برای تحصیل در دوره پزشکی در ایتالیا می‌بایست شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را در نظر بگیرید. تحصیل در دوره پزشکی در کشور ایتالیا که یکی از کشورهای پیشرفته اروپایی و دارای دانشگاه‌های سطح بالا بوده به یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌ها و مورد اهمیت‌ترین رشته‌ها در ایتالیا تبدیل‌شده است. پذیرش در دانشگاه پزشکی ایتالیا توسط  آزمون IMAT سازمان‌دهی شده است. این آزمون هر ساله در ماه سپتامبر به صورت بین المللی در ایتالیا و سایر کشورها برگزار می‌شود. دروس زیست، شیمی، فیزیک و ریاضی و تعدادی سوال هوش و منطق محتوای این آزمون را تشکیل می‌دهد و زبان آزمون انگلیسی می‌باشد. متقاضیان تحصیل رایگان پزشکی در  این کشور می‌توانند در این آزمون هماهنگ شرکت نموده و شانس خود را جهت تحصیل در بهترین دانشگاه های ایتالیا محک بزنند. علاوه بر برنامه‌های پزشکی انگلیسی در ایتالیا ، حدود 40 دانشگاه پزشکی هستند که تحصیلات پزشکی را در ایتالیا ارائه می‌دهند. کسانی که ایتالیایی صحبت نمی‌کنند باید حداقل یک سال زبان ایتالیایی را آموزش ببینند تا به سطح B2 برسند. دوره‌های پزشکی و جراحی در ایتالیا 6 سال طول می‌کشد که به ‌منظور فارغ‌التحصیلی، باید تعداد 360 واحد تحصیلی (CFU یا ECTS)  ( در 5500 ساعت ) آموزشی که به دانشجویان ارائه می‌شود پاس شود ( 360 واحد در طی دوره 6 ساله ).

موسسه مهاجرتی

هزینه‌های تحصیل در کالج پزشکی در ایتالیا چه میزان است ؟

هزینه‌های تحصیلی برای دوره پزشکی در ایتالیا ارزان‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است؛  به ‌ویژه اگر شما بتوانید که در یک دانشگاه دولتی تحصیل کنید. گرچه کالج‌های پزشکی هزینه‌های مختلف تحصیلی را دارند، اما باید انتظار داشته باشید که در حدود 7000-16000 یورو به‌ عنوان دانشجوی بین‌المللی در طی یک سال برای هزینه‌های دوره پزشکی در این کشور پرداخت کنید.

طول دوره تحصیلی در رشته‌هایّ پزشکی

  • پزشکی عمومی :  4- 6 ساله
  • دامپزشکی : 6 ساله
  • دندانپزشکی: 5 تا 6 ساله
  • داروسازی : 5 تا 6 ساله
  • پرستاری : 3 تا 4 ساله
  • فیزیوتراپی : 3 تا 4 ساله
  • تخصص پزشکی : 3 تا 6 ساله

مدارک درنهایت به تائید سازمان های GMC، GDC، RCVS و HCPC، NMC در انگلستان رسیده و پس از آن شما یک پزشک معتبر هستید.

دانشگاه‌های پزشکی در ایتالیا

ایتالیا حدود 40 دانشگاه پزشکی دارد که برخی از آن‌ها برنامه‌های انگلیسی (دندانپزشکی عمومی و داروسازی) را نیز ارائه می‌دهند. دانشگاه هایی که دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند به شرح زیر هستند.

پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در این کشور که یکی از کشور‌های رده بالای اروپایی در زمینه تحصیل است هر ساله با متقاضیان زیادی که قصد تحصیل در اروپا را دارند مواجه است؛ علی رغم اینکه تحصیل در اروپا و کشوری همچون ایتالیا که دارای چندین دانشگاه با رنک بالای جهانی و زیر ساخت‌های آموزشی استاندارد می‌باشد، علاقه متقاضیان و دانشجویان به تحصیل پزشکی به عنوان یک رشته تاپ نیز مزید بر علت این افزایش تقاضا شده است. همانطور که می‌دانید ایتالیا به عنوان یک کشور اروپایی شرایط ایده‌آلی را برای زندگی شهروندان خود و مهاجرانی که برای تحصیل در ایتالیا اقدام می‌کنند فراهم کرده است. با توجه به این شرایط مطلوب زندگی و نیز فراهم بودن زمینه رشد علمی در این کشور و همچنین افزایش علاقه متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی در ایران و سایر کشور‌های خارج، تحصیل در ایتالیا در دانشگاه‌های برتر این کشور می‌تواند فرصتی مناسب برای رسیدن به آینده‌ای شکوفا در زمینه علوم پزشکی برای شما متقاضیان عزیز باشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا در چند دانشگاه معتبر و مطرح این کشور امکان پذیر می‌باشد. دانشگاه‌های رم ایتالیا ( Sapienza University of Rome )، دانشگاه باری ( University of Bari )، دانشگاه میلان ( University of Milan ) و چند دانشگاه دیگر این کشور هر ساله نسبت به ارائه رشته‌های علوم پزشکی نظیر پزشکی عمومی، دندان پزشکی، پرستاری و غیره اقدام می‌کنند. متقاضیان و علاقمندان به تحصیل پزشکی در اروپا می‌توانند با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و در دست داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم نسبت به تکمیل تحصیلات و یا آغاز تحصیل پزشکی در ایتالیا اقدام کنند. برای این منظور می‌توانید به مقاله مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مراجعه کرده و یا از طریق تکمیل کردن فرم مشاوره آنلاین درخواست مشاوره دهید و از مشاوره رایگان موسسه مهاجرتی آتیس برخوردار شوید.

پذیرش تحصیلی در ئزشکی ایتالیا

در این مقاله کوتاه که درباره پزشکی ایتالیا و با استناد به مراجع رسمی ایتالیایی توسط مشاوران موسسه آتیس گردآوری شده است، سعی بر این داشته‌ایم تا اطلاعات جامعی را درباره پزشکی در ایتالیا و بخصوص اطلاعاتی درباره تحصیل پزشکی در ایتالیا در دانشگاه میلان این کشور را در اختیار شما متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار دهیم. برای این منظور در ابتدا کمی درباره دانشگاه میلان ایتالیا صحبت خواهیم کرد و در گام بعدی به توضیح موارد لازم و شرایط مهاجرت برای تحصیل پزشکی در این کشور در دانشگاه میلان این کشور خواهیم پرداخت.

درباره دانشگاه میلان ایتالیا

با حدود 2000 پرسنل دانشگاه میلان که یکی از دانشگاه‌های آموزش عالی کشور ایتالیا است، خود را به عنوان بزرگترین و مهم ترین مرکز آموزشی این کشور نیز معرفی کرده است. تاسیس دانشگاه میلان در سال 924 با شروع آموزش در زمینه علوم انسانی و علوم پزشکی همراه بوده است و از این رو از پیشگامان تحصیلی پزشکی در این کشور محسوب می‌شود. با بالا رفتن تعداد دانشجویان در ایتالیا در سال‌های بعد این دانشگاه نیز مجبور به توسعه خود در دیگر رشته‌های موجود شد. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر میلان واقع شده است و در حال حاضر تعداد دانشجویان این دانشگاه به 60000 هزار نفر می‌رسد که از این تعداد 8000 نفر دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه میلان ایتالیا در اکثر رتبه‌دهی‌ها در سطح ایتالیا به عنوان برترین دانشگاه بوده است و در میان دانشگاه‌های جهان در تبه 325 قرار گرفته است؛ در آخرین آمار گیری‌های انجام شده در ایتالیا در میان ده دانشگاه برتر این کشور بوده است. دانشگاه میلان ایتالیا در زمینه علوم پزشکی و زیستی در میان دانشگاه‌های ایتالیایی رتبه اول و جایگاه 79 جهانی را کسب کرده است. تحصیل پزشکی در ایتالیا در دانشگاه میلان این کشور به دلیل ارائه خدمات متنوع می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. برای این منظور شما می‌توانید با برقراری  تماس با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه میلان ایتالیا و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی این دانشگاه جهت تحصیل پزشکی اقدام کنید.

علوم پزشکی در دانشگاه میلان

تحصیل در ایتالیا در زمینه علوم پزشکی با ارائه رشته‌ پزشکی زمینه علوم پزشکی از سوی دانشگاه میلان امکان پذیر شده است؛ دانشگاه میلان با داشتن یک دانشکده پزشکی هر ساله نسبت به ارائه رشته پزشکی اقدام می‌کند. هدف از ارائه این برنامه پزشکی برای تحصیل متقاضیان این رشته تحصیل پزشکانی با مهارت و با تجربه به جامعه پزشکی است. این دانشکده که از سال 2010 در زمینه پذیرش تحصیلی دانشجویان غیر بومی که قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارند فعال است، این دوره را به طور کامل به زبان انگلیسی برگزار می‌کند.

برنامه پزشکی در ایتالیا و در دانشگاه میلان این کشور شامل تدریس، تجربه، تحقیق و فعالیت‌های بالینی مربوط به رشته می‌باشد. به طور کلی، دانشجویان با تحصیل پزشکی در ایتالیا و در دانشگاه میلان این کشور  از ابزارهای آموزشی نوآورانه، مانند یادگیری مبتنی بر مسئله (PBL) و جلسات تعاملی در گروه های کوچک بهره می‌برند. دو سال اول رشته پزشکی دانشگاه میلان ایتالیا مرتبط با فعالیت‌های بالینی می‌باشد؛ این فعالیت‌ها در آزمایشگاه‌های بین رشته ای LITA این دانشگاه انجام خواهد گرفت. پردیس LITA که یکی از پردیس‌های مدرن دانشگاه میلان می‌باشد مجهز به آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی مدرن، کتابخانه علمی چندرسانه ای، سالن های خواندن و کنفرانس بوده. برای شرکت در دوره پزشکی دانشگاه میلان متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌بایست در یک آزمون ارزیابی کمبریج ( IMAT ) شرکت کنند؛ این آزمون شصت سوالی و به صورت چند گزینه‌ای می‌باشد که تعداد 22 سوال از این تعداد مربوط به منطق و ما بقی سوالات مربوط به زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات می‌باشد.

پزشکی در ایتالیا ( دانشگاه میلان )

همانطور که گفته شد پزشکی یکی از چندین رشته‌ای است که دانشگاه میلان ایتالیا نسبت به اعطای پذیرش تحصیلی آن برای افراد بومی و متقاضیان غیر بومی اقدام کرده است. رشته پزشکی در دانشگاه میلان ایتالیا برای تحصیل متقاضیان غیر بومی، یک برنامه تحصیلی شش ساله می‌باشد که در طول 12 ترم تحصیلی و به صورت انحصاری به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. هدف این برنامه که علوم پایه و فعالیتهای بالینی را با هم ترکیب می کند، آموزش پزشکان و محققان عالی است که بتوانند به طور فعال در بهبود سلامت انسان نقش داشته باشند.

تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی عمومی دانشگاه میلان که به صورت تمام وقت بوده، به مدت شش سال و در 12 ترم تحصیلی صورت می‌گیرد. به طور کلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه میلان این کشور می‌بایست 360 واحد درسی را در طول این شش سال با موفقیت پشت سر بگذارند. برای کسب اطلاعات دقیق تر از چارت و برنامه درسی هر ترم تحصیلی این رشته می‌توانید به وبسایت دانشگاه میلان مراجعه کنید.

  • هزینه‌های این دوره چه مقدار است؟

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا در دانشگاه میلان این کشور بسته به تعداد واحد درسی که توسط دانشجو در هر ترم تحصیلی اخذ می‌گردد بین 156 یورو تا 4000 یورو متفاوت می‌باشد. در هنگام ثبت نام برای تحصیل پزشکی در ایتالیا در دانشگاه میلان می‌بایست در پرداختی اول 156 یورو را پرداخت کنید و در قسط دوم بسته به تعداد واحد متصدی برای شما تعیین هزینه خواهد کرد.

  • برنامه درسی این دوره چگونه است؟

متقاضیان با مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و اقدام برای تحصیل پزشکی در دانشگاه میلان می‌بایست 360 واحد درسی که 274 تعداد از این واحدها به عنوان دروس سنتی، کار آموزشی در گروه های کوچک، تمرین های کلاس، آزمایشگاه ها و سمینارها و آموزش از راه دور ارائه می‌شوند، پشت سر بگذارند. 60 واحد از این تعداد واحد که برای رشته پزشکی دانشگاه میلان ارائه شده است در زمینه فعالیت هایی با محتوای حرفه ای بالا (کارآموزی) کی‌باشد. هشت واحد مربوط به دروس اختیاری ارائه شده و در نهایت 18 واحد پایانی مربوط به پایان نامه دوره تحصیلی شما می‌باشد.

  • برای این دوره بورسیه تحصیلی وجود دارد؟

برای کاهش هزینه‌های تحصیل پزشکی در این کشور در دانشگاه میلان این کشور از سوی دولت و دانشگاه بورسه‌های و کمک هزینه‌های در نظر گرفته شده است. بورسیه‌ها عبارتند از بورسیه ارائه شده توسط دانشگاه و C.I.Di.S، بورسیه تحصیلی برای دانشجویان معلول و وام‌های تحصیلی. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید و یا با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.