تحصیل پزشکی در اسپانیا

با توجه به علاقمندی متقاضیان به مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در اروپا، یکی از گزینه‌های مناسب و توصیه شده از سوی مشاورین موسسه مهاجرتی آتیس تحصیل پزشکی در اسپانیا است. اسپانیا یکی از کشورهای قدرتمند اروپایی است که در اکثر زمینه‌ها جزو قدرت‌های مطلق به حساب می‌آید، این مورد درباره تحصیل در دوره پزشکی نیز صادق است. نسبت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در اسپانیا مساوی نیست، به طوری که تعداد دانشگاه های دولتی 2.5 برابر تعداد دانشگاه‌های خصوصی این کشور است و این نشان می‌دهد که دولت اسپانیا بودجه زیادی را برای امر تحصیل اختصاص داده و خواهان این است که اسپانیا بهتر از گذشته و همچنان در صدر کشورهای دانشجو پذیر باشد و کماکان تحصیل با کیفیت را به همراه هزینه کم به مشتاقان علم اختصاص دهد. اسپانیا شاید نامی نا آشنا برای ما ایرانیان باشد و فکر کنیم که تنها آمریکا، انگلیس و آلمان بهترین سیستم آموزشی و بهترین دانشگاه ها را دارند، اما دیگر آن زمانی که تحصیل و آموزش مختص چند کشور بود و دانشجویان مجبور بودند فقط به این کشور ها سفر کنند تا بتوانند به هدف خود برسند و بتوانند روزی لباس پزشکی را به تن خود ببینند گذشته است.

تحصیل در اسپانیا

 در این دنیای متغیر و رو به پیشرفت تغییرات اساسی رخ داده و در حال حاضر قدرت در یکجا ساکن نیست، در زمینه آموزش هم به همین صورت می‌باشد، اسپانیا در بیست سال اخیر توانسته رتبه آموزشی و تحصیلی خود را بسیار بهبود بخشد و بتواند جزو 20 کشور برتر دنیا در زمینه تحصیل قرار بگیرد؛ اما باز هم برای ما ایرانیان ممکن است اولین انتخابمان نباشد ولی زمانی که تمام مزیت های این کشور را کنار یکدیگر می‌گزاریم می‌بینیم که اسپانیا می‌تواند یکی از اصلی ترین انتخاب‌های ما باشد. البته برای تحصیل در اسپانیا شما باید مدرک زبان اسپانیایی داشته باشید و یا حداقل زبان اسپانیایی را تا حدی فرا گرفته باشید.

همانند سایر کشورها، آموزش پزشکی در اسپانیا در سه مرحله تشکیل شده است:

  • تحصیلات ابتدایی پایه پزشکی
  • تحصیلات عالی فوق لیسانس
  • ادامه تحصیلات پزشکی

در حال حاضر تمام دوره‌های پزشکی در اسپانیا فقط به زبان اسپانیایی ارائه می شود ( البته فقط یک دوره دندانپزشکی وجود دارد که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود ). این به این معنی است که تحصیل پزشکی در اسپانیا، بیشتر برای کسانی مناسب است که می توانند به زبان اسپانیایی صحبت کنند و یا بتوانند بعد از پذیرش توسط دانشگاه زبان اسپانیایی را فرا بگیرند؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت تحصیلی به منظور تحصیل پزشکی در اسپانیا را دارید هرچه زود تر اقدام به فراگیری زبان اسپانیایی کنید.

متقاضیان رشته‌ی پزشکی در اسپانیا می‌توانند پس از گذراندن یک دوره‌ی یک ساله‌ی کالج پزشکی وارد دانشگاه‌های دولتی یا خصوصی اسپانیا شوند. در این دوره ی یک ساله دانشجویان تعدادی دروس تخصصی را به عنوان پیش نیاز سپری کرده و به تکمیل زبان اسپانیایی خود می پردازند تا امادگی کامل جهت شرکت در کلاس های اصلی دوره ی پزشکی را داشته باشند. طول دوره پزشکی در اسپانیا 6 سال می باشد که پس از طی کردن این دوره شما قادر به دریافت تخصص خود هستید.

هزینه های تحصیل در دوره های پزشکی اسپانیا بسته به نوع دانشگاه شما متغیر است، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا بسیار کم و مقرون به صرفه هستند؛  شما برای تحصیل در یکسال تحصیلی در دانشگاه‌های دولتی باید مبلغی حدود 2000 تا 3000 یورو را پرداخت کنید، اما در دانشگاه‌های خصوصی برای یکسال تحصیل شما باید حدود 5000 تا 20000 یورو را پرداخت کنید.

پزشکی در اسپانیا

پزشکی در اروپا یکی از محبوب ترین رشته‌ها و پر تقاضاترین آن‌ها در میان سایر رشته‌های موجود است. تقاضا برای مهاجرت تحصیلی و تحصیل در اروپا با توجه به شرایط و امکانات خدماتی، رفاهی و همچنین وجود زیر ساخت‌های آموزشی رفته رفته رو به افزایش است. تحصیل در اروپا می‌تواند یک سکوی پرتاب برای آینده شغلی شما باشد. با توجه به اهمیت و مزایای تحصیل در اروپا، تحصیل پزشکی در اسپانیا به عنوان یک کشور اروپایی که از شرایط آموزشی و رفاهی، خدماتی مطلوبی برخوردار است می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در این رشته محبوب در زمینه علوم پزشکی باشد. علوم پزشکی در اسپانیا به عنوان یکی از کشور‌های سطح اول اروپایی در زمینه پذیرش تحصیلی توسط چند دانشگاه برتر این کشور برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور و آن دسته از داوطلبان علاقمند به تحصیل پزشکی در اسپانیا ارائه می‌شود.

علوم پزشکی در اسپانیا در دانشگاه‌های معتبر این کشور از جمله دانشگاه بارسلونا ( University of Barcelona )، دانشگاه شهر مادرید ( University of Barcelona )، دانشگاه ناورا، دانشگاه گرانادا ( University of Granada )، موریکا ( University of Murica )، دانشگاه والنسیا ( University of Valencia ) و چند دانشگاه دیگر اسپانیا برای متقاضیان تحصیل پزشکی در اسپانیا هر ساله ارائه می‌گردد. در میان این دانشگاه‌ها دانشگاه والنسیا اسپانیا که از رتبه و شرایط ایده‌آلی در زمینه‌های علوم پزشکی در اروپا برخوردا است نیز چندین رشته پزشکی را برای علاقمندان داخلی و خارجی تحصیل پزشکی در اسپانیا ارائه می‌کند.

درباره دانشگاه والنسیا

تحصیل در اسپانیا در دانشگاه والنسیا این کشور همانند تمامی دانشگاه‌های اروپایی مستلزم داشتن پذیرش تحصیلی از سوی این دانشگاه است. اما اولین و مهم ترین موضوع قبل از اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه والنسیا اسپانیا کسب اطلاعات لازم از قبیل شرایط پذیرش تحصیلی، رشته‌های ارائه شده از سوی دانشگاه، هزینه تحصیل در اسپانیا و چندین موارد دیگر می‌باشد. ما در این مقاله که با استناد به منابع معتبر اسپانیایی و وب سایت رسمی دانشگاه والنسیا توسط مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است، در گام نخست به بررسی اجمالی دانشگاه والنسیا خواهیم پرداخت و در ادامه با جزئیات بیشتری درباره تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه والنسیا این کشور خواهیم پرداخت. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس همواره آماده پاسخگویی و خدمت رسانی به شما متقاضیان تحصیل پزشکی در اسپانیا و سایر کشورهای اروپایی هستند.

پزشکی در اسپانیا

دانشگاه والنسیا در سومین شهر اسپانیا، والنسیا واقع شده است؛ شهر والنسیا که در قسمت شرقی شبه جزیره ایبری واقع شده است از میراث و آثار تاریخی و فرهنگی متعددی اعم از کلیسای بزرگ و جامع این شهر ( ساختمان سفید رومی به نام باریو دل کارمن )، برج های سرانو و لونخا که جز میراث جهانی یونسکو از سال ۱۹۶۰ میلادی بوده است، می‌باشد.  دانشگاه اسپانیا که یکی از دانشگاه‌های تراز اول در اسپانیا می‌باشد و هرساله با تقاضای پذیرش تحصیلی بسیاری روبرو است، قدمتی پانصد ساله دارد. دانشگاه والنسیا اسپانیا در سال ۱۲۴۵ به لطف جمیز اول پادشاه وقت اسپانیا، با تحویل موسسه‌ای تحت عنوان موسسه‌ی Studium Generale از پاپ اینوسنت چهارم، برای نخستین بار فعالیت خود را در زمینه علوم پزشکی و سایر علوم آغاز کرد.

اکثر دوره‌های تحصیلی در دانشگاه والنسیا اسپانیا ه در حال حاضر بیش از  ۵۵۰۰۰ دانشجو دارد، به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود. با این وجود دانشگاه اسپانیا برای تسهیل دانشجویان و متقاضیان غیر اسپانیایی که قصد تحصیل پزشکی در اسپانیا در این دانشگاه را دارند اقدام به ارائه کورس‌های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز کرده‌اند.  دانشگاه والنسیا اسپانیا در کنار ارائه رشته‌های علوم پزشکی در اسپانیا رشته های هنر و علوم انسانی، مهندسی، علوم سلامت و علوم اجتماعی را نیز در 18 دانشکده خود ارائه می‌دهد. ۵۰ برنامه کارشناسی، ۱۱۰ مدرک کارشناسی ارشد و ۶۰ برنامه دکترا تشکیل دهنده تمام برنامه‌های ارائه شده در این دانشگاه می‌باشد.

علوم پزشکی در دانشگاه والنسیا 

تحصیل پزشکی در اروپا یک فرصت طلایی برای تمام متقاضیان و علاقمندان به رشته‌های علوم پزشکی است؛ همانطور که گفته شد یکی از کشور‌های پیشرو در زمینه علوم پزشکی در اروپا کشور اسپانیا است. دانشگاه والنسیا هر ساله در زمینه علوم پزشکی به پذیرش تحصیلی تقاضیان بومی و غیر بومی تحصیل پزشکی در اسپانیا اقدام می‌کند. دندانپزشکی، علوم تغذیه، پرستاری، تغذیه و رژیم غذایی، پزشکی، اپتیک و اپتومتری، داروسازی، فیزیوتراپی، جراحی، روانشناسی و گفتاردرمانی از جمله رشته‌ها و کورس‌های تحصیلی در زمینه علوم پزشکی در دانشگاه والنسیا اسپانیا می‌باشد.

پزشکی دانشگاه والنسیا 

تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه والنسیا این کشور به عنوان یکی از رشته‌های علوم پزشکی ارائه شده برای متقاضیان بوی و غیر بومی علاقمند به تحصیل پزشکی امکان پذیر است؛ تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی دانشگاه والنسیا به مدت شش سال و در 12 ترم تحصیلی صورت می‌گیرد. به طور کلی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه والنسیا این کشور می‌بایست 360 واحد درسی را در طول این شش سال با موفقیت پشت سر بگذارند.

پزشکی در اسپانیا

این تعداد واحد درسی شامل 60 واحد دروس اصلی و تخصصی رشته پزشکی، 213 واحد دروس اجباری، 27 واحد تحت عنوان دروس اختیاری و 54 واحد دروس عملی و پژوهشی می‌باشد؛ شش واحد باقی مانده نیز پروژه نهایی را شامل می‌شود. لازم به ذکر است که این دوره به صورت تمام وقت و به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و والنسی برگزار می‌گردد. در سال اول تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه والنسیا 60 واحد درسی شامل 8 واحد از دروس اجباری و 42 واحد از دروس پایه یا تخصصی را پشت سر خواهید گذاشت. شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه والنسیا از جزئیات دقیق تعداد واحدهایی که می‌بایست در طول هر ترم پشت سر بگذارید مطلع شوید

  • چرا پزشکی در اسپانیا؟

پزشکی که یکی از قدیمی ترین حرفه های بشریت است در صدد ارائه پاسخی به واقعیت بیمار می‌باشد؛ پزشکی سعی در درمان یا تسکین افراد مبتلا به آن دارد و به دنبال بهترین ابزار برای پیشگیری از آن و بهبود سلامت افراد است. بنابراین، با تحصیل در دوره پزشکی در اروپا و بخصوص اسپانیا یک آموزش عمیق فراهم خواهد شد، که دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی دانشگاه والنسیا دانش کافی از علوم و فنون مرتبط با پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها را کسب خواهند کرد.

  • هدف از تحصیل پزشکی در دانشگاه والنسیا؟‌

این دوره تحصیلی در دانشگاه والنسیا دانشجویان را برای کار به عنوان پزشک آموزش می‌دهد. در ششمین سال تحصیلی پزشکی در اسپانیا در دانشگاه والنسیا دانشجویان برای انجام کارآموزی در بیمارستان های دانشگاه مستقر خواهند شد.  آنها با همکاری سرویسهای مختلف باید به طور جدی در حل و فصل موارد بالینی واقعی شرکت می‌کنند. این امر به آنها اجازه می دهد تا دانش عملی لازم برای کار خودمختار را بدست آورند. برای این منظور بیمارستان‌های دانشگاه لاف ، بیمارستان عمومی دانشگاه و بیمارستان دانشگاه دکتر پزت و همچنین درمانگاه بیمارستان دانشگاه والنسیا با دانشگاه همکاری می‌کنند.

  • کارآموزی در دوره پزشکی دانشگاه والنسیا

یکی از مواردی که در طول تحصیل پزشکی در اسپانیا در دانشگاه والنسیا به آن پرداخته شده است و واحد درسی به آن اختصاص داده شده است دوره‌ کارآموزی این رشته می‌باشد. این دوره در اصل یک فعالیت آموزشی برای دانشجویان است که تحت نظارت یک معلم در شرکت یا موسسه خود و توسط یک مدرس دانشگاهی دانشگاه والنسیا قرار دارند. هدف اصلی  برگزاری این دوره به هنگام تحصیل در اسپانیا در رشته پزشکی دانشگاه والنسیا این است که دانشجویان بتوانند از اساتید مربوطه استفاده کرده و با استفاده از کمک آنها دانش مورد نیاز خود را در طول آموزش علمی خود کسب کنند، در عین حال با استفاده از مهارتهای کسب شده خود که آنها را برای دنیای حرفه ای آماده کرده است، اشتغال خود را تسهیل کرده و توانایی کارآفرینی خود را نیز ترغیب کنند.

  • پروژه نهایی دوره پزشکی دانشگاه والنسیا اسپانیا

پس از گذراندن تمامی واحد‌های ارائه شده از سوی دانشگاه، دانشجو می‌بایست شش واحد درسی که به پروژه اختصاص داده شده است را نیز پشت سر بگذارد؛ پروژه نهایی به سرپرستی یک مدرس انجام انجام خواهد شد که تکمیل آن علی رغم کمک به به دانشجو برای اجرای مهارت‌هایی که در طول تحصیل به دست آورده است، اطمینان حاصل می کند که آنها شایستگی های مربوط به این مهارت‌های پزشکی را کسب مرده‌اند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در اسپانیا 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی اسپانیا در رشته پزشکی این کشور عبارتند از ویزای تحصیلی، اسناد اساسی که برای تهیه ویزای تحصیلی، گذرنامه با اعتبار حداقل سه ماهه، تأییدیه اصلی پذیرش از دانشگاه های اسپانیا، رونوشت های مدارک علمی و رسمی متقاضی و سایر مدارک مالی، گواهی‌های مربوه ( دم سو پیشینه، سلامت و بیمه مسافرت ). پیشنهاد ما به شما برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا این است که قبل از هرگونه تصمیم گیری کسب اطلاعات کافی درباره کشور اسپانیا و دانشگاه‌های معتبر این کشور استِ؛ برای این منظور می‌توانید با مراجعه به مقاله‌های مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و یا تماس با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید و از مشاوره رایگان تلفنی نیز بهره‌مند شوید.