هزینه ویزا شنگن در سال 2020 – 2019

با استناد به اطلاعیه‌های موجود هزینه اخذ ویزا شنگن در سال 2019 برای بزرگسالان مبلغی حدود 60 یورو می‌باشد که این مبلغ از ماه ژانویه سال 2020 افزایش خواهد یافت. اخذ ویزای شنگن با واگذاری سفارت خانه‌های شنگن به کارگزاری‌ها به پروسه‌ای آسان تر و بی درد سر تر تبدیل شده است. موسسه مهاجرتی آتیس | طبق اطلاعیه‌های اعلام شده هزینه‌ی اخذ ویزای شنگن از ماه ژانویه 2020 ( دی ماه 1398 ) با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد. دلیل دشواری و سخت بودن اخذ این ویزا برای ایرانیان که به کمک آن می‌توان به صورت آزادانه ه ۲۸ کشور منطقه شنگن در قاره اروپا سفر کرد، روند فزاینده دریافت کنندگان ویزای شنگن به منظور پناهندگی و کار سیاه می‌باشد.

علاوه بر این ارائه مدارک لازم برای متقاعد کردن کنسول نسبت به قصد متقاضی از سفر و بازگشتش به میهن، دشواری اخذ ویزای شنگن   را دو چندان کرده است. با این حال اگر چه تعداد پذیرفته نشدگان ویزای شنگن در ایران در حال رشد و صعود بوده است، اما از سال 2016 میلادی مراحل و شرایط دریافت این نوع ویزا در تهران به امری آسان تبدیل شده است. سفارت‌خانه‌های منطقه شنگن در تهران با برون سپاری کردن (outsource) فرآیند‌های دریافت مدارک و ثبت اطلاعات هویتی متقاضی اخذ ویزای شنگن از طریق کار گزارهای رسمی داخل کشور این امر را برای متقاضیان آسان تر کرده و دیگر نیازی به مراجعه متقاضی به کنسولگری نمی‌باشد.

ویزا شنگن

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن در چهار نوع مختلف به متقاضیان ارائه می‌گردد؛ هریک از این چهار نوع ویزا شرایط خاص خود و مدارک متفاوتی را نیاز دارند. مدت زمان استفاده هر یک از این ویزا‌ها نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشد. امکان ادامه تحصیل بلند مدت در دانشگاه‌ها و یا کاج‌ها با اخذ ویزای شنگن وجود نخواهد داشت و متقاضی تنها می‌تواند یک تا چند هفته را به صورت کوتاه مدت در کشور‌های حوزه شنگن سپری کند. این چهار نوع از ویزای شنگن عبارتند از:

 • ویزای شنگن نوع A

این ویزا مختص ترانزیت بوده و مدت زمانی محدودی دارد.

 • ویزای شنگن نوع B

این ویزا از نوع ویزای عبور بوده و مدت زمانی محدوی دارد.

 • ویزای شنگن نوع C

این ویزا، ویزای توریستی و کنفرانسی و نمایشگاهی و دیدار از اقوام و دوستان و آشنایان می‌باشد.

 • ویزای شنگن نوع D

این ویزا که از ویزای های بلند مدت به شما می‌رود در حوزه تجارت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موسسه مهاجرتی

همانطور که پیشتر گفته شد هزینه اخذ ویزا شنگن برای بزرگسالان 60 یورو می‌باشد؛ اما این هزینه برای کودکان 6 تا 12 سال مبلغی بالغ بر 35 یورو در سال 2019 میلادی می‌باشد. بنابر اطلاعات بدست آمده توسط تیم مشاوره موسسه مهاجرتی آتیس این هزینه از ماه ژانویه سال 2020 مصادف دی ماه سال 1398، برای بزرگسالان به 80 یورو خواهد رسید؛ همچنین تغییر برخی از شرایط اخذ ویزای شنگن نیز دور از انتظار نخواهد بود. لازم به ذکر است این هزینه از جمله پرداخت های ابتدایی است به این معنا که در صورت پذیرفته نشدن درخواست شما نیز این هزینه می‌بایست پرداخت شود.

چگونه هزینه ویزا شنگن را پرداخت کنیم؟

روش‌های اخذ ویزای هر کشوری متفاوت و مخصوص به خوده آن کشور است؛ برای مثال سفارت سوئد در تهران از طریق سایت خود ( MIGRATIONSverket.se ) اقدام به تعیین وقت مصاحبه می‌کند و هزینه اخذ ویزا شنگن از طریق این سفارت ۱۲۰۰ کرون سوئد می‌باشد که می‌بایست به صورت آنلاین پرداخت شود. اخذ ویزا شنگن از طریق سفارت آلمان و فرانسه به صورت حضوری بوده و می‌بایست با مراجعه به کارگزاری مربوطه نسبت به پرداخت هزینه به صورت نقدی اقدام کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزا شنگن

برای اخذ ویزای شنگن حداقل مدارکی لازم است که متقاضی می‌بایست نسبت به گردآوری و ارایه آن اقدامات لازم را انجام دهد. این مدارک معمولا متناسب با درخواست شما و هدف شما از اخذ ویزا از طرف کنسولگری درخواست می‌شود؛ به طور کلی مدارک لازم عبارتند از:

 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی هوشمند
 • ترجمه رسمی سند ازدواج در صورت وجود
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی در صورت تقاضا برای شرکت در دوره کوتاه مدت آموزشی
 • اصل گذرنامه با ۶ ماه اعتبار و ۲ صفحه خالی
 • ۲ قطعه عکس رنگی که متعلق به ۶ ماه اخیر باشد.
 • پرداخت هزینه ۶۰ یا ۸۰ یورو
 • فرم تکمیل شده ویزای شنگن به زبان کشور مقصد یا انگلیسی
 • بیمه مسافرتی؛ این بیمه می‌بایست پوشش درمانی حداقل 30 هزار یورویی را در مدت اقامت شما تامیین کند.
 • گواهی تمکن مالی