تحصیل پزشکی در قبرس

برای تحصیل در دوره پزشکی در قبرس می‌بایست شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور را نیز در نظر بگیرید. تعداد افراد مشتاق برای تحصیل دوره پزشکی در قبرس در حال افزایش است؛  بیشتر افراد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. امروزه چهار دانشگاه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری ( پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، دامپزشکی و … ) برنامه‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. یکی از دلایل اشتیاق به وجود آمده میان افراد برای تحصیل در دوره پزشکی قبرس به دلیل وجود سیاست‌های درست آموزشی و قوانین تحصیلی در 20 ساله گذشته در این کشور می‌باشد.

وزارت آموزش قبرس با به وجود آوردن برنامه‌های بین‌المللی گرا، محیطی امن و دوستانه، هزینه های مقرون به صرفه تحصیل، ارائه دوره‌های تحصیلی با زبان انگلیسی توانسته نظر دانشجویان بین المللی را به خود جلب کند و از طرفی دیگر آب‌ و هوای دلپذیر مدیترانه ‌ای قبرس هم دلیلی بر به وجود آمدن شور و اشتیاقی مضاعف بین دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل  در قبرس گردیده است تا تحصیلات دانشگاهی خود را در این کشور اروپایی ادامه دهند.

متقاضیان تحصیل پزشکی در قبرس شمالی می‌توانند بدون مدرک زبان و یا آزمون ورودی خاصی وارد دانشگاه شوند. به طور کلی هزینه‌ای که بابت هر سال تحصیلی می‌بایست به دانشگاه پرداخت شود معادل مبلغی بین 18000 تا 20000  دلار می باشد. دانشجویان بدون دوره‌ی کالج و آزمون ورودی و صرفا با مبنا قرار دادن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی می‌توانند متناسب با شرایط تحصیلی شان وارد یکی از دانشگاه های بخش شمالی قبرس شوند. زبان تحصیل پزشکی در اکثر دانشگاه‌ها نیز انگلیسی می‌باشد لازم به ذکر است که از سال 2018 دیگر هیچ کدام از دانشگاه‌های بخش شمالی قبرس مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمی باشد.

شرایط در بخش اروپایی قبرس شرایط پزشکی کمی متفاوت تر است؛ به دلیل اینکه دوره های پزشکی در اکثر دانشگاه‌های قبرس اروپایی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند،  افراد در وهله‌ی اول می‌بایست دارای مدرک آیلتس یا تافل زبان انگلیسی باشند. همانند دانشگاه‌های بخش شمالی معدل دیپلم و پیش دانشگاهی متقاضی مبنای اصلی جهت پذیرش دانشگاه می‌باشد و هزینه دانشگاه‌ها نیز از 15000 تا 20000 یورو می باشد. از بین دانشگاه‌های بخش اروپایی قبرس تنها  یک دانشگاه university of Cyprus مورد تایید وزارت بهداشت ایران می‌باشد که زبان تحصیل آن یونانی بوده و متقاضیان می‌بایست مدرک زبان یونانی ارائه دهند.  برای ورود دانشجویان خارجی به این دانشگاه متقاضیان باید علاوه بر داشتن شرایط ذکر شده در آزمون پزشکی این دانشگاه نیز شرکت نمایند.

موسسه مهاجرتی

در حالی که بسیاری از دانشکده های پزشکی در قبرس تازه تاسیس و جوان هستند، اما در زمینه تجارب بین‌المللی از دانشگاه‌ها و دانشکده های مطرح جهان هستند و دلیل این موضوع داشتن قرارداد های همکاری بین دانشگاهی می باشد؛ به‌عنوان مثال یکی از نمونه‌های خوبی که می‌توان به آن اشاره کرد، مدرک پزشکی فارغ‌التحصیلان دانشکده پزشکی دانشگاه نیکوزیا است که از کشور انگلستان صادر می‌شود.

طول دوره تحصیلی پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی

 • پزشکی عمومی : برنامه 4 تا 6 ساله
 • دامپزشکی : برنامه 6 ساله
 • دندانپزشکی : برنامه 5 تا 6 ساله
 • داروسازی : برنامه 5 تا 6 ساله
 • پرستاری : برنامه 3 تا 4 ساله
 • فیزیوتراپی : برنامه 3 تا 4 ساله
 • تخصص پزشکی : برنامه 3 تا 6 ساله

پزشکی در قبرس

تحصیل پزشکی در قبرس به عنوانی یکی از ده کشور برتر جهان که انتخاب بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است، می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. به طور کلی پزشکی در اروپا یکی از رشته‌های پرتقاضا محسوب می‌شود و این میزان تقاضای بالای دلایل واضحی دارد. دلایل تقاضای بالا برای تحصیل پزشکی در اروپا و کشور‌هایی همچون قبرس را می‌توان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد. دیدگاه اول مربوط به زمینه‌های مناسب شغلی و درآمدی علوم پزشکی در می‌شود؛ این روزها پزشکان بسته به نوع تخصص خود در بیمارستان‌هاُ کلینیک‌های شخصی و غیره مشغول به کار هستند و در کنار داشتن شخصیت بالای شغلی از درآمد قابل توجهی بهره‌مند می‌باشند. دیدگاه دیگری که می‌تواند دلیلی برای افزایش تقاضا مهاجرت تحصیلی به قبرس و اروپا برای تحصیل پزشکی به آن اشاره کرد برخورداری از خدمات رفاهی، خدماتی و شرایط ایده آل زندگی کشور‌های اروپایی و سطح اول جهانی استگ این کشورها با داشتن زیر ساخت‌های مناسب آموزشی، دانشگاه‌هایی با رنک بالای علمی و همچنین تسهیلات بسیار عالی برای دانشجویان بین المللی بستر تحصیل پزشکی در اروپا را فراهم کرده‌اند. بنابراین این دو دیدگاه در کنار هم باعث شده است تا تقاضا برای مهاجرت تحصیلی و تحصیل پزشکی در اروپا با رشد قابل ملاحظه‌ای روبرو شود.

تحصیل در قبرس به عنوان یک کشور پیشرفته که دارای خدمات آموزشی مناسبی می‌باشد می‌تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا باشد. قبرس با داشتن  چندین دانشگاه با رنکینگ بالای علمی در سطح جهان نسبت به ارائه رشته‌های مختلفی در زمینه علوم پزشکی در مقاطع مختلف برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور و آن دسته از داوطلبان علاقمند به تحصیل پزشکی در قبرس اقدام کرده است. دانشگاه‌های برتر قبرس که آماده پذیرش تحصیلی دانشجویان در زمینه‌های علوم پزشکی هستند عبارت است از دانشگاه نیکوزیا ( NEU )، دانشگاه مدیترانه شرقی ( EMU )، دانشگاه بین‌المللی قبرس. متقاضیان و علاقمندان به تحصیل پزشکی در اروپا می‌توانند با مهاجرت تحصیلی به قبرس و در دست داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم نسبت به تکمیل تحصیلات و یا آغاز تحصیل پزشکی در قبرس اقدام کنند. برای این منظور می‌توانید ه مقاله مهاجرت تحصیلی به قبرس مراجعه کرده و یا از طریق تکمیل کردن فرم مشاوره آنلاین درخواست مشاوره دهید و از مشاوره رایگان موسسه مهاجرتی آتیس برخوردار شوید.

پزشکی در قبرس - دانشگاه نیکوزیا

ما در این مقاله کوتاه که توسط مشاوران بخش تحصیلی موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است تلاش کرده‌ایم تا در ابتدا اطلاعات کلی را درباره رشته پزشکی در قبرس در اختیار شما گزاشته و در ادامه به بررس علوم پزشکی در دانشگاه نیکوزیا قبرس بپردازیم؛ برای این منظور ابتدا اطلاعاتی را درباره این دانشگاه در اختیار شما قرار خواهیم داد و در ادامه به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در برس و در دانشگاه نیکوزیا خواهیم پرداخت.

درباره دانشگاه نیکوزیا

دانشگاه نیکوزیا هر ساله نسبت به پذیرش تحصیلی دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در قبرس را دارند، اقدام می‌کند. برای تحصیلی پزشکی دانشگاه نیکوزیا قبرس نیز به مانند تمامی دانشگاه‌ها در جای جای جهان در وهله‌ی اول می‌بایست پذیرش تحصیلی داشته باشید. داشتن اطلاعات کافی درباره دانشگاه می‌تواند شما را در امر مهاجرت تحصیلی به قبرس راهنمایی کند. ین دانشگاه خصوصی در پایتخت کشور قبرس ( بخش اروپایی )، شهر نیکوزیا قرار گرفته است؛ همانطور که می‌دانید کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی ( بخش اروپایی ) تقسیم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قبرس می‌توانید با مراجعه به مقاله درباره قبرس نسبت به شناخت بیشتر این کشور اقدام کنید. دانشگاه نیکوزیا قبرس که مورد تائید بسیاری از کشور‌ها در سطح جهان می‌باشد، در سال ۱۹۸۰ با نام کالج اینتر در قبرس جنوبی و شهر نیکوزیا تاسیس و در سال ۲۰۰۷ میلادی به نام نیکوزیا تغییر نام داد.

در حال نظام آموزشی این دانشگاه که در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف و همچنین رشته‌های پزشکی از سراسر نقاط جهان پذیرش تحصیلی می‌گیرد، مورد تائید بسیاری از کشور‌های جهان می‌باشد. ایتن دانشگاه یکی از چند دانشگاه برتر قبرس می‌باشد که نسبت به پذیرش تحصیلی دانشجویان در زمینه علوم پزشکی اقدام کرده است. تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه نیکوزیا این کشور که دارای کادر مجربی از اساتید و متخصصان در زمینه علوم پزشکی است، می‌تواند فرصتی مناسب برای علاقمندان به این رشته باشد. سالانه به طور میانگین بین چهار تا پنج هزار دانشجو در حال تصیل در قبرس در دانشگاه نیکوزیا این کشور هستند. تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه نیکوزیا این کشور به دلیل ارائه خدمات متنوع می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. در این دانشگاه خدماتی نظیر ارائه دوره‌های آنلاین و تحصیل از راه دور به شکل مکاتبه‌ای نیز ارائه می‌گردد. برای این منظور شما می‌توانید با برقراری  تماس با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه نیکوزیا و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی این دانشگاه جهت تحصیل پزشکی در قبرس اقدام کنید.

علوم پزشکی در دانشگاه نیکوزیا 

تحصیل در قبرس در زمینه علوم پزشکی با ارائه رشته‌هایی همچون پزشکی، پرستاری، دندان پزشکی و چند رشته دیگر در زمینه علوم پزشکی از سوی دانشگاه نیکوزیا امکان پذیر شده است. بنابراین اگر شما نیز علاقمند به تحصیل پزشکی در قبرس و در رشته‌های نامبرده هستید می‌توانید با درخواست پذیرش تحصیلی در رشته‌ها و کورس‌های تحصیلی که در زمینه علوم پزشکی در دانشگاه نیکوزیا قبرس ارائه می‌شود تحصیل کنید.

پزشکی در قبرس ( دانشگاه نیکوزیا)

همانطور که گفته شد پزشکی یکی از چندین رشته‌ای است که دانشگاه نیکوزیا قبرس نسبت به اعطای پذیرش تحصیلی آن برای افراد بومی و متقاضیان غیر بومی اقدام کرده است. برنامه پزشکی در دانشگاه نیکوزیا یک برنامه مبتنی بر آموزش‌های بالینی بوده که این آموزش‌ها در بیمارستانهای پیشرو در قبرس و به زبان انگلیس ارائه می شود.

پزشکی در قبرس - دانشگاه نیکوزیا

تحصیل در قبرس در رشته پزشکی عمومی دانشگاه نیکوزیا که به صورت تمام وقت بوده، به مدت شش سال و در 12 ترم تحصیلی صورت می‌گیرد. به طور کلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به قبرس جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه نیکوزیا این کشور می‌بایست 360 واحد درسی را در طول این شش سال با موفقیت پشت سر بگذارند. متقاضیان تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه نیکوزیا می‌بایست در هر ترم تحصیلی خود 30 واحد از این 360 واحد درسی را پشت سر بگذارند. برای بررسی چارت درسی این رشته اینجا کلیک کنید.

 • برنامه درسی این دوره چگونه است؟

در طول سه سال اول تحصیل دانشجویان به تحصیل در زمینه علوم پایه پزشکی اعم از شیمی عمومی، شیمی آلی، فیزیک، زیست شناسی  آناتومی، بافت شناسی، بیوشیمی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروبیولوژی و ویروس شناسی، ایمونولوژی، فارماکولوژی، ژنتیک پزشکی، آسیب شناسی عمومی، جامعه شناسی پزشکی روانشناسی پزشکی، اخلاق پزشکی، روشهای تحقیق در پزشکی و آمارهای ضروری پزشکی مشغول خواهند بود. برگزاری کارگاه‌های تمرین دروه‌های بالینی نیز یکی دیگر از برنامه‌های آموزشی در طول سه سال اول تحصیل در قبرس در دانشگاه نیکوزیا می‌باشد؛ در این دوره مهارت های مهم بالینی و ارتباطی لازم برای پزشکی ایجاد می شود. سال چهارم تحت عنوان گذر از مطالعات علوم پایه به مطالعات بالینی نام گذاری شده است. در این سال دوره های مربوط به خون شناسی، فارماکولوژی منظم، اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی و آسیب شناسی بالینی گذرانده خواهد شد. انجام یک پروژه تحقیقاتی از دیگر برنامه‌های این سال از دوره تحصیلی می‌باشد.

اما دو سال آخر مختص به مطالعات بالینی و با هدف کسب تجربیات گسترده ای را در محیط بالینی، عمدتا در بیمارستان ها می‌باشد. در این دو سال به دانشجویان فضایی داده می‌شود تا بتوانند از یادگیری خود در طی 4 سال گذشته برای تمرین بالینی، ارتباطی، تشخیصی و استدلال خود استفاده کنند. در این دو سال دانشجویان مهارت‌های بالینی در زمینه قلب و عروق، جراحی قلب و عروق، عروق تنفسی، جراحی قفسه سینه و جراحی سینه، معده و جراحی دستگاه گوارش، نفرولوژی، جراحی ارولوژی و پیوند، روماتولوژی و پوست و جراحی پلاستیک، عصب شناسی، جراحی مغز و اعصاب شرکت می کنند.، فوق تخصص جراحی، زنان و زایمان، زنان و زایمان، پزشکی داخلی، جراحی عمومی، پزشکی فوری و مراقبت های ویژه، ارتوپدی، جراحی زیبایی بینی و چشم، درمان و تجویز پزشک، پزشک عمومی و داروی زایمان کسب خواهند کرد.

 • هزینه‌های این دوره چه مقدار است؟

به طور کلی هزینه تحصیل در نیکوزیا به دو بخش هزینه‌های زندگی و هزینه تحصیل در رشته پزشکی تقسیم می‌شود. هزینه تحصیل پزشکی در قبرس در دانشگاه نیکوزیا برای سه سال اول مبلغی معادل 18000 یورو و برای سه سال دوم 22000 یورو می‌باشد. اما هزینه زندگی شما در این شهر بسته به نوع زندگی مبلغی حدود 10000 یورو در سال خواهد شد.

لازم به ذکر است که دانشجویان واجد و شرایط از نظر دانشگاه می‌توانند از بورسیه تحصیلی 20 درصدی این دانشگاه استفاده کنند

 • هدف این دوره چیست؟

متقاضیان با تحصیل در قبرس در رشته پزشکی دانشگاه نیکوزیا این کشور این فرصت را خوان داشت تا موزش عالی و با کیفیت را در این رشته تجربه کنند. به طور کلی اهداف این برنامه عبارت است از ترغیب دانشجویان به تمرین پزشکی به صورت جامع که شامل ملاحظات اخلاقی، حقوقی، روانشناختی و اجتماعی می‌شود. تحویل پزشکانی توانا و با مهارت در پایان دوره. ارتقاء سلامت و سلامتی از طریق پیشگیری از بیماری و تحقیقات.

 • آینده شغلی این دوره چگونه است؟

متقاضیان تحصیل در قبرس در رشته پزشکی دانشگاه نیکوزیا در کشور‌هایی همچون انگلیس ( تا زمانی که انگلستان در اتحادیه اروپا باقی بماند ) مشغول به کار شوند؛ انگلیس یکی از چند کشوری است که مدرک دانشگاه نیکوزیا را به رسمیت می‌شناسد.

 • با اتمام این دوره چه چیز‌هایی فرا گرفته‌ایم؟

با پایان دوره تحصیل در قبرس در رشته پزشکی دانشجویان می‌بایست درک درستی از ساختار، عملکرد و رفتار طبیعی و غیر طبیعی انسان را در تشخیص، مدیریت و پیشگیری از مشکلات بهداشتی به کار گیرید؛ باید درک از عواملی که بر سلامت مردم تاثیر می گذارد و نقش های مربوط به ارتقاء سلامت، پیشگیری از بیماری و درمان بیماری را نشان می دهد؛ همچنین می‌بایست بتوانند درک سهم عوامل ژنتیکی، حقوقی، اجتماعی، محیط زیست، سیاسی، اقتصادی، تاریخی و رفتاری در سلامت، بیماری و بیماری را در یک بستر جهانی را داشته باشند؛ فارغ التحصیلان می‌بایست بتوانند علائم و نشانه های بالینی را با مصاحبه و معاینه بیماران بصورت سیستماتیک و با حساسیت بیان و تفسیر کنند و از این اطلاعات برای سفارش تحقیقات، ایجاد تشخیص های افتراقی و شکل گیری برنامه های مدیریت استفاده کنند؛ سوابق بالینی دقیق را بر اساس مشاهدات خود نگه دارند و یافته های خود را به روشنی و مختصر به دیگران اطلاع دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.