یکی از متداول ترین شیو‌ه‌های مشخص شدن هویت یک شخص استفاده از ابزار دقیق و قابل اعتماد انگشت نگاری است. متقاضی برای اخذ ویزای هر کشوری مستلزم گذراندن مراحل مربوطه برای درخواست ویزا می‌باشد که یکی از این مراحل انگشت نگاری و احراز هویت شخص از این طریق می‌باشد. همه اتباع بین المللی بین 14 تا 79 ساله که اقدام به درخواست ویزای موقت، دائم و یا تحصیلی کرده‌اند مستلزم ارائه انگشت نگاری در سفارت مربوطه هستند.

اطلاعات جمع آوری شده در انگشت نگاری

متقاضی می‌بایست در هنگام مراجعه به سفارت جهت اخذ ویزا اقدام به ارائه انگشت نگاری کند؛ در این فرآیند اطلاعاتی که توسط سفارت کشور مقصد گردآوری می‌شود شامل اطلاعات بیوگرافی، اثر انگشت و عکس متقاضی می‌شود.

اطلاعات بیوگرافی: اطلاعات این بخش شامل نام، نام خانوادگی و مشخصات فردی شخص متقاضی می‌باشد که در صفحه اطلاعات (بیوگرافی) پاسپورت او ثبت خواهد شد.

اثر انگشت: از اطلاعات دیگری که در این پروسه گردآوری می‌شود اثر ده انگشت شخص متقاضی است؛ اثر انگشت‌ها با دستگاه الکترونیکی ضبط اثر انگشت اسکن می شود.

عکس: عکس شخص متقاضی یکی دیگر از مواردی است که در این مرحله توسط متصدی سفارت تهییه می‌گردد.

انگشت نگاری در اخذ ویزا

افرادی که می‌بایست اثر انگشت ارائه دهند

  • آن دسته از متقاضیان رده سنی 14 تا 79 سال که یکی از درخواست‌های زیر را دارن می‌بایست نسبت به ارائه انگشت نگاری اقدام کنند. متقاضیان دریافت اقامت موقت از طریق درخواست ویزای توریستی، ویزای اقامت موقت، ویزای کار برای مهاجرت غیر تحصیلی و یا ویزای تحصیلی برای اقدام به مهاجرت تحصیلی. همچنین متقاضیانی که قصد اقامت دائم را دارند می‌بایست برای اخذ ویزای خود فرآیند انگشت نگاری را پشت سر بگذارند.
  • متقاضیان نزدیک به 14 سال؛ همانطور که پیش تر گفته شد متقاضیان رده سنی 14 تا 79 سال می‌بایست انگشت نگاری شوند؛ معیار محاسبه سن شخص متقاضی برای انجام پروسه انگشت نگاری بر اساس تاریخی می‌باشد که درخواست آنها توسط سفارت دریافت شود. به طور مثال ممکن است سن متقاضی در زمان درخواست برای اخذ ویزا 13 باشد و در زمانی که نوبت مراجعه به سفارت به او داده می‌شود متقاضی 14 ساله شده باشد؛ در این موارد می‌بایست یک نامه راهنمای انگشت نگاری برای شخص متقاضی صادر شده و برای تایید تقاضای ویزا باید انگشت نگاری ارائه شود.
  • متقاضیان نزدیک به 80 سال؛ این دسته از متقاضیان نیز همانند متقاضیان نزدیک به 14 سال می‌بایست اثر انگشت ارائه دهند؛ به طور مثال ممکن است شخص در هنگام ارائه درخواست ویزا 79 ساله باد اما در زمان مراجعه به سفارت به 80 سال رسیده باشد، در این صورت باید نسبت به انگشت نگاری اقدامات لازم را انجام دهد.

در ادامه لیست کشور‌های اروپایی برای اخذ ویزای آن می‌بایست انگشت نگاری انجام شود آورده شده است. کشور‌های ارمنستان، اتریش، آذربایجان، لاروس، بلژیک، بنین، بوسنی و هرزگوین، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و … جزو کشور‌هایی هستند که از تاریخ 31 جولای 2018 متقاضیان مهاجرتی را مستلزم گذراندن پروسه انگشت نگاری کرده‌اند.