تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس که کشوری دارای سطح بالای کیفیت زندگی می‌باشد، می تواند یکی از انتخاب‌های شما  متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اروپا باشد. امروزه متقاضیان زیادی به دنبال تحصیل در قبرس و سایر کشور‌های سطح جهانی هستند؛ در این میان متقاضیانی هستن که با مشکلات مالی و پرداخت هزینه زندگی تحصیل خود در کشورهای خارجی مواجه بوده و چه بسا به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه‌ها از تحصیل در قبرس و دیگر کشور‌ها صرف نظر کنند. مهاجرت تحصیلی به قبرس هزینه‌هایی را در بر دارد که این هزینه‌ها شامل هزینه تحصیل در قبرس و شهریه دانشگاه، هزینه محل سکونت متقاضی در این کشور، هزینه رفت و آمد شهری، هزینه خوراک و به طور کلی امرار و معاش دانشجو در قبرس می‌شود. یکی از شیوه‌هایی که می‌توان به کمک آن هزینه‌های ناشی از مهاجرت تحصیلی و تحصیل در قبرس را جبران کرد، کار در قبرس و اشتغال در این کشور می‌باشد.

کار در قبرس

بسیاری از متقاضیان به هنگام مشاوره درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به اروپا بارها درباره امکان اشتغال و کار در حین تحصیل در این کشورها سوال می‌پرسند. از آنجایی که کشور قبرس نیز از کشور‌های پر تقاضا برای مهاجرت تحصیلی می‌باشد از این موضوع مستثنی نبوده؛ همواره سوالاتی نظیر این دست از مشاوران ما در موسسه مهاجرتی آتیس پرسیده می‌شود. آیا امکان کار در حین تحصیل در قبرس برای متقاضی وجود دارد؟ پس از اخذ ویزای تحصیلی که یکی از شرایط مهاجرت تحصیلی است با ورود به کشور قبرس می‌توان به کار در این کشور نیز مشغول شد؟ امکان کار در قبرس برای دانشجو چه مدت زمانی در طول هفته میسر است؟ آیا با در دست داشتن ویزای تحصیلی و مار در قبرس در حین تحصیل می‌توان نسبت به اخذ اقامت قبرس اقدام کرد؟ بنابراین با توجه به ضرورت موضوع تصمیم به گردآوری مقاله‌ای گرفتیم تا به سوالات شما درباره کار در حین تحصیل در قبرس پاسخ داده شود.

کار در قبرس

با توجه به اینکه کشور قبرس عضو اتحادیه اروپا می٬باشد شرایط مهاجرت و کار در حین تحصیل در قبرس برای این کشور با سایر کشور‌های دیگر در سطح اروپا تفاوت آنچنانی ندارد. کشور قبرس کشوری جزیره‌ای و در میان آب‌های مدیترانه واقع شده است و با داشتن شرایط آب و هوای مطلوب و متعادل یکی از کشور‌های مورد علاقه برای گردشگران و توریست‌ها جهانی می‌باشد؛ همین امر باعث شده است تا اکثر مشاغل کشور قبرس مرتبط با صنعت توریسم و گردشگری باشد. صنعت گردشگری روبه رشد قبرس در این روزها فرصت مناسبی را برای متقاضیان تحصیل در قبرس که قصد کار در این کشور را نیز دارند فراهم کرده است. با این وجود می‌توان گفت عمده بازار کاری که متقاضیان تحصیل در قبرس می‌توانند در آن وارد شوند مختص به همین بازار گردشگری می‌باشد. 

شرایط بازار کار در قبرس

کشور قبرس علی رغم اینکه یکی از قطب‌های گردشگری در چند سال گذشته بوده است، اما با رکود اقتصادی مواجه شده بود که در حال حاضر سعی بر ترمیم اقتصاد خود به وسیله این صنعت را دارد. این رکود اقتصادی باعث شده است که کشور قبرس را با چالش پائین بودن نرخ بیکاری روبرو شود؛ خبر خوب درباره بازار اشتغال در این کشور این است که این کشور در سال گذشته با پشت سر گذاشتن رکود اقتصادی خود توانسته است نرخ بیکاری را به مقدار قابل ملاحظه کاهش دهد. 

با توجه به شرایط خاص اقتصادی در کشور قبرس متقاضیان و دانشجویانی غیر بومی که قصد کار در قبرس در حین تحصیل را دارند می‌بایست با اتباع این کشور رقابتی تنگا تنگ بر سر پیدا کردن کار پاره وقت داشته باشند. بنابراین می‌توان گفت که انتظار پیدا کردن کار در قبرس برای دانشجویان آن هم به صورت پاره وقت خواسته‌ای سخت و دشوار و در مواردی غیر ممکن می‌یاشد. در مواردی که متقاضی که در حال تحصیل در قبرس است از مهارت‌های خاصی برخوردار باشد می‌تواند براحتی شغلی پاره وقت در این کشور پدا کند. 

به طور کلی دانشجویان می‌توانند از فرصت‌های شغلی در بخش‌های مختلف گردشگری و مالی ،مخابرات،مهندسی برق و کامپیوتر در کشور قبرس وارد کار شوند؛ البته توجه داشته باشید که برای ورود به این بخش‌ها داشتن تخصص حداقلی لازم است. نکته مورد توجه دیگر درباره کار در قبرس در حین تحصیل این است که کارفرمایان در قبرس انتظار دارند افراد متقاضی مهارت کافی در تکلم به زبان یونانی و یا انگلیسی را داشته باشند.

ساعت‌های کار در قبرس

به طور کلی ساعت‌های اشتغال در دسته تمام وقت و پاره وقت تبدیل میی‌شوند  که میزان ساعت برای کار‌ها تمام وقت در قبرس ۳۸ تا ۴۰ ساعت در هفته می‌باشد. ساعت کار تمام وقت در یک هفته (۵روز) بهمراه اضافه کاری ها از ۴۸ساعت تجاوز نمی کند.

کار آموزی و تحصیل در قبرس

پس از اینکه دانشجویان موفق به اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی قبرس شدند می‌توانند از دوره‌های کارآموزی که توسط دانشگاه‌های قبرس برگزار می‌شود استفاده کنند و از این طریق وارد بازار کار در کشور قبرس شوند. دانشجویان و متقاضیانی که قصد کار در حین تحصیل در قبرس را دارند می‌توانند در  دوره‌های آموزش که توسط دانشگاه‌های قبرس برگزار می‌شود در سکشور‌های دیگر و قبرس از طریق IAESTE (انجمن بین المللی تبادل علمی دانشجویان برای کسب تجربه کاری) وارد بازار کار شوند. فرصت‌های شغلی که با شرکت در این دوره‌ها حاصل می‌شود از سال دوم و ترم های بالاتر تحصیلی قابل دسترس خواهد بود.