هزینه‌های تحصیل در اسپانیا ( دانشگاه بارسلونا )

مهاجرت با اهداف مختلف به هر کشوری هزینه‌هایی را به همراه خواهد داشت؛ تحصیل در اسپانیا نیز برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور‌هزینه‌هایی را دارد که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید. یا وجود اینکه اسپانیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشور‌های اروپایی جهت تحصیل دانشجویان بین المللی می‌باشد، ممکن است پرداخت هزینه‌های دانشگاه برای برخی از افراد مقدور نبوده و نمیتوانند شهریه‌های دانشگاه را پرداخت کنند. برای این منظور دانشگاه بارسلونا اسپانیا کمک هزینه‌ها و بورسیه ای را برای دانشجویان با شرایط خاص در نظر گرفته است که متقاضیان مشمول این شرایط می‌توانند از این خدمات استفاده کنند و به تحصیل در اسپانیا بپردازند. تیم مشاوره موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله ابتدا هزینه‌های جاری اسپانیا را برای شما عزیزان شرح داده است و سعی بر این داشته است تا شما را با انواع بورسیه اسپانیا آشنا کند؛ با داشتن اطلاعات کافی و مشمول شدن متقاضی امکان بورسیه اسپانیا برای تحصیل در دانشگاه بارسلونا این کشور فراهم خواهد شد.

هزینه‌ها در اسپانیا

خوشبختانه هزینه تحصیل در اسپانیا به نسبت دیگر کشور‌های اروپایی و آمریکایی بسیار مقرون به صرفه بوده برای مثال هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در یک دانشگاه دولتی حدود 750 تا 2100 یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی به نسبت دانشگاه‌های دولتی بسیار بیشتر می‌باشد. در دوره کارشناسی در یک دانشگاه خصوصی هزینه تحصیل شما در طی یک سال تقریبا چیزی بین 5500 تا 18000 یورو هزینه بر می دارد.

هزینه‌های زندگی در اسپانیا برای همه یکسان نیست؛ بلکه با توجه به مکان زندگی شما و شیوه زندگی که می‌خواهید داشته باشید، هزینه‌های متفاوتی را برای شما در پی خواهد داشت. زندگی در اسپانیا می تواند بسیار مقرون به صرفه باشد، یا این که می تواند بسیار گران باشد و تنها شما عامل تعیین کننده‌ای هستید که نتیجه این موضوع را تعیین کنید. شما با خواندن این قسمت از مقاله می‌توانید با انجام اقدامات لازم هزینه زندگی خود و تحصیل در اسپانیا را کاهش دهید.

  • زندگی در مادرید و بارسلونا به نسبت دیگر شهرهای اسپانیا گران قیمت‌تر هستند؛ به طوری که این دو شهر در میان 50 شهر گران قیمت جهان قرار دارند پس می‌توانید با انتخاب شهری ارزان تر هزینه‌های خود را کاهش دهید.
  •  با تحصیل در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌های تحصیلی شما به صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.
  • انتخاب یک هم خانه می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد؛ چرا که این امر هزینه مسکن و قبوض را برای شما نصف خواهد کرد.
  • حتی اگر دانشگاه شما در یکی از شهرهای مادرید و یا بارسلونا باشد میتوانید محل اقامت خود را نزدیک‌ترین شهر به بارسلونا و یا مادرید انتخاب کنید تا از هزینه ها صرفه جویی کنید.

به طور کلی هزینه زندگی در اسپانیا برای یک نفر با در نظر گرفتن هزینه اجاره مسکن و قبوض در یک ماه 500 تا 600 یورو هزینه دارد.

همان طور که گفته شد هزینه زندگی در اسپانیا به نسبت دیگر کشور های اروپایی مقرون به صرفه تر است. برای مثال هزینه زندگی در اسپانیا به نسبت هزینه زندگی در انگلستان %18.2 ارزان تر است، دلیل این موضوع این است که میزان اجاره بها در اسپانیا به نسبت انگلستان 33.19% کمتر است؛ حتی این تفاوت قیمت در شهر هایی مانند بارسلونا و مادرید، که جزو گرانترین شهر های اسپانیا به شمار می‌روند، باز هم به نسبت گرانترین شهر  انگلستان بسیار ارزانتر هستند برای مثال هزینه زندگی در مادرید به نسبت هزینه زندگی در لندن 24.31% ارازن‌تر می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه‌های زندگی در اسپانیا و شهر‌های مختلف این کشور اینجا کلیک کنید.

کمک مالی و بورسیه اسپانیا ( دانشگاه بارسلونا )

دانشگاه بارسلونا اسپانیا به ارائه بورسیه تحصیلی و کمک‌های مالی دانشجویی در سه مقطع اقدام کرده است. این سه دوره عبارتند از: بورسیه مقطع دکتری دانشگاه بارسلونا، مقطع کارشناسی ارشد و مقطع کارشناسی. برای هریک از این دوره‌ها برنامه و کمک هزینه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است که در ادامه به شرح هر یک از این برنامه‌ها برای مقاطع مختلف خواهیم پرداخت.

بورسیه اسپانیا

بورسیه دانشگاه بارسلونا ( مقطع کارشناسی )

تحصیل در اسپانیا در دوره کارشناسی با تقاضای بسیاری مواجه است؛ در میان دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه بارسلونا اسپانیا در این مقطع افرادی هستند که با مشکل پرداخت هزینه‌های تحصیل و شهریه مواجه هستند. به همین منظور دانشگاه بارسلونا برای این مقطع تحصیلی برنامه‌‌های کمک مالی متفاوتی را اندیشیده است که عبارتند از:

  • برنامه حقوق صاحبان سهام ( Equity grant )

کمک هزینه سهام یک جایزه آزمایش شده است که برای پوشش بخشی از هزینه ثبت نام برای تحصیلات دانشگاهی رسمی در اسپانیا در نظر گرفته شده است. دانشجویان دوره اول و یا دوم مقطع کارشناسی که تبعیت اسپانیایی دارند می‌توانند از این کمک هزینه و بورسیه استفاده کنند؛ متقاضیان باید تبعه اسپانیا باشند یا در مورد اتباع بیگانه ، بتوانند ثابت کنند که یا متقاضی یا یکی از اعضای خانواده از سال 2016 در اسپانیا کار کرده است. علاوه بر این ، شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید دارای یک اجازه اقامت معتبر باشند.

  • کمک‌ها و بورسیه عمومی ( General grant )

این نوع بورسیه اسپانیا و کمک هزینه ها برای دانشجویانی است که در دوره های کارشناسی دانشگاه بارسلونا ثبت نام کرده‌اند؛ در بورسیه عمومی دانشگاه بارسلونا در مقطع کارشناسی به بسته به درآمد خانواده متقاضی و عملکرد تحصیلی ، مبالغ ثابت یا انعطاف پذیر اعطا می شود. این نوع بورسیه مختص دانشجویان تبعه اسپانیا است و یکی از شرایط بهره مندی از این نوع بورسیه سرپرست خانوار بودن متقاضی می‌باشد.

  • کمک هزینه برنامه Drac

این بورسیه و کمک هزینه اعطا شده از سوی دانشگاه بارسلونا اسپانیا بیشتر جنبه تحقیقاتی داشته؛ این کمک‌های مالی که از سوی مؤسساتی که متعلق به شبکه Vives هستند تامین می‌شوند به منظور به شرکت در دوره ها ، سمینارها یا کنفرانس ها ، بازدید از خدمات در دانشگاه دیگر ، شروع تحقیق یا پروژه ، گرفتن یک یا چند موضوع در دانشگاه دیگر یا سازماندهی سایر فعالیت های فرهنگی اعطا می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

بورسیه دانشگاه بارسلونا ( مقطع کارشناسی ارشد)

تمامی بورسیه‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی دانشگاه بارسلونا قابل استفاده برای دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز می‌باشد که برای تحصیل در اسپانیا می‌توانند از این بورسیه ها استفاده کنند؛ در کنار بورسیه‌های نامرده شده بورسیه های زیر نیز برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بارسلونا وجود دارد.

  • کمک های مالی MAEC

این کمک هزینه ها و بورسیه ها برای دوره های زبان (به جز فرانسه و انگلیسی) ، دوره های کارشناسی ارشد ، برنامه های دکترا و تحقیقات در خارج از کشور و همچنین برای دوره های تخصصی اروپایی و همکاری های فرهنگی در خارج از کشور است. در این نوع بورسیه اسپانیا کمک هزینه هزینه ثبت نام (در صورت لزوم) و کمک های مالی ماهانه در دسترس می‌باشد. همچنین این بورسیه شامل دارندگان مدرک لیسانس که شرایط عمومی و دانشگاهی را که در فراخوان برنامه های کاربردی ذکر شده است، درارا می‌باشند می‌توانند از این بورسیه استفاده کنند. متقاضیان باید تبعه اسپانیا باشند. اگر آنها از دیگر کشورها در اتحادیه اروپا هستند ، باید دستور کاملی از اسپانیایی و اثبات اقامت رسمی و دائمی خود در اسپانیا داشته باشند.

  • کمک مالی – Erasmus

این کمک هزینه ها برای تحصیل موقت در دانشگاه های اتحادیه اروپا که UB با آنها توافق های دو جانبه دارد ، اهدا می شود. UB باید تمام مطالعاتی را که با رضایت بخش در دانشگاه میزبان اروپا انجام می شود ، بشناسد. دانشجویان در مقطع لیسانس ، دوره اول و دوم و دوره های کارشناسی ارشد رسمی که مطابق با شرایط عمومی ، دانشگاهی و مالی مندرج در فراخوان برنامه های کاربردی هستند می‌توانند از این بورسیه جهت کمک هزینه تحصیل در اسپانیا و دانشگاه بارسلونا استفاده کنند. دانشجویان باید در دوره تحصیلی خود و در همان سال تحصیلی در UB ثبت نام کنند (در این صورت از هزینه ثبت نام در دانشگاه میزبان اروپا معاف خواهند بود ، به جز هزینه های جزئی برای بیمه شخص ثالث ، اتحادیه های دانشجویی و غیره.)

بورسیه دانشگاه بارسلونا ( مقطع دکتری)

دانشجویان دانشگاه بارسلونا اسپانیا در این مقطع می‌توانند از دو بورسیه اسپانیا MAEC و  Drac که در دیگر مقاطع نیز ارائه می‌شود استفاده کنند. در کنار این بورسیه‌ها برنامه‌های کمک مالی دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:

  • بورسیه ADR

این کمک هزینه برای کارآموزان تحقیق و کارآموزان در برنامه های دکترا که در حال نوشتن پایان نامه های دکترا هستند یا در فعالیت های تدریس در بخش های UB شرکت می کنند، ارائه می‌شوند. این یک برنامه قراردادی سه ساله است که تحت نظارت قانون در مورد علم اعلام می شود. همچنین این کمک هزینه تحصیل در اسپانیا در دانشگاه بارسلونا شامل پرداخت ماهانه ، پوشش تأمین اجتماعی و ثبت نام رایگان در آن ، اعتباراتی است که تدریس آکادمیک یا ثبت نام دکترا را در دوره تحقیق از برنامه دکترا تشکیل می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر بورسیه تحصیل در اسپانیا اینجا کلیک کنید.

فرصت طلایی مهاجرت تحصیلی به اسپانیا