قانون جدید ممنوعیت مصرف دخانیات در اتریش

حدود چند سال است که دولت‌مردان کشور اتریش در حال گفت و گو رایزنی برای وضع قانونی تحت عنوان ممنوعیت استعمال دخانیات و سیگار در مکان‌های عمومی کشور خود می‌باشند؛ در نهایت طی روز‌های گذشته و در تاریخ یک نوامبر ( 10 آبان ماه ) این قانون مورد توافق اکثریت سیاستمداران اتریش قرار گرفت و به واسطه آن سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی از قبیل کافه‌ها و رستوران‌ها در کشور اتریش ممنوع اعلام شد. این قانون در ماه ژوئیه همین سال به تصویب پارلمان کشور اتریش رسیده بود. 

قبل از اعمال و اجرای قانون ممنوعیت مصرف دخانیات در مکان‌های عمومی، مردم اتریش این حق را داشتند تا در کافه‌ها و رستوران‌ها به هنگام صرف غذا یا نوشیدنی سیگار بکشند؛ قبل از اجرایی شدن این قانون حتی پیشنهادهایی برای نکشیدن سیگار در این مکان ها نیز مطرح بود. برای مثال اکثر کافه‌ها محل‌هایی را برای استعمال دخانیات تعبیه کرده بودند اما استفاده از این مکان‌ها برای افراد سیگاری اجباری نبوده است. در حال حاضر رعایت این قانون که کشور اتریش را بیش از گذشته با کشورهای اروپایی هماهنگ می‌کند برای تمام افراد در کشور اتریش الزامی می‌باشد؛ افرادی که این قانون را نقض کنند مستلزم به پرداخت جریمه نقدی خواهند بود که در ادامه این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد. 

به طور کلی چه شهروندان کشور اتریش و چه افرادی که با مهاجرت تحصیلی و یا غیر تحصیلی به اتریش اقامت این کشور را گرفته‌اند، با نقض این قانون و استعمال دخانیات در کافه‌ها و یا رستوران‌ها می‌بایست مبلغ 1000 یورو را به عنوان جریمه نقدی پرداخت کنند. این جریمه تنها شامل مشتریان کافه‌ها نبوده و صاحبان کافه‌ها و رستوران‌ها نیز در صورتی که به مشتری خود اجازه مصرف دخانیات را در محل کافه یا رستوران خود بدهند جریمه خواهند شد و می‌بایست مبلغی بالغ بر 1800 یورو را به عنوان جریمه نقدی پرداخت کنند. در صورتی که صاحبان کافه‌ها و یا رستوران‌دار ها مجددا و برای دومین بار این قانون را زیر پا بگذارند مبلغ جریمه آنها 1800 یورو و در صورت تکرار مجدد بسته به تعداد دفعات قانون شکنی جریمه آنها تا 10 هزار یورو متفاوت خواهد بود. 

ممنوعیت مصرف دخانیات در اتریش

منع کشیدن سیگار در اتحادیه اروپا 

در میان کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، 17 کشور به طور هماهنگ قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی را به مرحله اجرا گذاشته اند. اجرایی کردن این قانون باعث شده است تا آمار افراد سیگاری در اروپا 18 درصد باشد. این در حالی است که آمار افرادی که در اتریش سیگار مصرف می‌کنند به تنهایی 25 درصد بوده است؛ این آمار بیانگر بالا تر بودن تعداد 8 میلیون 800 هزار نفری افراد سیگاری در اتریش نسبت به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا می‌باشد. 

ایرلند، بریتانیا، یونان، بلغارستان، مالت، اسپانیا و مجارستان از جمله کشورهای اروپایی هستن که قانون ممنوعیت مصرف دخانیات و سیگار را در مکان‌های بسته اعمال کرده‌اند. همین قانون برای جمهوری چک کمی آزادانه تر وضع شده است و بر اساس آن صاحب کافه و یا رستوران دار مجاز است که مشخص کند کشیدن سیگار در محل کسب او آزاد است یا خیر. قانون ممنوعیت مصرف دخانیات و سیگار در کشور دانمارک نیز کمی آزادانه تر از اتریش است؛ در این کشور سیگار کشیدن در کافه‌ها و یا رستوران‌های کمتر از 40 متر مجاز است. کش و قوس‌های اجرای قانون ممنوعیت مصرف دخانیات و سیگار در کافه‎ها و رستوران‌های اتریش بیشتر از 10 سال ادامه داشت که از مخالفان سرسخت اجرای قانون در پارلمان حزب راست افراطی بودند؛ با این وجود در نهایت این قانون در اول نوامبر سال 2019 به مرحله اجرا درآمد.