کلی را جهت اقامت برآورده کنید(مانند مسکن معمولی ، پوشش بیمه درمانی و غیره).
 • کارت Red-White-Red به شما اجازه می دهد تا به طور موقت در اتریش و برای کارفرمای مورد نظر خود کار کنید. اعتبار این نوع کارت 21-24  ماه می باشد که پس از پایان این دوره شخص اجازه کار در شرکت یا با کارفرمای دیگری را نخواهد داشت.
 • کارت Red-White-Red Card plus برای فارغ التحصیلان؛ اگر شما حدود 21 ماه از 24 ماه اقامت همراه با کارت Red-White-Red را مشغول به کاری  با معیارهای ایده آل باشید شما می توانید برای کارت Red-White-Red plus  همراه با دسترسی به بازار کار نامحدود درخواست دهید؛ کارت Red-White-Red plus شما را به عنوان شهروند کشور جهان سوم جهت دسترسی نامحدود به بازار کار معرفی می کند. ( به عنوان یک فرد کارآموز و یا یک فرد شاغل، که محدود به یک کارفرمای خاص نیست).
 • کارت Red-White-Red plus به مدت یک سال معتبر است. اگر شما به مدت حداقل 2 سال بتوانید طبق قوانین کامل اتریش زندگی کنید شما میتوانید کارت Red-White-Red plus با مدت اعتبار سه سال را دریافت نمایید که پس از سپری شدن مجموع پنج سال شما اجازه درخواست اقامت دائم اتریش را خواهید داشت.
 • خود اشتغالی؛ این نوع کار نیازی به صدور مجوز ندارد. با این حال، مقررات قانونی مربوط به بیمه اجتماعی، مالیات و قانون تجارت باید مورد توجه قرار گیرد. از آنجا که عواقب قانونی بین قرارداد کاری استخدامی و قرارداد کاری خود اشتغالی بسیار متفاوت است، شما باید به شدت بین این دو نوع قرارداد تمایز قائل شوید. خود اشتغالی نام قرارداد مربوطه نیست، بلکه نوع کار است که در واقع مورد توجه واقع  می‌شود. در مورد کار (خود اشتغالی)، شما فقط مشتری‌های مربوط به  خود را دارید و خدمات مشخصی به آنها عرضه می‌کنید. در انجام این کار شما به ساعات ثابت و یا محل ثابت کار محدود نمی‌شوید؛ شما حتی می توانید آن کار را توسط کسی دیگر انجام دهید. شما صرفا بابت خدماتی که ارائه می دهید و نتیجه ای که می‌گیرید دستمزد دریافت می‌کنید با خود اشتغالی شما توسط بیمه ملی یا مشتری خود بیمه نخواهید شد و مالیات بر درآمد نخواهید داشت.
 • کارآموزی بدون حقوق و یا کارآموزی حرفه‌ای؛ کارآموزان بدون حقوق افرادی هستند که در طول سال تحصیلی تا حداکثر سه ماه مشغول به کار هستند و تنها به کسب دانش و مهارت های عملی بدون تعهد به کار و بدون هیچ گونه حقوق و حق بیمه می پردازند. در صورت تصمیم مطلوب، اداره خدمات استخدامی تأیید اعلان را صادر خواهد کرد.

هزینه‌ تحصیل در اتریش

از مهم ترین مباحثی که در مهاجرت تحصیلی باید نسبت به آن توجه شود، هزینه‌های برآورد شده تحصیل در آن کشور می‌باشد. اگرچه اتریش در میان ثروتمندترین کشورهای جهان شمرده‌ شده است، اما هزینه عمومی زندگی در اتریش نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی بالا نیست. هزینه تحصیل در اتریش مثل همه جای دنیا متغیر بوده اما به‌ طور کلی بین 850 تا 1000 یورو در سال می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های علوم کاربردی 363 یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های عمومی 726 یورو در سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه و رشته متغیر است. یک نکته که در رابطه با بورس تحصیلی وجود دارد این است که می‌توان از بورس تحصیلی استفاده کرد اما نه کل دوره تحصیلی بلکه برای دوره‌ای مشخص که به نوع دانشگاه و رشته مربوط می‌شود. البته می‌توان هزینه تحصیل برای افرادی که از کشورهای درحال‌ توسعه وارد اتریش می‌شوند را بسیار کم و نزدیک صفر کرد. همچنین هزینه متوسط تحصیل در دانشگاه‌های عمومی اتریش بین 363 تا 726 یورو در هر ترم می‌باشد.

 هزینه متوسط نیازهای اساسی زندگی در اتریش

به‌ طور کلی مسکن توسط دانشگاه‌ها ارائه نمی‌شود و دانشجویان باید با خوابگاه‌های دانشجویی و یا اجاره خانه نیاز مسکن را مرتفع سازند؛ البته موسسه مهاجرتی آتیس با داشتن قرارداد با چندین خوابگاه مجهز و استاندارد در شهرهای مهم اتریش نگرانی شما از بابت مسکن را از بین برده است. در هنگام مهاجرت تحصیلی علاوه بر بررسی هزینه‌های مورد نیاز برای تحصیل، هزینه‌های زندگی نیز باید مورد برررسی قرار گیرد.

هزینه زندگی در شهرهای اتریش متغیر بوده به‌ طوری‌ که زندگی در شهرهای وین و سالزبورگ ماهیانه بین 900 تا 1300 هزینه دارد و زندگی در شهرهای دانشجویی مانند لینز یا گراتس ماهیانه بین 900 تا 1000 یورو هزینه خواهید داشت که این هزینه‌ها موارد زیر را شامل می‌شود:

 • مسکن، تحصیل، غذا، حمل‌ونقل عمومی، بیمه و مسافرت و سرگرمی
 • هزینه مسکن 300 تا 420 یورو در ماه
 • هزینه غذا 250 – 300 یورو در ماه
 • هزینه حمل‌ونقل به‌طور متوسط بین 40 تا 60 یورو در ماه
 • برای یک ماه بیمه دانشجویی شما باید 55 یورو پرداخت کنید
 • بلیت یک‌طرفه 2.4 یورو ، بنزین 1 لیتر 1.22 یورو و تاکسی از 4 یورو به بالا بسته به متراژ مسافت
 • هزینه‌های ماهانه برای صورتحساب تلفن و اینترنت 120 یورو در هرماه
 • هزینه ورزش تناسب‌اندام یک ماه 30 یورو
 • فعالیت‌های سرگرمی و اجتماعی مثل ( موزه – سینما – تئاتر – کنسرت و … )  بین 100 تا 270 یورو می‌شود.
 • بلیت سینما 9 یورو
 • بلیت موزه 8 یورو
 • خرید کتاب‌ها و سایر لوازم آموزشی حدود 40 تا 60 یورو در ماه هزینه دارد.

رتبه‌بندی هزینه‌های زندگی در بهترین شهرهای اتریش بر اساس شاخصه‌های کیفیت

تحصیل در اتریش

لیست قیمت چیست ؟

لیست قیمت برای محاسبه ارزش شاخص هر شهر، با تعیین یک مقدار 100 با مرجعیت شهر پراگ است؛ پس از تعیین نقطه مرجع شاخص قیمت هر شهر در پایگاه داده با مقایسه هزینه‌های زندگی در پراگ محاسبه می‌شود. بنابراین، اگر یک شهر شاخص قیمت 134 را داشته باشد، این بدان معنی است که زندگی در آن 34 درصد گران‌تر از زندگی در پراگ است. جدول زیر به بررسی دقیق‌تر اجناس خوراکی مهم می‌پردازد.

هزینه تحصیل در اتریش

جدول زیر به بررسی دقیق‌تر هزینه‌های جازی زندگی می‌پردازد.

هزینه تحصیل در اتریش

خوابگاه و محل اقامت تحصیل در اتریش

از جمله مواردی که موسسه‌های مهاجرتی در پروسه اعزام دانشجو به کشورهای دیگر می‌بایست نسبت به آن توجه کافی را داشته باشند خوابگاه و محل اقامت دانشجو می‌باشد. موسسه مهاجرتی آتیس نیز در این مورد مشاوره‌های مورد نیاز را در اختیار متقاضیان تحصیل در اروپا قرار می‌دهد.

در اتریش چیزی به نام خوابگاه‌های دانشگاهی وجود ندارد؛ یعنی هیچ دانشگاهی دارای خوابگاه نبوده و دانشجویان باید محل اقامت خود را شخصاً پیدا کنند. دانشجویان می‌توانند به گرفتن خوابگاه‌هایی به‌ صورت تک نفره و دابل، دو یا سه نفره اقدام کنند یا این‌ که یک آپارتمان اجاره کنند؛ همچنین هزینه آن کاملا به عهده خود دانشجو می‌باشد( یعنی کمک دولت و دانشگاه شامل محل اقامت نمی‌شود).

در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، دانشگاه های اتریش، زمانی که شما برای دوره خود ثبت نام می کنید، به صورت خودکار با توجه به محل تحصیل شما به شما خوابگاه  تخصیص نمی دهند؛ به همین منظور شما خود باید به دنبال خوابگاه برای اقامت خود باشید.

گزینه های زیادی برای یافتن  مسکن مناسب شما وجود دارد، اما مطمئن شوید که در اسرع وقت به دنبال یک خوابگاه خواهید بود. همچنین ابتدا سعی کنید دانشگاه خود را بررسی کنید و ببینید می‌توانید اتاقی در دانشگاه بیابید یا خیر. به طور کلی چند روش اقامتی وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می‌نماییم.

 • دفتر مسکن OeAD

دفتر OeAD سالانه برای 12000 دانش آموز در OeAD-Guesthouses و سایر اقامتگاه‌های دانشجویی در وین، گرچ، سالزبورگ، اینسبروک، لینز، کلاگنفورت و لئوبن خوابگاه و مسکن ارائه می‌دهد. دفتر مسکن OeAD به عنوان یک طرف ضروری دانشگاه‌ها، دانشگاه های علوم کاربردی و کالج های آموزش معلمان در زمینه تحرک دانشجویان بین المللی، در طول سال تحصیلی و همچنین در طول ماه های تابستان (جولای – سپتامبر) ) محل اقامتی با تمامی امکانات زندگی فراهم می‌نماید.

 • زندگی در یک آپارتمان مشترک

آپارتمان خصوصی مشترک احتمالا محبوب‌ترین نوع اقامت می‌باشد. دانشجویان مختلف یک آپارتمان را به صورت مشترک خواهند داشت که در این آپارتمان در عین اینکه آشپزخانه و سرویس بهداشتی به صورت مشترک استفاده می شود، هر دانشجو می‌تواند اتاق مخصوص به خود را داشته باشد؛ همچنین ساکنان نیز اجاره را به صورت شریکی پرداخت می کنند. لازم به ذکر است بسته به جایی که شما مطالعه می کنید، باید مبلغی حدود 250 تا 450 یورو ماهانه برای اجاره بپردازید.

 • زندگی در خوابگاه

به طور کلی، خوابگاه ها انواع مختلفی از آپارتمان ها (آپارتمان های تک نفره یا آپارتمان هایی برای دو، سه یا چهار دانش آموز) ارائه می دهند. این آپارتمان ها  دارای حمام و توالت خصوصی می باشند. آشپزخانه یک مکان مشترک برای مستاجران یک آپارتمان است؛ اما شرکت‌های بزرگی در سراسر اتریش وجود دارد که خوابگاه‌های دانشجویی ارائه می‌دهند پس زیاد نگران بخش اقامت و خوابگاه خود نباشید.

ویزای تحصیلی اتریش

ویزای تحصیلی اتریش در سال‌های اخیر از پرتقاضاترین ویزا‌های درخواستی ایرانیان، نسبت به ویزاهای سایر کشور‌ها، جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور بوده است. مزایای متعدد این ویزا از قبیل تحصیل رایگان و عدم نیاز به مدرک زبان باعث پرطرفدار بودن آن در سال‌های اخیر بوده است. اتریش از جمله انتخاب های تحصیلی افراد می باشد که با رفاه اجتماعی بالا و ارائه خدمات اجتماعی ایده‌آل به شهروندان بع عنوان یکی از بهترین کشور‌های جهان جهت سکونت معرفی شده است.

ویزای تحصیلی اتریش

صدور ویزای تحصیلی اتریش

پروسه صدور ویزای تحصیلی اتریش مانند پذیرش تحصیلی این کشور امری دشوار و زمان‌بر است. به طور کلی مدت زمان صدور ویزای تحصیلی اتریش از زمان اقدام برای اخذ ویزا تا صدور ویزا حدودا یک الی یک و نیم سال به طول می‌انجامد. برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور لازم است که علاوه بر مدارک تحصیلی فرد، مدارک متفاوت دیگری نیز به سفارت اتریش ارائه گردد؛ در زمان مصاحبه برای صدور ویزا سوالات متعددی از متقاضی پرسیده خواهد شد که می‌بایست آمادگی کامل برای پاسخ به این سوالات را داشته باشید. در حالی که اخذ ویزای تحصیلی اتریش نیازی به مدرک معتبر زبان انگلیسی ندارد، در روز مصاحبه میزان آمادگی زبان آلمانی فرد محک زده خواهد شد و طبیعتا افرادی که در این زمینه آمادگی داشته باشند از شانس بالاتری برخوردار هستند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اتریش

مدارک مورد نیاز برای درخواست و صدور ویزای تحصیلی اتریش عبارتند از:

 • نامه صادر شده پذیرش از دانشگاه اتریشی
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و پاسپورت و… ( ترجمه شده به آلمانی )
 • فرم پر شده مربوط به مصاحبه سفارت ( فرم ویزای تحصیلی )
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده زبان آلمانی همراه با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه و تایید سفارت
 • مدارک مالی مانند تمکن و پرینت بانکی ( به مدت سه ماه )
 • مدرک مالی داشتن توانایی مالی فردی که به عنوان حامی دانشجو در اتریش معرفی می شود. ( ساپورتر )
 • اجاره نامه محل مسکونی یا اصطلاحا رزرو خوابگاه
 • بیمه نامه سفر ( به ارزش 30000 € )

مراحل صدور ویزای تحصیلی اتریش

بعد از گذراندن مرحله پذیرش و چذیرفته شدن متقاضی برای تحصیل از سوی دانشگاه مربوطه در اتریش و در مرحله اخذ ویزای تحصیلی، متقاضیان می‌بایست درخواست مصاحبه کرده؛ سفارت حدود شش ماه تا یکسال پس از درخواست مصاحبه توسط شما، نوبت مصاحبه به شما خواهد داد که این مدت زمان طولانی به دلیل انبوه بودن متقاضیان ویزای تحصیلی اتریش در ایران می‌باشد.

کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید…

کشور اتریش
کشور اتریش
کشور روسیه
کشور روسیه
کشور اسپانیا
کشور اسپانیا
کشور قبرس
کشور قبرس
کشور آلمان
کشور آلمان
کشور کانادا
کشور کانادا
کشور ایتالیا
کشور ایتالیا