به تازگی ایالت کبک در کانادا برنامه‌ی جدیدی را برای مهاجران تازه وارد خود اعلام کرده است تا مهاجرانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند به راحتی بتوانند خود را با شرایط موجود جامعه در این استان وفق دهند. در این برنامه ماموران در تک تک مراحل فرد متقاضی را یاری و راهنمایی می‌کنند؛ Simon Jolin-Barrette وزیر مهاجرت کبک جزییات این برنامه را در تاریخ 8 آگوست رسما اعلام کرد. 

این برنامه جدید که بخشی از اصلاحات اعمال شده برای قوانین مهاجرت به کانادا است، در ماه ژوئن به تصویب رسید و شامل استان کبک این کشور می‌شود. هدف از تصویب این قانون خو گرفتن مهاجران جدیدی که بنا به دلایل مختلف تحصیلی غیر تحصیلی و … به کانادا مهاجرت کرده‌اند، می‎باشد. آن دسته از اتباع خارجی که قصد مهاجرت به کانادا و استان کبک را دارند می‌بایست به اخذ گواهی انتخاب کبک یا به اختصار CSQ را از وزارت مهاجرت این ایالت در کانادا اقدام کنند. ارزیابی مهاجران وارد شده به این ایالت بر اساس معیار‌های این استان صورت می‌گیرد به طوری که متقاضیان پس از دریافت CSQ باید تقاضای خود مبنی بر اخذ اقامت دائم را به دولت فدرال ارائه کنند.

پس از اینکه متقاضی موفق به دریافت CSQ شود بلافاصله می‌تواند به منابع و مامور مهاجرت دسترسی داشته باشد. به متقاضیان انتخاب شده از سوی سازمان مهاجرتی کبک اطلاعاتی درباره مناطق مختلف این استان داده می‌شود؛ مدارک علمی و حرفه ای آنها به رسمیت شناخته می شود و به آنها پیشنهاد شرکت در کلاس های آنلاین زبان فرانسه داده می شود. مهاجر می‌تواند براساس صلاح دید خود این پیشنهاد را قبول و یا رد کند. در این برنامه طرح استقبال از متقاضیان در فرودگاه نیز گنجانده شده است؛ پس از استقبال از متقاضی در فرودگاه از آن‌ها درخواست می‌شود تا در پنج روز آتی با مامور مهاجرت مربوطه ملاقات کنند تا برنامه منحصر به فردشان تهیه گردد. برنامه تدارک دیده شده برای هر مهاجر شامل چهار مرحله زیر می‌باشد. ورود، آموزش و یادگیری زبان، ورود به بازار کار و آمیخته شدن با بافت جامعه. 

این برنامه همچنین شامل کلاس‌های آموزشی برای آن دسته از افراد علاقمند به کسب اطلاعات در زمینه واقعیت های اجتماعی اقتصادی و بازار کار کبک می‌شود. این کلاس ها اختیاری هستند و استان کبک به افرادی که مایل به شرکت در آنها هستند به عنوان تشویق 185 دلار پرداخت می‌کند. همانطور که پیش تر به اشاره کردیم این برنامه برای هر فرد منحصر بوده که به کمک مامورین مهاجرتی انجام می‌گیرد تا باعث کسب تجربه فرد و برطرف کردن نیازهای فردی او شود. کبک که برای این پروژه سرمایه ‌گذاری 20 میلیون دلاری در نظر گرفته است می‌کوشد تا از این طریق  84 شغل دولتی جدید و 78 فرصت شغلی برای ماموران یاری دهنده مهاجران و 6 فرصت شغلی برای هماهنگ کننده برنامه ها ایجاد کند.

اینجا درباره مهاجرت تحصیلی به کانادا بخوانید
مهاجرت به کانادا
مهاجرت به کانادا