امروزه با افزایش روز افزون مهاجرت به کشور‌های خارجی بهتر است متقاضیان و علاقمندان به مهاجرت با موانع و مشکلات این موضوع آشنایی داشته باشند تا بتوانند نسبت به رفع آن کوشا باشند. مهاجرت و زندگی در کشور‌های خارجی همواره با چالش‌های فراوانی همراه است و با صرف نظر از این موضوع که کشور مقصد کدام یک از کشور‌های ایده آل زندگی است، برخی از این مشکلات به عنوان تجربه های مشترک مهاجران در جای جای دنیا به شمار می‌رود. کانادا نیز از این امر مستثنی نبوده و مهاجرت به این کشور دارای مشکلات خاصی است که مهاجران با این شرایط مواجه هستند. با این وجود کانادا با داشتن شرایط و ویژگی‌های به خصوص مسیری هموار تر برای عبور از این مشکلات را نسبت به سایر کشور‌ها دارد. با توجه به این موضوع که کانادا بیشترین تقاضا را در میان کشور‌های غربی برای مهاجرت دارد مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس با گردآوری این مطلب سعی بر این داشته‌اند تا برخی از مشکلات مهاجرت به کانادا را برای شما عزیزان شرح دهند.

مانع زبانی

یکی از اولین و بزرگترین مشکلاتی که مهاجران به کشور‌های مختلف با آن مواجه هستند، زبان می‌باشد. این مسئله که شما به عنوان یک مهاجر بتوانید با مردم آن کشور ارتباط برقرار کنید ضروری بوده و این توانایی بر تمام جنبه‌هایی زندگی ما که باید در آنها با دیگران ارتباط برقرار کنیم، تأثیر می گذارد. کانادا دارای بیش از یم زبان رسمی می‌باشد و در این کشور اسپانیایی و فرانسوی به عنوان زبان رسمی در کنار چند زبان فرعی دیگر شناخته شده است. دولت کانادا زبان فرانسوی را به عنوان زبان رسمی این کشور معرف کرده است بنابراین اگر زبان انگلیسی شما ضعیف بوده و در مقابل توانایی صحبت کردن به زبان فرانسوی را به مانند یک فرد بومی فرانسه را دارید، مهاجرت به کانادا گزینه‌ای بسیار عالی برای شما خواهد بود.  بنابراین هر کشوری را که به عنوان مقصد خود برگزینید می‌بایست به یادگیری زبان رسمی آن کشور بپردازید

اشتغال

یکی دیگر از مشکلات و موانع در امر مهاجرت به کانادا موضوع اشتغال و شروع زندگی در این کشور می‌باشد. پیدا کردن شغل مناسب از متداول ترین سوالاتی است که از سوی متقاضیان مهاجرت پرسیده می‌شود. توجه داشته باشید که مهارت زبانی می‌تواند در پیدا کردن شغل مورد نظر شما مفید واقع شود. به طور کلی مهاجران به کانادا برای پیدا کردن شغل مورد نظر با دو مشکل عمده تطبیق سوابق‌ تحصیلی و شغلی و داشتن تجربه‌ کار مرتبط با مشاغل محلی روبرو هستند.

در کانادا امکانی وجود دارد که متقاضیان می‌توانند قبل از وارد شدن به کشور و پیدا کردن فرصت‌های شغلی، مدارک تحصیلی و شغلی خود را تطبیق دهید تا به رسمیت شناخته شوند.

مسکن

مشکل دیگری که در مهاجرت به کانادا وجود دارد و باید برای آن راه چاره‌ای اندیشیده شود مسکن و محل سکونت شما در این کشور است؛ در این بخش نیز نداشتن مهارت زبانی مشکلات خاصه خود را به دنبال خواهد داشت و همچنین کمبود اطلاعات محلی یا نداشتن آشنایی با بازار املاک در کشور جدید نیز ی تواند مشکلاتی را ایجاد نماید. در این امر نداشتن اطلاعات محلی کافی و عدم آشنایی با بازار املاک در کشور کانادا می‌تواند پیدا کردن مسکن را به پروسه‌ای مشکل و پر درد سر تبدیل کند. یکی از راه حل‎های پیشنهادی مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس به شما عزیزان انجام تحقیقات درباره این موضوعات در کشور کانادا است؛ در این مراحل می‌توانید از اینترنت به عنوان منبعی برای بدست آوردن اطلاعات استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از سازمان‌های دولتی و محلی در کشور کانادا کمک بگیرید و پیشنهاد‌های ارائه شده این سازمان‌ها را بررسی کنید. این سازمان‌ها ممکن است برنامه‌های ویژه ای برای افراد تازه ‌وارد داشته باشند. در کشور کانادا آژانس ملی مسکن ( CMHC ) بخشی را برای مهاجران در نظر گرفت است تا اطلاعات مهم و مراحل تهیه مسکن را از این راه بررسی کنند.

حمل و نقل

از موارد ضروری  دیگر دسترسی به وسایل حمل و نقل می‌باشد چرا که با وجود سیستم حمل و نقل مناسب دسترسی به محل تحصیل و کار برای افراد بسیار آسان تر خواهد شد. مشکلات این بخش به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول افرادی هستن که برای گواهینامه خود در کشور کانادا با مشکل مواجه هستند و ممکن است این گواهینامه در این کشور معتبر نباشد. همچنین مشکلات زبانی در این بخش و در پیدا کردن خدمات حمل و‌ نقل عمومی مناسب می‌تواند برای شما دردسر ساز باشد.

تفاوت فرهنگی

این موضوع نسبت به مشکلات دیگر اهمیت کمتری دارد اما در برخی از مواقع مشکلاتی را برای مهاجران کانادا ایجاد کرده است؛ طبیعتا مواردی همچون مسکن، شغل، رفت و آمد و استفاده از خدمات در اولویت قرار دارند. با این وجود گزارش‌هایی از سوی مهاجرانی که به کانادا مهاجرت کرده‌اند در دست است که گواه به مشکلات ناشی از تفاوت‌های فرهنگی می‌باشد. این تفاوت‌ها می‌تواند شامل آداب و رسوم اجتماعی تا مسائل مهم ‌تری مانند نگرش های جنسیتی، تنوع مذهبی، قومیتی و جنسیتی می‌باشد.

این دست از مشکلات تنها مهاجران را شامل نشده و می‌تواند افراد با ملیت کشور مقصد را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. این مشکلات می‌توان اثرات جبران ناپذیری مانند انزوای مهاجران شود و بر سلامت روانی آن‌ها تاثیر بگذارد. در این مواقع باید پذیرفت ارزش‌های فرهنگی ملت‌ها متفاوت بوده و چیزی نیست که بتوانید آن را تحت کنترل بگیرید. پذیرفتن این ارزش ها به معنی پیروی از آن‌ها نبود و برای این چذیرش کافی است فقط یا بگیرید به این ارزش‌ها احترام بگذارید.

درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا اینجا بخوانید.