پاسپورت آلمان و مقدمه‌ای بر آن

اخذ پاسپورت آلمان که یکی از معتبرترین پاسپورت‌های حال حاضر دنیا می‌باشد نشان دهنده تبعه بودن شما در کشور آلمان می‌باشد. با اخذ پاسپورت آلمان شما می‌توانید بدون نیاز به ویزا، زندگی در آلمانرا تجربه کنید و به 158 کشور جهان سفر کنید. به طور کلی می‌توان گفت ایت پاسپورت با سپری کردن هشت سال زندگی در آلمان قابل اخذ برای مهاجران می‌باشد. اخذ پاسپورت آلمان و تبعیت این کشور با اقامت در آلمان به مدت هشت سال امکان پذیر است. به طور کلی با داشتن اقامت آلمان به واسطه راهکار‌های مختلف می‌توان پس از چند سال اقامت بسته به قوانین موجود در آن روش تابعیت و پاسپورت آلمان را اخذ کنیم. ما در این مقاله ابتدا به موضوع اقامت آلمان و روش‌های موجود برای اخذ این قامت خواهیم پرداخت و در ادامه پاسپورت این کشور را ارزیابی خواهیم کرد. 

پاسپورت آلمان | اقامت آلمان

اقامت آلمان 

اقامت در این کشور، شرایط اقامت آلمان و شیوه‌های مهاجرتی که ثمره‌ی آن اخذ تابعیت و پاسپورت المان خواهد بود موضوع مورد بحث مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله می‌باشد. از آنجایی که متقاضیان اخذ اقامت آلمان در بین ایرانیان در سال‌های گذشته در حال افزایش بوده است بد نیست با روش‌های قانونی و شرایط اقامت المان آشنا شوید. مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور نیز به مانند تمام پروسه‌های مهاجرتی پیچیدگی خاص خود را دارد و ممکن است باعث به وجود آمدن سوالاتی در ذهن متقاضی شود. مشاوران  و وکلای مجرب موسسه مهاجرتی آتیس با هدف پاسخ به سوالات شما در این مقاله به بررسی روش‌های قانونی و شرایط اقامت در آلمان پرداخته اند. پس از مطالعه این مقاله در صورت تمایل می‌توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید. 

اقامت در آلمان و مهاجرت به این کشور از طریق‌های مختلفی اعم از مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل، کار، ازدواج و غیره امکان پذیر است. شما با مهاجرت از طریق یکی از روش‌های فوق به آلمان در ابتدا اقامت موقت این کشور را دریافت خواهید کرد و در ادامه با زندگی در آلمان به مدت زمان معین شده برای هر یک از روش‌های موجود امکان اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور را خواهید داشت. 

منظور تابعیت و اقامت آلمان چیست؟

تابعیت و اقامت در آلمان دو مقوله متفاوت از هم می‌باشد. هنگامی که شما تنها اجازه اقامت در آلمان به صورت دائم را دارید به عنوان یک شهروند آلمانی شناخته نمی‍شوید و از خدمات شهروندی آلمان محروم خواهید بود. با توجه به محدودیت‌های موجود مهاجرانی که اقامت دائم این کشور را دارند همواره به دنبال اخذ تابعیت آلمان می‌شند. با داشتن تابعیت و پاسپورت آلمان شما به عنوان یک شهروند شناخته می‌شوید برخلاف افرادی که تنها از اقامت دائم این کشور برخوردار هستند می‌توانید از حقوق شهروندی از قبیل حق رای، حق حرکت آزاد، حق اجتماع و انجمن، دسترسی نامحدود برای یافتن شغل در آلمان، حق تبدیل شدن به کارمند و حق خرید ملک و غیره برخوردار شوید. هنگامی که شما به عنوان ی شهروند آلمانی شناخته شوید در کنار مزایا و حقوقی که برخوردار خواهید شد می‌بایست وظایف شهروندی که دولت آلمان برای شهروندان وضع کرده است را نیز انجام دهید و به آن پایبند باشید. این شامل ادغام در جامعه، احترام و اطاعت از کلیه قوانین و حتی خدمات نظامی آلمان است. 

روش‌های اخذ پاسپورت آلمان 

اگر بخواهیم به طور کلی تر به مقوله روش‌های موجود برای اخذ پاسپورت آلمان نگاه کنیم، روش‌های موجود به سه دسته اخذ پاسپورت از طریق اقامت در آلمان به صورت موقت، زندگی در آلمان به صورت دائم، و استفاده از بلو کارت آلمان تقسیم می‌شوند. همانطور که در بالا به آن اشاره شد اقامت در آلمان به صورت موقت به روش‌های مختلف و با اهداف تحصیلی و کاری امکان پذیر مبی‌باشد. متقاضیان می‌توانند با مهاجرت کاری به آلمان و اخذ مجوز زندگی در آلمان به صورت موقت از طریق کار پس از هشت سال کار در آلمان و تمدید سالیانه اقامت موقت خود نسبت به درخواست پاسپورت و تابعیت آلمان اقدام کنند. اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج، تولد و سرمایه گذاری در آلمان امکان پذیر خواهد بود؛ آن دسته از متقاضیانی که اقامت در آلمان به صورت دائم را کسب کرده‌اند می‌توانند پس از 5 سال زندگی در آلمان اقدام به درخواست برای اخذ پاسپورت آلمان و تابعیت این کشور کنند. در مورد روش استفاده از کارت آبی باید گفت متقاضیانی که این کارت را دارند می‌توانند با شرایط کار در مدت زمان 33 ماه در آلمان و ارائه مدرک زبان B1 آلمانی برای اخذ پاسپورت آلمان اقدام نمایند.

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تحصیل و کار در آلمان

مهاجرت به آلمان برای تحصیل در این کشور یکی از روش‌هایی است که به کمک آن امکان اخذ پاسپورت برای متقاضی فراهم خواهد شد؛ اگرچه تحصیل  در آلمان امکان اخذ پاسپورت کشور آلمان را به شما نخواهد داد اما این فرصت را به شما می‌دهد تا با تبدیل اقامت موقت خود به اقامت دائم در آلمان و زندگی در آلمان پس از تحصیل در این کشور، امکان درخواست برای اخذ پاسپورت آلمان را داشته باشید. 

دانشجویان بین المللی پس از اتمام تحصیل یک فرصت محدودی را برای پیداکردن کار در آلمان دارند؛ در صورت یافتن کار ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر می دهند. پس از آن با کار در آلمان قابلیت اقدام برای اخذ پاسپورت آلمان را کسب می نمایند. اگر از متقاضیانی باشید که پس از تحصیل در آلمان در این کشور مشغول به کار شده‌اید و یا به صورت مستقیم و از طریق مهاجرت کاری به این کشور سفر کرده‌اید و مشغول به کار شده‌اید می‌بایست به مدت پنج سال در این کشور به کار مشغول شوید و پس از سپری کردن این پنج سال برای اخذ پاسپورت آلمان و تابعیت این کشور اقدام کنید. 

اعتبار پاسپورت آلمان 

پاسپورت آلمان یکی از قوی ترین پاسپورت‌های جهان است. قدرت و رتبه بندی یک پاسپورت را بر اساس تعداد کشورهایی است که دسترسی به آنها بدون نیاز به ویزا در هنگام ورود امکان پذیر است می‌سنجند. پاسپورت آلمان با امکان دسترسی به 158 کشور جهان بدون نیاز به ویزا در میان سه کشور برتر جهان قرار گرفته است.