زندگی در اسپانیا چگونه است؟

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید دیگر فرقی نمی‌کند با چه هدفی به این کشور سفر می‌کنید! شما باید با جنبه‌های مختلف زندگی در اسپانیا آشنا شوید تا با سفر به این کشور دچار مشکلات کوچک و بزرگ نشوید.

یکی از مولفه‌هایی که متقاضیان به هنگام تصمیم گیری برای انتخاب یک کشور بررسی می‌کنند، شرایط زندگی در اسپانیا ار دیدگاه‌های مختلفی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. مقاله راهنمای زندگی در اسپانیا توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس برای شما عزیزان گردآوری شده است تا اطلاعات جامع و کاملی را درباره شرایط زندگی در اسپانیا، هزینه زندگی در اسپانیا و این دست موارد در اختیار شما قرار گیرد.

اهمیت شناخت و داشتن آگاهی کامل درباره شرایط زندگی در اسپانیا زمانی زیاد می‌شود که افراد ناموفق در زمینه مهاجرت به این کشور را مشاهده می‌کنیم. اگرچه فرصت‌های خوبی برای تحصیل در اسپانیا، کار و خرید ملک در اسپانیا برای اتباع بین المللی فراهم شده است، اما اگر بدون داشتن اطلاعات کافی درباره زندگی در اسپانیا به این کشور سفر کنید ممکن است مشکلات بزرگی را به هنگام زندگی در این کشور داشته باشید. آشنایی با شرایط زندگی در اسپانیا از مشکلات روزمره شما کاسته و یا دست کم شما را برای حل آن‌ها آماده می‌کند.

در این مقاله که توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است موضوعات زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا متقاضیان عزیز و علاقمندان  مهاجرت به اسپانیا برای زندگی در این کشور دید و اطلاعات کافی را داشته باشند. موارد بررسی شده در این مقاله عبارتند از:

 • معرفی اجمالی اسپانیا
 • زندگی در اسپانیا و حداقل حقوق
 • زندگی در اسپانیا و میانگین درآمد
 • هزینه زندگی در اسپانیا
 • شرایط اقتصادی اسپانیا
 • امنیت در اسپانیا
 • فرهنگ مردم اسپانیا
 • خرید ملک در اسپانیا
 • پول رایج  و زبان رسمی در اسپانیا
 • بهترین شهر‌های اسپانیا

مشاوران و وکلای موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله سعی بر این داشته‌اند تا با بررسی مهم‌ترین موضوعات درباره شرایط زندگی اسپانیا، شما را  در امر مهاجرت به اسپانیا و زندگی در این کشور آشنا کنند تا بدون وجود هرگونه ابهامی به این کشور سفر کنید و در ادامه برای اخذ اقامت اسپانیا اقدام کنید. چنانچه پس از مطالعه این مقاله سوالی درباره مهاجرت به اسپانیا سوالی داشتید می‌توانید با مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس بگیرید و نسبت به رزرو نوبت مشاوره مهاجرت به اسپانیا اقدام کنید.

زندگی در اسپانیا | هزینه زندگی در اسپانیا | هزینه زندگی در اسپانیا

زندگی در اسپانیا و معرفی آن

در شبه جزیره ایبری و در قسمت جنوب غربی اروپا کشوری مستقل و در عضویت اتحادیه‌ی اروپا واقع شده است. کشور پرتغال را می‌توان به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای همسایه اسپانیا نام برد؛ مجاورت اسپانیا با منطقه کوهستانی پیرنه شرایط آب و هوایی متناسبی را در این کشور به ارمغان آورد است. آب و هوا در اسپانیا به طوری است که هر بخش آب و هوای خاص خود را دارد.

اگر بخواهیم اسپانیا را از نظر اقتصادی بررسی کنیم این کشور در حال حاضر و با توجه به آمارگیری‌های انجام شده به عنوان چهاردهمین کشور قدرتمند در زمینه اقتصاد در جهان محسوب می‌شود؛ قرار گرفتن در این جایگاه اسپانیا را به یکی از کشور‌های مناسب برای مهاجرت کاری تبدیل کرده است. اگر بخواهیم رتبه اسپانیا را از نظر کیفیت و هزینه زندگی بررسی کنیم طبق آمارها می‌توان گفت این کشور با قرار گرفتن در جایگاه دهم بهترین کشور‌ها برای زندگی از شرایط ایده‌آلی برخوردار است.

ساختار اقتصادی کشور اسپانیا بر پایه امور خدماتی و صنایعی چون توریست و گردشگری استوار است. در این ساختار صنعت گردشگری حرف نخست را می‌زند به طوری که خیلی از اقشار این کشور درآمد خود را در این صنعت کسب می‌کنند. در کنار صنعت توریست و گردشگری صنایعی چون انرژی، مسکن و کشاورزی نیز از جمله مواردی هستند که به رشد اقتصادی اسپانیا در این سال‌ها کمک کرده‌اند.

شاید مهم‌ترین موضوعی که می‌بایست برای زندگی در اسپانیا به آن پرداخت بررسی میزان نرخ بیکاری این کشور در سال‌های گذشته می‌باشد. چرا که صرف نظر از هدف شما از مهاجرت به اسپانیا برای گذران زندگی نیاز به کسب درآمد در این کشور خواهید داشت. نرخ بیکاری در اسپانیا در سال ۲۰۱۰ در بیشترین میزان خود و ۲۶ درصد بوده است که این نرخ در حال حاضر به عدد چهار کاهش پیدا کرده است. این نرخ که در سال ۲۰۱۷ نزدیک به عدد ۱۵ درصد بوده است در سال ۲۰۱۸ با کاهش چشمگیری روبرو شده است که این کاهش نشانه قدرتمند شدن اقتصاد اسپانیا می‌باشد. کشور اسپانیا در حال حاضر ۲۰۵۱۰۶۰ نفر شاغل دارد که این آمار اتباع بین المللی را نیز شامل می‌شود.

حداقل حقوق در اسپانیا 

همانطور که گفته شد نرخ بیکاری کشوراسپانیا در سال‌های گذشته کاهش بسیار ارزشمندی داشته است و باعث شده است تا اقتصاد این کشور نفس تازه‌ای بکشد. طبق آمارهای اعلام شده از سوی دولت اسپانیا از میان تعداد افرادی که در این کشور شاغل هستند ۱۸۴۸۸۰۰ نفر به صورت تمام وقت در اسپانیا استخدام رسمی شده‌اند. علی رغم این موضوع در این آمار حداقل حقوق دریافتی برای هر نفر در ماه حدود ۱۰۵۰ یورو تخمین زده شده است که این میزان دستمزد مبلغ پایه بوده و برای هر دسته بندی از مهارتها میزان حقوق دریافتی متفاوت خواهد بود.

برای اینکه بررسی کنیم که کشور اسپانیا از میزان حقوق خوبی در ماه برخوردار است یا خیر می‌بایست تما مولفه‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهیم. کشور اسپانیا دارای جمعیت ۴۶ میلیون نفری می‌باشد. سن بازنشستگی افراد در این کشور برای زنان و مردان هر دو ۶۵ سال می‌باشد. به طور متوسط نیمی از جمعیت این کشور نیز در حوزه امنیتی کشور مشغول به کار هستند. با در کنار هم قرار دادن تمامی این آمار می‌توان نتیجه گرفت که حقوق دریافتی و دستمزد برای زندگی در اسپانیا در وضعیت متوسط قرار دارد.

کشور اسپانیا در سال‌های گذشته رشد خوبی را در زمینه اقتصادی داشته است بطوریکه توانسته است هزینه زندگی در کشور خود را به میزان زیادی کاهش دهد. با فراخوان‌های زیادی که در سال‌های گذشته از سوی این کشور به گوش می‌رسد به این موضوع پی میبریم که کشور اسپانیا استراتژی خاصی را برای رشد اقتصادی خود در نظر گرفته است و در سال‌های آینده می‌تواند یکی از قطب‌های اقتصادی جهان تبدیل شود و میزان درخواست مهاجرت تحصیلی و کاری بیشتری داشته باشد. با توه به این موضوع که کشور اسپانیا توانسته رشد خوبی را در زمینه اقتصادی ایجاد کند و با توجه به شواهد موجود مبنی بر افزایش کیفیت زندگی در اسپانیا می‌توان به این نتیجه رسید که شور اسپانیا یک کشور قدرتمند در زمینه فعالیت های سازمان یافته محسوب می شود.

میانگین درآمد در اسپانیا

همانطور که گفته شد زندگی در اسپانیا در کنار شرایط ایده‌آل تحصیلی که دارد بر پایه‌ی صنعت توریست و امور خدماتی نیز در حال رشد و شکوفایی می‌باشد. اگر هدف شما کار در اسپانیا می‌باشد حقیقت ماجرا این است که داشتن مهارت‌های خدماتی مانند آشپزی درآمد بالا تری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.این موضوع به دلیل گردشگری بودن این کشور می‌باشد. فضای ایجاد شده برای گردشگری در این کشور به قدری ایده‌آل می‌باشد که میانگین حقوق دریافتی یک آشپز در این کشور هشت برابر بیشتر از حقوق دریافتی یک آشپز در ایران است.

 • دیگر شغل‌های پر درآمد اسپانیا کدام‌اند؟

اگر بخواهیم به چند شغل دیگر و پر درآمد در اسپانیا اشاره کنیم شغل‌های کشاورزی و مسيولیت‌ها در صنایع واردات و صادرات می‌تواند درآمدی سه برابری با همین شغل‌ها در ایران را برای شما داشته باشد. اسپانیا در صنایع نساجی و صادرات پارچه نیز یکی از کشور‌های مطرح در سطح جهان می‌باشد. در زمینه تولید نرم‌افزارهای کاربردی نیز می‌توان در آمد خوبی را در این کشور بدست آورد بنابراین مهارت در زمینه فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر نیز تخصصی دارید می‌توانید به فکر زندگی در اسپانیا و مهاجرت به این کشور باشید.

 • آیا در اسپانیا اختلاف طبقاتی وجود دارد؟

در کنار تمامی خوبی‌هایی که از رشد اقتصادی اسپانیا گفته شد این موضوع را نیز می‎بایست مطرح کرد که با وجود افزایش فرصت‌های شغلی در سال‌های گذشته همچنان اختلاف طبقاتی در این کشور وجود دارد. نکته قابل توجهی که درباره زندگی در اسپانیا می‌توان به آن اشاره کرد داشتن امکان داشتن یک زندگی کارمندی ساده در این کشور می‌باشد. این امکان برای شما فراهم است که به عنوان یک کارمند ساده در اسپانیا زندگی کنید و به این کشور مهاجرت کنید اما باید بدانید درآمد بالایی نخواهید داشت.

زمینه دیگری که می‌توان به آن امیدوار بود شغل‌های مربوط به رشته هنر می‌باشد، اسپانیا که از تمدن و تاریخچه هنری خوبی برخوردار است فرصت های تحصیلی و شغلی خوبی را برای متقاضیان مهاجرت به این کشور در زمینه هنر فراهم کرده است؛ بنابراین متقاضیان علاقمند به تحصیل و یا کار در زمینه هنری در اسپانیا می‌توانند در این کشور رشد خوبی برسند.

زندگی در اسپانیا این روزها از شرایط ایده‌آلی برخوردار استِ مهاجرت تحصیلی به اسپانیا و یا مهاجرت برای کار در این کشور با توجه به رشد اقتصادی مناسبی که داشته است می‌تواند موقعیت و فرصت خوبی برای متقاضیان مهاجرت و زندگی در خارج از کشور باشد. لازم به ذکر است که درآمد‌های حاصل از کار تمام وقت در اسپانیا کفاف مخارج و هزینه‌های زندگی در اسپانیا را می‌دهد.

هزینه زندگی در اسپانیا و صرفه جویی در هزینه‌ها

مهم‌ترین موضوع در بحث مهاجرت به یک کشور خارجی برای تمامی متقاضیان با هدف‌های مختلف بحث هزینه‌ها می‌باشد. در این قسمت مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس با استناد به وب‌سایت‌های رسمی و معتبر اسپانیایی به بررسی هزینه‌های زندگی در اسپانیا و راه‌حل‌هایی برای کاهش این هزینه‌ها پرداخته‌اند.  هزینه‌های زندگی در اسپانیا را می‌توان در چند دسته مختلف هزینه‌های مواد غذائی در اسپانیا، هزینه خرید ملک در اسپانیا و یا اجاره مسکن، هزینه تحصیل در اسپانیا در صورت مهاجرت برای تحصیل در این کشور، هزینه حمل و نقل و غیره بررسی و مقایسه کرد.

 • هزینه مواد غذائی در اسپانیا چه میزان می‌باشد؟

چنانچه در اسپانیا بخواهید در یک رستوران ارزان قیمت یک وعده غذایی داشته باشید باید حدود ۱۰ یورو هزینه کنید؛ این در حالی است که و وعده غذا در یک رستوران متوسط ۳۵ یورو برای شما هزینه خواهد داشت. قیمت برخی از مایحتاج مورد نیاز در اسپانیا به شرح زیر می‌باشد.

 1. شیر ( ثابت)، ( 1 لیتری) : 0.78 یورو
 2. یک قرص نان سفید تازه ( 500 گرم) : 0.95 یورو
 3. برنج ( سفید)، (1 کیلوگرم) : 0.95 یورو
 4. شانه ی تخم مرغ ( 12 عدد) : 1.63 یورو
 5. پنیر محلی ( 1 کیلوگرم) : 8.93 یورو
 6. سینه ی مرغ ( بدون استخوان، بدون پوست)، ( 1 کیلوگرم) : 5.79 یورو
 7. گوشت گاو ( 1 کیلوگرم) ( یا گوشت قرمز راسته) : 10.67 یورو
 8. سیب ( 1 کیلوگرم) : 1.55 یورو
 9. موز ( 1 کیلوگرم): 1.48 یورو
 10. پرتقال ( 1 کیلوگرم) : 1.19 یورو
 11. گوجه فرنگی ( 1 کیلوگرم) : 1.43 یورو
 12. سیب زمینی ( 1 کیلوگرم) : 0.83 یورو
 13. پیاز ( 1 کیلوگرم): 0.98 یورو
 14. کاهو (1 سر) : 0.88 یورو
 15. آب ( بطری 1.5 لیتری) : 0.56 یورو
 16. پاکت سیگار ( مارلبورو) : 4.95 یورو

برای بررسی دقیق و جزئی‌تر هزینه‌ها و قیمت اقلام اینجا کلیک کنید. اگر بخواهیم هزینه زندگی در اسپانیا را با سایر کشور‌های اروپایی مقایسه کنیم می‌توان گفت هزینه زندگی در اسپانیا از ایتالیا پايین‌تر می‌باشد. برای مقایسه هزینه زندگی در اسپانیا و ایتالیا می‌توانید به مقاله مربوطه در وب‌سایت مراجعه کنید.

از دیگر هزینه‌های زندگی در اسپانیا که می‌توان به آن اشاره کرد هزینه‌های پرداختی مربوط به برق ، گرمایش، خنک کنندگی و آب و زباله می‌باشد. به طور میانگین برای یک خانه ۸۵ متری می‌بایست جمعا ۱۱۲ یورو برای این هزینه‌ها به صورت ماهیانه پرداخت شود. . هزینه‌ای که برای یک دقیقه صحبت با تلفن همراه در نظر گرفته شده است 0.16 یورو می‌باشد؛ این در حالی است که هزینه اینترنت برای 60 مگابایت در ثانیه 38.81 یورو است.

 • چگونه می‌توان هزینه‌های زندگی در اسپانیا را کاهش داد؟

برای اینکه در هزینه‌های زندگی خود در کشور اسپانیا صرفه جویی کنید می‌بایست در پرداخت هزینه‌ها دقت لازم را داشته باشید. هزینه‌ها در این کشور به صورت دوره‌ای بوده و هر دوره متفاوت با دوره قبل است به همین منظور بهتر است خرید مایحتاج خود را به صورت یکجا انجام دهید. ر نظر داشته باشید که هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا نیز 11 درصد از ایران بیشتر است اما امکانات تحصیلی در این کشور بسیار وسیع است.

زندگی در اسپانیا | هزینه زندگی در اسپانیا | هزینه زندگی در اسپانیا

واحد پولی و زبان مردم اسپانیا

برای آشنایی با شرایط زندگی در اسپانیا می‌بایست با دو فاکتور واحد پولی و زبان رسمی مردم این کشور نیز آشنایی داشته باشید. زبان رسمی مردم این کشور زبان اسپانیایی می‌باشد که از خانواده زبان‌های رومی بوده و به جرات می‌توان گفت پُرگویشورترین زبان در جهان محسوب می‌شود. آمارها حاکی از آن است که این زبان با داشتن بیش از ۴۷۰ میلیون نفر گویشور به زبان مادری، دومین زبان پرتکلم جهان بعد از زبان چینی می‌باشد. اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید بهتر است تسلط نسبی به این زبان داشته باشید تا در ارتباط روزمره خود دچار مشکل نشوید.

واحد پولی کشور اسپانیا مانند تمام کشورهای عضو حوزه شنگن به یورو می‌باشد و تمامی معاملات و خرید و فروش‌ها در این کشور با این واحد پولی انجام می‌گیرد.

فرهنگ مردم اسپانیا

زندگی شبانه را می‌توان عجیب ترین فرهنگ مردم این کشور دانست. اسپانیایی‌ها علاقه شدید به مهمانی و گشت و گذار در تاریکی شب را دارند. زندگی شبانه در این کشور شهرت بالایی دارد به طوریکه قشر جوان را به سمت خود کشانده است. آشپزی در کشور اسپانیا یکی از معروف ترین بخش های فرهنگی محسوب می شود به این ترتیب بانوان بر سر آشپزی با هم رقابت دارند.

بهترین شهر‌های اسپانیا

پس از اینکه قصد مهاجرت به اسپانیا را کردید و این کشور را برای زندگی، کار و یا تحصیل انتخاب کردید می‌بایست یکی از شهرهای این کشور را هم به عنوان محل زندگی برگزینید. شرایط انتخاب شهر برای  آن دسته از متقاضیانی قصد تحصیل در اسپانیا را دارند کمی متفاوت تر می‌باشد و به محل و دانشگاهی که در آن تحصیل خواهند کرد بستگی دارد. به طور کلی بهترین شهر‌های اسپانیا را که می‌توان برای زندگی انتخاب کرد و از شرایط زندگی خوبی در اسپانیا برخوردا هستند بارسلونا، مادرید و والنسیا می‌باشد.