اقامت پس از تحصیل در اسپانیا و مقدمه‌ای بر آن 

تحصیل در اسپانیا به عنوان فرصتی مناسب برای دانشجویان و متقاضیان مهاجرت به حساب می‌آید؛ متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا به دو دسته کی تقسیم می‌شوند. دسته اول تنها با هدف تحصیل و اخذ مدرک از دانشگاه‌های معتبر این کشور قصد سفر و مهاجرت را می‌کنند و در برنامه خود خواهان بازگشت به کشور بعد از تحصیل در اسپانیا هستند. این نوع از متقاضیان تنها می٬بایست پروسه مربوط به مهاجرت تحصیلی خود را دنبال کرده و نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا و تمدید آن به طور سالیانه اقدام کنند. 

متقاضیان مهاجرت تحصیلی اسپانیا که در دسته‌ی دوم قرار می‌گیرند اهدافی فراتر از تحصیل دارند و به دنبال اخذ اقامت پس از تحصیل در اسپانیا هستند تا بتوانند در این کشور و یا سایر کشور‌های حوزه شنگن زندگی و کار ایده‌آلی داشته باشند. پر واضح است که وجود شرایط ایده‌آل زندگی در کنار کیفیت بالا و خدمات رفاهی و آموزشی سطح بالا بیشتر متقاضیان مهاجرت به اسپانیا را در دسته دوم قرار داده به طوری که به جرات می‌توان گفت ۹۰ درصد از متقاضیانی که تصمیم به تحصیل در اسپانیا را دارند به دنبال راهی برای اخذ اقامت این کشور پس از اتمام تحصیلات خود می‌باشند. 

با توجه به اهمیت انتخاب راه درست برای اخذ اقامت اسپانیا با تحصیل در این کشور مشاوران بخش مشاوره مهاجرت به اسپانیا موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله به بررسی دو مورد از موفق‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت پس از تحصیل در اسپانیا پرداخته‌اند؛ مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت عبارتند از:

 • معرفی روش‌های اقامت اسپانیا با تحصیل در این کشور
 • اقامت پس از تحصیل در اسپانیا به وسیله کار در این کشور
 • مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا
 • اخذ ویزای کار اسپانیا پس از تحصیل 
 • اقامت پس از تحصیل در اسپانیا به وسیله ازدواج در این کشور
 • مزایای تابعیت اسپانیا

تیم مشاوره مهاجرت به اسپانیا در موسسه مهاجرتی آتیس همواره در این مقاله به دنبال ارائه بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها در امور مهاجرتی و اخذ اقامت اسپانیا پس از تحصیل در این کشور بوده است؛ اگر شما نیز به دنبال اخذ اقامت اسپانیا با تحصیل در این کشور هستید پیشنهاد ما به شما شرکت در مشاوره حضوری موسسه مهاجرتی آتیس از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین می‌باشد. شما با مطالعه این مقاله و کسب اطلاعات کلی درباره طریق اخذ اقامت اسپانیا به وسیله تحصیل در این کشور و پس از آن شرکت در جلسه مشاوره حضوری می‌توانید بهترین تصمیم را درباره آینده تحصیلی و شغلی خود بگیرید.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا | تحصیل در اسپانیا | هزینه تحصیل در اسپانیا | کار در اسپانیا

اقامت اسپانیا با تحصیل در این کشور

به طور کلی اخذ اقامت اسپانیا پس از تحصیل در این کشور در شرایط عادی به دو روش امکان پذیر می‌باشد. کار در اسپانیا پس از تکمیل تحصیلات اولین فرصتی است که شما را اقامت در این کشور نزدیک می‌کند. اگرچه کار در اسپانیا معقول‌ترین شیوه برای اقامت در این کشور پس از تحصیل می‌باشد اما تنها روش ممکن نیست! شما می‌توانید به واسطه ازدواج نیز در این کشور و پس از اتمام تحصیلات خود اقامت داشته باشید. در ادامه مطلب به بررسی جداگانه هر یک از روش‌های نام برده شده خواهیم پرداخت. 

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا به واسطه کار 

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا مجوزی برای ورود به این کشور است اما اگر متقاضی بخواهد پس از تحصیل در اسپانیا اقامت خود را ادامه دهد چه باید کرد؟! کار در اسپانیا پس از تحصیل بهترین گزینه برای ادامه دار شود اقامت شما می‌باشد. راهی که هر ساله توسط تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی و فارغ التحصیل شده دانشگاه‌های اسپانیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

برای اینکه به موضوع کار در اسپانیا بپردازیم در وهله اول می‌بایست از اهمیت و مزایای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا آگاه باشیم چرا که به واسطه این روش قصد کار در اسپانیا و اخذ اقامت در این کشور را داریم. 

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا | تحصیل در اسپانیا | هزینه تحصیل در اسپانیا | کار در اسپانیا

 • مزایای تحصیل در اسپانیا چیست؟ 

عواملی زیادی همچون وجود دانشگاه‌های برتر و رنک بالا در سطح جهان، خدمات و زیرساخت‌های ایده‌آل رفاهی و آموزشی، امکان تحصیل در رشته‌ه و گرایش‌های مختلف، تدریس به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی و دست آخر معتبر بودن مدارک ارائه شده از سوی دانشگاه‌های این کشور تحصیل در اسپانیا را به فرصتی مناسب برای متقاضیان تبدیل کرده است. 

دو مزیت بزرگ دیگر مهاجرت تحصیلی به اسپانیا امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی این کشور و همچنین امکان کار ضمن تحصیل در اسپانیا می‌باشد؛ این دو مزیت  از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد چرا که می‌تواند بخش یا تمام هزینه تحصیل در اسپانیا را برای متقاض پوشش دهد و تحصیل رایگان اسپانیا را برای وی به همراه داشته باشد.

 • چگونه ویزای کار اسپانیا را بگیریم؟

پس از اتمام تحصیلات ما یک فرصت یکساله را پیش روی خود دارید تا برای پیدا کردن شغل مناسب در این کشور اقدام کنید؛ در این مدت ویزای شما از نو ویزای تحصیلی اسپانیا محسوب می‌شود. در صورتی که موفق به پیدا کردن شغل مورد نظر خود در این کشور شوید می‌بایست با در دست داشتن مدارک تحصیلی و دعوتنامه شغلی خود و سایر مدارک مربوط برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به ویزای کار در اسپانیا به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنید. در کنار این موارد اخذ ویزای کار برای اقامت پس از تحصیل در اسپانیا نیازمند ارائه مدارک زیر می‌باشد. 

 1. ارائه دو نسخه فرم درخواست تکمیل شده که توسط شرکت استخدام کننده امضا شده است.
 2. ارائه کپی از سند سفر و یا ارائه کپی گذرنامه و در صورت امکان ارائه گواهی که نشان دهنده ثبت نام متقاضی در نیروی کار خارجی است.
 • با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار چه اتفاقی می‌افتد؟

آن دسته از افرادی که پس از تحصیل موفق به تبدیل ویزای خود به ویزای کاری می‌شوند اجازه اقامت در اسپانیا را بدست خواهند آورد. این ویزا اقامتی موقت را برای شما به همراه خواهد داشت و به فرد اجازه می­دهد در طول مدت اعتبار ویزای کاری خود در کشور اسپانیا مشغول به کار و زندگی شود. 

با داشتن ویزای کار اسپانیا و اقامت پس از تحصیل در اسپانیا به واسطه کار این امکان برای شما فراهم خواهد بود تا زمینه زندگی همسر و فرزندتان را نیز در این کشور ایجاد کنید. لازم به ذکر است که همسر و فرزندانتان می‌توانند در این روش در اسپانیا به کار و یا تحصیل مشغول شوند. 

همانطور که گفته شد کار پس از تحصیل در این کشور معقول ترین روش برای ادامه اقامت می‌باشد اما تنها روش ممکن نمی‌باشد؛ در ادامه این مقاله به روش اقامت پس از تحصیل به واسطه ازدواج در اسپانیا خواهیم پرداخت. 

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا به واسطه ازدواج 

روش دیگری نیز برای ادامه اقامت پس از تحصیل در اسپانیا برای متقاضیان وجود دارد و آن ازدواج با یک تبعه اسپانیایی می‌باشد. برای ادامه اقامت در اسپانیا می‌بایست یک ازدواج قانونی را داشته باشید؛ متقاضی در این روش می‌تواند  با ثبت مدنی ازدواج خود در اسپانیا و ارائه مدارک آن که نشان دهنده ازدواج قانونی و رسمی زوج و زوجه با یکدیگر می‌باشد، نسبت به درخواست اقامت در اسپانیا اقدام کند. 

برای جلوگیری از کلاهبرداری‌های اتفاق افتاده در این روش، این ازدواج می‌بایست به صورت واقعی صورت پذیرد. دولت اسپانیا برای صحت این امر مسئولانی را برای رسیدگی در اداره مهاجرت خود منصوب کرده است تا این امور را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهند. در واقع پس از تائید واقعی بودن رابطه شما امکان اخذ اقامت پس از تحصیل در اسپانیا برای شما فراهم خواهد شد. اقامت پس از تحصیل در اسپانیا | تحصیل در اسپانیا | هزینه تحصیل در اسپانیا | کار در اسپانیا

اخذ تابعیت اسپانیا و شرایط آن

توجه داشته باشید که شما با اخذ هر کدام از ویزا‌های کاری و ازدواج پس از تحصیل و با پایان مدت اعتبار آن‌ها و در صورت رعایت یک سری از قوانین شامل پرداخت مالیات، عدم سوء پیشینه و … که متناسب با هر کشوری متفاوت است می­‌تواند برای اخذ تابعیت کشور اسپانیا اقدام نمائید. برخی از شرایط و قوانین کلی اخذ تابعیت اسپانیا به شرح زیر می‌باشد.

 • اقامت در اسپانیا به مدت 10 سال
 • برخورداری از تمکن مالی
 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری
 • تسلط به زبان اسپانیایی
 • فعالیت در گروه های اجتماعی موجود در کشور اسپانیا
 • مفید بودن برای کشور اسپانیا