راهنمای کامل مهاجرت تحصیلی

امروزه در جای جای جهان متقاضیان زیادی تصمیم به ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به کشور‌های دیگر می‌گیرند؛ ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و دانشجویان زیادی هر ساله به دنبال مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیل در اروپا و سایر کشور‌های جهان هستند. خواه نا خواه به هنگام تصمیم برای مهاجرت تحصیلی سوالاتی در ذهن متقاضی پیش خواهد آمد. مشاوران بخش تحصیلی ما در موسسه مهاجرتی آتیس با گردآوری این مطلب سعی بر این داشته‌اند تا درباره سوالات و همین طور کارهایی که باید برای مهاجرت تحصیلی انجام دهید توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه دهند. در این مقاله با توصیه‌های لازم قبل از مهاجرت تحصیلی آشنا خواهید شد و در صورت نیاز به توضیحات بیشتر می‌توانید با بخش مشاوره تحصیلی موسسه مهاجرتی آتیس تماس حاصل فرمائید.

مهاجرت تحصیلی

تعیین هدف مهاجرت

اولین و مهم ترین گام در امر مهاجرت مشخص کردن هدفتان از سفر به خارج کشور می‌باشد؛ برای پی بردن به هدفتان با طرح و پاسخ به چند سوال شروع کنید. هدف من برای ادامه تحصیل چیست؟ هدف من برای ادامه تحصیل در خارج از کشور چیست؟ هدف از مهاجرت برای ادامه تحصیل چیست؟ این چند سوال را از خودتان بپرسید و با پاسخ به این سوالات هدف خود را مشخص کنید. این سوال‌ها در عین سادگی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. پیشنهاد ما  در این گام این است که هر هدفی که از مهاجرت دارید را بر روی کاغذ نوشته و برنامه خودتان را حداقل برای ۵ سال آینده مشخص کنید. صبر کردن به مدت 2 یا سه سال برای اخذ پذیرش تحصیلی رشته و کشور مورد نظرتان ارزش خواهد داشت و بهتر از اقدام برای مهاجرت به کشوری است که علاقه‌ای به تحصیل در آن ندارید و صرفا جهت مهاجرت اقدام کرده و بخواهید ادامه تحصیل دهید. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب مشاوره در زمینه مهاجرت با مشاوران ما تماس حاصل کنید.

هدف شما رسیدن به شغل و اقامت کشور مقصد است؟

اگر هدف متقاضی از مهاجرت تحصیلی و تحصیل در اروپا داشتن شغل مناسب و اخذ اقامت آن کشور باشد می‌بایست قبل از سفر به کشور مد نظر به کسب اطلاعاتی از قبیل مهاجر پذیر بودن یا نبودن، شرایط کاری و اقتصادی و … اقدام کند. برای مثال کشور‌ آفریقای جنوبی مهاجرپذیر نیست و متقاضی می ‌بایست برای اقامت، ۵ سال در هر یک از این کشورها کار کند و مالیات آن را پرداخت کند، اما یک کشور مثل اسپانیا مهاجرپذیر بوده. افرادی که هدفشان از مهاجرت تحصیلی و تحصیل در اروپا پیدا کردن شغل در آن کشور است کارشان کمی سخت خواهد بود و می‌بایست دوره‌های مشاوره‌ای موسسه مهاجرتی آتیس را پشت سر بگذارند. اگر تنها قصد مهاجرت غیر تحصیلی و شاغل شدن در یکی از کشو‌های اروپایی را دارید اینجا کلیک کنید و از مشاوره‌های لازم بهره مند شوید. همچنین می‌توانید با مشاوران بخش تحصیلی ما در موسسه مهاجرتی آتیس تماس برقرار کنید.

اولویت رشته تحصیلی نسبت به کشور مقصد

عده‌ای بر این باورند که کشوری با داشتن کیفیت زندگی بالا محلی مناسب برای تحصیل هر رشته‌ای می‌باشد حتی اگر آن رشته مورد علاقه متقاضی نباشد؛ اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که هدف شما در واقع برای مهاجرت تحصیل می‌باشد بنابراین باید کشور مورد نظر خود را بر اساس اولویت رشته تحصیلی مورد علاقه انتخاب کنید. با مشخص کردن اولویت خود بین کشور و رشته تحصیلی، انتخابی راحت تر را تجربه خواهید کرد؛ برای این منظور می‌توانید از مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس درخواست وقت مشاوره داشته باشید و یا به صورت آنلاین اقدام به پر کردن فرم مشاوره خود کنید.

برای فوق لیسانس مهاجرت کنم یا دکتر؟

برخی از افراد بر این باورند که هرچه در مقاطع بالاتر به مهاجرت تحصیلی اقدام کنیم بهتر است اما باید بدانید که این موضوع همیشه صادق نیست؛ در برخی از موارد متقاضی قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را داشته است اما دانشگاهی که وی را پذیرش کرده از متقاضی بخواهد در مقاطع پایین تر ادامه تحصیل دهد؛ در مورد دیگر ممکن است عدم متناسب بودن مدرک لیسانس و فوق لیسانس متقاضی سبب شود تا در مقطع دکترا پذیرفته نشود و مجبور به شروع تحصیل آن رشته در مقاطع پائین تر شود. مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس راهنمایی‌های لازم در امر مهاجرت تحصیلی را در اختیار شما عزیزان خواهند گذاشت.

نیاز به یادگیری زبانی غیر از انگلیسی

با توجه به مواردی که گفته شد شما می‌بایست پیش از مهاجرت تحصیلی به کشور مدنظرتان اطلاعاتی کافی را از آن کشور به دست بیاورید. یکی از موضوعاتی که می‌بایست بررسی کنید، نیاز و یا عدم نیاز برای مسلط بودن به زبان غیر از انگلیسی است. به طور مثال اگر به دنبال تحصیل در اسپانیا هستند می‌بایست در کنار زبان انگلیسی زبان اسیانیایی را نیز بلد باشید. مسلط بودن به زبان کشور مقصد در کنار زبان انگلیسی در روابط اجتماعی مفید خواهد بود.

انتخاب محل اقامت دانشجویی

از مهم ترین نکاتی که قبل از مهاجرت تحصیلی و تصمیم برای تحصیل در اروپا می‌بایست نسبت به آن توجه شود محل سکونت متقاضی در کشور مقصد است؛ برخی از کشور‌ها هزینه‌های گزافی برای اقامت دارند که باعث می‌شود دانشجویان بسیاری از این کشور‌ها صرف نظر کنند. اما روش‌های بسیاری برای اقامت دانشجویی در کشور‌های اروپایی وجود دارد برای اطلاع از این روش‌ها اینجا کلیک کنید.

چگونه می‌توان فاند یا بورسیه تحصیلی گرفت

یکی از پر تکرار ترین سوالات متقاضیان مهاجرت تحصیلی مربوط به بحث اخذ بورسیه می‌شود؛ در پاسخ به این سوال متقاضی ابتدا باید نسبت به پیدا کردن کشور‌هایی که این امکان را فراهم می‌کنند اقدام کند و همچنین در رابطه رشته‌هایی که به آنها بورسیه تعلق می‌گیرد تحقیق کند. در دانشگاه‌های آمریکایی معمولا پذیرش دانشجوی دکترا به همراه بورسیه انجام می‌گیرد اما در اروپا متقاضی می‌بایست برای موقعیت‌های خاصی که بورسیه به آن تعلق می‌گیرد اقدام کند؛ این کمک هزینه در اغلب کشور‌های اروپایی به همه‌‌ تعلق نخواهد گرفت.

مدارک تحصیلی

اگر قصد شما از مهاجرت ادامه تحصیل در کشور مدنظرتان است می‌بایست نسبت به ارائه مدارک تحصیلی خود به دانشگاه مربوطه اقدام کنید. دانشجویان و متقاضیان شرکت در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا علاوه بر مدارک تحصیلی می‌بایست یک انگیزش نامه و حتی پروپوزال تحقیقاتی را به همراه فرم درخواست خود ارائه دهند. این کار باعث می‌شود تا دانشگاه مقصد درک بهتری نسبت ارجاع مدارک تحصیلی آن‌ ها به دپارتمان مورد نظر داشته باشد. برخی از دانشگاه‌ها نیز به تناسب رشته از دانشجو گواهی ارزی و همچنین مدارک تخصصی زبان را نیز درخواست می‌ کنند.