کارت آبی آلمان ( Blue Card )

اگر شما هم صد مهاجرت غیر تحصیلی و کار در آلمان را داشته‌اید حتما نام کارت آبی آلمان به گوشتان خورده است. یکی از مزایای مهاجرت غیر تحصیلی برای کار در آلمان امکان استفاده ازکارت آبی آلمان برای اخذ اقامت آلمان می‌باشد؛ به همین منظور برای استفاده از این کارت آبی آلمان می‌بایست به خوبی با ویژگی‌ها و شرایط اخذ آن آشنا باشید. مشاورین ما در موسسه مهاجرتی آتیس بر آن شدند تا با گردآوری بروز ترین اطلاعات در مورد اقامت آلمان و کارت آبی این کشور شما را در این امر همراهی کنند و در ارائه مشاوره مهاجرت غیر تحصیلی به آلمان کوشا باشند.

درباره کارت آبی آلمان

کارت آبی که از گرین کارت آمریکا الگو برداری شده است این امکان را به دارنه خود می‌دهد تا در سراسر کشور‌هایی که عضو اتحادیه اروپا هستند ( به استثنا کشورهای دانمارک، انگلستان و ایرلند ) به کار مشغول شوند. این کارت در واقع برای اولین بار توسط اتحادیه اروپا و  در سال 2077 میلادی به وجود آمده است؛ هدف از ایجاد این کارت آبی رفع مشکل کمبود نیرو به واسط جذب متقاضیان غیر اروپایی برای کار در اروپا و سامان دادن به آنها بود. این کارت برای اولین بار در کشور آلمان به طور آزمایشی واگذار شد و به دلیل اثر مثبت آن هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متقاضیانی که قصد مهاجرت غیر تحصیلی و کار در آلمان را دارند می‌بایست نسبت به اخذ ویزای کار و یا جستجوی کار اقدام کنند. برای کسب اطلاعات درباره اخذ ویزای کار در آلمان اینجا کلیک کنید. پس از اینکه متقاضی با در نظر گرفتن شرایط مهاجرت غیر تحصیلی به آلمان موفق به اخذ ویزای کاری این کشور شد، می‌تواند پس از چند سال فعالیت کار در این کشور ( حداقل چهار سال ) نسبت به اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنند. بنابراین در صورتی که موفق به یافتن شغل مدنظر خود در کشور آلمان شدید می توانید برای دریافت کارت آبی آلمان اقدام کنید.

هنگامی که یک متقاضی غیر بومی در یکی از ارگان‌ها و یا شرکت‌های آلمانی استخدام می‌شود بسته به مدت زمان قرار داد وی برای او یک کارت آبی آلمان صادر می‌شود؛ به طور کلی اگر قرارداد کاری شما برای مدت دو سال باشد یک کارت آبی با مدت زمان اعتبار دو ساله برایتان صادر خواهد شد. توجه داشته باشید این کارت‌ها سه ماه اعتبار بیشتر نیز دارند که مهاجر می‌تواند در این سه ماه نیز در آلمان اقامت داشته باشد یعنی در حقیقت  کارت آبی آلمان با مدت زمان اعتبار دو سال، دو سال و سه ماه فرصت اقامت آلمان را به شما خواهد داد. در پایان شما به واسطه چهار سال اقامت در آلمان با کارت آبی این کشور می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

مزایای کارت آبی آلمان

یافتن کار برای متقاضیان کار در آلمان زمانی دشوار می‌شود که با قانونی در این کشور برخورد می‌کنند که طبق آن مهاجر تنها در صورتی استخدام می شود که هیچ فرد آلمانی تباری برای آن کار وجود نداشته باشد؛ اما اگر شما موفق به اخذ کارت آبی آلمان شوید دیگر مشمول این قانون نخواهید بود.

شما یا اخذ کارت آبی آلمان راحت تر می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنید. همچنین با داشتن این کارت امکان اخذ اقامت برای خانوادتان نیز فراهم خواهد شد.

همانطور که گفته شد کارت آبی به نوعی مجوز ورود شما به کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است.

در صورت داشتن این کارت و اقامت در آلمان به مدت حداقل چهار سال در کنار تسلط به زبان آلمانی می‌توانید به راحتی برای اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

نکات مهم درباره کارت آبی آلمان

این کارت آبی تنها به فردی که دارای تخصص دانشگاهی می‌باشد تعلق می‌گیرد؛ این افراد به عنوان متخصص شناخته می‌شوند. لازم به ذکر است در صورت نداشتن قرار داد کاری امکان دریافت کارت آبی وجود ندارد. همچنین در دریافت کارت آبی آلمان این موضوع که قرار داد شما به صورت حضوری و یا غیر حضوری منعقد شده باشد تفاوتی نخواهد داشت.کارت آبی آلمان

شرایط اخذ کارت آبی آلمان

کارت آبی آلمان به آن دسته از افرادی تعلق میگیرد که موفق به دریافت ویزای کار آلمان شده‌اند؛ همانطور که می‌دانید ویزای کار آلمان به دو طریق ویزای جستجو کار و ویزای کار از طریق دعوتنامه اخذ می‌شود. برای اطلاعات تکمیلی درباره ویزا کار آلمان اینجا کلیک کنید. هنگامی که متقاضی موفق به کسب ویزای کار آلمان شد پس از مدت یکسال کار در آلمان می‌تواند نسبت به درخواست کارت آبی آلمان اقدام کند. البته این درخواست شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به بخشی از آن اشاره خواهد شد.

با گذر از این دوره یک ساله در آلمان با داشتن درآمد ناخالص بیشتر از 46400 یورو و در صورت پرداخت منظم مالیات این کشور می‌تواند نسبت به درخواست اخذ کارت آبی آلمان و اخذ اقامت این کشور اقدام کنید. آن دسته از افرادی که دارای مدرک مهندسی و پزشکی هستند باید درآمد سالانه‌ای معادل 386688 یورو داشته باشند.