انتخاب مقصد نهایی برای مهاجرت تحصیلی امری مشکل می‌باشد؛ با گذر کردن از مرحله تصمیم گیری برای انتخاب کشور مد نظر جهت مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل متقاضی با این چالش روبرو می‌شود که آیا از انتخاب خود کاملا مطمئن می‌باشد یا خیر. برای برطرف کردن این شک شما می‌بایست به دنبال جمع آوری اطلاعات کلی و جزئی اعم از مزایا و معایب باشید؛ برای این کار ممکن است مجبور به همه‌ی جزئیات از چندین وب سایت مختلف شوید که امری زمانبر خواهد بود.

تیم مشاوره موسسه مهاجرتی آتیس برای آسایش و راحت تر شدن کار شما متقاضیان عزیز در این مطلب و همچنین در بخش مربوط به تحصیل در آلمان و تحصیل در ایتالیا دو مورد از پر تقاضاترین مقصدهای تحصیلی میان دانشجویان بین المللی را مورد بررسی قرار داده است. در این بخش دو کشور ایتالیا و آلمان را از نظر شهریه، هزینه زندگی، محل اقامت، مدرک‌های زبان، انتخاب‌های موجود برای تحصیل و زندگی دانشجویی مقایسه کرده‌ایم.

تحصیل

شهریه در آلمان و ایتالیا

در آلمان برخی از دانشگاه‌های دولتی برای تحصیل دانشجویان هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان بوده؛ تنها مبلغی ناچیز به عنوان هزینه های اجرایی (Administration Fees) توسط دانشجو پرداخت می‌گردد.

دانشگاه‌های ایتالیا اما هزینه تحصیلی دارند و متوسط این هزینه معمولا بین مبلغ 850 تا 1000 یورو در سال متفاوت می‌باشد. بنابراین آلمان در زمینه هزینه می‌تواند انتخاب مناسب تری نسبت به ایتالیا باشد.

هزینه زندگی در آلمان و ایتالیا

در آلمان برای زندگی در شهرهای بزرگ دانشجویان باید معمولا بین 800 تا 950 یورو در ماه هزینه کنند این در حالی است که این مبلغ برای دانشجویان در شهرهای کوچک این کشور بین 650 تا 700 یورو می‌باشد.

در مورد هزینه‌های زندگی در ایتالیا ابتدا به شهر رم اشاره می‌کنیم که یکی از پرهزینه ترین شهر‌های ایتالیا محسوب می‌گردد؛ به طور متوسط هزینه زندگی در ر برای دانشجویان ن 700 تا 800 یورو در ماه می‌باشد. این هزینه در شهرهای دیگر ایتالیا نظیر فلورانس، بولونگا که از شهرهای دانشجویی ایتالیا به شمار می‌روند بین و 650 یورو در ماه متغیر خواهد بود. با توجه به این موضوع از نظر هزینه هر دو کشور در یک سطح هستند و چه در ایتالیا و چه در آلمان می‌توانید به زندگی در شهرهای کوچک‌تر در هزینه‌های موجود صرفه جویی کنید.

دانشگاه‌ها و مدارک ارائه شده به زبان انگلیسی

در آلمان بالغ بر 380 دانشگاه وجود دارد که 250000 دانشجوی بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه‌ها مشغول هستند. در این دانشگاه‌ها تعداد 1000 مدرک در مقطع ارشد و 250 مدرک در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

این در حالیست که ایتالیا در کل حدود 89 دانشگاه به علاوه موسسات عالی را شامل می‌شود؛ این دانشگاه‌ها 580 مدرک در مقطع ارشد و بیشتر از  100 مدرک لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است که دانشگاه‌ها ایتالیا در حال معرفی کردن تعدا بیشتری دوره‌ی تحصیلی که به زبان انگلیسی تدریس میشوند هستند.

انتخاب‌های تحصیلی آلمان و ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به هر یک از این دو کشور این امکان را برای متقاضی فراهم ‌می‌کند تا در هر رشته‌ای تحصیل کند و از این جهت محدودیتی نخواهد داشت؛ با این وجود در آلمان بیشتر بر روی رشته‌های مهندسی، علوم، تجارت و مدیریت و امور مالی تمرکز شده است این در حالی است که ایتالیا تمرکز بیشتری بر رشته هایی همانند معماری، طراحی، هنر و انسان شناسی دارد. از این نظر هر دو کشور اولویت یکسانی دارند و تمایز قائل شدن در این زمینه تنها بسته به هدف و آینده کاری شما می‌باشد.

هزینه محل اقامت آلمان و ایتالیا

در کشور آلمان آن دسته از دانشجویانی که به صورت مستقل و تنها زندگی می‌کنند باید مبلغی حدود 360 یورو را در ماه هزینه کنند. این در حالی است که دانشجویان مقیم در پردیس‌های دانشگاهی آلمان هزینه‌ای کمتر را پرداخت خواهند کرد.

در کشور ایتالیا نیز دانشجویانی که به صورت تنها زندگی می‌کنند برای یک آپارتمان کوچک می‌بایست حدود 266 یورو در ماه صرف این هزینه کنند. این در حالی است که دانشجویانی که زندگی خوابگاهی را ترجیح می‌دهند هزینه‌ی پایین تری را پرداخت خواهند کرد.

کلام آخر – تصمیم گیری بین آلمان و ایتالیا

در کنار موارد گفته شده که توسط تیم مشاوره موسسه مهاجرتی آتیس در این مقاله گرد آوری شده است می‌تون به این موضوع اشاره کرد که کشورهای آلمان و ایتالیا هر دو از کشور‌های پرتقاضا و دارای محبوب ترین مکان‌های تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی هستند. با وجود کم بودن اشتراک‌های این دو کشور در موضوعات مختلف زندگی و تحصیلی هر دوی این کشورها مولفه های خاصی را در زمینه آموزش عالی شامل می‍شوند که باعث متمایز شدن آنها از سایر مکان های تحصیلی خارج از کشور شده است.

لازم به ذکر است با توجه به سیاست عدم دریافت شهریه در موسسات دولتی کشور آلمان رقابت برای پذیرش در این دانشگاه‌ها بسیار سنگین بوده و ورود به آنها به هیچ وجه کار آسانی نخواهد بود. شما عزیزا می‌توانید برای هموار شدن این مسیر با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید و یا از طریق تکمیل فرم مشاوره نسبت به دریافت مشاوره‌های لازم اقدام کنید.