تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان با در اختیار داشتن دانشگاه‌های متعدد، به ‌عنوان یک مقصد مهم و مورد علاقه بسیاری از دانشجویان بین ‌المللی، به‌ خصوص دانشجویان رشته پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط می‌باشد. متقضیان با توجه به رتبه‌بندی رتبه دانشگاهی (CHE 2013/14)، بسته به ویژگی‌های متفاوتی که دانشجویان در حوزه‌های آموزشی اعم از مطالعات و آموزش‌های علمی، تحقیق، بازار کار، زیرساخت و همچنین شیوه زندگی در محل اقامت، مد نظر دارند، به‌ راحتی می‌توانند دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایند. تحصیل در آلمان در دوره پزشکی، به دو قسمت آموزش تئوری و آموزش عملی تقسیم می‌شود که در نهایت باعث آموزشی بی نقص و کامل برای دانشجویان می‌شود. تقریباً آلمان در طی یک سال 10000 دانشجو برای دوره‌های پزشکی می‌پذیرد. تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان در هر ایالتی به‌جز بادن و ورتمبرگ، تنها هزینه یک ترم را دریافت می‌کنند تا هزینه‌های اداری و ثبت‌نام را پوشش دهند که این هزینه معمولاً کمتر از 250 یورو و یا 290 دلار آمریکا می‌باشد. لازم به ذکر است که زبان تحصیل در  رشته پزشکی در این کشور آلمانی می‌باشد. بخش عمده‌ای از متقاضیان مهاجرت تحصیلی، به دنبال ادامه‌ی تحصیل خود در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های اروپایی هستند. برای تحصیل در دوره پزشکی در آلمان می‌بایست شرایط مهاجرت تحصیلی به اتریش را در نظر بگیرید. پذیرش پزشکی در دانشگاه های آلمان به دو روش امکان پذیر است:

در روش اول متقاضی می‌بایست در کشور خود دانشجوی پزشکی بوده و حداقل دو سال تحصیلی خود را سپری کرده باشد. پس از آن درخواست برای دانشگاه ارسال شده و در صورت مثبت بودن نتیجه پذیرش از طرف دانشگاه، دانشجو می‌بایست برای ادامه و تکمیل دوره پزشکی خود به آلمان رفته و مدرک نهایی خود را از دانشگاه آلمان دریافت نماید. در روش دوم که مختص افرادی است که قبولی پزشکی در کشور خود را ندارند، متقاضیان پس از گذراندن یک دوره ی یک ساله کالج پزشکی به زبان آلمانی، در صورت به اتمام رساندن موفقیت آمیز این دوره و کسب نمرات قابل قبول، دانشجو مجاز به ثبت نام در یکی از دانشکده‌های پزشکی دانشگاههای آلمان شده و دوره ی خود را آغاز می نماید.

تحصیل در آلمان

ساختار درجه پزشکی در آلمان

برای تکمیل و پایان دادن به امتحان دولتی (Ärztliche Prüfung) دوره‌های آموزش علوم انسانی حداقل شش سال و سه ماه فرصت لازم است. این معاینه منجر به دریافت مجوز رسمی شما برای تمرین پزشکی (Approbation) می‌شود. شما مطالعات پزشکی خود را در مراحل زیر انجام خواهید داد.

مرحله 1: مرحله قبل از بالینی

این مرحله چهار ترم (دو سال) طول می‌کشد و شما را با اصول کلیدی علوم طبیعی و پزشکی آشنا می‌کند.

مرحله 2: مرحله بالینی

این فاز اصلی مطالعه (شش ترم و سه سال) شامل موضوعات اصلی است که در سخنرانی‌ها، دوره‌های آموزشی، کارآموزی و سمینارها تدریس می‌شود.

مرحله 3: سال عملی

یک سال عملی، مرحله اصلی مطالعه است. این یک‌ سال شامل آموزش بالینی است که در آن به شما جنبه‌های عملی جراحی، طب داخلی و یک موضوع انتخابی معرفی می‌شود. این فاز تجربه لازم را برای حرفه آینده شما فراهم می‌کند.

مرحله آخر: آزمون دولتی

آخرین مرحله در تکمیل مدرک پزشکی در آلمان، یک معاینه استاندارد ملی است. پس از گرفتن و گذراندن معاینه، می‌توانید برای مجوز پزشکی خود (Approbation) درخواست بدهید و به‌عنوان یک پزشک معتبر شروع به کار نمایید.

بعدها، ممکن است تصمیم بگیرید که تحصیلات خود را ادامه دهید تا یک متخصص پزشکی شوید، که بسته به آنچه در آن تخصص دارید، می‌توانید پنج تا شش سال دیگر را سپری کنید. برای این کار یک برنامه آموزشی پیشرفته ه همراه یک معاینه تخصصی انجام می‌شود.

ده دانشگاه برتر پزشکی آلمان

 برای تشریح و ارائه یک لیست از بهترین‌ها، موسسه مهاجرتی آتیس لیستی از ده دانشگاه برتر کشور آلمان را آماده کرده است که به شرح زیر می‌باشد.

 • دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان به شمار می‌رود که سابقه تدریسی آن حدود 600 سال می‌شود. این دانشگاه که بهترین دانشگاه آموزش پزشکی در آلمان می‌باشد با تأسیس چندین موسسه علمی گام بلندی در عرصه پزشکی برداشته است.

 • دانشگاه Rwth  آخن

دانشگاه RWTH آخن در سال 1966 تأسیس شد و 9 دانشکده مختلف را در اختیار دارد که بهترین آن در بخش پزشکی قرار دارد. Clinicum Aachen شامل چندین کلینیک تخصصی، مؤسسات نظری و بالینی و دیگر امکانات تحقیقاتی، سالن‌های سخنرانی، مدارس پزشکی و سایر امکانات اجباری برای یک بیمارستان مناسب و معقول است. حدود 2700 دانشجو در این دانشکده پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

 • دانشگاه لووبک

دانشکده پزشکی لووبک یکی از بهترین دانشگاه‌های پزشکی آلمان بوده که دارای شهرت فراوانی می‌باشد. تمرکز  این دانشگاه بر روی عفونت و التهاب، مغز، رفتار و متابولیسم، ژنتیک پزشکی و فن‌آوری‌های پزشکی هست این موسسه آموزشی مطابق با استانداردهای برتر جهان سیستم آموزش خود را به‌روز کرده است که این استانداردها شامل دانش فنی موردنیاز برای آینده، قابلیت‌های عملی و مهارت، کار علمی و مهارت‌های اجتماعی و اخلاقی می‌شوند.

 • دانشگاه Witten/Herdecke

جالب است بدانید اولین دانشگاه خصوصی آلمان در سال 1983 تأسیس‌شده که همین دانشگاه Witten / Herdecke می‌باشد. حدود 1200 دانشجوی کارشناسی، علوم پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، اقتصاد، فلسفه و فرهنگ در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. برای ثبت ‌نام در این دانشگاه باید مصاحبه‌ای انجام شود و در صورت موفقیت شا می‌توانید در این دانشگاه تحصیل کنید. این دانشگاه خصوصی است؛ بنابراین هزینه‌های تحصیل در ماه بین 400 تا 1000 یورو می‌باشد. با این‌حال دانشجویان بین‌المللی همیشه می‌توانند برای کمک ‌هزینه و بورس تحصیلی درخواست دهند.

 • دانشگاه ماگدبورگ

این دانشگاه از ادغام دانشگاه فنی، دانشکده تربیت‌ معلم و دانشکده پزشکی در سال 1993 تشکیل شد. دانشگاه ماگدبورگ یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های آلمان به حساب می‌آید. در دانشکده پزشکی حدود 1300 متخصص آموزش ‌دیده برای مقابله با طیف وسیعی از بیماری‌های جدی مشغول به فعالیت هستند. همچنین در این دانشگاه تأکید ویژه‌‌ای بر همکاری نزدیک بین کارکنان و دانشجویان شده است.

 • دانشگاه مونستر

دانشگاه مونستر در سال 1780 تأسیس شد که 250 رشته آموزشی مختلف در آن  ارائه داده می‌شود. این دانشگاه از استادان باتجربه استفاده می‌کند و در حال حاضر 37000 دانشجو داشته علاوه بر این، حدود 400 قرارداد همکاری با مؤسسات مختلف دانشگاهی در سراسر جهان دارد.

 • دانشگاه ورسبرگ

دانشگاه ورسبرگ بیش از 4 دهه قبل توسط شاهزاده اسقف جولیوس اچتر فون مشلبرن و شاهزاده مکزیکی ماکسیمیلان جوزف تأسیس شد است. این دانشگاه یک کتابخانه مدرن، محوطه دانشگاه جدید لیبرال و چندین موسسه پژوهشی دارد. از 25000 دانشجو حدود 1000 دانشجوی بین‌المللی در آن تحصیل می‌کنند.

 • دانشگاه توبینگن

دانشگاه توبینگن یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کلاسیک است که در یک شهر ایده‌آل قرار دارد. این دانشگاه در حوضه پزشکی، علوم طبیعی و علوم انسانی، در سطح بین‌المللی شناخته ‌شده است. این دانشگاه با برخی از برندگان نوبل در زمینه‌های پزشکی و شیمی ارتباط دارد. بخش پزشکی ازجمله کلینیک، مؤسسات علمی و امکانات نظری، با بزرگ‌ترین موسسه آموزش پزشکی در منطقه بادن-وورتمبرگ همکاری می‌کنند.

 • دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ تجربه طولانی در تدریس موفق در علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی دارد. این دانشگاه همراه با 11 دانشکده فعالیت می‌کند. دانشجویان زیادیبرای دستیابی ب کیفیت و تخصص در زمینه تحصیلی خود از گرداگرد جهان به این دانشگاه آمده‌اند؛ مرکز پزشکی فرایبورگ دارای بیش از 10000 کارمند حرفه‌ای است که از 58000 بیمار نیاز به مراقبت‌های پزشکی مراقبت می‌کنند. مرکز پزشکی دانشگاه معتقد است که علوم پایه و تحقیقات بالینی، پیش‌نیازهای به دست آوردن جدیدترین تخصص‌های پزشکی و درمان ی‌باشد؛ بنابراین برای تحقیقات در حال انجام، پزشکان خود را تشویق می‌کند.

 • دانشگاه لایپزیگ

دانشگاه لایپزیگ دومین دانشگاه در آلمان می‌باشد. پیشینیان مشهور دانشجویان در این بنیاد عبارت‌اند از لایپزیک، گوته، نیچه، واگنر و آنجلا مرکل. دانشکده پزشکی یک موسسه آموزشی است که بیش از 3000 دانشجو در علوم پزشکی و دندانپزشکی دارد و از نزدیک با بیمارستان دانشگاه لایپزیگ فعالیت می‌کند. دانشکده پزشکی لایپزیگ  با شعار پژوهش، آموزش، درمان همراه با بیمارستان دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات پزشکی در زاکسن است که 48 کلینیک و موسسه را در پنج بخش جداگانه اداره می‌کند.

پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان که کشوری با سیستم آموزشی یکپارچه و منظم است یکی از چند انتخاب پیش روی متقاضیانی است که قصد تحصیل در اروپا در رشته پزشکی را دارند. در سال‌های اخیر متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا با توجه به موقعیت شغلی پزشکان در جامعه و وجود زیر ساخت‌های رفاهی، خدماتی و آموزشی کشور‌های اروپایی افزایش یافته‌اند؛ به عبارت دیگر افزایش متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان به دو دلیل موقعیت شغلی مناسب پس از تحصیل در زمینه‌های مختلف علوم پزشکی و وجود دانشگاه‌های با رنک بالای علمی در این کشور می‌باشد. برخورداری از شرایط رفاهی و خدماتی مناسب و ایده‌آل در طول تحصیل در آلمان و سایر کشور‌های اروپایی موجب شده است تا هر ساله افزاد بیشتری خواهان مهاجرت تحصیلی به این کشور‌های برای تحصیل در رشته‌های متعدد همچون پزشکی باشند.

کشور آلمان کشوری است که دارای سیستم آموزشی یکپارچه با زیرساخت‌های مبتنی بر شیوه آموزشی نوین می‌باشد که همین موضوع باعث شده است تا هر ساله با تقاضای بسیاری برای تحصیل پزشکی روبرو شوند. در کنار برخورداری از شیوه‌های مدرن تدریس، امکان تحصیل رایگان به وسیله بورسیه تحصیلی و وام‌های دانشجویی در دانشگاه‌های این کشور می‌تواند دلیل دیگری برای افزایش تقاضای تحصیل پزشکی در آلمان در سال‌های گذشته باشد. معمولا در جستجو‌های انجام شده از سوی متقاضیان تحصیل در اروپا ئو مولفه تحصیل رایگان به وسیله بورسیه و مورد تائید بودن دانشگاه اهمیت بیشتری را در میان دیگر مولفه‌ها دارد؛ بنابراین اگر به دنبال یک کشور درجه یک برای تحصیل پزشکی در اروپا هستید، کشور آلمان هر دو مولفه را دارا می‌باشد. اکثر دانشگاه‌های این کشور مورد تائید وزارت علوم ایران می‌باشد که با توجه به این موضوع امکان تحصیل پزشکی در این دانشگاه‌ها برای متقاضیان ایرانی فراهم خواهد بود. از آنجایی که کشور آلمان کشوری مدرن و ثروتمند و موفق در جذب سرمایه گذاری های خارجی می‌باشد تحصیل پزشکی در آن می‌تواند سختی‌ها و شرایط خاص خودش را داشته باشد.

پزشکی در آلمان دانشگاه هامبورگ

تحصیل پزشکی در آلمان در چندین دانشگاه معتبر این کشور برای متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به اروپا را دارند امکان پذیر است. دانشگاه‌های دانشگاه هایدلبرگ، آخن، ورسبرگ، دانشگاه هامبورگ و چندین دانشگاه معتبر دیگر در آلمان نسبت به ارائه رشته‌های علوم پزشکی برای آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارند اقدام کرده‌اند. برای اطلاع از لیست دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل پزشکی در آن‌ها وجود دارید می‌توایند به مقاله معرفی دانشگاه‌های آلمان مراجعه کنید. شما متقاضیان علاقمندان به تحصیل پزشکی در اروپا می‌توانید با مهاجرت تحصیلی به آلمان و در دست داشتن پذیرش تحصیلی  از یکی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم نسبت به تکمیل تحصیلات و یا آغاز تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کنید. برای این منظور می‌توانید به مقاله مهاجرت تحصیلی به آلمان مراجعه کرده و یا از طریق تکمیل کردن فرم مشاوره آنلاین درخواست مشاوره دهید و از مشاوره رایگان موسسه مهاجرتی آتیس برخوردار شوید.

با توجه به اهمیت و محبوبیت تحصیل پزشکی در آلمان به عنوان یک رشته درآمد زا و توجه به این موضوع که کشور آلمان از موقعیتی خوبی برای مهاجرت تحصیلی برخوردار است در این مقاله که توسط مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس و با استناد به مراجع معتبر آلمانی گردآوری شده است از شرایط مهاجرت تحصیلی و تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه هامبورگ این کشور برای شما صحبت خواهیم کرد. به منظور داشتن تمام اطلاعات لازم ابتدا درباره دانشگاه میلان اطلاعاتی را در اختیار شما خواهیم گذاشت و در ادامه به بررسی دقیق تحصیل پزشکی در آلمان در این دانشگاه خواهیم پرداخت. شما می‌توانید پس از دنبال کردن این مقاله برای رفع هرگونه سوال در مورد تحصیل در اروپا و تحصیل در آلمان و سایر موضوعات با شماره تلفن‌های تماس موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان تلفنی برخوردار شوید.

درباره دانشگاه هامبورگ آلمان

دانشگاه هامبورگ آلمان که یکی از 15 دانشگاه برتر آلمان می‌باشد، نسبت به ارائه رشته پزشکی و دیگر رشته‌های علوم پزشکی برای تحصیل متقاضیان بین المللی اقدام کرده است. دانشگاه هامبورگ که در سال 1919 فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است در میان 220 دانشگاه برتر جهان در زمینه علوم پزشکی قرار گرفته است.  دانشگاه هامبورگ آلمان با سابقه نسبتا کمی که در زمینه علوم پزشکی در آلمان دارد موفق به گرفتن شش جایزه نوبل در سطح جهانی شده است و در حال حاضر 5400 دانشجوی بین المللی از میان 43000 دانشجوی این دانشگاه در حال تحصیل در رشته‌های مختلف هستند.

دانشگاه آلمان که بزرگترین دانشگاه در منطقه شمال آلمان می‌باشد، در حال حاضر هشت دانشکده دارد. این هشت دانشکده عبارتند از دانشکده حقوق، دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم تربیتی، علوم معنوی، دانشکده ریاضیات، انفورماتیک و علوم طبیعی، دانشکده روانشناسی و علوم حرکتی، دانشکده مدیریت و اقتصاد. تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه هامبورگ این کشور به دلیل ارائه خدمات متنوع می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. برای این منظور شما می‌توانید با برقراری  تماس با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه هامبورگ آلمان و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی این دانشگاه جهت تحصیل پزشکی اقدام کنید.

علوم پزشکی در دانشگاه هامبورگ

دانشگاه هامبورگ هر ساله در دانشکده‌های خود رشته‌های متفاوتی را برای دانشجویان بومی و بین المللی ارائه می‌دهد. یکی از دانشکده‌های دانشگاه هامبورگ دانشکده علوم پزشکی می‌باشد که هر ساله در این دانشگاه رشته‌های مختلف علوم پزشکی اعم از پزشکی عمومی، دندان پزشکی و غیره ارائه می‌شود. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره رشته پزشکی دانشگاه هامبورگ، هزینه‌های تحصیل پزشکی در آلمان در این دانشگاه، تعدا واحدهای درسی، هدف از این دوره تحصیلی و موارد مربوطه به آن صحبت کنیم. پیشنهاد می‌:نیم پس از طالعه این مقاله برای اخذ راهنمایی‌های کمیلی با موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید.

پزشکی در آلمان ( دانشگاه هامبورگ )

پزشکی یکی از چندین رشته‌ای است که دانشگاه هامبورگ آلمان نسبت به اعطای پذیرش تحصیلی آن برای افراد بومی و متقاضیان غیر بومی اقدام کرده است. تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه هامبورگ این کشور طی یک برنامه شش ساله صورت می‌گیرد ( البته این دانشگاه مدت زمان استاندارد برای تحصیل پزشکی را شش سال و سه ماه اعلام کرده است ). رشته پزشکی دانشگاه هامبورگ آلمان به زبان آلمانی تدریس خواهد شد.

 • هزینه‌های این دوره چه مقدار است؟

طبق آخرین اطلاعیه دانشگاه هامبورگ آلمان هزینه تحصیل پزشکی در آلمان در این دانشگاه برای ترم زمستانی سال 2019/20 328 یورو می‌باشد که گفته می‌شود این هزینه  برای ترم تابستانی 2020 افزایش خواهد یافت.

 • شروع ترم‌های تحصیلی چه زمانی است؟

رشته پزشکی دانشگاه هامبورگ در دو ترم زمستانی و تابستانی برای متقاضیان بومی و بین المللی ارائه می‌شود. زمان درخواست تحصیلی پزشکی در آلمان در دانشگاه هامبورگ برای ترم زمستانی از 1 ژوئن 2019 تا 15 ژوئیه 2019 و شروع کلاس‌های این ترم از اکتبر 2019 و پایان این ترم در 31 مارس 2020 می‌باشد. همین تارخ ها برای درخواست ترم تابستان از 1 دسامبر 2019 تا 15 ژانویه 2020 می‎باشد و همچنین شروع کلاس‌ها برای این ترم 1 آوریل 2020  و پایان این دوره 30 سپتامبر 2020 می‌باشد.

 • برنامه درسی این دوره چگونه است؟

برنامه تحصیل پزشکی  در دانشگاه هامبورگ شامل ده ترم در دانشگاه و یک سال عملی ( ترم یازدهم و دوازدهم ) می‌باشد. به طور کلی حوزه‌های علمی که در این دوره تحصیل می‌شود عبارتند از تحقیقات علوم اعصاب، تحقیقات قلب و عروق، تحقیقات تومور، پژوهش در خدمات بهداشتی، تحقیقات التهاب و … می‌باشد.