ویزای آلمان

ویزای آلمان به منزله مجوز ورود شما به کشور آلمان با اهداف مختلف تحصیل، کار، گردش و … می‌باشد. ویزا آلمان بسته به هدف متقاضی از مهاجرت به آلمان در انواع مختلفی ارائه می‌شود که هر کدام از انواع آن شرایط خاص خود را دارند. برای مهاجرت به آلمان بسته به هر هدفی که دارید می‌بایست آگاهی کاملی از شرایط، قوانین و همچنین هزینه ویزای آلمان داشته باشید؛ ویزای تحصیلی آلمان، ویزای کار آلمان، ویزای سرمایه گذاری، توریستی و ازدواج از جمله مطرح ترین انواع ویزا‌ آلمان هستند. با توجه به وجود روش‌های متعدد مهاجرت به آلمان و به دنبال آن وجود انواع مختلف ویزای آلمان بر آن شدیم تا در این مقاله که توسط مشاوران موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است اطلاعات لازم درباره شرایط اخذ و هزینه ویزای آلمان در انواع مختلف آن را در اختیار شما متقاضیان مهاجرت به آلمان قرار دهیم.

ویزای آلمان | انواع ویزا آلمان

در این مقاله سعی شده است تا شرایط اخذ و صدور پرطرفدار ترین آن‌ها، مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت در زمان وقت سفارت آلمان و هزینه ویزا آلمان را برای شما به تفکیک هر نوع ارائه دهیم. اگر چه در سال‌های گذشته میزان زمانی که متقاضی می‌بایست برای اخذ ویزا آلمان انتظار بکشد زیاد شده است اما تعداد تقاضا برای این کشور همواره رو به افزایش بوده است و دلیل آن شرایط مطلوب زندگی، تحصیل و کار در این کشور می٬باشد.

ویزای آلمان – توریستی

این نوع ویزای آلمان مخصوص آن دسته از متقاضیانی است که قصد سفر به آلمان و گشت و گذار در این کشور را دارند. شما با در دست داشتن این ویزا به عنوان یک توریست وارد کشور آلمان خواهید شد و می‌توانید در مدت زمان تعیین شده در این کشور بمانید و از سفر خود لذت ببرید. مدت زمان تعیین شده برای این ویزا تا سقف سه ماه ( 90 روز ) می‌باشد و پس از پایان این مدت می‌بایست کشور آلمان را ترک کرده و به کشور خود باز گردید یا نسبت به تمدید ویزا توریستی خود در آلمان اقدام کنید.

همانطور که می‌دانید برای مهاجرت به آاین کشور و اخذ هر نوع از انواع ویزای المان می‌بایست مبلغی را به عنوان تمکن مالی خود داشته باشید؛ این مبلغ برای اخذ ویزای توریستی آلمان 45 یورو به ازای هر روز اقامت شما در آلمان می‌باشد. مناسب ترین زمان برای درخواست این نوع مجوز دو یا سه ماه قبل از سفر می‌باشد. همچنین هزینه ویزا آلمان از نوع توریستی 60 یورو می‌باشد.

فرم تکمیل شده درخواست ویزا المان به زبان آلمانی یا انگلیسی، تعهد صحت اطلاعات احراز شده، ارائه چند قطعه عکس پاسپورتی پاسپورت ملی معتبر (کمتر از 10 سال قدمت و دارای حداقل یک صفحه خالی)، بیمه مسافرتی شنگن به مبلغ 30.000 یورو برای سه ماه، برگه اجاره هتل یا خوابگاه، ارائه برگه دعوتنامه امضا شده در صورت داشتن قرار ملاقات با آشنایان و دوستان در آلمان، رزرو بلیط هواپیما به مقصد، گواهی تمکن مالی (نامه بانک که کمتر از 3 ماه قبل صادر شده)، گواهی اشتغال به کار و اجازه مرخصی برای مدت سفر از شرکت یا ارگانی که در آن مشغول به کار هستید، یک سند وضعیت تاهل (گواهی ازدواج، فوت همسر و…)، گواهینامه رانندگی و یا یک قبض خدماتی به نام متقاضی از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی آلمان می‌باشند.

از به ذکر است آن دسته از متقاضیانی که قصد اخذ ویزای توریستی آلمان را دارند بر اساس قوانین وضع شده در سال‌های اخیر می‌بایست ابتدا قبل از درخواست در سامانه اعتبار سنجی و اطلاع رسانی سفر به اروپا با تکمیل اطلاعات خود ثبت نام کنند.

 ویزای آلمان – تحصیلی

تحصیل در آلمان با تپوه به زیر ساخت‌های آموزشی مناسب و خدمات رفاهی و بورسیه‌های ارائه شده از سوی دانشگاه‌های معتبر آلمانی همچون دانشگاه مونیخ آلمان همواره یکی از انتخاب‌های دانشجویان برای تحصیل در اروپا بوده است. برای این منظور متقاضی با در دست داشتن پذیرش تحصیلی خود از سوی دانشگاه می‌بایست نسبت به درخواست اخذ ویزای تحصیلی آلمان اقدا کند. مدت زمان تعیین شده برای این ویزا یک سال تحصیلی می‌باشد و پس از پایان این مدت دانشجو  می‌بایست نسبت به تمدید ویزا تحصیلی خود در برای یک سال دیگر در آلمان اقدام کنید. میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان 8,640 یورو و هزینه صدور ویزای آلمان از نوع تحصیلی 75 یورو می‌باشد. برای اخذ این مجوز می‌بایست دارای مدرک زبان آلمانی B1 به بالا بسته به رشته و مقطع تحصیلی خود باشید.

بهترین زمان ممکن برای درخواست اخذ ویزای تحصیلی در آلمان معمولا 3 ماه قبل از شروع دوره (بدون در نظر گرفتن زمان انتظار) می‌باشد. شرایط اخذ این مجوز ورود برای تحصیل را بر اساس مقطع تحصیلی تفکیک کرده اند. این شرایط برای مقطع کارشناسی شامل داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و تکمیل این دوره و داشتن معدل بالای 14 (برای رشته پزشکی حداقل 18) می‌باشد. شرایط اخذ ویزای تحصیلی در آلمان برای مقطع کارشناسی ارشد نیز شامل داشتن مدرک کارشناسی در رشته مرتبط، معدل بالای 14 در دوره کارشناسی و مدرک زبان  B1 و یا IELTS با نمره 6 (بسته به زبان رشته) می‌باشد. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکترا داشتن حداقل دو مقاله ISI، معدل کارشناسی ارشد حداقل و رزومه پژوهشی قوی کافی می‌باشد. لازم به ذکر است که بهتر است بدون دلیل بین مقاطع تحصیلی خود فاصله نیندازید تا در مسیر تمدید ویزا تحصیلی آلمان با مشکل مواجه نشوید. اخذ ویزای تحصیلی آلمان محدودیت سنی ندارد اما بهتر است تا قبل از سی سالگی برای این منظور اقدام کنید چرا که ویزای المان برای تحصیل در این کشور تا قبل از سی سالگی پروسه راحت تری را طی برای صدور طی خواهد کرد.

 ویزای آلمان – کاری

ویزای کار آلمان از جمله دیگر ویزاهایی است که متقاضیان زیادی را دارد. کار در آلمان و سایر کشور‌های اروپایی به دو صورت امکان پذیر است. یکی از این روش‌ها داشتن دعوتنامه کاری از سوی یک کارفرما در آلمان است که در این صورت شما می‌توانید با مراجعه به سفارت آلمان نسبت به اخذ ویزای کار در آلمان درخواست خود را ارائه دهید. مدت زمان تعیین شده برای انقضا این نوع ویزا به قرارداد بسته شده میان شما و کارفرما مربوط می‌شود؛ به طوری که تاریخ اتمام ویزا شما برابر با تاریخ اتمام قرارداد شما می‌باشد. هزینه صدور ویزای آلمان از نوع کاری 75 یورو می‌باشد. بهترین زمان برای درخواست ویزا المان از نوع کاری 1 تا 3 ماه قبل از شروع قرارداد شما با کارفرما در آلمان می باشد.

اما در صورتی که دعوتنامه رسمی از سوی یک کارفرما در آلمان ندارید می‌توانید از طریق ویزای جستجو کار یا همان جاب سیکر آلمان استفاده کنید. این ویزا برای مدت زمان حدودی صادر می‌شود و شما فرصت دارید تا در این مدت نسبت به پیدا کردن شغل مدنظر خود اقدام کنید؛ در صورتی که موفق به یافتن شغل در آلمان شوید می‌توانید ویزای جستجوی کار خود را به ویزای کار در آلمان تغییر دهید.