زندگی در آلمان چگونه است؟ 

برای نتیجه گیری درباره مهاجرت به آلمان برای تحصیل و یا کار در این کشور می‌بایست درباره شرایط زندگی در آلمان نیز مطلع و آگاه باشیم تا با دیدی کاملا باز نسبت به این موضوع اقدام کنیم. مقاله راهنمای زندگی در آلمان توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس برای شما عزیزان گردآوری شده است تا اطلاعات جامع و کاملی را درباره شرایط زندگی در آلمان، هزینه زندگی در آلمان و این دست موارد در اختیار شما قرار گیرد. شاید شما هم این روزها زیاد شنیده باشید که آلمان با داشتن روستاها و شهرهای زیبا، آب و هوای مطلوب و شرایط مناسب زندگی در آن به سرزمین فرصت‌های تحصیلی و شغلی برای متقاضیان مهاجرت تبدیل شده است. ما در این مقاله که توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است سعی بر این داشته‌ایم تا با اشاره به موارد مختلف اقامت در آلمان از قبیل هزینه‌ها، بهترین شهر‌های دانشجوئی و غیره راهنمایی برای مهاجرت و اقامت شما در آلمان باشیم.

به طور کلی برای آشنایی با شرایط زندگی در آلمان می‌بایست از جهات مختلفی با این کشور آشنا شوید. زبان رسمی کشور آلمان، شرایط امنیت زندگی در این کشور، علایق مردم آلمان، حق و حقوق کارکنان در آلمان، سیستم آموزشی در آلمان، غذاهای آلمان، شهرهای مناسب برای مهاجرت به آلمان و هزینه زندگی در آلمان مواردی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. 

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان – پول رایج این کشور

واحد پولی رایج و رسمی کشور آلمان یورو می‌باشد. اگر شما قصد مهاجرت و زندگی در آلمان را دارید حتما باید به همراه خود یورو داشته باشید چرا که با واحد‌های پولی دیگر هیچ خرید و فروشی در آلمان امکان پذیر نیست. اگر برای زندگی در این کشور امکان به همراه داشتن پول به صورت نقدی را ندارید می‌توانید از دیبیت کارت یا همان کارت بانکی استفاده کنید. این کارت‌ها به گونه‌ای است که می‌توانید چندین بار آن را به یورو شارژ کنید. 

زندگی در آلمان – زبان رسمی این کشور 

همانطور که اکثرا می‌دانید زبان رسمی کشور آلمان زبان آلمانی می‌باشد. زبان‌های رایج دیگری همچون انگلیسی یز در آلمان وجود دارد، اما توصیه ما به شما این است که اگر قصد مهاجرت و زندگی در المان را دارید بهتر است تا حدودی به این زبان مسلط باشید. لازم به ذکر است که برای کار در آلمان و یا تحصیل در آلمان می‌بایست مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح متفاوت بسته به شرایط کار و تحصیل داشته باشید. اگر تنها به قصد زندگی هم به آلمان سفر کنید مسلط نبودن به زبان آلمانی می‌تواند دردسرهای کوچک و بزرگی را برای شما ایجاد کند. شما می‌توانید در آلمان در هر شهر و روستایی که زندگی می‌کنید در صورتی که برای تحصیل به این کشور نرفته‌اید در کلاس‌های آموزش زبان آلمانی شرکت کنید. اما آن دسته از متقاضیانی که در حال تحصیل در آلمان هستند در صورت عدم تسلط به زبان المانی، مستلزم به گذراندن دوره آموزش زبان آلمانی در دانشگاه خود می‌باشند.

زندگی در آلمان – امنیت در این کشور 

زندگی در آلمان به مانند بسیاری از کشور‌های اروپایی می‌تواند زیبا و آرامبخش باشد. به طور کلی در سراسر این کشور امنیت خوبی برقرار می‌باشد که این موضوع نشان دهنده علاقه مندی آلمان ها به زندگی در آرامش و امنیت و اطاعت از قانون می‌باشد. طبق آمارهای موجود در سال‌های گذشته آلمان یکی از پائین‌ترین کشورها در میزان جرم و جنایت در اروپا بوده است. 

زندگی در آلمان – قانونمندی در این کشور 

قانونمندی، حرف اول را در این کشور در میان مردم میزند. مردم آلمان قوانین متفاوتی دارند که از لحاظ مذهب و شهروندی همواره به آن پای‌بند هستند به طوری که اگر شما یکی از این قوانین را زیر پا بگذارید انتظار بخشش انتظاری بسیار بزرگ و غیر ممکن می‌باشد. 

زندگی در آلمان – حقوق کارکنان در آلمان

از آنجایی که کار در آلمان اهمیت بسیاری برای دولت این کشور دارد و هر ساله نیاز این کشور برای نیروی کاری در حال افزایش است، شرایط و تسهیلات کاری برای کارگران و کارکنان بومی و غیر بومی در آلمان همواره مطلوب می‌باشد. در آلمان اتحادیه و ارگان های کارگری بسیاری وجود دارد که از حقوق افراد مشغول به کار دفاع کرده و به شکایت‌های آن‌ها رسیدگی می‌کند. بنابراین اگر برای کار و زندگی در این کشور به این کشور سفر می‌گنید می‌توانید با خیالی آسوده حق و حقوق کاری خود را در این کشور مطالبه کنید. 

زندگی در آلمان – حمل و نقل عمومی در آلمان 

کشور آلمان یک کشور مدرن می‌باشد که سیستم‌های خدماتی موجود در این کشور از شرایط ایده‌آلی برخوردار هستند؛ یکی از این سیستم‌ها حمل و نقل عمومی در آلمان می‌باشد. در این سیستم حرکت اتوبوس‌ها و قطارها همه در زمان بندی مشخص و بدون تاخیر انجام می‌شود. چنانچه در گذشته به دلیل تاخیر وسایل نقلیه با تاخیر به محل کار و یا تحصیل خود می‌رسیدید، در آلمان خبری از این موضوع نخواهد بود. استفاده از وسایل نقیله عموم در آلمان که زمان رفت و آمدی دقیق و به موقع دارند، از هدر رفتن تایم شما جلوگیری می‌کند.

زندگی در آلمان – سیستم آموزشی این کشور

ممکن است هدف اصلی شما از زندگی در المان تحصیل در آلمان و در دانشگاه‌های معتبر این کشور باشد. باید بدانید که تحصیل در آلمان قوانین خاص خود را دارد و از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. از همه مهم‌تر تحصیل در آلمان با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده از سوی دولت و دانشگاه می‌تواند رایگان باشد. وجود چندین دانشگاه معتبر از جمله دانشگاه مونیخ آلمان، دانشگاه هامبورگ و … اعتبار علمی و آموزشی این کشور را همواره بالا برده است. همچنین از آنجایی که کشور آلمان در زمینه‌های صنعتی و مهندسی یکی از قطب‌های اروپا است دانشگاه‌های این کشور فرصت‌های بسیاری را برای تحصیل در آلمان در رشته‌های مهندسی فراهم کرده‌اند. 

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان – بهترین شهر‌ها 

زندگی در شهر‌های آلمان بسته به هدفی که دارید متفاوت است؛ شهرهای پیشنهادی ما به شما برای زندگی بسته به هدفتان تعیین می‌شود چرا که هر شهر آلمان و به طور کلی هر مکانی از آلمان دارای شرایط و جوی متفاوت است. به طور مثال اگر هدف شما از زندگی در المان و مهاجرت به این کشور کار می‌باشد شهر‌هایی که فرصت‌های شغلی مناسبی دارند به تریتیب عبارتند از مونیخ (MUNICH )، دسلدورف (DUSSELDORF )، فرانک فورت (FRANKFURT )، برلین (BERLIN )، هامبورگ (HAMBURG )، اشتوت گارت (STUTTGART )،‌ نورن برگ (NUREMBERG ). این شهر‌ها که به ترتیب بهترین شهر‌ها برای کار در آلمان می‌باشند بر اساس بیشترین میزان فرصت‌ها شغلی ارائه شده در لیست قرار گرفته‌اند. لازم به ذکر است که این شهر‌ها همچنین در لیست 10 شهر برتر جهان برای زندگی نیز قرار گرفته‌اند. 

همچنین ارزانترین شهر‌ها برای زندگی در این کشور به ترتیب عبارتند از لیپزیگ ( LEIPZIG )، بوکوم ( BOCHUM )، کیل ( KIEL )، سیگن ( SIEGEN )، جنا ( JENA )، اوسانبورگ (OSNABRUCK)، برمن ( BREMEN ). زندگی در آلمان در این شهر‌ها که ارزانترین شهرهای آلمان می‌باشد برای آن دسته از متقاضیانی مناسب است که قصد صرفه جویی در هزینه‌های موجود را دارند. اگر تنها قصد زندگی در آلمان را دارید از مهاجرت به شهر‌های بزرگ و برلین پایتخت آلمان خودداری کنید. 

زندگی در آلمان – هزینه‌ها

هزینه زندگی در آلمان برای هریک از شهر٬های این کشور متفاوت است؛ شما می‌بایست با در نظر گرفتن هدف خودتان از مهاجرت به آلمان و سرمایه‌ای که دارید یکی از شهر‌های آلمان که هزینه‌های آنها در ادامه آورده شده است را برای زندگی انتخاب کنید.

 1.  دوسل دورف 85.64
 2.  فرانک فورت 87.17
 3.  هامبورگ 81.65
 4.  مونیخ 80.21
 5.  هیدل برگ 76.42
 6.  اشوت گارت 74.47
 7.  برلین 72.5
 8.  کارسلو 72.50
 9.  بان 72.00
 10.  کولون 71.51
 11.  نرم برگ 70.95
 12.  آشن 69.61
 13.  درسدن 67.98
 14.  برمن 67.00
 15.  لیپزیگ 66.60

برای واضح تر بودن هزینه زندگی در المان در اینجا به  بررسی شهر دوسل دورف و لیپزیگ خواهیم پرداخت. این بررسی هزینه برای زندگی یک خانواده چهار نفره در این شهر است. هزینه کرایه یک خانه سه خوابه در این شهر مبلغی حدود 1600 یورو را نیاز دارد و حدود 2900 یورو برای اجاره و هزینه‌های ماهانه آن لازم است. این در حالی است که اجاره همین خانه در لیپزیگ مبلغ 890 یورو لازم دارد و حدود 2300 یورو برای اجاره و هزینه‌های ماهانه آن لازم است. به طور کلی زندگی در این کشور در شهر دوسل دورف مبلغ 4500 یورو را به صورت ماهیانه نیاز دارد این در حالی است که این مبلغ برای شهر لیپزیگ 3100 یورو در ماه می‌باشد.