اقامت در قبرس به عنوان یکی از چند مقصد پرطرفدار در میتان متقاضیان مهاجرت این روزها با تقاضای بسیاری روبرو شده است. همانطور که می‌دانید مهاجرت و اقامت در اروپا به شیوه‌ها و با اهداف متفاوتی صورت می‌گیرد. اقامت در قبرس نیز به عنوان یکی از چند کشور مطرح برای مهاجرت شرایط مهاجرت خاص خود و شیوه‌های متفاوتی را دارد. لازم به ذکر است تمامی روش‌های ارایه شده در موسسه مهاجرتی آتیس باری اقامت قبرس قانونی و مجاز می‌باشد. در این مقاله که توسط مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس گردآوری شده است به صورت مختصر به روش‌ها و شرایط مهاجرت به قبرس در سال 2019 پرداخته شده است. به هنگام تصمیم برای مهاجرت به قبرس و اخ اقامت در قبرس می‌بایست در وهله اول روش‌ها و شرایط مهاجرت به قبرس را بشناسید و در وهله دوم با توجه به شرایط و هدف خود از مهاجرت به قبرس نسبت به انجام مراحل مهاجرتی خود اقدام کنید. داشتن اطلاعات کافی درباره کشور قبرس  اولین گام به هنگام تصمیم برای مهاجرت به قبرس است.

شرایط مهاجرت و اقامت در قبرس

درباره قبرس شمالی

بخش شمالی قبرس قسمت ترک نشین بوده که 17 درصد جمعیت قبرس را تشکیل می‌دهد؛ اکثر افراد ساکن در این ناحیه مسلمان هستند. طول قبرس شمالی 100 مایل و عرض آن به 40 مایل می‌رسد. قبرس شمالی حدود 1357 کیلومتر مربع یا نزدیک به یک سوم کل جزیره وسعت دارد. جغرافیای قبرس شمالی دارای یک ترکیب منحصر به فرد از کوه ها، دشت ها و سواحل می‌باشد؛ محدوده با شکوه   Kyrenia و بلندترین کوه آن Selvili نام دارد؛ ارتفاع این کوه 834 متر است که دارای زیبایی منحصر به فردی می باشد که در امتداد خط ساحلی شمال یک پس زمینه شگفت آور را به وجود آورده است. در شرق این جزیره زیبا، کوه‌ها به قدری گسترش یافته‌اند که به عنوان امتداد شبه جزیره باریک به نام Karpas یا “Panhandle” شناخته می‌شوند. در جنوب دامنه کیرنیا، دشت‌های Mesaoria قرار دارد که در این مکان، پایتخت نیکوزیا (Lefkosa) به دو قسمت تقسیم شده است. دیگر مراکز عمده Guzelyurt در غرب قبرس شمالی قرار دارد که اکثر تولیدات آن مرکبات می‌باشد.آب و هوای شمال قبرس بسیار خوب و مطلوب بوده به طوری که اگر آب و هوای گرم و آسمان خاکستری را دوست دارید می‌توانید باران و سرما را فراموش کرده و شروع به فکر کردن به آفتاب و سواحل زیبا کنید. زمانی که فصل تابستان در قبرس فرا می‌رسد باید در خارج از خانه زندگی کنید و از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

درباره قبرس جنوبی

به این بخش از قبرس، قسمت اروپایی گفته می‌شود که 87 درصد جمعیت کل قبرس را شامل می‌شود اکثر افرادی که در این منطقه از کشور قبرس زندگی می‌کنند مسیحی و از شاخه ارتودوکس می‌باشند. قبرس از نظر جغرافیایی در آسیا قرار دارد  اما از نظر سیاسی و اداری کشوری اروپایی بوده که عضو اتحادیه اروپا می‌باشد. این کشور زیبا و توریستی با داشتن استانداردهای سطح بالای زندگی همواره جزو کشورهایی است که برای زندگی و تحصیل مورد انتخاب افراد قرار می‌گیرد. نیکوزیا پایتخت کشور قبرس که سومین جزیره پرجمعیت در دریای مدیترانه می‌باشد، بالغ بر ۲۰۸٬۰۰۰ جمعیت دارد؛ این شهر بزرگترین شهر قبرس است که در قلب آن جای گرفته و همچنین تنها شهر اصلی غیر ساحلی قبرس هم به‌شمار می‌رود. در میان جنگ ترک‌ها و یونانی‌های قبرس، این شهر به دونیمه تقسیم شده است؛ که بخش جنوبی موسوم به نیکوزیا در اختیار یونانی‌ها و بخش شمالی موسوم به نیکوزیای شمالی در اختیار ترک‌ها می‌باشد. نیکوزیای امروزی شهری مدرن و تمیز بوده که ادارات دولتی، سفارتخانه‌ها، بسیاری از شرکت‌های خارجی، کالج‌های آمریکایی، دانشگاه قبرس و مرکز اقتصادی و تجاری کشور در آن واقع شده است. جمعیت این کشور در سال 2017  به یک میلیون و یکصد و هشتاد هزار نفر رسید. این کشور دارای 6 استان می‌باشد. مساحت قبرس 9251 کیلومترمربع و زبان رسمی آن یونانی و ترکی می‌باشد. واحد پول قبرس یورو بوده و منطقه زمانی قبرس از گرینویچ (UTC+2) می‌باشد که با کشور ایران یک ساعت و نیم فاصله زمانی دارد. برای ارتباط تلفنی باید کد 357 + را شماره‌گیری کنید. این کشور دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای و معتدل فصلی می‌باشد که دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل است که خود یکی از دلایل برتری این کشور برای زمینه توریستی به‌حساب می‌آید. از شهرهای مهم آن می‌توان به نیکوزیا، لیماسول، استرووولوس و لارناکا اشاره کرد که هرکدام جاذبه‌های بسیاری برای خود دارند. بانک جهانی اقتصاد قبرس را جزو اقتصادهای پردرآمد طبقه‌بندی کرده است و همچنین صندوق بین‌المللی پول نیز در سال ۲۰۰۱ میلادی آن را یکی از کشورهای توسعه یافته محسوب کرده است. این کشور یکی از گردش پذیر ترین مناطق در دریای مدیترانه است که باعث شده اقتصاد قبرس شکوفا و پررونق شود.

روش‌های اخذ اقامت قبرس

مهاجرت به قبرس با روش‌های مختلفی امکان پذیر است این روش‌ها عبارتند از مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل، اخذ اقامت قبرس از طریق خرید ملک، اخذ اقامت قبرس از طریق کار و مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت. در ادامه به بررسی اجمالی هر یک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.  

اقامت در قبرس از طریق کار

یکی از اهداف متقاضیان مهاجرت به قبرس، مهاجرت برای کار در زمینه تخصص آنهاست. برای این منظور این افراد که قصد مهاجرت به قبرس  و اخذ اقامت قبرس از طریق کار را دارند می‌بایست نسبت به اخذ ویزای کاری این کشور اقدام کنند. کار در قبرس در شرکت‌های بین المللی و خارجی مقیم در قبرس نیز امکان پذیر است. حداقل حقوق در نظر گرفته شده برای مدیران اجرایی مبلغ 3872 € می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله کار در قبرس مراجعه کنید و یا مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرماپید. 

اقامت در قبرس از طریق خرید ملک 

از دیگر روش‌هایی که به کمک آن می‌توان نسبت به اخذ اقامت قبرس اقدام کرد، خرید ملک در قبرس است. در این روش می‌بایست نسبت به خریداری یک ملک به ارزش 300.000 یورو اقدام کنید. برای این منظور ارایه گواهی تمکن مالی الزامی است. 

اقامت در قبرس از طریق تحصیل

تحصیل در قبرس این روزها متقاضیانی زیادی را دارد. شما می‌توانید با درخواست پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های معتبر قبرس نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید. درباره تحصیل در قبرس اینجا بخوانید.