هنگامی که قصد مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور و تحصیل در اروپا را دارید باید درباره کشور مقصد اطلاعات کافی را داشته باشید؛ این اطلاعات شامل شناخت شهر‌های دانشجویی کشور نیز می‌شود؛ بر اساس آخرین آمار ارائه شده در سال 2019 میلادی توسط سازمان یونسکو، مهاجرت تحصیلی به آلمان در میان 5 کشور برتر از نظر تقاضا قرار گرفته است. تحصیل در آلمان به دلیل هزینه های مناسب زندگی  در قیاس با بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا و اقتصاد رو به رشد و پائین بودن نرخ بیکاری یکی از مناسب ترین گزینه‌ها برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور است. از دیگر مزایای تحصیل در آلمان پاسپورت معتبر این کشور است که یکی از سه پاسپورت معتبر در جهان است.

رتبه بندی شهر‌های آلمان از نظر کیفیت زندگی دانشجویی هر ساله دستخوش تغییراتی می‌شود؛  در این مقاله که توسط مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است سعی بر این داشته ایم تا جدیدترین اطلاعات در ارتباط با بهترین شهرهای دانشجویی آلمان و شاخص‌های انتخاب این شهر‌ها را برای شما متقاضیان عزیز ارائه دهیم.

شاخص‌های انتخاب شهر جهت تحصیل در آلمان

هزینه‌های پائین زندگی دانشجویی در آلمان در کنار دیگر عوامل باعث شده است تا 200 هزار دانشجوی در حال تحصیل در آلمان، این کشور را خانه دوم خود بدانند. در این کشور و در دانشگاه‌های بزرگ آن از جمله دانشگاه مونیخ آلمان در مجموع 19 هزار برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی برای تحصیل دانشجویان بین المللی ارائه می‌شود. حمل و نقل عمومی بسیار پیشرفته در کنار دیگر خدمات رفاهی از جمله عوامل تاثیر گذار بر این رضایت زندگی در این کشور است. در ادامه این مقاله 5 شهر برتر دانشجویی آلمان در سال 2019 را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد و به بررسی اجمالی هریک از آنها خواهیم پرداخت.

برلین ( تحصیل در آلمان )

پایتخت کشور آلمان بزرگتری هر این کشور یعنی برلین می‌باشد که یکی از بهترین شهر‌های جهان برای زندگی و همچنین تحصیل می‌باشد. اما ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چرا برلین به عنوان اولین شهر برای تحصیل در آلمان معرفی شده است؟! پایتخت آلمان که به عنوان مرکز اقتصادی این کشور شناخته شده استفرصت‌های آموزشی و تفریحی بسیاری را برای دانشجویان بومی و غیر بومی فراهم کرده است. همچنین اشتراک گذاشتن شاخص‌های مهم تاریخی برای دانشجویان که باعث افزایش دانش آنها می‌شود از دیگر اقدامات انجام شده از سوی مسئولین این شهر است. برلین از اولین شهر‌های آلمان است که در زمینه پژوهش و تحصیلات آکادمیک شروع به کار کرده اند. برلین با داشتن موسسات بین المللی از جمله دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه هومبولت و دانشگاه فنی برلین جایگاه شناخته شده‌ای بین موسسات جهانی دارد.

بهترین شهر‌های آلمان

در مورد هزینه زندگی در شهر برلین می‌توان گفت این هزینه‌ها بالا بوده؛ و این هزینه بالا به دلیل وجود مراکز تجاری و کیفیت بالای زندگی می‌باشد. در کنار این هزینه بالا می‌توانید اطمینان داشته باشید که در شهری با امنیت کامل و خدمات درمانی پیشرفته زندگی خواهید کرد. در مجموع این شهر یکی از بهترین شهر‌های دانشجویی در سطح جهان و آلمان به حساب می‌آید.

فرانکفورت ( تحصیل در آلمان )

یکی دیگر از شهر‌های با کیفیت بالای زندگی در آلمان شهر فرانکفورت است که بزرگترین شهر این ایالت «هسه»‌ نام دارد. یکی از بزرگترین مراکز تجاری تحت عنوان Messe Frankfurt در مرکز این شهر قرار دارد. این مرکز تجاری یکی از بزرگترین مراکز تجاری جهان نیز به شما می‌رود. این شهر با تمرکز بر روی اقتصاد کشور همواره به عنوان شهر کمکی آلمان در زمینه اقتصادی شناخته شده است. قطبیت اقتصادی این شهر باعث شده است تا دانشجویانی که در حال تحصیل در این شهر هستند به راحتی به دنبال کار بگردند و از امکانات آموزشی رایگان پیش از شروع کار نیز استفاده کنند. از این شهر به عنوان پایتخت مالی اروپا نیز یاد شده است؛ این شهر به آن دسته از متقاضیانی که قصد تحصیل در آلمان در رشته‌های مرتبط با بیزینس را دارند پیشنهاد می‌شود. در کنار بهترین دانشگاه‌های ۀامان دانشگاه شهر فرانکفورت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. برخی دیگر از دانشگاه‌های شهر فرانکفورت عبارتند از : دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته، دانشگاه علوم کاربردی فرانکفورت، دانشگاه مدیریت و اقتصاد فرانکفورت و دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی.

تحصیل در آلمان

شهر فرانکفورت علاوه بر برتر بودن در زمینه میزان راحتی شهروندان و همچنین مقرون به صرفه بودن می تواند یکی از بهترین شهرهای دانشجویی آلمان نیز به شمار آید. از دیگر مزایای شهر فرانکفورت، دومین شهر دانشجوئی آلمان، می‌توان به موقعیت جغرافیایی مناسب این شهر اشاره کرد که این موقعیت مناسب سفر به تک تک نقاط آلمان را بدون دغدغه کرده است. وجود غذاهای گوناگون آلمانی، برگزاری کنسرت‌های موسیقی جاز از دیگر موارد موثر در زندگی جذاب در این شهر می‌باشد. به طور شهر فرانکفورت آلمان تلفیقی از زندگی سیال در کنار فعالیت‌های لذت بخش می‌باشد که با زندگی دانشجویی آمیخته شده است؛ به عبارت دیگر این ترکیب‌ها فرانکفورت را به دومین شهر برتر برای تحصیل در آلمان تبدیل کرده است.

مونیخ ( تحصیل در آلمان )

از دیگر شهر‌های آلمان که از امتیاز بالایی برای تحصیل در آلمان برخوردار است شهر مونیخ می‌باشد. این شهر که مرکز باواریا بوده و طراحی و معماری باوارینی دارد در نزدیکی کشور‌های اتریش و چک واقع شده است. تحصیل در آلمان در شهر مونیخ می‌توان فرصت مناسبی را برای دانشجویان فراهم آورد تا از این دو کشور اروپایی نیز دیدن کنند. معروف ترین دانشگاه شهر مونیخ دانشگاه فنی این کشور است که از سال 2016 میلادی به عنوان برترین دانشگاه آلمان شناخته شده است. دانشگاه‌های شهر مونیخ عبارتند از: دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ و دانشکده علوم کاربردی مونیخ.

تحصیل در آلمان

دروس ارائه شده در دانشگاه‌های مونیخ اغلب به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و تعدادی از دروس نیز هستند که به زبان رسمی این کشور یعنی آلمانی ارائه می‌شوند. این دانشگاه همچنین برای آن دسته از دانشجویان واجد شرایطی که در پرداخت هزینه‌های تحصیل در آلمان دچار مشکل هستند برنامه‌ها مالی و بورسیه های تحصیلی را در نظر گرفته‌اند. طبق آخرین آمار موجود حدود 16 درصد از جمعیت شهر را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند. به طور کلی مونیخ با قرار گرفتن در رده سوم بهترین شهر برای تحصیل در آلمان در سال 2019 شهری مناسب برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌باشد.

درسدن ( تحصیل در آلمان )

نام دیگر این شهر که در رتبه چهارم بهترین شهر برای تحصیل در آلمان قرار دارد، «جعبه جواهر آلمان» می‌باشد. این شهر با زیبایی منحصر به فردی که دارد همواره برای توریست‌ها و دانشجویان غیر بومی جذابیت بسیار زیادی داشته است. معماری همخوان و زیبا در فضای باز این شهر باعث جذابیت این شهر شده است. این شهر در کنار زیبایی ظاهری به عنوان مرکز سیاسی، اقتصادی کشور آلمان نیز می‌باشد. شهر درسدن با داشتن تعداد 40 هزار دانشجو یکی از پنج شهر مناسب برای تحصیل در آلمان می‌باشد.

دانشگاه فنی شهر درسدن کی از دانشگاه مشهور آلمان به حساب می‌آید هر ساله در این شهر دانشجو‌هایی را از سراسر دنیا چذیرش می‌کند. وجود مناطقی مانند آلت اشتات، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و … بر جذابیت‌های این شهر برای تحصیل در آلمان افزوده است. بازدید از قصر زوینگر می‌تواند نیاز به فراغت دانشجویان این شهر را برطرف کند.

آخن ( تحصیل در آلمان )

آخرین شهر در میان پنج شهر مناسب برای تحصیل در آلمان در شمال راین واقع شده است؛ آخن شهری است که ریشه مردم آن به رومی‌های باستان باز میگردد. آخن شهری پر جاذبه است که یافتن منزل برای دانشجویان در این شهر بسیار کار آسانی است و همین امر بزرگ ترین عامل تبدیل شدن آن به یک شهر دانشجویی است. این شهر که در غرب آلمان و همسایگی بلژیک قرار دارد به دلیل پیشرفت در تکنولوژی و نوآوری‌های موجود در آن یکی از انتخاب های دانشجویان غیر بومی برای تحصیل در آلمان می‌باشد.

تحصیل در آلمان

این شهر نیز دارای دانشگاه‌هایی با سطح علمی بالا در جهان و آلمان می‌باشد که یکی از این دانشگاه‌ها، دانشگاه فنی آخن ( RWTH ) می‌باشد. از آنجایی که آخن دارای دانشگاه‌های با بالاترین اهمیت تکنولوژی را دارد انتخابی مناسب برای آن دسته از متقاضیانی است که قصد تحصیل در رشته‌های مرتبط با تکنولوژی را دارند می‌باشد.